Datarapport Kantesti Ltd · UK
Kantesti Lab Insights: Første halvår 2026
Hva 386 742 anonymiserte blodprøvesvar, analysert mellom 2026-01-01 og 2026-06-30, viser.
- 386 742 rapporter
- 53 markører
- 162 land
Medisinsk gjennomgått 2026-11-05
- 386 742 Analyserte rapporter
- 53 Sammenlignede markører
- 162 Land
- 94,7 % Rapporter med en verdi utenfor referanseområdet
- 83 Språk i forklaringene
Hovedfunn
Det som skiller seg ut
-
Oftest utenfor området
35,3 % av de 146 126 rapportene med et resultat for D-vitamin (25-OH) lå utenfor referanseområdet: 34,3 % under og 1,0 % over.
D-vitamin (25-OH) 25(OH)D
-
Nest oftest
33,0 % av de 238 946 rapportene med et resultat for LDL-kolesterol lå utenfor referanseområdet: 1,0 % under og 32,0 % over.
LDL-kolesterol LDL-C
-
Største forskjell mellom kvinner og menn
Gamma-GT: 16,7 % av resultatene fra menn lå over referanseområdet, mot 8,9 % av resultatene fra kvinner (1,9).
Gamma-GT GGT
-
Vanligste kombinasjon
17,0 % av de 231 176 rapportene med resultater for LDL-kolesterol og Totalkolesterol lå begge over referanseområdet.
LDL-kolesterol LDL-C Totalkolesterol TC
Rangering
Resultater som oftest ligger utenfor laboratoriets område
Andelen rapporter der et resultat lå under eller over referanseområdet på prøvesvaret. Vist er de 10 markørene med høyest andel, blant markører med minst 500 rapporter.
- Under området
- Over området
- 1D-vitamin (25-OH) 25(OH)D 35,3 %
- 2LDL-kolesterol LDL-C 33,0 %
- 3Totalkolesterol TC 31,1 %
- 4Non-HDL-kolesterol non-HDL-C 28,0 %
- 5Transferrinmetning TSAT 26,0 %
- 6Ferritin FER 25,8 %
- 7Serumjern Fe 24,9 %
- 8C-reaktivt protein CRP 24,1 %
- 9Triglyserider TG 22,2 %
- 10Høysensitivt CRP hs-CRP 22,0 %
| Markør | Testede rapporter | Under % | Over % | Utenfor % |
|---|---|---|---|---|
| D-vitamin (25-OH) | 146 126 | 34,3 % | 1,0 % | 35,3 % |
| LDL-kolesterol | 238 946 | 1,0 % | 32,0 % | 33,0 % |
| Totalkolesterol | 236 036 | 1,0 % | 30,1 % | 31,1 % |
| Non-HDL-kolesterol | 234 393 | 1,0 % | 27,0 % | 28,0 % |
| Transferrinmetning | 120 342 | 21,7 % | 4,3 % | 26,0 % |
| Ferritin | 115 217 | 19,8 % | 6,0 % | 25,8 % |
| Serumjern | 116 302 | 20,7 % | 4,2 % | 24,9 % |
| C-reaktivt protein | 116 079 | ikke oppgitt | 24,1 % | 24,1 % |
| Triglyserider | 224 938 | 2,0 % | 20,2 % | 22,2 % |
| Høysensitivt CRP | 52 517 | ikke oppgitt | 22,0 % | 22,0 % |
— ikke oppgitt, eller færre enn 50 rapporter
Etter kjønn
Forskjeller mellom kvinner og menn
Markører der andelen utenfor referanseområdet varierer mest mellom kvinner og menn. I hvert søylepar står gruppen med høyere andel først.
- Under området
- Over området
-
Gamma-GTOver området1,9× så ofte
Menn 16,7 %Kvinner 8,9 % -
FerritinOver området1,8× så ofte
Menn 7,9 %Kvinner 4,5 % -
UrinsyreOver området1,7× så ofte
Menn 19,9 %Kvinner 11,5 % -
AlaninaminotransferaseOver området1,6× så ofte
Menn 17,9 %Kvinner 11,4 % -
FerritinUnder området1,6× så ofte
Kvinner 23,6 %Menn 15,2 %
| Markør | Retning | Kvinner | Menn | Forhold |
|---|---|---|---|---|
| Gamma-GT | Over området | 8,9 % | 16,7 % | 1,9 |
| Ferritin | Over området | 4,5 % | 7,9 % | 1,8 |
| Urinsyre | Over området | 11,5 % | 19,9 % | 1,7 |
| Alaninaminotransferase | Over området | 11,4 % | 17,9 % | 1,6 |
| Ferritin | Under området | 23,6 % | 15,2 % | 1,6 |
Etter alder
Forskjeller etter alder
Markører der andelen utenfor referanseområdet varierer mest mellom aldersgruppene. Hvert søylepar viser aldersgruppen med høyest og den med lavest andel.
- Under området
- Over området
-
Estimert glomerulær filtrasjonshastighetUnder området3,4× så ofte
70+ 34,7 %18–29 10,3 % -
KreatininUnder området3,2× så ofte
18–29 5,9 %70+ 1,9 % -
KreatininOver området2,3× så ofte
70+ 16,3 %18–29 7,1 % -
Fastende glukoseOver området2,0× så ofte
70+ 28,1 %18–29 14,0 % -
HbA1cOver området1,9× så ofte
70+ 29,2 %18–29 15,1 %
| Markør | Retning | Høyeste aldersgruppe | Laveste aldersgruppe | Forhold |
|---|---|---|---|---|
| Estimert glomerulær filtrasjonshastighet | Under området | 70+: 34,7 % | 18–29: 10,3 % | 3,4 |
| Kreatinin | Under området | 18–29: 5,9 % | 70+: 1,9 % | 3,2 |
| Kreatinin | Over området | 70+: 16,3 % | 18–29: 7,1 % | 2,3 |
| Fastende glukose | Over området | 70+: 28,1 % | 18–29: 14,0 % | 2,0 |
| HbA1c | Over området | 70+: 29,2 % | 18–29: 15,1 % | 1,9 |
Kombinasjoner
Resultater som ofte forekommer sammen
Blant rapporter med begge resultatene, andelen der begge lå utenfor referanseområdet i den viste retningen.
