Dataverslag Kantesti Ltd · UK
Kantesti Lab Insights: Eerste helfte van 2026
Wat 386 742 geanonimiseerde bloedtoetsverslae, ontleed tussen 2026-01-01 en 2026-06-30, wys.
- 386 742 verslae
- 53 merkers
- 162 lande
Mediese hersiening op 2026-11-05
- 386 742 Verslae ontleed
- 53 Merkers vergelyk
- 162 Lande
- 94,7% Verslae met 'n waarde buite die verwysingswaardes
- 83 Tale van die verduidelikings
Kernbevindinge
Wat opval
-
Dikwels buite die reeks
35,3% van die 146 126 verslae met 'n uitslag vir Vitamien D (25-OH) was buite die verwysingswaardes: 34,3% daaronder en 1,0% daarbo.
Vitamien D (25-OH) 25(OH)D
-
Tweede die dikwelste
33,0% van die 238 946 verslae met 'n uitslag vir LDL-cholesterol was buite die verwysingswaardes: 1,0% daaronder en 32,0% daarbo.
LDL-cholesterol LDL-C
-
Grootste verskil tussen vroue en mans
Gamma-GT: 16,7% van die uitslae van mans was bo die verwysingswaardes, teenoor 8,9% van die uitslae van vroue (1,9).
Gamma-GT GGT
-
Algemeenste kombinasie
17,0% van die 231 176 verslae met uitslae vir LDL-cholesterol en Totale cholesterol was albei bo die verwysingswaardes.
LDL-cholesterol LDL-C Totale cholesterol TC
Rangorde
Uitslae wat die dikwels buite die laboratoriumreeks val
Die aandeel verslae waarin 'n uitslag onder of bo die verwysingswaarde op die laboratoriumverslag was. Die 10 merkers met die hoogste aandeel word gewys, uit merkers met minstens 500 verslae.
- Onder die reeks
- Bo die reeks
- 1Vitamien D (25-OH) 25(OH)D 35,3%
- 2LDL-cholesterol LDL-C 33,0%
- 3Totale cholesterol TC 31,1%
- 4Nie-HDL-cholesterol nie-HDL-C 28,0%
- 5Transferrienversadiging TSAT 26,0%
- 6Ferritien FER 25,8%
- 7Serumyster Fe 24,9%
- 8C-reaktiewe proteïen CRP 24,1%
- 9Trigliserriede TG 22,2%
- 10Hoëgevoeligheid-CRP hs-CRP 22,0%
| Merker | Verslae getoets | Onder % | Bo % | Buite % |
|---|---|---|---|---|
| Vitamien D (25-OH) | 146 126 | 34,3% | 1,0% | 35,3% |
| LDL-cholesterol | 238 946 | 1,0% | 32,0% | 33,0% |
| Totale cholesterol | 236 036 | 1,0% | 30,1% | 31,1% |
| Nie-HDL-cholesterol | 234 393 | 1,0% | 27,0% | 28,0% |
| Transferrienversadiging | 120 342 | 21,7% | 4,3% | 26,0% |
| Ferritien | 115 217 | 19,8% | 6,0% | 25,8% |
| Serumyster | 116 302 | 20,7% | 4,2% | 24,9% |
| C-reaktiewe proteïen | 116 079 | nie gerapporteer nie | 24,1% | 24,1% |
| Trigliserriede | 224 938 | 2,0% | 20,2% | 22,2% |
| Hoëgevoeligheid-CRP | 52 517 | nie gerapporteer nie | 22,0% | 22,0% |
— nie gerapporteer nie, of minder as 50 verslae
Volgens geslag
Verskille tussen vroue en mans
Merkers waar die aandeel buite die verwysingswaardes die sterkste tussen vroue en mans verskil. In elke paar balke staan die groep met die hoër aandeel eerste.
