Datarapport Kantesti Ltd · UK
Kantesti Lab Insights: Första halvåret 2026
Vad 386 742 anonymiserade blodprovssvar, analyserade mellan 2026-01-01 och 2026-06-30, visar.
- 386 742 rapporter
- 53 markörer
- 162 länder
Medicinskt granskad 2026-11-05
- 386 742 Analyserade rapporter
- 53 Jämförda markörer
- 162 Länder
- 94,7 % Rapporter med ett värde utanför referensintervallet
- 83 Språk i förklaringarna
Huvudfynd
Det som sticker ut
-
Oftast utanför intervallet
35,3 % av de 146 126 rapporterna med ett resultat för D-vitamin (25-OH) låg utanför referensintervallet: 34,3 % under och 1,0 % över.
D-vitamin (25-OH) 25(OH)D
-
Näst vanligast
33,0 % av de 238 946 rapporterna med ett resultat för LDL-kolesterol låg utanför referensintervallet: 1,0 % under och 32,0 % över.
LDL-kolesterol LDL-C
-
Största skillnaden mellan kvinnor och män
Gamma-GT: 16,7 % av resultaten från män låg över referensintervallet, mot 8,9 % av resultaten från kvinnor (1,9).
Gamma-GT GGT
-
Vanligaste kombinationen
17,0 % av de 231 176 rapporterna med resultat för LDL-kolesterol och Totalkolesterol låg båda över referensintervallet.
LDL-kolesterol LDL-C Totalkolesterol TC
Rangordning
Resultat som oftast ligger utanför laboratoriets intervall
Andelen rapporter där ett resultat låg under eller över referensintervallet på labbsvaret. Visas är de 10 markörerna med högst andel, bland markörer med minst 500 rapporter.
- Under intervallet
- Över intervallet
- 1D-vitamin (25-OH) 25(OH)D 35,3 %
- 2LDL-kolesterol LDL-C 33,0 %
- 3Totalkolesterol TC 31,1 %
- 4Icke-HDL-kolesterol icke-HDL-C 28,0 %
- 5Transferrinmättnad TSAT 26,0 %
- 6Ferritin FER 25,8 %
- 7Serumjärn Fe 24,9 %
- 8C-reaktivt protein CRP 24,1 %
- 9Triglycerider TG 22,2 %
- 10Högkänsligt CRP hs-CRP 22,0 %
| Markör | Testade rapporter | Under % | Över % | Utanför % |
|---|---|---|---|---|
| D-vitamin (25-OH) | 146 126 | 34,3 % | 1,0 % | 35,3 % |
| LDL-kolesterol | 238 946 | 1,0 % | 32,0 % | 33,0 % |
| Totalkolesterol | 236 036 | 1,0 % | 30,1 % | 31,1 % |
| Icke-HDL-kolesterol | 234 393 | 1,0 % | 27,0 % | 28,0 % |
| Transferrinmättnad | 120 342 | 21,7 % | 4,3 % | 26,0 % |
| Ferritin | 115 217 | 19,8 % | 6,0 % | 25,8 % |
| Serumjärn | 116 302 | 20,7 % | 4,2 % | 24,9 % |
| C-reaktivt protein | 116 079 | redovisas inte | 24,1 % | 24,1 % |
| Triglycerider | 224 938 | 2,0 % | 20,2 % | 22,2 % |
| Högkänsligt CRP | 52 517 | redovisas inte | 22,0 % | 22,0 % |
— redovisas inte, eller färre än 50 rapporter
Efter kön
Skillnader mellan kvinnor och män
Markörer där andelen utanför referensintervallet skiljer sig mest mellan kvinnor och män. I varje stapelpar står gruppen med högre andel först.
