Ir ao informe

Informe de datos Kantesti Ltd · Reino Unido

Kantesti Lab Insights: Primeiro semestre de 2026

O que mostran 386.742 informes de análises de sangue anonimizados, analizados entre 2026-01-01 e 2026-06-30.

  • 386.742 informes
  • 53 marcadores
  • 162 países

Revisado por un médico o 2026-11-05

Gráfico dos 8 marcadores máis a miúdo fóra do intervalo do laboratorio, Kantesti Lab Insights, Primeiro semestre de 2026
Kantesti Lab Insights, Primeiro semestre de 2026: os 8 marcadores do sangue que máis a miúdo quedan fóra do intervalo de referencia, a partir de datos de Kantesti anonimizados e agregados.
  • 386.742 Informes analizados
  • 53 Marcadores comparados
  • 162 Países
  • 94,7 % Informes con algún valor fóra do intervalo de referencia
  • 83 Idiomas das explicacións

Resultados clave

O que destaca

  • Máis a miúdo fóra do intervalo

    O 35,3 % dos 146.126 informes cun resultado de Vitamina D (25-OH) estaba fóra do intervalo de referencia: 34,3 % por baixo e 1,0 % por riba.

    Vitamina D (25-OH) 25(OH)D

  • Segundo máis frecuente

    O 33,0 % dos 238.946 informes cun resultado de Colesterol LDL estaba fóra do intervalo de referencia: 1,0 % por baixo e 32,0 % por riba.

    Colesterol LDL LDL-C

  • Maior diferenza entre mulleres e homes

    Gamma-glutamil transferase: o 16,7 % dos resultados de homes estaban por riba do intervalo de referencia, fronte ao 8,9 % dos de mulleres (1,9 veces máis a miúdo).

    Gamma-glutamil transferase GGT

  • Combinación máis habitual

    O 17,0 % dos 231.176 informes cun resultado de Colesterol LDL e outro de Colesterol total tiñan os dous valores por riba do intervalo de referencia.

    Colesterol LDL LDL-C Colesterol total TC

Clasificación

Resultados que máis a miúdo quedan fóra do intervalo do laboratorio

A proporción de informes nos que un resultado estaba por baixo ou por riba do intervalo de referencia impreso no informe. Os 10 marcadores coa proporción máis alta, entre os que teñen polo menos 500 informes.

  • Por baixo do intervalo
  • Por riba do intervalo
Marcadores que máis a miúdo quedan fóra do intervalo de referencia
Marcador Informes analizados Por baixo % Por riba % Fóra %
Vitamina D (25-OH) 146.126 34,3 % 1,0 % 35,3 %
Colesterol LDL 238.946 1,0 % 32,0 % 33,0 %
Colesterol total 236.036 1,0 % 30,1 % 31,1 %
Colesterol non HDL 234.393 1,0 % 27,0 % 28,0 %
Saturación de transferrina 120.342 21,7 % 4,3 % 26,0 %
Ferritina 115.217 19,8 % 6,0 % 25,8 %
Ferro sérico 116.302 20,7 % 4,2 % 24,9 %
Proteína C reactiva 116.079 non informado 24,1 % 24,1 %
Triglicéridos 224.938 2,0 % 20,2 % 22,2 %
Proteína C reactiva de alta sensibilidade 52.517 non informado 22,0 % 22,0 %

— non informado, ou menos de 50 informes

Por sexo

Diferenzas entre mulleres e homes

Marcadores nos que a proporción fóra do intervalo difire máis entre mulleres e homes. En cada par de barras, o grupo coa proporción máis alta vai primeiro.

  • Por baixo do intervalo
  • Por riba do intervalo
Proporción de resultados fóra do intervalo de referencia, mulleres e homes
Marcador Dirección Mulleres Homes Razón
Gamma-glutamil transferase Por riba do intervalo 8,9 % 16,7 % 1,9
Ferritina Por riba do intervalo 4,5 % 7,9 % 1,8
Ácido úrico Por riba do intervalo 11,5 % 19,9 % 1,7
Alanina aminotransferase Por riba do intervalo 11,4 % 17,9 % 1,6
Ferritina Por baixo do intervalo 23,6 % 15,2 % 1,6

Por idade

Diferenzas por idade

Marcadores nos que a proporción fóra do intervalo difire máis entre as franxas de idade. Cada par de barras mostra a franxa coa proporción máis alta e a da proporción máis baixa.

  • Por baixo do intervalo
  • Por riba do intervalo
Proporción de resultados fóra do intervalo de referencia, franxa de idade máis alta e máis baixa
Marcador Dirección Franxa de idade máis alta Franxa de idade máis baixa Razón
Taxa de filtración glomerular estimada Por baixo do intervalo 70+: 34,7 % 18–29: 10,3 % 3,4
Creatinina Por baixo do intervalo 18–29: 5,9 % 70+: 1,9 % 3,2
Creatinina Por riba do intervalo 70+: 16,3 % 18–29: 7,1 % 2,3
Glicemia en xaxún Por riba do intervalo 70+: 28,1 % 18–29: 14,0 % 2,0
HbA1c Por riba do intervalo 70+: 29,2 % 18–29: 15,1 % 1,9

Combinacións

Resultados que a miúdo aparecen xuntos

Entre os informes que inclúen os dous resultados, a proporción en que ambos quedaban fóra do intervalo de referencia, na dirección indicada.

