Datarapotti Kantesti Ltd · Yhdistynyt kuningaskunta
Kantesti Lab Insights: 2026 ensimmäinen puolisko
Mitä 386 742 anonymisoidut verikoeraportit osoittavat, kun ne analysoitiin ajalla 2026-01-01–2026-06-30.
- 386 742 raporttia
- 53 merkkiainetta
- 162 maata
Lääketieteellisesti tarkistettu 2026-11-05
- 386 742 Analysoidut raportit
- 53 Vertaillut merkkiaineet
- 162 Maat
- 94,7 % Raportit, joissa arvo on laboratorion viitealueen ulkopuolella
- 83 Selitysten kielet
Keskeiset havainnot
Mikä erottuu
-
Useimmin viitealueen ulkopuolella
146 126 raportista, joissa oli D-vitamiini (25-OH)-tulos, 35,3 % oli laboratorion viitealueen ulkopuolella: 34,3 % alapuolella ja 1,0 % yläpuolella.
D-vitamiini (25-OH) 25(OH)D
-
Toiseksi useimmin
238 946 raportista, joissa oli LDL-kolesteroli-tulos, 33,0 % oli laboratorion viitealueen ulkopuolella: 1,0 % alapuolella ja 32,0 % yläpuolella.
LDL-kolesteroli LDL-C
-
Suurin ero naisten ja miesten välillä
Gamma-glutamyylitransferaasi: miesten tuloksista 16,7 % oli viitealueen yläpuolella, kun naisten tuloksista vastaava osuus oli 8,9 % (1,9 kertaa useammin).
Gamma-glutamyylitransferaasi GGT
-
Yleisin yhdistelmä
231 176 raportista, joissa oli sekä LDL-kolesteroli että Kokonaiskolesteroli, 17,0 % oli molemmat viitealueen yläpuolella.
LDL-kolesteroli LDL-C Kokonaiskolesteroli TC
Järjestys
Useimmin laboratorion vaihteluvälin ulkopuolella olevat tulokset
Niiden raporttien osuus, joissa tulos oli laboratorioraportin viitealueen alapuolella tai yläpuolella. 10 merkkiainetta, joilla on suurin osuus, kun mukaan otetaan vähintään 500 raporttia.
- Alapuolella viitealueen
- Yläpuolella viitealueen
- 1D-vitamiini (25-OH) 25(OH)D 35,3 %
- 2LDL-kolesteroli LDL-C 33,0 %
- 3Kokonaiskolesteroli TC 31,1 %
- 4Ei-HDL-kolesteroli non-HDL-C 28,0 %
- 5Transferriinin kyllästysaste TSAT 26,0 %
- 6Ferritiini FER 25,8 %
- 7Seerumin rauta Fe 24,9 %
- 8C-reaktiivinen proteiini CRP 24,1 %
- 9Triglyseridit TG 22,2 %
- 10Herkkä CRP hs-CRP 22,0 %
| Merkkiaine | Testatut raportit | Alapuolella % | Yläpuolella % | Ulkopuolella % |
|---|---|---|---|---|
| D-vitamiini (25-OH) | 146 126 | 34,3 % | 1,0 % | 35,3 % |
| LDL-kolesteroli | 238 946 | 1,0 % | 32,0 % | 33,0 % |
| Kokonaiskolesteroli | 236 036 | 1,0 % | 30,1 % | 31,1 % |
| Ei-HDL-kolesteroli | 234 393 | 1,0 % | 27,0 % | 28,0 % |
| Transferriinin kyllästysaste | 120 342 | 21,7 % | 4,3 % | 26,0 % |
| Ferritiini | 115 217 | 19,8 % | 6,0 % | 25,8 % |
| Seerumin rauta | 116 302 | 20,7 % | 4,2 % | 24,9 % |
| C-reaktiivinen proteiini | 116 079 | ei raportoitu | 24,1 % | 24,1 % |
| Triglyseridit | 224 938 | 2,0 % | 20,2 % | 22,2 % |
| Herkkä CRP | 52 517 | ei raportoitu | 22,0 % | 22,0 % |
— ei raportoitu, tai alle 50 raporttia
Sukupuolen mukaan
Erot naisten ja miesten välillä
Merkkiaineet, joissa viitealueen ulkopuolella olevien tulosten osuus eroaa eniten naisten ja miesten välillä. Kussakin pylväsparissa suurempi osuus on ensin.