- Under intervallet
- Över intervallet
-
Gamma-GTÖver intervallet1,9× så ofta
Män 16,7 %Kvinnor 8,9 % -
FerritinÖver intervallet1,8× så ofta
Män 7,9 %Kvinnor 4,5 % -
UrinsyraÖver intervallet1,7× så ofta
Män 19,9 %Kvinnor 11,5 % -
AlaninaminotransferasÖver intervallet1,6× så ofta
Män 17,9 %Kvinnor 11,4 % -
FerritinUnder intervallet1,6× så ofta
Kvinnor 23,6 %Män 15,2 %
| Markör | Riktning | Kvinnor | Män | Kvot |
|---|---|---|---|---|
| Gamma-GT | Över intervallet | 8,9 % | 16,7 % | 1,9 |
| Ferritin | Över intervallet | 4,5 % | 7,9 % | 1,8 |
| Urinsyra | Över intervallet | 11,5 % | 19,9 % | 1,7 |
| Alaninaminotransferas | Över intervallet | 11,4 % | 17,9 % | 1,6 |
| Ferritin | Under intervallet | 23,6 % | 15,2 % | 1,6 |
Efter ålder
Skillnader efter ålder
Markörer där andelen utanför referensintervallet skiljer sig mest mellan åldersgrupperna. Varje stapelpar visar åldersgruppen med högst och den med lägst andel.
- Under intervallet
- Över intervallet
-
Uppskattad glomerulär filtrationshastighetUnder intervallet3,4× så ofta
70+ 34,7 %18–29 10,3 % -
KreatininUnder intervallet3,2× så ofta
18–29 5,9 %70+ 1,9 % -
KreatininÖver intervallet2,3× så ofta
70+ 16,3 %18–29 7,1 % -
Fastande glukosÖver intervallet2,0× så ofta
70+ 28,1 %18–29 14,0 % -
HbA1cÖver intervallet1,9× så ofta
70+ 29,2 %18–29 15,1 %
| Markör | Riktning | Högsta åldersgrupp | Lägsta åldersgrupp | Kvot |
|---|---|---|---|---|
| Uppskattad glomerulär filtrationshastighet | Under intervallet | 70+: 34,7 % | 18–29: 10,3 % | 3,4 |
| Kreatinin | Under intervallet | 18–29: 5,9 % | 70+: 1,9 % | 3,2 |
| Kreatinin | Över intervallet | 70+: 16,3 % | 18–29: 7,1 % | 2,3 |
| Fastande glukos | Över intervallet | 70+: 28,1 % | 18–29: 14,0 % | 2,0 |
| HbA1c | Över intervallet | 70+: 29,2 % | 18–29: 15,1 % | 1,9 |
Kombinationer
Resultat som ofta förekommer tillsammans
Bland rapporter med båda resultaten, andelen där båda låg utanför referensintervallet i den riktning som visas.
-
LDL-kolesterol Totalkolesterol
17,0 % av de 231 176 rapporterna med båda resultaten hade LDL-kolesterol över och Totalkolesterol över referensintervallet.
-
LDL-kolesterol Icke-HDL-kolesterol
15,7 % av de 229 569 rapporterna med båda resultaten hade LDL-kolesterol över och Icke-HDL-kolesterol över referensintervallet.
-
Serumjärn Transferrinmättnad
9,9 % av de 112 510 rapporterna med båda resultaten hade Serumjärn under och Transferrinmättnad under referensintervallet.
-
Serumjärn Ferritin
9,4 % av de 107 693 rapporterna med båda resultaten hade Serumjärn under och Ferritin under referensintervallet.
-
Fastande glukos HbA1c
9,3 % av de 208 715 rapporterna med båda resultaten hade Fastande glukos över och HbA1c över referensintervallet.
Population
Vilka som finns i datan
Antal rapporter, aldrig antal personer. Andelarna nedan beskriver rapporterna i den här utgåvan.
