Prejsť na správu

Dátová správa Kantesti Ltd · Spojené kráľovstvo

Kantesti Lab Insights: Prvý polrok 2026

Čo ukazuje 386 742 anonymizovaných správ z krvných testov spracovaných medzi 2026-01-01 a 2026-06-30.

  • 386 742 správ
  • 53 markerov
  • 162 krajín

Lekársky overené 2026-11-05

Abstraktný graf 8 krvných markerov najčastejšie mimo rozsahu uvedeného laboratóriom, Prvý polrok 2026
Kantesti Lab Insights, Prvý polrok 2026: 8 krvných markerov najčastejšie mimo referenčného rozsahu, z anonymizovaných a agregovaných údajov Kantesti.
  • 386 742 Spracované správy
  • 53 Porovnané markery
  • 162 Krajiny
  • 94,7 % Správy s hodnotou mimo referenčného rozsahu
  • 83 Jazyky vysvetlení

Kľúčové zistenia

Čo vyniká

  • Najčastejšie mimo rozsahu

    Vitamín D (25-OH): mimo referenčného rozsahu bolo 35,3 % z 146 126 správ, 34,3 % pod ním a 1,0 % nad ním.

    Vitamín D (25-OH) 25(OH)D

  • Na druhom mieste

    LDL cholesterol: mimo referenčného rozsahu bolo 33,0 % z 238 946 správ, 1,0 % pod ním a 32,0 % nad ním.

    LDL cholesterol LDL-C

  • Najväčší rozdiel medzi ženami a mužmi

    Gama-glutamyltransferáza: 16,7 % výsledkov od mužov bolo nad referenčným rozsahom, oproti 8,9 % výsledkov od žien (1,9).

    Gama-glutamyltransferáza GGT

  • Najčastejšia kombinácia

    17,0 % z 231 176 správ s oboma výsledkami: LDL cholesterol a Celkový cholesterol, malo oba výsledky nad referenčného rozsahu.

    LDL cholesterol LDL-C Celkový cholesterol TC

Poradie

Výsledky najčastejšie mimo rozsahu uvedeného laboratóriom

Podiel správ, v ktorých bol výsledok pod alebo nad referenčným rozsahom uvedeným na laboratórnej správe. 10 markerov s najvyšším podielom spomedzi markerov s aspoň 500 správami.

  • Pod rozsahom
  • Nad rozsahom
Markery najčastejšie mimo referenčného rozsahu
Marker Testované správy Pod % Nad % Mimo %
Vitamín D (25-OH) 146 126 34,3 % 1,0 % 35,3 %
LDL cholesterol 238 946 1,0 % 32,0 % 33,0 %
Celkový cholesterol 236 036 1,0 % 30,1 % 31,1 %
Non-HDL cholesterol 234 393 1,0 % 27,0 % 28,0 %
Saturácia transferínu 120 342 21,7 % 4,3 % 26,0 %
Feritín 115 217 19,8 % 6,0 % 25,8 %
Sérové železo 116 302 20,7 % 4,2 % 24,9 %
C-reaktívny proteín 116 079 nezverejnené 24,1 % 24,1 %
Triglyceridy 224 938 2,0 % 20,2 % 22,2 %
Vysokocitlivý CRP 52 517 nezverejnené 22,0 % 22,0 %

— nezverejnené alebo menej ako 50 správ

Podľa pohlavia

Rozdiely medzi ženami a mužmi

Markery, pri ktorých sa podiel výsledkov mimo referenčného rozsahu najviac líši medzi ženami a mužmi. V každom páre stĺpcov je prvá skupina s vyšším podielom.

  • Pod rozsahom
  • Nad rozsahom
Podiel výsledkov mimo referenčného rozsahu, ženy a muži
Marker Smer Ženy Muži Pomer
Gama-glutamyltransferáza Nad rozsahom 8,9 % 16,7 % 1,9
Feritín Nad rozsahom 4,5 % 7,9 % 1,8
Kyselina močová Nad rozsahom 11,5 % 19,9 % 1,7
Alanínaminotransferáza Nad rozsahom 11,4 % 17,9 % 1,6
Feritín Pod rozsahom 23,6 % 15,2 % 1,6

Podľa veku

Rozdiely podľa veku

Markery, pri ktorých sa podiel výsledkov mimo referenčného rozsahu najviac líši medzi vekovými skupinami. Každý pár stĺpcov ukazuje vekovú skupinu s najvyšším podielom a s najnižším.

  • Pod rozsahom
  • Nad rozsahom
Podiel výsledkov mimo referenčného rozsahu, najvyššia a najnižšia veková skupina
Marker Smer Najvyššia veková skupina Najnižšia veková skupina Pomer
Odhadovaná glomerulárna filtrácia Pod rozsahom 70+: 34,7 % 18–29: 10,3 % 3,4
Kreatinín Pod rozsahom 18–29: 5,9 % 70+: 1,9 % 3,2
Kreatinín Nad rozsahom 70+: 16,3 % 18–29: 7,1 % 2,3
Glukóza nalačno Nad rozsahom 70+: 28,1 % 18–29: 14,0 % 2,0
HbA1c Nad rozsahom 70+: 29,2 % 18–29: 15,1 % 1,9

Kombinácie

Výsledky, ktoré sa často vyskytujú spolu

Medzi správami s oboma výsledkami podiel tých, v ktorých boli oba mimo referenčného rozsahu v zobrazenom smere.

  • LDL cholesterol Celkový cholesterol

    17,0 % z 231 176 správ s oboma výsledkami: LDL cholesterol nad a Celkový cholesterol nad referenčného rozsahu.

