Datarapport Kantesti Ltd · UK
Kantesti Lab Insights: Første halvår 2026
Hvad 386.742 anonymiserede blodprøvesvar, analyseret mellem 2026-01-01 og 2026-06-30, viser.
- 386.742 rapporter
- 53 markører
- 162 lande
Medicinsk gennemgået den 2026-11-05
- 386.742 Rapporter gennemgået
- 53 Markører sammenlignet
- 162 Lande
- 94,7 % Rapporter med en værdi uden for referenceintervallet
- 83 Sprog i forklaringerne
Hovedfund
Det der skiller sig ud
-
Oftest uden for intervallet
35,3 % af de 146.126 rapporter med et resultat for D-vitamin (25-OH) lå uden for referenceintervallet: 34,3 % under og 1,0 % over.
D-vitamin (25-OH) 25(OH)D
-
Næstoftest
33,0 % af de 238.946 rapporter med et resultat for LDL-kolesterol lå uden for referenceintervallet: 1,0 % under og 32,0 % over.
LDL-kolesterol LDL-C
-
Største forskel mellem kvinder og mænd
Gamma-GT: 16,7 % af resultaterne fra mænd lå over referenceintervallet, mod 8,9 % af resultaterne fra kvinder (1,9).
Gamma-GT GGT
-
Hyppigste kombination
17,0 % af de 231.176 rapporter med resultater for LDL-kolesterol og Total kolesterol lå begge over referenceintervallet.
LDL-kolesterol LDL-C Total kolesterol TC
Rangliste
Resultater, der oftest ligger uden for laboratoriets interval
Andelen af rapporter, hvor et resultat lå under eller over referenceintervallet på laboratoriesvaret. Vist er de 10 markører med den højeste andel, blandt markører med mindst 500 rapporter.
- Under intervallet
- Over intervallet
- 1D-vitamin (25-OH) 25(OH)D 35,3 %
- 2LDL-kolesterol LDL-C 33,0 %
- 3Total kolesterol TC 31,1 %
- 4Non-HDL-kolesterol non-HDL-C 28,0 %
- 5Transferrinmætning TSAT 26,0 %
- 6Ferritin FER 25,8 %
- 7Serumjern Fe 24,9 %
- 8C-reaktivt protein CRP 24,1 %
- 9Triglycerider TG 22,2 %
- 10Højsensitivt CRP hs-CRP 22,0 %
| Markør | Testede rapporter | Under % | Over % | Uden for % |
|---|---|---|---|---|
| D-vitamin (25-OH) | 146.126 | 34,3 % | 1,0 % | 35,3 % |
| LDL-kolesterol | 238.946 | 1,0 % | 32,0 % | 33,0 % |
| Total kolesterol | 236.036 | 1,0 % | 30,1 % | 31,1 % |
| Non-HDL-kolesterol | 234.393 | 1,0 % | 27,0 % | 28,0 % |
| Transferrinmætning | 120.342 | 21,7 % | 4,3 % | 26,0 % |
| Ferritin | 115.217 | 19,8 % | 6,0 % | 25,8 % |
| Serumjern | 116.302 | 20,7 % | 4,2 % | 24,9 % |
| C-reaktivt protein | 116.079 | ikke oplyst | 24,1 % | 24,1 % |
| Triglycerider | 224.938 | 2,0 % | 20,2 % | 22,2 % |
| Højsensitivt CRP | 52.517 | ikke oplyst | 22,0 % | 22,0 % |
— ikke oplyst, eller færre end 50 rapporter
Efter køn
Forskelle mellem kvinder og mænd
Markører, hvor andelen uden for referenceintervallet varierer mest mellem kvinder og mænd. I hvert par søjler står gruppen med den højere andel først.
