Vés a l'informe

Informe de dades Kantesti Ltd · Regne Unit

Kantesti Lab Insights: Primer semestre de 2026

Què mostren 386.742 informes d'anàlisis de sang anonimitzats, analitzats entre 2026-01-01 i 2026-06-30.

  • 386.742 informes
  • 53 marcadors
  • 162 països

Revisat mèdicament el 2026-11-05

Gràfic dels 8 marcadors més sovint fora de l'interval del laboratori, Kantesti Lab Insights, Primer semestre de 2026
Kantesti Lab Insights, Primer semestre de 2026: els 8 marcadors de sang que més sovint queden fora de l'interval de referència, a partir de dades de Kantesti anonimitzades i agregades.
  • 386.742 Informes analitzats
  • 53 Marcadors comparats
  • 162 Països
  • 94,7 % Informes amb algun valor fora de l'interval de referència
  • 83 Idiomes de les explicacions

Resultats clau

Què destaca

  • Més sovint fora de l'interval

    El 35,3 % dels 146.126 informes amb un resultat de Vitamina D (25-OH) era fora de l'interval de referència: 34,3 % per sota i 1,0 % per sobre.

    Vitamina D (25-OH) 25(OH)D

  • Segon més freqüent

    El 33,0 % dels 238.946 informes amb un resultat de Colesterol LDL era fora de l'interval de referència: 1,0 % per sota i 32,0 % per sobre.

    Colesterol LDL LDL-C

  • Major diferència entre dones i homes

    Gamma-glutamil transferasa: el 16,7 % dels resultats de homes eren per sobre de l'interval de referència, davant el 8,9 % dels de dones (1,9 vegades més sovint).

    Gamma-glutamil transferasa GGT

  • Combinació més habitual

    El 17,0 % dels 231.176 informes amb un resultat de Colesterol LDL i un de Colesterol total tenien tots dos valors per sobre de l'interval de referència.

    Colesterol LDL LDL-C Colesterol total TC

Rànquing

Resultats que més sovint queden fora de l'interval del laboratori

La proporció d'informes en què un resultat era per sota o per sobre de l'interval de referència imprès a l'informe. Els 10 marcadors amb la proporció més alta, entre els que tenen almenys 500 informes.

  • Per sota de l'interval
  • Per sobre de l'interval
Marcadors que més sovint queden fora de l'interval de referència
Marcador Informes analitzats Per sota % Per sobre % Fora %
Vitamina D (25-OH) 146.126 34,3 % 1,0 % 35,3 %
Colesterol LDL 238.946 1,0 % 32,0 % 33,0 %
Colesterol total 236.036 1,0 % 30,1 % 31,1 %
Colesterol no HDL 234.393 1,0 % 27,0 % 28,0 %
Saturació de transferrina 120.342 21,7 % 4,3 % 26,0 %
Ferritina 115.217 19,8 % 6,0 % 25,8 %
Ferro sèric 116.302 20,7 % 4,2 % 24,9 %
Proteïna C reactiva 116.079 no informat 24,1 % 24,1 %
Triglicèrids 224.938 2,0 % 20,2 % 22,2 %
Proteïna C reactiva d'alta sensibilitat 52.517 no informat 22,0 % 22,0 %

— no informat, o menys de 50 informes

Per sexe

Diferències entre dones i homes

Marcadors en què la proporció fora de l'interval difereix més entre dones i homes. En cada parell de barres, el grup amb la proporció més alta va primer.

  • Per sota de l'interval
  • Per sobre de l'interval
Proporció de resultats fora de l'interval de referència, dones i homes
Marcador Direcció Dones Homes Raó
Gamma-glutamil transferasa Per sobre de l'interval 8,9 % 16,7 % 1,9
Ferritina Per sobre de l'interval 4,5 % 7,9 % 1,8
Àcid úric Per sobre de l'interval 11,5 % 19,9 % 1,7
Alanina aminotransferasa Per sobre de l'interval 11,4 % 17,9 % 1,6
Ferritina Per sota de l'interval 23,6 % 15,2 % 1,6

Per edat

Diferències per edat

Marcadors en què la proporció fora de l'interval difereix més entre les franges d'edat. Cada parell de barres mostra la franja amb la proporció més alta i la de la proporció més baixa.

  • Per sota de l'interval
  • Per sobre de l'interval
Proporció de resultats fora de l'interval de referència, franja d'edat més alta i més baixa
Marcador Direcció Franja d'edat més alta Franja d'edat més baixa Raó
Taxa de filtració glomerular estimada Per sota de l'interval 70+: 34,7 % 18–29: 10,3 % 3,4
Creatinina Per sota de l'interval 18–29: 5,9 % 70+: 1,9 % 3,2
Creatinina Per sobre de l'interval 70+: 16,3 % 18–29: 7,1 % 2,3
Glucosa en dejú Per sobre de l'interval 70+: 28,1 % 18–29: 14,0 % 2,0
HbA1c Per sobre de l'interval 70+: 29,2 % 18–29: 15,1 % 1,9

Combinacions

Resultats que sovint apareixen junts

Entre els informes que inclouen els dos resultats, la proporció en què tots dos eren fora de l'interval de referència, en la direcció indicada.

  • Colesterol LDL Colesterol total

    El 17,0 % dels 231.176 informes amb els dos resultats tenien Colesterol LDL per sobre i Colesterol total per sobre de l'interval de referència.

