Laporan data Kantesti Ltd · UK
Kantesti Lab Insights: Separuh pertama 2026
Apa yang ditunjukkan oleh 386,742 laporan ujian darah tanpa nama yang dianalisis antara 2026-01-01 dan 2026-06-30.
- 386,742 laporan
- 53 penanda
- 162 negara
Disemak secara perubatan pada 2026-11-05
- 386,742 Laporan dianalisis
- 53 Penanda dibandingkan
- 162 Negara
- 94.7% Laporan dengan nilai di luar julat makmal
- 83 Bahasa penjelasan
Penemuan utama
Yang menonjol
-
Paling kerap di luar julat
35.3% daripada 146,126 laporan dengan keputusan Vitamin D (25-OH) berada di luar julat makmal: 34.3% di bawahnya dan 1.0% di atasnya.
Vitamin D (25-OH) 25(OH)D
-
Kedua paling kerap
33.0% daripada 238,946 laporan dengan keputusan Kolesterol LDL berada di luar julat makmal: 1.0% di bawahnya dan 32.0% di atasnya.
Kolesterol LDL LDL-C
-
Perbezaan terbesar antara wanita dan lelaki
Gama-glutamil transferase: 16.7% keputusan daripada lelaki berada di atas julat makmal, berbanding 8.9% keputusan daripada wanita (1.9 kali lebih kerap).
Gama-glutamil transferase GGT
-
Gabungan paling biasa
17.0% daripada 231,176 laporan dengan keputusan Kolesterol LDL dan Kolesterol total kedua-duanya berada di atas julat makmal.
Kolesterol LDL LDL-C Kolesterol total TC
Kedudukan
Keputusan yang paling kerap di luar julat makmal
Bahagian laporan yang keputusannya berada di bawah atau di atas julat rujukan yang tercetak pada laporan makmal. Ini ialah 10 penanda dengan bahagian tertinggi, antara penanda yang mempunyai sekurang-kurangnya 500 laporan.
- Di bawah julat
- Di atas julat
- 1Vitamin D (25-OH) 25(OH)D 35.3%
- 2Kolesterol LDL LDL-C 33.0%
- 3Kolesterol total TC 31.1%
- 4Kolesterol bukan HDL non-HDL-C 28.0%
- 5Ketepuan transferin TSAT 26.0%
- 6Ferritin FER 25.8%
- 7Ferum serum Fe 24.9%
- 8Protein C-reaktif CRP 24.1%
- 9Trigliserida TG 22.2%
- 10CRP sensitiviti tinggi hs-CRP 22.0%
| Penanda | Laporan diuji | Di bawah % | Di atas % | Di luar % |
|---|---|---|---|---|
| Vitamin D (25-OH) | 146,126 | 34.3% | 1.0% | 35.3% |
| Kolesterol LDL | 238,946 | 1.0% | 32.0% | 33.0% |
| Kolesterol total | 236,036 | 1.0% | 30.1% | 31.1% |
| Kolesterol bukan HDL | 234,393 | 1.0% | 27.0% | 28.0% |
| Ketepuan transferin | 120,342 | 21.7% | 4.3% | 26.0% |
| Ferritin | 115,217 | 19.8% | 6.0% | 25.8% |
| Ferum serum | 116,302 | 20.7% | 4.2% | 24.9% |
| Protein C-reaktif | 116,079 | tidak dilaporkan | 24.1% | 24.1% |
| Trigliserida | 224,938 | 2.0% | 20.2% | 22.2% |
| CRP sensitiviti tinggi | 52,517 | tidak dilaporkan | 22.0% | 22.0% |
— tidak dilaporkan, atau kurang daripada 50 laporan
Mengikut jantina
Perbezaan antara wanita dan lelaki
Penanda yang bahagian di luar julat makmalnya paling berbeza antara wanita dan lelaki. Bagi setiap pasangan bar, kumpulan dengan bahagian lebih tinggi didahulukan.