- Under intervallet
- Over intervallet
-
Gamma-GTOver intervallet1,9× så ofte
Mænd 16,7 %Kvinder 8,9 % -
FerritinOver intervallet1,8× så ofte
Mænd 7,9 %Kvinder 4,5 % -
UrinsyreOver intervallet1,7× så ofte
Mænd 19,9 %Kvinder 11,5 % -
AlaninaminotransferaseOver intervallet1,6× så ofte
Mænd 17,9 %Kvinder 11,4 % -
FerritinUnder intervallet1,6× så ofte
Kvinder 23,6 %Mænd 15,2 %
| Markør | Retning | Kvinder | Mænd | Forhold |
|---|---|---|---|---|
| Gamma-GT | Over intervallet | 8,9 % | 16,7 % | 1,9 |
| Ferritin | Over intervallet | 4,5 % | 7,9 % | 1,8 |
| Urinsyre | Over intervallet | 11,5 % | 19,9 % | 1,7 |
| Alaninaminotransferase | Over intervallet | 11,4 % | 17,9 % | 1,6 |
| Ferritin | Under intervallet | 23,6 % | 15,2 % | 1,6 |
Efter alder
Forskelle efter alder
Markører, hvor andelen uden for referenceintervallet varierer mest mellem aldersgrupperne. Hvert søjlepar viser aldersgruppen med den højeste og den laveste andel.
- Under intervallet
- Over intervallet
-
Estimeret glomerulær filtrationshastighedUnder intervallet3,4× så ofte
70+ 34,7 %18–29 10,3 % -
KreatininUnder intervallet3,2× så ofte
18–29 5,9 %70+ 1,9 % -
KreatininOver intervallet2,3× så ofte
70+ 16,3 %18–29 7,1 % -
Fastende glukoseOver intervallet2,0× så ofte
70+ 28,1 %18–29 14,0 % -
HbA1cOver intervallet1,9× så ofte
70+ 29,2 %18–29 15,1 %
| Markør | Retning | Højeste aldersgruppe | Laveste aldersgruppe | Forhold |
|---|---|---|---|---|
| Estimeret glomerulær filtrationshastighed | Under intervallet | 70+: 34,7 % | 18–29: 10,3 % | 3,4 |
| Kreatinin | Under intervallet | 18–29: 5,9 % | 70+: 1,9 % | 3,2 |
| Kreatinin | Over intervallet | 70+: 16,3 % | 18–29: 7,1 % | 2,3 |
| Fastende glukose | Over intervallet | 70+: 28,1 % | 18–29: 14,0 % | 2,0 |
| HbA1c | Over intervallet | 70+: 29,2 % | 18–29: 15,1 % | 1,9 |
Kombinationer
Resultater, der ofte optræder sammen
Blandt rapporter med begge resultater andelen, hvor begge lå uden for referenceintervallet i den viste retning.
-
LDL-kolesterol Total kolesterol
17,0 % af de 231.176 rapporter med begge resultater havde LDL-kolesterol over og Total kolesterol over referenceintervallet.
-
LDL-kolesterol Non-HDL-kolesterol
15,7 % af de 229.569 rapporter med begge resultater havde LDL-kolesterol over og Non-HDL-kolesterol over referenceintervallet.
-
Serumjern Transferrinmætning
9,9 % af de 112.510 rapporter med begge resultater havde Serumjern under og Transferrinmætning under referenceintervallet.
-
Serumjern Ferritin
9,4 % af de 107.693 rapporter med begge resultater havde Serumjern under og Ferritin under referenceintervallet.
-
Fastende glukose HbA1c
9,3 % af de 208.715 rapporter med begge resultater havde Fastende glukose over og HbA1c over referenceintervallet.
Population
Hvem der er med i dataene
Tællinger af rapporter, aldrig af personer. Andelene nedenfor beskriver rapporterne i denne udgave.