  • Colesterol LDL Colesterol no HDL

    El 15,7 % dels 229.569 informes amb els dos resultats tenien Colesterol LDL per sobre i Colesterol no HDL per sobre de l'interval de referència.

  • Ferro sèric Saturació de transferrina

    El 9,9 % dels 112.510 informes amb els dos resultats tenien Ferro sèric per sota i Saturació de transferrina per sota de l'interval de referència.

  • Ferro sèric Ferritina

    El 9,4 % dels 107.693 informes amb els dos resultats tenien Ferro sèric per sota i Ferritina per sota de l'interval de referència.

  • Glucosa en dejú HbA1c

    El 9,3 % dels 208.715 informes amb els dos resultats tenien Glucosa en dejú per sobre i HbA1c per sobre de l'interval de referència.

Població

Qui és a les dades

Recomptes d'informes, mai de persones. Les proporcions següents descriuen els informes d'aquesta edició.

Informes per sexe

  • Dones 54,5 %
  • Homes 45,5 %

Informes per franja d'edat

  • 18–29 15,8 %
  • 30–39 21,9 %
  • 40–49 22,4 %
  • 50–59 18,8 %
  • 60–69 13,7 %
  • 70+ 7,3 %

Països principals

  • Türkiye 11,2 % (43.397)
  • Germany 10,2 % (39.367)
  • Italy 6,7 % (26.003)
  • United States 6,2 % (23.889)
  • France 3,7 % (14.345)
  • Spain 3,3 % (12.884)
  • United Kingdom 3,1 % (12.135)
  • Brazil 2,8 % (10.932)
  • Romania 2,2 % (8.336)
  • Russia 2,1 % (8.066)

Idiomes dels informes de laboratori

Els informes de laboratori estan redactats en 52 idiomes.

  • EN 23,6 %
  • DE 12,0 %
  • TR 10,8 %
  • FR 7,3 %
  • IT 6,5 %

Idiomes de les respostes

Explicat en 83 idiomes.

  • EN 23,4 %
  • DE 11,0 %
  • TR 9,9 %
  • FR 6,9 %
  • IT 6,1 %

Tipus de fitxer

  • PDF 68,4 %
  • Fotos 22,5 %
  • Captures de pantalla 9,2 %

Informes per mes

  • 61.595Jan
  • 55.425Feb
  • 65.572Mar
  • 63.403Apr
  • 69.367May
  • 71.380Jun

Compartir i reutilitzar

Infografies dels resultats principals

5 imatges amb les xifres d'aquesta edició, a punt per compartir. Les pots reutilitzar citant Kantesti (CC BY 4.0).

Mètode

Com hem elaborat aquest informe

Què compten les xifres, què deixen fora i com llegir-les.

Període i abast

Les xifres cobreixen informes de laboratori analitzats entre 2026-01-01 i 2026-06-30.

Només adults

Només es compten informes d'adults. Els informes que se sap que són de persones menors de 18 anys queden exclosos.

Només recomptes

Les dades contenen recomptes d'informes de laboratori. No contenen noms, adreces de correu electrònic, números de compte, dates de naixement, noms de fitxer ni valors individuals.

No es mostren xifres inferiors a 50

No es mostren xifres inferiors a 50, perquè ningú no pugui ser reconegut a partir d'un grup petit.

Els intervals de referència del laboratori

Per sota i per sobre volen dir fora de l'interval de referència imprès a cada informe. Els intervals varien entre laboratoris, països, edats i sexes, de manera que un resultat fora d'interval no és un diagnòstic.

No són xifres de població

Les persones han triat enviar els seus informes, per això les xifres descriuen aquests informes. No són xifres de prevalença de cap població.

Duplicats i comptes de prova

Els informes duplicats i els comptes de prova o interns se suprimeixen abans del recompte.

No és un consell mèdic

Estadístiques informatives, no un diagnòstic ni un consell mèdic. Parla amb un metge sobre els teus propis resultats.

Dades obertes

Dades i citació

Totes les dades d'aquesta edició són obertes. Pots reutilitzar-les, juntament amb els gràfics, si cites Kantesti.

Descarrega les dades (CSV)

Una fila per xifra, UTF-8, percentatges arrodonits a un decimal.

Llicència: CC BY 4.0. Comparteix i adapta-ho citant Kantesti.

Contacte de premsa: [email protected]

Descarrega la targeta resum (en anglès, WebP)

Com citar

Kantesti Lab Insights, Primer semestre de 2026. Kantesti Ltd, 2026. https://www.kantesti.net/ca/dades-analitiques-de-sang/primer-semestre-de-2026/

Persones

Qui ha fet aquest informe

Preparat per

  • Julian Emirhan BulutDirector executiu, investigador mèdic i enginyer d'IA

Revisió mèdica: Equip mèdic de Kantesti

  • Thomas Klein, MDDirector mèdic
  • Sarah Mitchell, MD, PhDEquip mèdic
  • Prof. Dr. Hans Weber, PhDEquip mèdic

Revisat el 2026-11-05

Tens un informe d'anàlisi de sang propi?

Kantesti és una eina d'IA per interpretar anàlisis de sang que explica en llenguatge senzill cada valor del teu informe de laboratori.

Prova la demo gratuïta

Estadístiques informatives, no un diagnòstic ni un consell mèdic.