Raport të dhënash Kantesti Ltd · Mbretëria e Bashkuar
Kantesti Lab Insights: Gjysmëvjetori i parë i 2026
Çfarë tregojnë 386 742 raporte të anonimizuara analizash gjaku, të analizuara midis 2026-01-01 dhe 2026-06-30.
- 386 742 raporte
- 53 markues
- 162 vende
Rishikuar mjekësisht më 2026-11-05
- 386 742 Raporte të analizuara
- 53 Markues të krahasuar
- 162 Vende
- 94,7% Raporte me një vlerë jashtë intervalit të laboratorit
- 83 Gjuhët e shpjegimeve
Gjetjet kryesore
Çfarë del në pah
-
Më shpesh jashtë intervalit
Nga 146 126 raportet me një rezultat Vitamina D (25-OH), 35,3% ishin jashtë intervalit të laboratorit: 34,3% nën të dhe 1,0% mbi të.
Vitamina D (25-OH) 25(OH)D
-
E dyta më e shpeshtë
Nga 238 946 raportet me një rezultat Kolesteroli LDL, 33,0% ishin jashtë intervalit të laboratorit: 1,0% nën të dhe 32,0% mbi të.
Kolesteroli LDL LDL-C
-
Dallimi më i madh midis grave dhe burrave
Gama-glutamil transferaza: 16,7% e rezultateve të burrave ishin mbi intervalin e laboratorit intervalin e referencës, krahasuar me 8,9% të rezultateve të grave (1,9 herë më shpesh).
Gama-glutamil transferaza GGT
-
Kombinimi më i zakonshëm
Nga 231 176 raportet me një rezultat Kolesteroli LDL dhe një rezultat Kolesteroli total, 17,0% kishin të dyja mbi intervalin e laboratorit.
Kolesteroli LDL LDL-C Kolesteroli total TC
Renditja
Rezultatet që dalin më shpesh jashtë intervalit të laboratorit
Përqindja e raporteve në të cilat një rezultat ishte nën ose mbi intervalin e referencës të shtypur në raportin laboratorik. 10 markuesit me përqindjen më të lartë, midis markuesve me të paktën 500 raporte.
- Nën intervalin
- Mbi intervalin
- 1Vitamina D (25-OH) 25(OH)D 35,3%
- 2Kolesteroli LDL LDL-C 33,0%
- 3Kolesteroli total TC 31,1%
- 4Kolesteroli jo-HDL non-HDL-C 28,0%
- 5Ngopja e transferinës TSAT 26,0%
- 6Ferritina FER 25,8%
- 7Hekuri serik Fe 24,9%
- 8Proteina C-reaktive CRP 24,1%
- 9Trigliceridet TG 22,2%
- 10CRP me ndjeshmëri të lartë hs-CRP 22,0%
| Markuesi | Raportet e testuara | Nën % | Mbi % | Jashtë % |
|---|---|---|---|---|
| Vitamina D (25-OH) | 146 126 | 34,3% | 1,0% | 35,3% |
| Kolesteroli LDL | 238 946 | 1,0% | 32,0% | 33,0% |
| Kolesteroli total | 236 036 | 1,0% | 30,1% | 31,1% |
| Kolesteroli jo-HDL | 234 393 | 1,0% | 27,0% | 28,0% |
| Ngopja e transferinës | 120 342 | 21,7% | 4,3% | 26,0% |
| Ferritina | 115 217 | 19,8% | 6,0% | 25,8% |
| Hekuri serik | 116 302 | 20,7% | 4,2% | 24,9% |
| Proteina C-reaktive | 116 079 | nuk raportohet | 24,1% | 24,1% |
| Trigliceridet | 224 938 | 2,0% | 20,2% | 22,2% |
| CRP me ndjeshmëri të lartë | 52 517 | nuk raportohet | 22,0% | 22,0% |
— nuk raportohet, ose më pak se 50 raporte
Sipas gjinisë
Dallimet midis grave dhe burrave
Markuesit ku përqindja jashtë intervalit ndryshon më shumë midis grave dhe burrave. Në çdo çift shtyllash, grupi me përqindjen më të lartë shfaqet i pari.