- Alapuolella viitealueen
- Yläpuolella viitealueen
-
Gamma-glutamyylitransferaasiYläpuolella viitealueen1,9 kertaa useammin
Miehet 16,7 %Naiset 8,9 % -
FerritiiniYläpuolella viitealueen1,8 kertaa useammin
Miehet 7,9 %Naiset 4,5 % -
VirtsahappoYläpuolella viitealueen1,7 kertaa useammin
Miehet 19,9 %Naiset 11,5 % -
AlaniiniaminotransferaasiYläpuolella viitealueen1,6 kertaa useammin
Miehet 17,9 %Naiset 11,4 % -
FerritiiniAlapuolella viitealueen1,6 kertaa useammin
Naiset 23,6 %Miehet 15,2 %
| Merkkiaine | Suunta | Naiset | Miehet | Suhde |
|---|---|---|---|---|
| Gamma-glutamyylitransferaasi | Yläpuolella viitealueen | 8,9 % | 16,7 % | 1,9 |
| Ferritiini | Yläpuolella viitealueen | 4,5 % | 7,9 % | 1,8 |
| Virtsahappo | Yläpuolella viitealueen | 11,5 % | 19,9 % | 1,7 |
| Alaniiniaminotransferaasi | Yläpuolella viitealueen | 11,4 % | 17,9 % | 1,6 |
| Ferritiini | Alapuolella viitealueen | 23,6 % | 15,2 % | 1,6 |
Iän mukaan
Erot iän mukaan
Merkkiaineet, joissa viitealueen ulkopuolella olevien tulosten osuus eroaa eniten ikäryhmien välillä. Kussakin pylväsparissa on korkeimman ja matalimman osuuden ikäryhmä.
- Alapuolella viitealueen
- Yläpuolella viitealueen
-
Arvioitu glomerulussuodatusnopeusAlapuolella viitealueen3,4 kertaa useammin
70+ 34,7 %18–29 10,3 % -
KreatiniiniAlapuolella viitealueen3,2 kertaa useammin
18–29 5,9 %70+ 1,9 % -
KreatiniiniYläpuolella viitealueen2,3 kertaa useammin
70+ 16,3 %18–29 7,1 % -
PaastoglukoosiYläpuolella viitealueen2,0 kertaa useammin
70+ 28,1 %18–29 14,0 % -
HbA1cYläpuolella viitealueen1,9 kertaa useammin
70+ 29,2 %18–29 15,1 %
| Merkkiaine | Suunta | Korkein ikäryhmä | Matalin ikäryhmä | Suhde |
|---|---|---|---|---|
| Arvioitu glomerulussuodatusnopeus | Alapuolella viitealueen | 70+: 34,7 % | 18–29: 10,3 % | 3,4 |
| Kreatiniini | Alapuolella viitealueen | 18–29: 5,9 % | 70+: 1,9 % | 3,2 |
| Kreatiniini | Yläpuolella viitealueen | 70+: 16,3 % | 18–29: 7,1 % | 2,3 |
| Paastoglukoosi | Yläpuolella viitealueen | 70+: 28,1 % | 18–29: 14,0 % | 2,0 |
| HbA1c | Yläpuolella viitealueen | 70+: 29,2 % | 18–29: 15,1 % | 1,9 |
Yhdistelmät
Tulokset, jotka esiintyvät usein yhdessä
Raporteista, joissa on molemmat tulokset, osuus, jossa molemmat olivat viitealueen ulkopuolella näytetyssä suunnassa.
-
LDL-kolesteroli Kokonaiskolesteroli
231 176 raportista, joissa oli molemmat tulokset, 17,0 % oli LDL-kolesteroli viitealueen yläpuolella ja Kokonaiskolesteroli viitealueen yläpuolella.
-
LDL-kolesteroli Ei-HDL-kolesteroli
229 569 raportista, joissa oli molemmat tulokset, 15,7 % oli LDL-kolesteroli viitealueen yläpuolella ja Ei-HDL-kolesteroli viitealueen yläpuolella.
-
Seerumin rauta Transferriinin kyllästysaste
112 510 raportista, joissa oli molemmat tulokset, 9,9 % oli Seerumin rauta viitealueen alapuolella ja Transferriinin kyllästysaste viitealueen alapuolella.
-
Seerumin rauta Ferritiini
107 693 raportista, joissa oli molemmat tulokset, 9,4 % oli Seerumin rauta viitealueen alapuolella ja Ferritiini viitealueen alapuolella.
-
Paastoglukoosi HbA1c
208 715 raportista, joissa oli molemmat tulokset, 9,3 % oli Paastoglukoosi viitealueen yläpuolella ja HbA1c viitealueen yläpuolella.
Väestö
Aineistossa mukana olevat
Raporttien lukumäärät, ei koskaan ihmisten. Alla olevat osuudet kuvaavat tämän numeron raportteja.