- Di bawah julat
- Di atas julat
-
Gama-glutamil transferaseDi atas julat1.9× lebih kerap
Lelaki 16.7%Wanita 8.9% -
FerritinDi atas julat1.8× lebih kerap
Lelaki 7.9%Wanita 4.5% -
Asid urikDi atas julat1.7× lebih kerap
Lelaki 19.9%Wanita 11.5% -
Alanina aminotransferaseDi atas julat1.6× lebih kerap
Lelaki 17.9%Wanita 11.4% -
FerritinDi bawah julat1.6× lebih kerap
Wanita 23.6%Lelaki 15.2%
| Penanda | Arah | Wanita | Lelaki | Nisbah |
|---|---|---|---|---|
| Gama-glutamil transferase | Di atas julat | 8.9% | 16.7% | 1.9 |
| Ferritin | Di atas julat | 4.5% | 7.9% | 1.8 |
| Asid urik | Di atas julat | 11.5% | 19.9% | 1.7 |
| Alanina aminotransferase | Di atas julat | 11.4% | 17.9% | 1.6 |
| Ferritin | Di bawah julat | 23.6% | 15.2% | 1.6 |
Mengikut umur
Perbezaan mengikut umur
Penanda yang bahagian di luar julat makmalnya paling berbeza antara kumpulan umur. Setiap pasangan bar menunjukkan kumpulan umur dengan bahagian tertinggi dan terendah.
- Di bawah julat
- Di atas julat
-
Anggaran kadar penapisan glomerulusDi bawah julat3.4× lebih kerap
70+ 34.7%18–29 10.3% -
KreatininDi bawah julat3.2× lebih kerap
18–29 5.9%70+ 1.9% -
KreatininDi atas julat2.3× lebih kerap
70+ 16.3%18–29 7.1% -
Glukosa puasaDi atas julat2.0× lebih kerap
70+ 28.1%18–29 14.0% -
HbA1cDi atas julat1.9× lebih kerap
70+ 29.2%18–29 15.1%
| Penanda | Arah | Kumpulan umur tertinggi | Kumpulan umur terendah | Nisbah |
|---|---|---|---|---|
| Anggaran kadar penapisan glomerulus | Di bawah julat | 70+: 34.7% | 18–29: 10.3% | 3.4 |
| Kreatinin | Di bawah julat | 18–29: 5.9% | 70+: 1.9% | 3.2 |
| Kreatinin | Di atas julat | 70+: 16.3% | 18–29: 7.1% | 2.3 |
| Glukosa puasa | Di atas julat | 70+: 28.1% | 18–29: 14.0% | 2.0 |
| HbA1c | Di atas julat | 70+: 29.2% | 18–29: 15.1% | 1.9 |
Gabungan
Keputusan yang sering muncul bersama
Dalam kalangan laporan yang mempunyai kedua-dua keputusan, bahagian laporan yang kedua-duanya berada di luar julat makmal mengikut arah yang ditunjukkan.
-
Kolesterol LDL Kolesterol total
17.0% daripada 231,176 laporan dengan kedua-dua keputusan: Kolesterol LDL di atas dan Kolesterol total di atas julat makmal.
-
Kolesterol LDL Kolesterol bukan HDL
15.7% daripada 229,569 laporan dengan kedua-dua keputusan: Kolesterol LDL di atas dan Kolesterol bukan HDL di atas julat makmal.
-
Ferum serum Ketepuan transferin
9.9% daripada 112,510 laporan dengan kedua-dua keputusan: Ferum serum di bawah dan Ketepuan transferin di bawah julat makmal.
-
Ferum serum Ferritin
9.4% daripada 107,693 laporan dengan kedua-dua keputusan: Ferum serum di bawah dan Ferritin di bawah julat makmal.
-
Glukosa puasa HbA1c
9.3% daripada 208,715 laporan dengan kedua-dua keputusan: Glukosa puasa di atas dan HbA1c di atas julat makmal.
Populasi
Siapa dalam data
Kiraan laporan, bukan orang. Bahagian di bawah menerangkan laporan dalam edisi ini.