- Onder die reeks
- Bo die reeks
-
Gamma-GTBo die reeks1,9× so dikwels
Mans 16,7%Vroue 8,9% -
FerritienBo die reeks1,8× so dikwels
Mans 7,9%Vroue 4,5% -
UrinesuurBo die reeks1,7× so dikwels
Mans 19,9%Vroue 11,5% -
AlanienaminotransferaseBo die reeks1,6× so dikwels
Mans 17,9%Vroue 11,4% -
FerritienOnder die reeks1,6× so dikwels
Vroue 23,6%Mans 15,2%
| Merker | Rigting | Vroue | Mans | Verhouding |
|---|---|---|---|---|
| Gamma-GT | Bo die reeks | 8,9% | 16,7% | 1,9 |
| Ferritien | Bo die reeks | 4,5% | 7,9% | 1,8 |
| Urinesuur | Bo die reeks | 11,5% | 19,9% | 1,7 |
| Alanienaminotransferase | Bo die reeks | 11,4% | 17,9% | 1,6 |
| Ferritien | Onder die reeks | 23,6% | 15,2% | 1,6 |
Volgens ouderdom
Verskille volgens ouderdom
Merkers waar die aandeel buite die verwysingswaardes die sterkste tussen die ouderdomsgroepe verskil. Elke paar balke wys die ouderdomsgroep met die hoogste en die een met die laagste aandeel.
- Onder die reeks
- Bo die reeks
-
Geskatte glomerulêre filtrasietempoOnder die reeks3,4× so dikwels
70+ 34,7%18–29 10,3% -
KreatinienOnder die reeks3,2× so dikwels
18–29 5,9%70+ 1,9% -
KreatinienBo die reeks2,3× so dikwels
70+ 16,3%18–29 7,1% -
Nugter glukoseBo die reeks2,0× so dikwels
70+ 28,1%18–29 14,0% -
HbA1cBo die reeks1,9× so dikwels
70+ 29,2%18–29 15,1%
| Merker | Rigting | Hoogste ouderdomsgroep | Laagste ouderdomsgroep | Verhouding |
|---|---|---|---|---|
| Geskatte glomerulêre filtrasietempo | Onder die reeks | 70+: 34,7% | 18–29: 10,3% | 3,4 |
| Kreatinien | Onder die reeks | 18–29: 5,9% | 70+: 1,9% | 3,2 |
| Kreatinien | Bo die reeks | 70+: 16,3% | 18–29: 7,1% | 2,3 |
| Nugter glukose | Bo die reeks | 70+: 28,1% | 18–29: 14,0% | 2,0 |
| HbA1c | Bo die reeks | 70+: 29,2% | 18–29: 15,1% | 1,9 |
Kombinasies
Uitslae wat dikwels saam voorkom
Onder die verslae met albei uitslae, die aandeel waarin albei buite die verwysingswaardes was, in die getoonde rigting.
-
LDL-cholesterol Totale cholesterol
17,0% van die 231 176 verslae met albei uitslae het LDL-cholesterol bo en Totale cholesterol bo die verwysingswaardes gehad.
-
LDL-cholesterol Nie-HDL-cholesterol
15,7% van die 229 569 verslae met albei uitslae het LDL-cholesterol bo en Nie-HDL-cholesterol bo die verwysingswaardes gehad.
-
Serumyster Transferrienversadiging
9,9% van die 112 510 verslae met albei uitslae het Serumyster onder en Transferrienversadiging onder die verwysingswaardes gehad.
-
Serumyster Ferritien
9,4% van die 107 693 verslae met albei uitslae het Serumyster onder en Ferritien onder die verwysingswaardes gehad.
-
Nugter glukose HbA1c
9,3% van die 208 715 verslae met albei uitslae het Nugter glukose bo en HbA1c bo die verwysingswaardes gehad.
Populasie
Wie is in die data
Tellings van verslae, nooit van mense nie. Die aandele hieronder beskryf die verslae in hierdie uitgawe.