-
LDL-kolesterol Totalkolesterol
17,0 % av de 231 176 rapportene med begge resultatene hadde LDL-kolesterol over og Totalkolesterol over referanseområdet.
-
LDL-kolesterol Non-HDL-kolesterol
15,7 % av de 229 569 rapportene med begge resultatene hadde LDL-kolesterol over og Non-HDL-kolesterol over referanseområdet.
-
Serumjern Transferrinmetning
9,9 % av de 112 510 rapportene med begge resultatene hadde Serumjern under og Transferrinmetning under referanseområdet.
-
Serumjern Ferritin
9,4 % av de 107 693 rapportene med begge resultatene hadde Serumjern under og Ferritin under referanseområdet.
-
Fastende glukose HbA1c
9,3 % av de 208 715 rapportene med begge resultatene hadde Fastende glukose over og HbA1c over referanseområdet.
Populasjon
Hvem som er med i dataene
Antall rapporter, aldri antall personer. Andelene nedenfor beskriver rapportene i denne utgaven.
Rapporter etter kjønn
- Kvinner 54,5 %
- Menn 45,5 %
Rapporter etter aldersgruppe
- 18–29 15,8 %
- 30–39 21,9 %
- 40–49 22,4 %
- 50–59 18,8 %
- 60–69 13,7 %
- 70+ 7,3 %
Vanligste land
- Türkiye 11,2 % (43 397)
- Germany 10,2 % (39 367)
- Italy 6,7 % (26 003)
- United States 6,2 % (23 889)
- France 3,7 % (14 345)
- Spain 3,3 % (12 884)
- United Kingdom 3,1 % (12 135)
- Brazil 2,8 % (10 932)
- Romania 2,2 % (8 336)
- Russia 2,1 % (8 066)
Språk i prøvesvarene
Prøvesvarene er skrevet på 52 språk.
- EN 23,6 %
- DE 12,0 %
- TR 10,8 %
- FR 7,3 %
- IT 6,5 %
Språk i Kantestis svar
Forklart på 83 språk.
- EN 23,4 %
- DE 11,0 %
- TR 9,9 %
- FR 6,9 %
- IT 6,1 %
Filtyper
- PDF 68,4 %
- Bilder 22,5 %
- Skjermbilder 9,2 %
Rapporter per måned
- 61 595Jan
- 55 425Feb
- 65 572Mar
- 63 403Apr
- 69 367May
- 71 380Jun
Del og bruk på nytt
Infografikk over de viktigste funnene
5 bilder med tallene fra denne utgaven, klare til deling. Du kan bruke dem på nytt hvis du oppgir Kantesti (CC BY 4.0).
Metode
Slik har vi laget denne rapporten
Hva tallene teller, hva de utelater og hvordan de skal leses.
Periode og omfang
Tallene gjelder prøvesvar som er analysert mellom 2026-01-01 og 2026-06-30.
Bare voksne
Bare rapporter fra voksne telles. Rapporter som vites å tilhøre personer under 18 år, er utelatt.
Bare tall
Dataene består av tall fra prøvesvar. De inneholder ingen navn, e-postadresser, kontonumre, fødselsdatoer, filnavn eller enkeltverdier.
Tall under 50 vises ikke
Tall under 50 vises ikke, slik at ingen kan gjenkjennes i en liten gruppe.
Laboratoriets egne referanseområder
Under og over betyr utenfor referanseområdet som står på hvert prøvesvar. Områdene varierer etter laboratorium, land, alder og kjønn, så en verdi utenfor området er ikke en diagnose.
Ikke befolkningstall
Folk har selv valgt å laste opp svarene sine, så tallene beskriver disse svarene. De er ikke forekomsttall for noen befolkning.
Dubletter og testkontoer
Dubletter, samt test- og interne kontoer, fjernes før telling.
Ikke medisinsk råd
Informativ statistikk, ikke en diagnose og ikke medisinsk råd. Snakk med lege om dine egne resultater.
Åpne data
Data og kildehenvisning
Hele datasettet for denne utgaven er åpent. Du kan bruke det og figurene på nytt hvis du oppgir Kantesti som kilde.
Én rad per tall, UTF-8, prosenter avrundet til én desimal.
Lisens: CC BY 4.0. Del og tilpass med kreditering av Kantesti.
Presskontakt: [email protected]
Slik siterer du
Kantesti Lab Insights, Første halvår 2026. Kantesti Ltd, 2026. https://www.kantesti.net/nb/data-om-blodprover/forste-halvar-2026/
Personer
Hvem som har laget denne rapporten
Medisinsk gjennomgang: Kantestis medisinske team
-
Thomas Klein, MDChief Medical Officer
-
Sarah Mitchell, MD, PhDMedisinsk team
-
Prof. Dr. Hans Weber, PhDMedisinsk team
Gjennomgått 2026-11-05
Har du et prøvesvar selv?
Kantesti er en AI-analyse av blodprøver som forklarer hver verdi i prøvesvaret ditt på et klart språk.
Informativ statistikk, ikke en diagnose og ikke medisinsk råd.