- Nën intervalin
- Mbi intervalin
-
Gama-glutamil transferazaMbi intervalin1,9 herë më shpesh
Burrat 16,7%Gratë 8,9% -
FerritinaMbi intervalin1,8 herë më shpesh
Burrat 7,9%Gratë 4,5% -
Acidi urikMbi intervalin1,7 herë më shpesh
Burrat 19,9%Gratë 11,5% -
Alanin aminotransferazaMbi intervalin1,6 herë më shpesh
Burrat 17,9%Gratë 11,4% -
FerritinaNën intervalin1,6 herë më shpesh
Gratë 23,6%Burrat 15,2%
| Markuesi | Drejtimi | Gratë | Burrat | Raporti |
|---|---|---|---|---|
| Gama-glutamil transferaza | Mbi intervalin | 8,9% | 16,7% | 1,9 |
| Ferritina | Mbi intervalin | 4,5% | 7,9% | 1,8 |
| Acidi urik | Mbi intervalin | 11,5% | 19,9% | 1,7 |
| Alanin aminotransferaza | Mbi intervalin | 11,4% | 17,9% | 1,6 |
| Ferritina | Nën intervalin | 23,6% | 15,2% | 1,6 |
Sipas moshës
Dallimet sipas moshës
Markuesit ku përqindja jashtë intervalit ndryshon më shumë midis grupmoshave. Çdo çift shtyllash tregon grupmoshën me përqindjen më të lartë dhe atë me më të ulëtën.
- Nën intervalin
- Mbi intervalin
-
Shkalla e vlerësuar e filtrimit glomerularNën intervalin3,4 herë më shpesh
70+ 34,7%18–29 10,3% -
KreatininaNën intervalin3,2 herë më shpesh
18–29 5,9%70+ 1,9% -
KreatininaMbi intervalin2,3 herë më shpesh
70+ 16,3%18–29 7,1% -
Glukoza në gjendje agjërimiMbi intervalin2,0 herë më shpesh
70+ 28,1%18–29 14,0% -
HbA1cMbi intervalin1,9 herë më shpesh
70+ 29,2%18–29 15,1%
| Markuesi | Drejtimi | Grupmosha më e lartë | Grupmosha më e ulët | Raporti |
|---|---|---|---|---|
| Shkalla e vlerësuar e filtrimit glomerular | Nën intervalin | 70+: 34,7% | 18–29: 10,3% | 3,4 |
| Kreatinina | Nën intervalin | 18–29: 5,9% | 70+: 1,9% | 3,2 |
| Kreatinina | Mbi intervalin | 70+: 16,3% | 18–29: 7,1% | 2,3 |
| Glukoza në gjendje agjërimi | Mbi intervalin | 70+: 28,1% | 18–29: 14,0% | 2,0 |
| HbA1c | Mbi intervalin | 70+: 29,2% | 18–29: 15,1% | 1,9 |
Kombinimet
Rezultate që shfaqen shpesh bashkë
Midis raporteve që përfshijnë të dy rezultatet, përqindja në të cilën të dy ishin jashtë intervalit në drejtimin e treguar.
-
Kolesteroli LDL Kolesteroli total
Nga 231 176 raportet me të dy rezultatet, 17,0% kishin Kolesteroli LDL mbi intervalin e laboratorit dhe Kolesteroli total mbi intervalin e laboratorit.
-
Kolesteroli LDL Kolesteroli jo-HDL
Nga 229 569 raportet me të dy rezultatet, 15,7% kishin Kolesteroli LDL mbi intervalin e laboratorit dhe Kolesteroli jo-HDL mbi intervalin e laboratorit.
-
Hekuri serik Ngopja e transferinës
Nga 112 510 raportet me të dy rezultatet, 9,9% kishin Hekuri serik nën intervalin e laboratorit dhe Ngopja e transferinës nën intervalin e laboratorit.
-
Hekuri serik Ferritina
Nga 107 693 raportet me të dy rezultatet, 9,4% kishin Hekuri serik nën intervalin e laboratorit dhe Ferritina nën intervalin e laboratorit.
-
Glukoza në gjendje agjërimi HbA1c
Nga 208 715 raportet me të dy rezultatet, 9,3% kishin Glukoza në gjendje agjërimi mbi intervalin e laboratorit dhe HbA1c mbi intervalin e laboratorit.
Popullsia
Kush është në të dhëna
Numra raportesh, kurrë njerëz. Përqindjet më poshtë përshkruajnë raportet e këtij edicioni.