Laporan mengikut jantina
- Wanita 54.5%
- Lelaki 45.5%
Laporan mengikut kumpulan umur
- 18–29 15.8%
- 30–39 21.9%
- 40–49 22.4%
- 50–59 18.8%
- 60–69 13.7%
- 70+ 7.3%
Negara teratas
- Türkiye 11.2% (43,397)
- Germany 10.2% (39,367)
- Italy 6.7% (26,003)
- United States 6.2% (23,889)
- France 3.7% (14,345)
- Spain 3.3% (12,884)
- United Kingdom 3.1% (12,135)
- Brazil 2.8% (10,932)
- Romania 2.2% (8,336)
- Russia 2.1% (8,066)
Bahasa laporan makmal
Laporan makmal ditulis dalam 52 bahasa.
- EN 23.6%
- DE 12.0%
- TR 10.8%
- FR 7.3%
- IT 6.5%
Bahasa penulisan Kantesti
Diterangkan dalam 83 bahasa.
- EN 23.4%
- DE 11.0%
- TR 9.9%
- FR 6.9%
- IT 6.1%
Jenis fail
- PDF 68.4%
- Foto 22.5%
- Tangkapan skrin 9.2%
Laporan setiap bulan
- 61,595Jan
- 55,425Feb
- 65,572Mar
- 63,403Apr
- 69,367May
- 71,380Jun
Kongsi dan guna semula
Infografik penemuan utama
5 imej dengan angka edisi ini, sedia untuk dikongsi. Anda boleh menggunakannya semula jika memberi kredit kepada Kantesti (CC BY 4.0).
Kaedah
Cara kami membuat laporan ini
Apa yang dikira, apa yang ditinggalkan dan cara membacanya.
Tempoh dan skop
Angka meliputi laporan makmal yang dianalisis antara 2026-01-01 dan 2026-06-30.
Dewasa sahaja
Hanya laporan orang dewasa dikira. Laporan yang diketahui milik orang bawah 18 tahun ditinggalkan.
Kiraan sahaja
Data ini hanya mengandungi kiraan laporan makmal. Tiada nama, alamat e-mel, nombor akaun, tarikh lahir, nama fail atau nilai tunggal.
Angka di bawah 50 tidak ditunjukkan
Angka di bawah 50 tidak ditunjukkan, supaya tiada seorang pun boleh dikenal pasti daripada kumpulan kecil.
Julat rujukan makmal sendiri
Di bawah dan di atas bermaksud di luar julat rujukan yang tercetak pada setiap laporan makmal. Julat berbeza antara makmal, negara, umur dan jantina, jadi keputusan di luar julat bukan diagnosis.
Bukan angka populasi
Orang ramai memilih untuk memuat naik laporan mereka, jadi angka ini menerangkan laporan tersebut. Ia bukan angka prevalens bagi mana-mana populasi.
Pendua dan akaun ujian
Laporan pendua serta akaun ujian atau dalaman dibuang sebelum pengiraan.
Bukan nasihat perubatan
Statistik bermaklumat, bukan diagnosis atau nasihat perubatan. Bincangkan keputusan anda sendiri dengan doktor.
Data terbuka
Data dan petikan
Data penuh edisi ini adalah terbuka. Anda boleh menggunakan semula data dan carta dengan memberi kredit kepada Kantesti.
Satu baris bagi setiap angka, UTF-8, peratusan dibundarkan kepada satu titik perpuluhan.
Lesen: CC BY 4.0. Kongsi dan adaptasi dengan kredit kepada Kantesti.
Hubungan akhbar: [email protected]
Cara memetik
Kantesti Lab Insights, Separuh pertama 2026. Kantesti Ltd, 2026. https://www.kantesti.net/ms/data-ujian-darah/separuh-pertama-2026/
Penyusun
Siapa yang menyediakan laporan ini
Semakan perubatan: Pasukan Perubatan Kantesti
-
Thomas Klein, MDKetua Pegawai Perubatan
-
Sarah Mitchell, MD, PhDPasukan perubatan
-
Prof. Dr. Hans Weber, PhDPasukan perubatan
Disemak pada 2026-11-05
Ada laporan ujian darah sendiri?
Kantesti ialah cara membaca keputusan ujian darah yang menerangkan setiap nilai dalam laporan makmal anda dengan bahasa yang mudah.
Statistik bermaklumat, bukan diagnosis atau nasihat perubatan.