Dataraport Kantesti Ltd · UK
Kantesti Lab Insights: Earste healjier fan 2026
Wat 386.742 anonimisearre bloedtestrapporten, analysearre tusken 2026-01-01 en 2026-06-30, sjen litte.
- 386.742 rapporten
- 53 markers
- 162 lannen
Medysk beoardiele op 2026-11-05
- 386.742 Analysearre rapporten
- 53 Fergelike markers
- 162 Lannen
- 94,7% Rapporten mei in wearde bûten it referinsjeberik
- 83 Talen fan de ferklearrings
Haadbefiningen
Wat opfalt
-
It faakst bûten it berik
35,3% fan de 146.126 rapporten mei in útslach foar Vitamine D (25-OH) foel bûten it referinsjeberik: 34,3% der ûnder en 1,0% der boppe.
Vitamine D (25-OH) 25(OH)D
-
Twadde it faakst
33,0% fan de 238.946 rapporten mei in útslach foar LDL-cholesterol foel bûten it referinsjeberik: 1,0% der ûnder en 32,0% der boppe.
LDL-cholesterol LDL-C
-
Grutste ferskil tusken froulju en manlju
Gamma-GT: 16,7% fan de útslaggen fan manlju lei boppe it referinsjeberik, tsjin 8,9% fan de útslaggen fan froulju (1,9).
Gamma-GT GGT
-
Meast foarkommende kombinaasje
17,0% fan de 231.176 rapporten mei útslaggen foar LDL-cholesterol en Totaal cholesterol lei beide boppe it referinsjeberik.
LDL-cholesterol LDL-C Totaal cholesterol TC
Rangorde
Útslaggen dy’t it faakst bûten it laboratoariumberik falle
It oandiel rapporten wêryn in útslach ûnder of boppe it referinsjeberik op it labrapport lei. Sjen litten wurde de 10 markers mei it heechste oandiel, tusken markers mei teminsten 500 rapporten.
- Ûnder it berik
- Boppe it berik
- 1Vitamine D (25-OH) 25(OH)D 35,3%
- 2LDL-cholesterol LDL-C 33,0%
- 3Totaal cholesterol TC 31,1%
- 4Non-HDL-cholesterol non-HDL-C 28,0%
- 5Transferrinesaturaasje TSAT 26,0%
- 6Ferritine FER 25,8%
- 7Serumizer Fe 24,9%
- 8C-reaktyf proteïne CRP 24,1%
- 9Triglyseriden TG 22,2%
- 10Hegegefoelige CRP hs-CRP 22,0%
| Marker | Testte rapporten | Ûnder % | Boppe % | Bûten % |
|---|---|---|---|---|
| Vitamine D (25-OH) | 146.126 | 34,3% | 1,0% | 35,3% |
| LDL-cholesterol | 238.946 | 1,0% | 32,0% | 33,0% |
| Totaal cholesterol | 236.036 | 1,0% | 30,1% | 31,1% |
| Non-HDL-cholesterol | 234.393 | 1,0% | 27,0% | 28,0% |
| Transferrinesaturaasje | 120.342 | 21,7% | 4,3% | 26,0% |
| Ferritine | 115.217 | 19,8% | 6,0% | 25,8% |
| Serumizer | 116.302 | 20,7% | 4,2% | 24,9% |
| C-reaktyf proteïne | 116.079 | net opjûn | 24,1% | 24,1% |
| Triglyseriden | 224.938 | 2,0% | 20,2% | 22,2% |
| Hegegefoelige CRP | 52.517 | net opjûn | 22,0% | 22,0% |
— net opjûn, of minder as 50 rapporten
Nei geslacht
Ferskillen tusken froulju en manlju
Markers wêr’t it oandiel bûten it referinsjeberik it meast ferskilt tusken froulju en manlju. Yn elk pear stavjes stiet de groep mei it heechere oandiel earst.
- Ûnder it berik
- Boppe it berik
-
Gamma-GTBoppe it berik1,9× sa faak
Manlju 16,7%Froulju 8,9% -
FerritineBoppe it berik1,8× sa faak
Manlju 7,9%Froulju 4,5% -
UrinezuerBoppe it berik1,7× sa faak
Manlju 19,9%Froulju 11,5% -
AlanineaminotransferaseBoppe it berik1,6× sa faak
Manlju 17,9%Froulju 11,4% -
FerritineÛnder it berik1,6× sa faak
Froulju 23,6%Manlju 15,2%
| Marker | Rjochting | Froulju | Manlju | Ferhâlding |
|---|---|---|---|---|
| Gamma-GT | Boppe it berik | 8,9% | 16,7% | 1,9 |
| Ferritine | Boppe it berik | 4,5% | 7,9% | 1,8 |
| Urinezuer | Boppe it berik | 11,5% | 19,9% | 1,7 |
| Alanineaminotransferase | Boppe it berik | 11,4% | 17,9% | 1,6 |
| Ferritine | Ûnder it berik | 23,6% | 15,2% | 1,6 |
Nei leeftijd
Ferskillen nei leeftijd
Markers wêr’t it oandiel bûten it referinsjeberik it meast ferskilt tusken de leeftijdsgroepen. Elk pear stavjes lit de leeftijdsgroep mei it heechste en dy mei it leechste oandiel sjen.
