Справаздача з данымі Kantesti Ltd · Вялікабрытанія
Kantesti Lab Insights: Першае паўгоддзе 2026
Што паказваюць 386,742 абязасобленых бланкаў аналізаў крыві, праналізаваных з 2026-01-01 па 2026-06-30.
- 386,742 бланкаў
- 53 паказчыкаў
- 162 краін
Праверана ўрачом 2026-11-05
- 386,742 Праналізавана бланкаў
- 53 Параўнана паказчыкаў
- 162 Краін
- 94.7% Бланкі з вынікам па-за рэферэнтным інтэрвалам лабараторыі
- 83 Мовы тлумачэнняў
Галоўныя высновы
На што звярнуць увагу
-
Часцей за ўсё па-за інтэрвалам
35.3% з 146,126 бланкаў з вынікам па паказчыку «Вітамін D (25-OH)» былі па-за рэферэнтным інтэрвалам: 34.3% ніжэй і 1.0% вышэй.
Вітамін D (25-OH) 25(OH)D
-
Другое месца па частаце
33.0% з 238,946 бланкаў з вынікам па паказчыку «LDL-халестэрын» былі па-за рэферэнтным інтэрвалам: 1.0% ніжэй і 32.0% вышэй.
LDL-халестэрын LDL-C
-
Найбольшае адрозненне паміж жанчынамі і мужчынамі
Гама-глутамілтрансфераза: 16.7% вынікаў у мужчын былі вышэй рэферэнтнага інтэрвалу лабараторыі, супраць 8.9% у жанчын (у 1.9× часцей).
Гама-глутамілтрансфераза GGT
-
Найбольш частае спалучэнне
17.0% з 231,176 бланкаў з абодвума вынікамі — «LDL-халестэрын» і «Агульны халестэрын» — паказалі абодва значэнні вышэй рэферэнтнага інтэрвалу лабараторыі.
LDL-халестэрын LDL-C Агульны халестэрын TC
Рэйтынг
Вынікі, якія часцей за ўсё выходзяць за межы лабараторнага дыяпазону
Доля бланкаў, у якіх вынік быў ніжэй або вышэй за рэферэнтны інтэрвал, надрукаваны ў бланку аналізу. Паказаны 10 паказчыкаў з найбольшай доляй сярод тых, па якіх ёсць не меней за 500 бланкаў.
- Ніжэй інтэрвалу
- Вышэй інтэрвалу
- 1Вітамін D (25-OH) 25(OH)D 35.3%
- 2LDL-халестэрын LDL-C 33.0%
- 3Агульны халестэрын TC 31.1%
- 4Не-HDL-халестэрын non-HDL-C 28.0%
- 5Насычанасць трансферыну TSAT 26.0%
- 6Ферытын FER 25.8%
- 7Сываратачнае жалеза Fe 24.9%
- 8С-рэактыўны бялок CRP 24.1%
- 9Трыгліцэрыды TG 22.2%
- 10Высокачувствіцельны С-рэактыўны бялок hs-CRP 22.0%
| Паказчык | Бланкаў з вынікам | Ніжэй, % | Вышэй, % | Па-за інтэрвалам, % |
|---|---|---|---|---|
| Вітамін D (25-OH) | 146,126 | 34.3% | 1.0% | 35.3% |
| LDL-халестэрын | 238,946 | 1.0% | 32.0% | 33.0% |
| Агульны халестэрын | 236,036 | 1.0% | 30.1% | 31.1% |
| Не-HDL-халестэрын | 234,393 | 1.0% | 27.0% | 28.0% |
| Насычанасць трансферыну | 120,342 | 21.7% | 4.3% | 26.0% |
| Ферытын | 115,217 | 19.8% | 6.0% | 25.8% |
| Сываратачнае жалеза | 116,302 | 20.7% | 4.2% | 24.9% |
| С-рэактыўны бялок | 116,079 | не паказана | 24.1% | 24.1% |
| Трыгліцэрыды | 224,938 | 2.0% | 20.2% | 22.2% |
| Высокачувствіцельны С-рэактыўны бялок | 52,517 | не паказана | 22.0% | 22.0% |
— не паказана або меней за 50 справаздач
Па полу
Адрозненні паміж жанчынамі і мужчынамі
Паказчыкі, па якіх доля вынікаў па-за рэферэнтным інтэрвалам найбольш адрозніваецца паміж жанчынамі і мужчынамі. У кожнай пары слупкоў першай ідзе група з большай доляй.
