Přejít na zprávu

Datová zpráva Kantesti Ltd · Spojené království

Kantesti Lab Insights: První polovina roku 2026

Co ukazuje 386 742 anonymizovaných zpráv z krevních testů, zpracovaných mezi 2026-01-01 a 2026-06-30.

  • 386 742 zpráv
  • 53 markerů
  • 162 zemí

Lékařsky zkontrolováno 2026-11-05

Abstraktní graf 8 krevních markerů nejčastěji mimo rozmezí uvedené laboratoří, První polovina roku 2026
Kantesti Lab Insights, První polovina roku 2026: 8 krevních markerů nejčastěji mimo referenční rozmezí, z anonymizovaných a agregovaných dat Kantesti.
  • 386 742 Zpracované zprávy
  • 53 Porovnané markery
  • 162 Země
  • 94,7 % Zprávy s hodnotou mimo referenční rozmezí
  • 83 Jazyky vysvětlení

Hlavní zjištění

Co vyniká

  • Nejčastěji mimo rozmezí

    Vitamin D (25-OH): mimo referenční rozmezí leželo 35,3 % z 146 126 zpráv, 34,3 % pod ním a 1,0 % nad ním.

    Vitamin D (25-OH) 25(OH)D

  • Na druhém místě

    Cholesterol LDL: mimo referenční rozmezí leželo 33,0 % z 238 946 zpráv, 1,0 % pod ním a 32,0 % nad ním.

    Cholesterol LDL LDL-C

  • Největší rozdíl mezi ženami a muži

    Gama-glutamyltransferáza: 16,7 % výsledků od mužů bylo nad referenčním rozmezím, oproti 8,9 % výsledků od žen (1,9).

    Gama-glutamyltransferáza GGT

  • Nejčastější kombinace

    17,0 % z 231 176 zpráv, které obsahují oba výsledky: Cholesterol LDL a Celkový cholesterol, mělo oba nad referenčního rozmezí.

    Cholesterol LDL LDL-C Celkový cholesterol TC

Žebříček

Výsledky nejčastěji mimo rozmezí uvedené laboratoří

Podíl zpráv, v nichž výsledek ležel pod nebo nad referenčním rozmezím uvedeným na laboratorní zprávě. 10 markerů s nejvyšším podílem mezi markery s alespoň 500 zprávami.

  • Pod rozmezím
  • Nad rozmezím
Markery nejčastěji mimo referenční rozmezí
Marker Testované zprávy Pod % Nad % Mimo %
Vitamin D (25-OH) 146 126 34,3 % 1,0 % 35,3 %
Cholesterol LDL 238 946 1,0 % 32,0 % 33,0 %
Celkový cholesterol 236 036 1,0 % 30,1 % 31,1 %
Non-HDL cholesterol 234 393 1,0 % 27,0 % 28,0 %
Saturace transferinu 120 342 21,7 % 4,3 % 26,0 %
Feritin 115 217 19,8 % 6,0 % 25,8 %
Sérové železo 116 302 20,7 % 4,2 % 24,9 %
C-reaktivní protein 116 079 nezveřejněno 24,1 % 24,1 %
Triglyceridy 224 938 2,0 % 20,2 % 22,2 %
Vysoce citlivý CRP 52 517 nezveřejněno 22,0 % 22,0 %

— nezveřejněno, nebo méně než 50 zpráv

Podle pohlaví

Rozdíly mezi ženami a muži

Markery, u nichž se podíl výsledků mimo referenční rozmezí nejvíce liší mezi ženami a muži. V každé dvojici sloupců je skupina s vyšším podílem první.

  • Pod rozmezím
  • Nad rozmezím
Podíl výsledků mimo referenční rozmezí, ženy a muži
Marker Směr Ženy Muži Poměr
Gama-glutamyltransferáza Nad rozmezím 8,9 % 16,7 % 1,9
Feritin Nad rozmezím 4,5 % 7,9 % 1,8
Kyselina močová Nad rozmezím 11,5 % 19,9 % 1,7
Alaninaminotransferáza Nad rozmezím 11,4 % 17,9 % 1,6
Feritin Pod rozmezím 23,6 % 15,2 % 1,6

Podle věku

Rozdíly podle věku

Markery, u nichž se podíl výsledků mimo referenční rozmezí nejvíce liší mezi věkovými skupinami. Každá dvojice sloupců ukazuje věkovou skupinu s nejvyšším podílem a s nejnižším.

  • Pod rozmezím
  • Nad rozmezím
Podíl výsledků mimo referenční rozmezí, nejvyšší a nejnižší věková skupina
Marker Směr Nejvyšší věková skupina Nejnižší věková skupina Poměr
Odhadovaná glomerulární filtrace Pod rozmezím 70+: 34,7 % 18–29: 10,3 % 3,4
Kreatinin Pod rozmezím 18–29: 5,9 % 70+: 1,9 % 3,2
Kreatinin Nad rozmezím 70+: 16,3 % 18–29: 7,1 % 2,3
Glukóza nalačno Nad rozmezím 70+: 28,1 % 18–29: 14,0 % 2,0
HbA1c Nad rozmezím 70+: 29,2 % 18–29: 15,1 % 1,9

Kombinace

Výsledky, které se často objevují společně

Mezi zprávami s oběma výsledky podíl těch, v nichž byly oba mimo referenční rozmezí ve zobrazeném směru.

  • Cholesterol LDL Celkový cholesterol

    17,0 % z 231 176 zpráv s oběma výsledky: Cholesterol LDL nad a Celkový cholesterol nad referenčního rozmezí.