Raportet sipas gjinisë
- Gratë 54,5%
- Burrat 45,5%
Raportet sipas grupmoshës
- 18–29 15,8%
- 30–39 21,9%
- 40–49 22,4%
- 50–59 18,8%
- 60–69 13,7%
- 70+ 7,3%
Vendet kryesore
- Türkiye 11,2% (43 397)
- Germany 10,2% (39 367)
- Italy 6,7% (26 003)
- United States 6,2% (23 889)
- France 3,7% (14 345)
- Spain 3,3% (12 884)
- United Kingdom 3,1% (12 135)
- Brazil 2,8% (10 932)
- Romania 2,2% (8 336)
- Russia 2,1% (8 066)
Gjuhët e raporteve laboratorike
Raportet laboratorike janë shkruar në 52 gjuhë.
- EN 23,6%
- DE 12,0%
- TR 10,8%
- FR 7,3%
- IT 6,5%
Gjuhët në të cilat përgjigjej Kantesti
Shpjeguar në 83 gjuhë.
- EN 23,4%
- DE 11,0%
- TR 9,9%
- FR 6,9%
- IT 6,1%
Llojet e skedarëve
- PDF 68,4%
- Fotografi 22,5%
- Pamje ekrani 9,2%
Raportet në muaj
- 61 595Jan
- 55 425Feb
- 65 572Mar
- 63 403Apr
- 69 367May
- 71 380Jun
Ndaje dhe ripërdor
Infografikë me gjetjet kryesore
5 imazhe me shifrat e këtij botimi, gati për t’u ndarë. Mund t’i ripërdorni nëse citoni Kantesti (CC BY 4.0).
Metoda
Si u përgatit ky raport
Çfarë numërojnë numrat, çfarë lënë jashtë dhe si duhen lexuar.
Periudha dhe fushëveprimi
Shifrat mbulojnë raportet laboratorike të analizuara midis 2026-01-01 dhe 2026-06-30.
Vetëm të rritur
Numërohen vetëm raportet e të rriturve. Raportet që dihet se i përkasin personave nën 18 vjeç përjashtohen.
Vetëm numra
Të dhënat përmbajnë vetëm numra raportesh laboratorike. Ato nuk përmbajnë emra, adresa e-mail, numra llogarish, data lindjeje, emra skedarësh apo vlera individuale.
Numrat nën 50 nuk shfaqen
Numrat nën 50 nuk shfaqen, që askush të mos mund të njihet nga një grup i vogël.
Intervalet e referencës të laboratorit
Nën dhe mbi do të thotë jashtë intervalit të referencës të shtypur në çdo raport laboratorik. Intervalet ndryshojnë sipas laboratorëve, vendeve, moshës dhe gjinisë, kështu që një rezultat jashtë intervalit nuk është diagnozë.
Jo shifra të popullsisë
Njerëzit zgjodhën të dërgojnë raportet e tyre, prandaj shifrat përshkruajnë vetëm ato raporte. Ato nuk janë shifra të përhapjes për asnjë popullsi.
Dublikatat dhe llogaritë e testimit
Raportet e dyfishta dhe llogaritë e testimit ose të brendshme hiqen përpara numërimit.
Jo këshilla mjekësore
Statistika informative, jo diagnozë apo këshillë mjekësore. Flisni me një mjek për rezultatet tuaja.
Të dhëna të hapura
Të dhënat dhe citimi
Të gjitha të dhënat e këtij edicioni janë të hapura. Mund t'i ripërdorni ato dhe grafikët nëse e citoni Kantesti-n.
Një rresht për çdo numër, UTF-8, përqindjet të rrumbullakosura në një shifër dhjetore.
Licenca: CC BY 4.0. Ndajeni dhe përshtatni duke e cituar Kantesti-n.
Kontakti për shtyp: [email protected]
Si të citoni
Kantesti Lab Insights, Gjysmëvjetori i parë i 2026. Kantesti Ltd, 2026. https://www.kantesti.net/sq/te-dhena-analizash-gjaku/gjysmevjetori-i-pare-i-2026/
Njerëzit
Kush e përgatiti këtë raport
Rishikim mjekësor: Ekipi mjekësor i Kantesti
-
Thomas Klein, MDDrejtor mjekësor
-
Sarah Mitchell, MD, PhDEkipi mjekësor
-
Prof. Dr. Hans Weber, PhDEkipi mjekësor
Rishikuar më 2026-11-05
Keni një raport të analizës suaj të gjakut?
Kantesti është interpretimi i analizave të gjakut që shpjegon çdo vlerë të raportit tuaj laboratorik me gjuhë të thjeshtë.
Statistikë informative, jo diagnozë apo këshillë mjekësore.