- Ніжэй інтэрвалу
- Вышэй інтэрвалу
-
Гама-глутамілтрансферазаВышэй інтэрвалуу 1.9× часцей
Мужчыны 16.7%Жанчыны 8.9% -
ФерытынВышэй інтэрвалуу 1.8× часцей
Мужчыны 7.9%Жанчыны 4.5% -
Мачавая кіслатаВышэй інтэрвалуу 1.7× часцей
Мужчыны 19.9%Жанчыны 11.5% -
АланінаамінатрансферазаВышэй інтэрвалуу 1.6× часцей
Мужчыны 17.9%Жанчыны 11.4% -
ФерытынНіжэй інтэрвалуу 1.6× часцей
Жанчыны 23.6%Мужчыны 15.2%
| Паказчык | Напрамак | Жанчыны | Мужчыны | Суадносіны |
|---|---|---|---|---|
| Гама-глутамілтрансфераза | Вышэй інтэрвалу | 8.9% | 16.7% | 1.9 |
| Ферытын | Вышэй інтэрвалу | 4.5% | 7.9% | 1.8 |
| Мачавая кіслата | Вышэй інтэрвалу | 11.5% | 19.9% | 1.7 |
| Аланінаамінатрансфераза | Вышэй інтэрвалу | 11.4% | 17.9% | 1.6 |
| Ферытын | Ніжэй інтэрвалу | 23.6% | 15.2% | 1.6 |
Па ўзросце
Адрозненні па ўзросце
Паказчыкі, па якіх доля вынікаў па-за рэферэнтным інтэрвалам найбольш адрозніваецца паміж узроставымі групамі. Кожная пара слупкоў паказвае групу з найбольшай доляй і групу з найменшай.
- Ніжэй інтэрвалу
- Вышэй інтэрвалу
-
Разліковая хуткасць клубочкавай фільтрацыіНіжэй інтэрвалуу 3.4× часцей
70+ 34.7%18–29 10.3% -
КрэатынінНіжэй інтэрвалуу 3.2× часцей
18–29 5.9%70+ 1.9% -
КрэатынінВышэй інтэрвалуу 2.3× часцей
70+ 16.3%18–29 7.1% -
Глюкоза натошчакВышэй інтэрвалуу 2.0× часцей
70+ 28.1%18–29 14.0% -
Гліказаваны гемаглабінВышэй інтэрвалуу 1.9× часцей
70+ 29.2%18–29 15.1%
| Паказчык | Напрамак | Найвышэйшая ўзроставая група | Найніжэйшая ўзроставая група | Суадносіны |
|---|---|---|---|---|
| Разліковая хуткасць клубочкавай фільтрацыі | Ніжэй інтэрвалу | 70+: 34.7% | 18–29: 10.3% | 3.4 |
| Крэатынін | Ніжэй інтэрвалу | 18–29: 5.9% | 70+: 1.9% | 3.2 |
| Крэатынін | Вышэй інтэрвалу | 70+: 16.3% | 18–29: 7.1% | 2.3 |
| Глюкоза натошчак | Вышэй інтэрвалу | 70+: 28.1% | 18–29: 14.0% | 2.0 |
| Гліказаваны гемаглабін | Вышэй інтэрвалу | 70+: 29.2% | 18–29: 15.1% | 1.9 |
Спалучэнні
Вынікі, якія часта сустракаюцца разам
Сярод бланкаў з абодвума вынікамі — доля тых, у якіх абодва паказчыкі былі па-за рэферэнтным інтэрвалам у паказаным напрамку.
-
LDL-халестэрын Агульны халестэрын
17.0% з 231,176 бланкаў з абодвума вынікамі: «LDL-халестэрын» вышэй рэферэнтнага інтэрвалу, «Агульны халестэрын» — вышэй.
-
LDL-халестэрын Не-HDL-халестэрын
15.7% з 229,569 бланкаў з абодвума вынікамі: «LDL-халестэрын» вышэй рэферэнтнага інтэрвалу, «Не-HDL-халестэрын» — вышэй.
-
Сываратачнае жалеза Насычанасць трансферыну
9.9% з 112,510 бланкаў з абодвума вынікамі: «Сываратачнае жалеза» ніжэй рэферэнтнага інтэрвалу, «Насычанасць трансферыну» — ніжэй.
-
Сываратачнае жалеза Ферытын
9.4% з 107,693 бланкаў з абодвума вынікамі: «Сываратачнае жалеза» ніжэй рэферэнтнага інтэрвалу, «Ферытын» — ніжэй.
-
Глюкоза натошчак Гліказаваны гемаглабін
9.3% з 208,715 бланкаў з абодвума вынікамі: «Глюкоза натошчак» вышэй рэферэнтнага інтэрвалу, «Гліказаваны гемаглабін» — вышэй.
Насельніцтва
Хто ў даных
Падлікі бланкаў, а не людзей. Долі ніжэй апісваюць бланкі гэтага выпуска.