  • Colesterol LDL Colesterol total

    O 17,0 % dos 231.176 informes cos dous resultados tiñan Colesterol LDL por riba e Colesterol total por riba do intervalo de referencia.

  • Colesterol LDL Colesterol non HDL

    O 15,7 % dos 229.569 informes cos dous resultados tiñan Colesterol LDL por riba e Colesterol non HDL por riba do intervalo de referencia.

  • Ferro sérico Saturación de transferrina

    O 9,9 % dos 112.510 informes cos dous resultados tiñan Ferro sérico por baixo e Saturación de transferrina por baixo do intervalo de referencia.

  • Ferro sérico Ferritina

    O 9,4 % dos 107.693 informes cos dous resultados tiñan Ferro sérico por baixo e Ferritina por baixo do intervalo de referencia.

  • Glicemia en xaxún HbA1c

    O 9,3 % dos 208.715 informes cos dous resultados tiñan Glicemia en xaxún por riba e HbA1c por riba do intervalo de referencia.

Poboación

Quen está nos datos

Recontos de informes, nunca de persoas. As proporcións de abaixo describen os informes desta edición.

Informes por sexo

  • Mulleres 54,5 %
  • Homes 45,5 %

Informes por franxa de idade

  • 18–29 15,8 %
  • 30–39 21,9 %
  • 40–49 22,4 %
  • 50–59 18,8 %
  • 60–69 13,7 %
  • 70+ 7,3 %

Países principais

  • Türkiye 11,2 % (43.397)
  • Germany 10,2 % (39.367)
  • Italy 6,7 % (26.003)
  • United States 6,2 % (23.889)
  • France 3,7 % (14.345)
  • Spain 3,3 % (12.884)
  • United Kingdom 3,1 % (12.135)
  • Brazil 2,8 % (10.932)
  • Romania 2,2 % (8.336)
  • Russia 2,1 % (8.066)

Idiomas dos informes de laboratorio

Os informes de laboratorio están escritos en 52 idiomas.

  • EN 23,6 %
  • DE 12,0 %
  • TR 10,8 %
  • FR 7,3 %
  • IT 6,5 %

Idiomas das respostas

Explicado en 83 idiomas.

  • EN 23,4 %
  • DE 11,0 %
  • TR 9,9 %
  • FR 6,9 %
  • IT 6,1 %

Tipos de ficheiro

  • PDF 68,4 %
  • Fotos 22,5 %
  • Capturas de pantalla 9,2 %

Informes por mes

  • 61.595Jan
  • 55.425Feb
  • 65.572Mar
  • 63.403Apr
  • 69.367May
  • 71.380Jun

Compartir e reutilizar

Infografías dos resultados principais

5 imaxes cos números desta edición, listas para compartir. Podes reutilizalas citando a Kantesti (CC BY 4.0).

Método

Como elaboramos este informe

Que contan as cifras, que deixan fóra e como lelas.

Período e alcance

As cifras abranxen informes de laboratorio analizados entre 2026-01-01 e 2026-06-30.

Só adultos

Só se contan os informes de persoas adultas. Exclúense os informes que se sabe que pertencen a menores de 18 anos.

Só recontos

Os datos conteñen recontos de informes de laboratorio. Non conteñen nomes, correos electrónicos, números de conta, datas de nacemento, nomes de ficheiro nin valores individuais.

Non se mostran cifras inferiores a 50

Non se mostran cifras inferiores a 50, para que ninguén poida ser recoñecido a partir dun grupo pequeno.

Os intervalos de referencia do laboratorio

Por baixo e por riba significan fóra do intervalo de referencia impreso en cada informe. Os intervalos varían entre laboratorios, países, idades e sexos, así que un resultado fóra do intervalo non é un diagnóstico.

Non son cifras de poboación

As persoas escolleron enviar os seus informes, polo que as cifras describen eses informes. Non son cifras de prevalencia de ningunha poboación.

Duplicados e contas de proba

Os informes duplicados e as contas de proba ou internas elimínanse antes do reconto.

Non é un consello médico

Estatísticas informativas, non un diagnóstico nin un consello médico. Fala cun médico sobre os teus propios resultados.

Datos abertos

Datos e cita

Todos os datos desta edición son abertos. Podes reutilizalos, xunto cos gráficos, sempre que cites a Kantesti.

Descargar os datos (CSV)

Unha fila por cifra, UTF-8, porcentaxes redondeadas a un decimal.

Licenza: CC BY 4.0. Comparte e adapta citando a Kantesti.

Contacto de prensa: [email protected]

Descargar a tarxeta resumo (en inglés, WebP)

Como citar

Kantesti Lab Insights, Primeiro semestre de 2026. Kantesti Ltd, 2026. https://www.kantesti.net/gl/datos-de-analises-sanguineas/primeiro-semestre-de-2026/

Persoas

Quen elaborou este informe

Elaborado por

  • Julian Emirhan BulutDirector executivo, investigador médico e enxeñeiro de IA

Revisión médica: Equipo médico de Kantesti

  • Thomas Klein, MDDirector médico
  • Sarah Mitchell, MD, PhDEquipo médico
  • Prof. Dr. Hans Weber, PhDEquipo médico

Revisado o 2026-11-05

Tes un informe de análise de sangue propio?

Kantesti é unha ferramenta de IA para interpretar análises de sangue que explica en linguaxe sinxela cada valor do teu informe de laboratorio.

Proba a demo gratuíta

Estatísticas informativas, non un diagnóstico nin un consello médico.