  • Cholesterol LDL Non-HDL cholesterol

    15,7 % z 229 569 zpráv s oběma výsledky: Cholesterol LDL nad a Non-HDL cholesterol nad referenčního rozmezí.

  • Sérové železo Saturace transferinu

    9,9 % z 112 510 zpráv s oběma výsledky: Sérové železo pod a Saturace transferinu pod referenčního rozmezí.

  • Sérové železo Feritin

    9,4 % z 107 693 zpráv s oběma výsledky: Sérové železo pod a Feritin pod referenčního rozmezí.

  • Glukóza nalačno HbA1c

    9,3 % z 208 715 zpráv s oběma výsledky: Glukóza nalačno nad a HbA1c nad referenčního rozmezí.

Populace

Kdo je v datech

Počty zpráv, nikdy osob. Podíly níže popisují zprávy z tohoto vydání.

Zprávy podle pohlaví

  • Ženy 54,5 %
  • Muži 45,5 %

Zprávy podle věkových skupin

  • 18–29 15,8 %
  • 30–39 21,9 %
  • 40–49 22,4 %
  • 50–59 18,8 %
  • 60–69 13,7 %
  • 70+ 7,3 %

Nejčastější země

  • Türkiye 11,2 % (43 397)
  • Germany 10,2 % (39 367)
  • Italy 6,7 % (26 003)
  • United States 6,2 % (23 889)
  • France 3,7 % (14 345)
  • Spain 3,3 % (12 884)
  • United Kingdom 3,1 % (12 135)
  • Brazil 2,8 % (10 932)
  • Romania 2,2 % (8 336)
  • Russia 2,1 % (8 066)

Jazyky laboratorních zpráv

Laboratorní zprávy jsou psány v 52 jazycích.

  • EN 23,6 %
  • DE 12,0 %
  • TR 10,8 %
  • FR 7,3 %
  • IT 6,5 %

Jazyky odpovědí Kantesti

Vysvětlení jsou k dispozici v 83 jazycích.

  • EN 23,4 %
  • DE 11,0 %
  • TR 9,9 %
  • FR 6,9 %
  • IT 6,1 %

Typy souborů

  • PDF 68,4 %
  • Fotografie 22,5 %
  • Snímky obrazovky 9,2 %

Zprávy za měsíc

  • 61 595Jan
  • 55 425Feb
  • 65 572Mar
  • 63 403Apr
  • 69 367May
  • 71 380Jun

Sdílení a znovupoužití

Infografiky s hlavními zjištěními

5 obrázků s čísly tohoto vydání, připravených ke sdílení. Můžete je znovu použít s uvedením zdroje Kantesti (CC BY 4.0).

Metoda

Jak jsme tuto zprávu připravili

Co čísla počítají, co vynechávají a jak je číst.

Období a rozsah

Čísla zahrnují laboratorní zprávy zpracované mezi 2026-01-01 a 2026-06-30.

Pouze dospělí

Počítají se pouze zprávy dospělých. Zprávy osob mladších 18 let se vynechávají.

Pouze počty

Údaje obsahují počty laboratorních zpráv. Neobsahují jména, e-mailové adresy, čísla účtů, data narození, názvy souborů ani jednotlivé hodnoty.

Čísla pod 50 se nezobrazují

Čísla pod 50 se nezobrazují, aby podle nich nebylo možné poznat nikoho v malé skupině.

Referenční rozmezí laboratoří

Pod a nad znamená mimo referenční rozmezí uvedené na každé laboratorní zprávě. Rozmezí se liší podle laboratoří, zemí, věku a pohlaví, proto výsledek mimo rozmezí není diagnóza.

Nejde o údaje za celou populaci

Lidé se sami rozhodli nahrát své zprávy, takže čísla popisují tyto zprávy. Nejsou to údaje o výskytu pro žádnou populaci.

Duplicity a testovací účty

Duplicitní zprávy a testovací nebo interní účty se před počítáním odstraní.

Nejde o lékařskou radu

Informativní statistiky, nikoli diagnóza nebo lékařská rada. O svých výsledcích mluvte s lékařem.

Otevřená data

Data a citace

Úplná data tohoto vydání jsou otevřená. Můžete je a grafy použít, pokud uvedete Kantesti.

Stáhnout data (CSV)

Jeden řádek na údaj, UTF-8, procenta zaokrouhlena na jedno desetinné místo.

Licence: CC BY 4.0. Sdílejte a upravujte s uvedením Kantesti.

Kontakt pro média: [email protected]

Stáhnout souhrnnou kartu (anglicky, WebP)

Jak citovat

Kantesti Lab Insights, První polovina roku 2026. Kantesti Ltd, 2026. https://www.kantesti.net/cs/data-o-krevnich-testech/prvni-polovina-roku-2026/

Lidé

Kdo tuto zprávu připravil

Připravil

  • Julian Emirhan Bulutgenerální ředitel, lékařský výzkumník a inženýr AI

Lékařská kontrola: Lékařský tým Kantesti

  • Thomas Klein, MDHlavní lékařský ředitel
  • Sarah Mitchell, MD, PhDLékařský tým
  • Prof. Dr. Hans Weber, PhDLékařský tým

Zkontrolováno 2026-11-05

Máte vlastní laboratorní zprávu z krevního testu?

Kantesti je interpretace výsledků krevních testů online, která každou hodnotu vaší laboratorní zprávy vysvětlí srozumitelně.

Vyzkoušet bezplatné demo

Informativní statistiky, nikoli diagnóza nebo lékařská rada.