Rapporter efter køn
- Kvinder 54,5 %
- Mænd 45,5 %
Rapporter efter aldersgruppe
- 18–29 15,8 %
- 30–39 21,9 %
- 40–49 22,4 %
- 50–59 18,8 %
- 60–69 13,7 %
- 70+ 7,3 %
Hyppigste lande
- Türkiye 11,2 % (43.397)
- Germany 10,2 % (39.367)
- Italy 6,7 % (26.003)
- United States 6,2 % (23.889)
- France 3,7 % (14.345)
- Spain 3,3 % (12.884)
- United Kingdom 3,1 % (12.135)
- Brazil 2,8 % (10.932)
- Romania 2,2 % (8.336)
- Russia 2,1 % (8.066)
Sprog i laboratoriesvarene
Laboratoriesvarene er skrevet på 52 sprog.
- EN 23,6 %
- DE 12,0 %
- TR 10,8 %
- FR 7,3 %
- IT 6,5 %
Sprog i Kantestis svar
Forklaret på 83 sprog.
- EN 23,4 %
- DE 11,0 %
- TR 9,9 %
- FR 6,9 %
- IT 6,1 %
Filtyper
- PDF 68,4 %
- Fotos 22,5 %
- Skærmbilleder 9,2 %
Rapporter pr. måned
- 61.595Jan
- 55.425Feb
- 65.572Mar
- 63.403Apr
- 69.367May
- 71.380Jun
Del og genbrug
Infografikker over de vigtigste resultater
5 billeder med tallene fra denne udgave, klar til deling. Du må genbruge dem, hvis du angiver Kantesti (CC BY 4.0).
Metode
Sådan har vi lavet denne rapport
Hvad tallene tæller, hvad de udelader, og hvordan man læser dem.
Periode og omfang
Tallene dækker laboratoriesvar, der er analyseret mellem 2026-01-01 og 2026-06-30.
Kun voksne
Kun svar fra voksne tælles med. Svar, der vides at tilhøre personer under 18 år, er udeladt.
Kun tællinger
Dataene består af tællinger af laboratoriesvar. De indeholder ingen navne, e-mailadresser, kontonumre, fødselsdatoer, filnavne eller enkeltværdier.
Tal under 50 vises ikke
Tal under 50 vises ikke, så ingen kan genkendes i en lille gruppe.
Laboratoriets egne referenceintervaller
Under og over betyder uden for det referenceinterval, der står på hvert laboratoriesvar. Intervallerne varierer efter laboratorium, land, alder og køn, så en værdi uden for intervallet er ikke en diagnose.
Ikke befolkningstal
Folk har selv valgt at uploade deres svar, så tallene beskriver disse svar. De er ikke forekomsttal for nogen befolkning.
Dubletter og testkonti
Dubletter samt test- og interne konti fjernes, før der tælles.
Ikke medicinsk rådgivning
Informativ statistik, ikke en diagnose eller medicinsk rådgivning. Tal med en læge om dine egne resultater.
Åbne data
Data og kildehenvisning
Hele datasættet for denne udgave er åbent. Du må genbruge det og figurerne, hvis du krediterer Kantesti.
Én række pr. tal, UTF-8, procenter afrundet til én decimal.
Licens: CC BY 4.0. Del og tilpas med kreditering af Kantesti.
Presskontakt: [email protected]
Sådan citerer du
Kantesti Lab Insights, Første halvår 2026. Kantesti Ltd, 2026. https://www.kantesti.net/da/data-om-blodprover/forste-halvar-2026/
Personer
Hvem der har lavet denne rapport
Medicinsk gennemgang: Kantestis medicinske team
-
Thomas Klein, MDChief Medical Officer
-
Sarah Mitchell, MD, PhDMedicinsk team
-
Prof. Dr. Hans Weber, PhDMedicinsk team
Gennemgået den 2026-11-05
Har du et blodprøvesvar selv?
Med forstå dine blodprøvesvar forklarer Kantesti hver værdi i dit laboratoriesvar i et letforståeligt sprog.
Informativ statistik, ikke en diagnose eller medicinsk rådgivning.