Raportit sukupuolen mukaan
- Naiset 54,5 %
- Miehet 45,5 %
Raportit ikäryhmän mukaan
- 18–29 15,8 %
- 30–39 21,9 %
- 40–49 22,4 %
- 50–59 18,8 %
- 60–69 13,7 %
- 70+ 7,3 %
Yleisimmät maat
- Türkiye 11,2 % (43 397)
- Germany 10,2 % (39 367)
- Italy 6,7 % (26 003)
- United States 6,2 % (23 889)
- France 3,7 % (14 345)
- Spain 3,3 % (12 884)
- United Kingdom 3,1 % (12 135)
- Brazil 2,8 % (10 932)
- Romania 2,2 % (8 336)
- Russia 2,1 % (8 066)
Laboratorioraporttien kielet
Laboratorioraportit on kirjoitettu 52 kielellä.
- EN 23,6 %
- DE 12,0 %
- TR 10,8 %
- FR 7,3 %
- IT 6,5 %
Kielet, joilla Kantesti vastasi
Selitetty 83 kielellä.
- EN 23,4 %
- DE 11,0 %
- TR 9,9 %
- FR 6,9 %
- IT 6,1 %
Tiedostotyypit
- PDF 68,4 %
- Valokuvat 22,5 %
- Kuvakaappaukset 9,2 %
Raportit kuukausittain
- 61 595Jan
- 55 425Feb
- 65 572Mar
- 63 403Apr
- 69 367May
- 71 380Jun
Jakaminen ja uudelleenkäyttö
Keskeisten havaintojen infografiikat
5 kuvaa tämän julkaisun luvuilla, valmiina jaettavaksi. Voit käyttää niitä uudelleen, kun mainitset Kantestin (CC BY 4.0).
Menetelmä
Näin tämä raportti tehtiin
Mitä luvut laskevat, mitä ne jättävät pois ja miten niitä luetaan.
Ajanjakso ja laajuus
Luvut kattavat laboratorioraportit, jotka analysoitiin ajalla 2026-01-01–2026-06-30.
Vain aikuiset
Lasketaan vain aikuisten raportit. Alle 18-vuotiaiden raportit jätetään pois.
Vain lukumäärät
Aineisto sisältää vain laboratorioraporttien lukumäärät. Siinä ei ole nimiä, sähköpostiosoitteita, tilinumeroita, syntymäaikoja, tiedostonimiä eikä yksittäisiä arvoja.
Alle 50 olevia lukuja ei näytetä
Alle 50 olevia lukuja ei näytetä, joten kukaan ei ole tunnistettavissa pienestä ryhmästä.
Laboratorion omat viitealueet
Alapuolella ja yläpuolella tarkoittaa viitealueen ulkopuolella kuhunkin laboratorioraporttiin painettuun viitealueeseen nähden. Viitealueet vaihtelevat laboratorioittain, maittain sekä iän ja sukupuolen mukaan, joten viitealueen ulkopuolinen tulos ei ole diagnoosi.
Eivät väestölukuja
Ihmiset päättivät lähettää raporttinsa, joten luvut kuvaavat näitä raportteja. Ne eivät ole minkään väestön esiintyvyyslukuja.
Kaksoiskappaleet ja testitilit
Kaksoisraportit sekä testi- tai sisäiset tilit poistetaan ennen laskentaa.
Ei lääketieteellistä neuvoa
Tiedot ovat informatiivisia tilastoja, eivät diagnoosi tai lääketieteellistä neuvoa. Keskustele omista tuloksistasi lääkärin kanssa.
Avoin data
Aineisto ja lainaus
Tämän numeron koko aineisto on avoin. Voit käyttää sitä ja kuvia uudelleen, kun mainitset Kantestin lähteenä.
Yksi rivi per luku, UTF-8, prosentit pyöristetty yhteen desimaaliin.
Lisenssi: CC BY 4.0. Jaa ja muokkaa mainiten Kantesti lähteenä.
Lehdistöyhteys: [email protected]
Näin viittaat
Kantesti Lab Insights, 2026 ensimmäinen puolisko. Kantesti Ltd, 2026. https://www.kantesti.net/fi/verikokeiden-tiedot/2026-ensimmainen-puolisko/
Ihmiset
Kuka teki tämän raportin
Lääketieteellinen tarkistus: Kantestin lääketieteellinen tiimi
-
Thomas Klein, MDLääketieteellinen johtaja
-
Sarah Mitchell, MD, PhDLääketieteellinen tiimi
-
Prof. Dr. Hans Weber, PhDLääketieteellinen tiimi
Tarkistettu 2026-11-05
Onko sinulla oma verikoeraportti?
Kantesti on verikoetulosten tulkinta, joka selittää laboratorioraporttisi jokaisen arvon selkeällä kielellä.
Informatiivisia tilastoja, ei diagnoosi eikä lääketieteellinen neuvo.