  • LDL cholesterol Non-HDL cholesterol

    15,7 % z 229 569 správ s oboma výsledkami: LDL cholesterol nad a Non-HDL cholesterol nad referenčného rozsahu.

  • Sérové železo Saturácia transferínu

    9,9 % z 112 510 správ s oboma výsledkami: Sérové železo pod a Saturácia transferínu pod referenčného rozsahu.

  • Sérové železo Feritín

    9,4 % z 107 693 správ s oboma výsledkami: Sérové železo pod a Feritín pod referenčného rozsahu.

  • Glukóza nalačno HbA1c

    9,3 % z 208 715 správ s oboma výsledkami: Glukóza nalačno nad a HbA1c nad referenčného rozsahu.

Populácia

Kto je v údajoch

Počty správ, nikdy ľudí. Podiely nižšie opisujú správy z tohto vydania.

Správy podľa pohlavia

  • Ženy 54,5 %
  • Muži 45,5 %

Správy podľa vekových skupín

  • 18–29 15,8 %
  • 30–39 21,9 %
  • 40–49 22,4 %
  • 50–59 18,8 %
  • 60–69 13,7 %
  • 70+ 7,3 %

Najčastejšie krajiny

  • Türkiye 11,2 % (43 397)
  • Germany 10,2 % (39 367)
  • Italy 6,7 % (26 003)
  • United States 6,2 % (23 889)
  • France 3,7 % (14 345)
  • Spain 3,3 % (12 884)
  • United Kingdom 3,1 % (12 135)
  • Brazil 2,8 % (10 932)
  • Romania 2,2 % (8 336)
  • Russia 2,1 % (8 066)

Jazyky laboratórnych správ

Laboratórne správy sú napísané v 52 jazykoch.

  • EN 23,6 %
  • DE 12,0 %
  • TR 10,8 %
  • FR 7,3 %
  • IT 6,5 %

Jazyky odpovedí Kantesti

Vysvetlenia sú k dispozícii v 83 jazykoch.

  • EN 23,4 %
  • DE 11,0 %
  • TR 9,9 %
  • FR 6,9 %
  • IT 6,1 %

Typy súborov

  • PDF 68,4 %
  • Fotografie 22,5 %
  • Snímky obrazovky 9,2 %

Správy za mesiac

  • 61 595Jan
  • 55 425Feb
  • 65 572Mar
  • 63 403Apr
  • 69 367May
  • 71 380Jun

Zdieľanie a opätovné použitie

Infografiky s kľúčovými zisteniami

5 obrázkov s číslami tohto vydania, pripravených na zdieľanie. Môžete ich použiť s uvedením zdroja Kantesti (CC BY 4.0).

Metóda

Ako sme túto správu pripravili

Čo čísla počítajú, čo vynechávajú a ako ich čítať.

Obdobie a rozsah

Čísla zahŕňajú laboratórne správy spracované medzi 2026-01-01 a 2026-06-30.

Iba dospelí

Počítajú sa iba správy dospelých. Správy osôb mladších ako 18 rokov sa vynechávajú.

Iba počty

Údaje obsahujú počty laboratórnych správ. Neobsahujú mená, e-mailové adresy, čísla účtov, dátumy narodenia, názvy súborov ani jednotlivé hodnoty.

Čísla pod 50 sa nezobrazujú

Čísla pod 50 sa nezobrazujú, aby sa nikto nedal spoznať v malej skupine.

Referenčné rozsahy laboratórií

Pod a nad znamená mimo referenčného rozsahu uvedeného na každej laboratórnej správe. Rozsahy sa líšia podľa laboratórií, krajín, veku a pohlavia, preto výsledok mimo rozsahu nie je diagnóza.

Nie sú to údaje o celej populácii

Ľudia sa sami rozhodli nahrať svoje správy, preto čísla opisujú tieto správy. Nie sú to údaje o výskyte pre žiadnu populáciu.

Duplicity a testovacie účty

Duplicitné správy a testovacie alebo interné účty sa pred počítaním odstránia.

Nie je to lekárska rada

Informačné štatistiky, nie diagnóza ani lekárska rada. O svojich výsledkoch sa poraďte s lekárom.

Otvorené dáta

Údaje a citácia

Úplné údaje tohto vydania sú otvorené. Môžete ich a grafy použiť, ak uvediete Kantesti.

Stiahnuť údaje (CSV)

Jeden riadok na údaj, UTF-8, percentá zaokrúhlené na jedno desatinné miesto.

Licencia: CC BY 4.0. Zdieľajte a upravujte s uvedením Kantesti.

Kontakt pre médiá: [email protected]

Stiahnuť súhrnnú kartu (po anglicky, WebP)

Ako citovať

Kantesti Lab Insights, Prvý polrok 2026. Kantesti Ltd, 2026. https://www.kantesti.net/sk/data-o-krvnych-testoch/prvy-polrok-2026/

Ľudia

Kto túto správu pripravil

Pripravil

  • Julian Emirhan Bulutgenerálny riaditeľ, lekársky výskumník a inžinier AI

Lekárska kontrola: Lekársky tím Kantesti

  • Thomas Klein, MDMedicínsky riaditeľ
  • Sarah Mitchell, MD, PhDLekársky tím
  • Prof. Dr. Hans Weber, PhDLekársky tím

Overené 2026-11-05

Máte vlastnú laboratórnu správu z krvného testu?

Kantesti je interpretácia výsledkov krvi online, ktorá každú hodnotu vo vašej laboratórnej správe vysvetlí zrozumiteľne.

Vyskúšať bezplatné demo

Informačné štatistiky, nie diagnóza ani lekárska rada.