Бланкі па полу
- Жанчыны 54.5%
- Мужчыны 45.5%
Бланкі па ўзроставых групах
- 18–29 15.8%
- 30–39 21.9%
- 40–49 22.4%
- 50–59 18.8%
- 60–69 13.7%
- 70+ 7.3%
Краіны з найбольшай колькасцю бланкаў
- Türkiye 11.2% (43,397)
- Germany 10.2% (39,367)
- Italy 6.7% (26,003)
- United States 6.2% (23,889)
- France 3.7% (14,345)
- Spain 3.3% (12,884)
- United Kingdom 3.1% (12,135)
- Brazil 2.8% (10,932)
- Romania 2.2% (8,336)
- Russia 2.1% (8,066)
Мовы бланкаў аналізаў
Бланкі аналізаў напісаны на 52 мовах.
- EN 23.6%
- DE 12.0%
- TR 10.8%
- FR 7.3%
- IT 6.5%
Мовы адказаў Kantesti
Тлумачэнні пададзены на 83 мовах.
- EN 23.4%
- DE 11.0%
- TR 9.9%
- FR 6.9%
- IT 6.1%
Тыпы файлаў
- PDF 68.4%
- Фота 22.5%
- Скрыншоты 9.2%
Бланкі па месяцах
- 61,595Jan
- 55,425Feb
- 65,572Mar
- 63,403Apr
- 69,367May
- 71,380Jun
Падзяліцца і выкарыстоўваць паўторна
Інфаграфіка галоўных вынікаў
5 малюнкаў з лічбамі гэтага выпуску, гатовых для абмену. Іх можна выкарыстоўваць паўторна пры ўказанні Kantesti (CC BY 4.0).
Методыка
Як мы склалі гэтую справаздачу
Што менавіта ўлічваецца, што не ўлічваецца і як чытаць лічбы.
Перыяд і ахоп
Лічбы ахопліваюць бланкі аналізаў, праналізаваныя з 2026-01-01 па 2026-06-30.
Толькі дарослыя
Улічваюцца толькі бланкі дарослых. Бланкі, якія, як вядома, належаць людзям маладзейшым за 18 гадоў, выключаюцца.
Толькі падлікі
Даныя ўтрымліваюць падлікі бланкаў аналізаў. Яны не змяшчаюць імён, адрасоў электроннай пошты, нумароў рахункаў, дат нараджэння, назваў файлаў і асобных значэнняў.
Лічбы меней за 50 не паказваюцца
Лічбы меней за 50 не паказваюцца, таму па невялікай групе нікога нельга пазнаць.
Уласныя рэферэнтныя інтэрвалы лабараторый
«Ніжэй» і «вышэй» азначаюць па-за рэферэнтным інтэрвалам, надрукаваным на кожным бланку аналізу. Інтэрвалы адрозніваюцца ў розных лабараторыях, краінах, узростах і палах, таму вынік па-за інтэрвалам не з'яўляецца дыягназам.
Не лічбы для ўсяго насельніцтва
Людзі самі вырашылі загрузіць свае бланкі, таму лічбы апісваюць менавіта іх. Гэта не паказчыкі распаўсюджанасці ні для якога насельніцтва.
Дубляваныя бланкі і тэставыя акаўнты
Дубляваныя бланкі, а таксама тэставыя і ўнутраныя акаўнты выдаляюцца перад падлікам.
Не медыцынская парада
Інфармацыйная статыстыка, не дыягназ і не медыцынская парада. Пра свае вынікі размаўляйце з урачом.
Адкрытыя даныя
Даныя і цытаванне
Поўныя даныя гэтага выпуска адкрытыя. Іх і дыяграмы можна выкарыстоўваць паўторна з указаннем Kantesti.
Адзін радок на паказчык, UTF-8, працэнты акругленыя да аднаго знака пасля коскі.
Ліцэнзія: CC BY 4.0. Распаўсюджваць і адаптаваць можна з указаннем Kantesti.
Кантакт для прэсы: [email protected]
Як цытаваць
Kantesti Lab Insights, Першае паўгоддзе 2026. Kantesti Ltd, 2026. https://www.kantesti.net/be/%d0%b4%d0%b0%d0%bd%d1%8b%d1%8f-%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d0%bb%d1%96%d0%b7%d0%b0%d1%9e-%d0%ba%d1%80%d1%8b%d0%b2%d1%96/%d0%bf%d0%b5%d1%80%d1%88%d0%b0%d0%b5-%d0%bf%d0%b0%d1%9e%d0%b3%d0%be%d0%b4%d0%b4%d0%b7%d0%b5-2026/
Аўтары
Хто падрыхтаваў гэтую справаздачу
Медыцынская праверка: Медыцынская каманда Kantesti
-
Thomas Klein, MDГалоўны медыцынскі дырэктар
-
Sarah Mitchell, MD, PhDМедыцынская каманда
-
Prof. Dr. Hans Weber, PhDМедыцынская каманда
Правераны 2026-11-05
Ёсць уласны бланк аналізу крыві?
Kantesti — гэта ШІ-аналізатар аналізаў крыві, які тлумачыць кожны паказчык вашага бланка аналізу простай мовай.
Інфармацыйная статыстыка, не дыягназ і не медыцынская парада.