Rapporter efter kön
- Kvinnor 54,5 %
- Män 45,5 %
Rapporter efter åldersgrupp
- 18–29 15,8 %
- 30–39 21,9 %
- 40–49 22,4 %
- 50–59 18,8 %
- 60–69 13,7 %
- 70+ 7,3 %
Vanligaste länderna
- Türkiye 11,2 % (43 397)
- Germany 10,2 % (39 367)
- Italy 6,7 % (26 003)
- United States 6,2 % (23 889)
- France 3,7 % (14 345)
- Spain 3,3 % (12 884)
- United Kingdom 3,1 % (12 135)
- Brazil 2,8 % (10 932)
- Romania 2,2 % (8 336)
- Russia 2,1 % (8 066)
Språk i labbsvaren
Labbsvaren är skrivna på 52 språk.
- EN 23,6 %
- DE 12,0 %
- TR 10,8 %
- FR 7,3 %
- IT 6,5 %
Språk i svaren
Förklarade på 83 språk.
- EN 23,4 %
- DE 11,0 %
- TR 9,9 %
- FR 6,9 %
- IT 6,1 %
Filtyper
- PDF 68,4 %
- Foton 22,5 %
- Skärmbilder 9,2 %
Rapporter per månad
- 61 595Jan
- 55 425Feb
- 65 572Mar
- 63 403Apr
- 69 367May
- 71 380Jun
Dela och återanvänd
Infografik över de viktigaste resultaten
5 bilder med siffrorna i den här utgåvan, redo att delas. Du får använda dem igen om du anger Kantesti som källa (CC BY 4.0).
Metod
Så har vi tagit fram den här rapporten
Vad siffrorna räknar, vad de utelämnar och hur man läser dem.
Period och omfattning
Siffrorna avser labbsvar som analyserats mellan 2026-01-01 och 2026-06-30.
Endast vuxna
Endast rapporter från vuxna räknas. Rapporter som är kända för att tillhöra personer under 18 år utesluts.
Endast sammanställningar
Datan innehåller sammanställningar av labbsvar. Den innehåller inga namn, e-postadresser, kontonummer, födelsedatum, filnamn eller enskilda värden.
Siffror under 50 visas inte
Siffror under 50 visas inte, så att ingen kan identifieras i en liten grupp.
Labbens egna referensintervall
Under och över betyder utanför det referensintervall som står på varje labbsvar. Intervallen skiljer sig mellan labb, länder, åldrar och kön, så ett värde utanför intervallet är inte en diagnos.
Inga befolkningssiffror
Människor har valt att skicka in sina rapporter, så siffrorna beskriver dessa rapporter. De är inte förekomstsiffror för någon befolkning.
Dubbletter och testkonton
Dubblerade rapporter samt test- och interna konton tas bort innan räkningen.
Ingen medicinsk rådgivning
Informativ statistik, ingen diagnos och ingen medicinsk rådgivning. Tala med en läkare om dina egna resultat.
Öppna data
Data och källhänvisning
Hela datamängden för den här utgåvan är öppen. Du får återanvända den och diagrammen om du uppger Kantesti som källa.
En rad per siffra, UTF-8, procenttal avrundade till en decimal.
Licens: CC BY 4.0. Dela och anpassa med angivande av Kantesti.
Presskontakt: [email protected]
Så här refererar du
Kantesti Lab Insights, Första halvåret 2026. Kantesti Ltd, 2026. https://www.kantesti.net/sv/data-om-blodprov/forsta-halvaret-2026/
Personer
Vem som har tagit fram rapporten
Medicinsk granskning: Kantestis medicinska team
-
Thomas Klein, MDChief Medical Officer
-
Sarah Mitchell, MD, PhDMedicinskt team
-
Prof. Dr. Hans Weber, PhDMedicinskt team
Granskad 2026-11-05
Har du ett eget labbsvar?
Kantesti är en AI-analys av blodprov som förklarar varje värde i ditt labbsvar på ett enkelt språk.
Informativ statistik, ingen diagnos och ingen medicinsk rådgivning.