Verslae volgens geslag
- Vroue 54,5%
- Mans 45,5%
Verslae volgens ouderdomsgroep
- 18–29 15,8%
- 30–39 21,9%
- 40–49 22,4%
- 50–59 18,8%
- 60–69 13,7%
- 70+ 7,3%
Top lande
- Türkiye 11,2% (43 397)
- Germany 10,2% (39 367)
- Italy 6,7% (26 003)
- United States 6,2% (23 889)
- France 3,7% (14 345)
- Spain 3,3% (12 884)
- United Kingdom 3,1% (12 135)
- Brazil 2,8% (10 932)
- Romania 2,2% (8 336)
- Russia 2,1% (8 066)
Tale van die laboratoriumverslae
Die laboratoriumverslae is in 52 tale geskryf.
- EN 23,6%
- DE 12,0%
- TR 10,8%
- FR 7,3%
- IT 6,5%
Tale van die antwoorde
Verduidelik in 83 tale.
- EN 23,4%
- DE 11,0%
- TR 9,9%
- FR 6,9%
- IT 6,1%
Lêertipes
- PDF 68,4%
- Foto's 22,5%
- Skermkiekies 9,2%
Verslae per maand
- 61 595Jan
- 55 425Feb
- 65 572Mar
- 63 403Apr
- 69 367May
- 71 380Jun
Deel en hergebruik
Infografika van die belangrikste bevindinge
5 beelde met die syfers van hierdie uitgawe, gereed om te deel. U mag hulle hergebruik as u Kantesti erken (CC BY 4.0).
Metode
Hoe ons hierdie verslag gemaak het
Wat die syfers tel, wat hulle uitlaat en hoe om hulle te lees.
Tydperk en omvang
Die syfers dek laboratoriumverslae wat tussen 2026-01-01 en 2026-06-30 ontleed is.
Slegs volwassenes
Slegs verslae van volwassenes word getel. Verslae van mense onder 18 word uitgelaat.
Slegs tellings
Die data bevat tellings van laboratoriumverslae. Dit bevat geen name, e-posadresse, rekeningnommers, geboortedatums, lêernaam of enkele waardes nie.
Getalle onder 50 word nie getoon nie
Getalle onder 50 word nie getoon nie, sodat niemand uit 'n klein groep herken kan word nie.
Die laboratorium se eie verwysingswaardes
Onder en bo beteken buite die verwysingswaarde wat op elke laboratoriumverslag gedruk is. Waardes verskil volgens laboratorium, land, ouderdom en geslag, so 'n uitslag buite die reeks is nie 'n diagnose nie.
Nie bevolkingsyfers nie
Mense het self besluit om hul verslae op te laai, dus beskryf die syfers daardie verslae. Dit is nie voorkomssyfers vir enige bevolking nie.
Dubbele verslae en toetsrekeninge
Dubbele verslae en toets- of interne rekeninge word verwyder voordat getel word.
Geen mediese advies nie
Inligtingsstatistiek, nie 'n diagnose of mediese advies nie. Praat met 'n dokter oor jou eie uitslae.
Oop data
Data en aanhaling
Die volledige data van hierdie uitgawe is oop. Jy mag dit en die grafieke hergebruik as jy Kantesti erken.
Een ry per syfer, UTF-8, persentasies afgerond tot een desimaal.
Lisensie: CC BY 4.0. Deel en pas aan met erkenning aan Kantesti.
Perskontak: [email protected]
Hoe om aan te haal
Kantesti Lab Insights, Eerste helfte van 2026. Kantesti Ltd, 2026. https://www.kantesti.net/af/data-oor-bloedtoetse/eerste-helfte-van-2026/
Mense
Wie hierdie verslag gemaak het
Mediese hersiening: Kantesti se mediese span
-
Thomas Klein, MDHoof mediese beampte
-
Sarah Mitchell, MD, PhDMediese span
-
Prof. Dr. Hans Weber, PhDMediese span
Hersien op 2026-11-05
Het jy self 'n laboratoriumverslag?
By Kantesti kry jy bloedtoetsuitslae verduidelik: elke waarde van jou laboratoriumverslag in eenvoudige taal.
Inligtingsstatistiek, nie 'n diagnose of mediese advies nie.