- Ûnder it berik
- Boppe it berik
-
Skatte glomerulêre filtraasjesnelheidÛnder it berik3,4× sa faak
70+ 34,7%18–29 10,3% -
KreatinineÛnder it berik3,2× sa faak
18–29 5,9%70+ 1,9% -
KreatinineBoppe it berik2,3× sa faak
70+ 16,3%18–29 7,1% -
Nuchtere glukoseBoppe it berik2,0× sa faak
70+ 28,1%18–29 14,0% -
HbA1cBoppe it berik1,9× sa faak
70+ 29,2%18–29 15,1%
| Marker | Rjochting | Heechste leeftijdsgroep | Leechste leeftijdsgroep | Ferhâlding |
|---|---|---|---|---|
| Skatte glomerulêre filtraasjesnelheid | Ûnder it berik | 70+: 34,7% | 18–29: 10,3% | 3,4 |
| Kreatinine | Ûnder it berik | 18–29: 5,9% | 70+: 1,9% | 3,2 |
| Kreatinine | Boppe it berik | 70+: 16,3% | 18–29: 7,1% | 2,3 |
| Nuchtere glukose | Boppe it berik | 70+: 28,1% | 18–29: 14,0% | 2,0 |
| HbA1c | Boppe it berik | 70+: 29,2% | 18–29: 15,1% | 1,9 |
Kombinaasjes
Útslaggen dy’t faak tegearre foarkomme
Ûnder de rapporten mei beide útslaggen it oandiel wêryn beide bûten it referinsjeberik lagen, yn de werjûne rjochting.
-
LDL-cholesterol Totaal cholesterol
17,0% fan de 231.176 rapporten mei beide útslaggen hie LDL-cholesterol boppe en Totaal cholesterol boppe it referinsjeberik.
-
LDL-cholesterol Non-HDL-cholesterol
15,7% fan de 229.569 rapporten mei beide útslaggen hie LDL-cholesterol boppe en Non-HDL-cholesterol boppe it referinsjeberik.
-
Serumizer Transferrinesaturaasje
9,9% fan de 112.510 rapporten mei beide útslaggen hie Serumizer ûnder en Transferrinesaturaasje ûnder it referinsjeberik.
-
Serumizer Ferritine
9,4% fan de 107.693 rapporten mei beide útslaggen hie Serumizer ûnder en Ferritine ûnder it referinsjeberik.
-
Nuchtere glukose HbA1c
9,3% fan de 208.715 rapporten mei beide útslaggen hie Nuchtere glukose boppe en HbA1c boppe it referinsjeberik.
Populaasje
Wa’t yn de gegevens sit
Tellingen fan rapporten, nea fan persoanen. De oandielen hjirûnder beskriuwe de rapporten fan dizze útjefte.
Rapporten nei geslacht
- Froulju 54,5%
- Manlju 45,5%
Rapporten nei leeftijdsgroep
- 18–29 15,8%
- 30–39 21,9%
- 40–49 22,4%
- 50–59 18,8%
- 60–69 13,7%
- 70+ 7,3%
Meast foarkommende lannen
- Türkiye 11,2% (43.397)
- Germany 10,2% (39.367)
- Italy 6,7% (26.003)
- United States 6,2% (23.889)
- France 3,7% (14.345)
- Spain 3,3% (12.884)
- United Kingdom 3,1% (12.135)
- Brazil 2,8% (10.932)
- Romania 2,2% (8.336)
- Russia 2,1% (8.066)
Talen fan de labrapporten
De labrapporten binne skreaun yn 52 talen.
- EN 23,6%
- DE 12,0%
- TR 10,8%
- FR 7,3%
- IT 6,5%
Talen fan de antwurden
Ferklearre yn 83 talen.
- EN 23,4%
- DE 11,0%
- TR 9,9%
- FR 6,9%
- IT 6,1%
Triemtypen
- PDF 68,4%
- Foto's 22,5%
- Skermôfbyldings 9,2%
Rapporten per moanne
- 61.595Jan
- 55.425Feb
- 65.572Mar
- 63.403Apr
- 69.367May
- 71.380Jun
Diele en opnij brûke
Ynfografiken fan de wichtichste resultaten
5 ôfbyldings mei de sifers fan dizze edysje, klear om te diele. Jo meie se opnij brûke as jo Kantesti neame (CC BY 4.0).
Metoade
Sa hawwe wy dit rapport makke
Wat de sifers telle, wat se útlitte en hoe’t jo se lêze.
Perioade en omfang
De sifers gean oer labrapporten dy’t tusken 2026-01-01 en 2026-06-30 analysearre binne.
Allinne folwoeksenen
Allinne rapporten fan folwoeksenen wurde teld. Rapporten fan minsken ûnder de 18 wurde útlitten.
Allinne tellingen
De gegevens befetsje tellingen fan labrapporten. Der binne gjin nammen, e-mailadressen, rekkeningnûmers, geboortedatums, triemnammen of losse wearden yn opnomd.
Getallen ûnder 50 wurde net toand
Getallen ûnder 50 wurde net toand, sadat nimmen út in lytse groep werkend is.
De eigen referinsjeberiken fan it lab
Ûnder en boppe betsjut bûten it referinsjeberik dat op elk labrapport stiet. Berikken ferskille per lab, lân, leeftijd en geslacht, dus in wearde bûten it berik is gjin diagnoaze.
Gjin befolkingssifers
Minsken hawwe sels keazen om har rapporten yn te stjoeren, dus de sifers beskriuwe dy rapporten. It binne gjin prevalinsjesifers foar in befolking.
Dûbele rapporten en testakkounts
Dûbele rapporten en test- of ynterne akkounts wurde fuorthelle foardat der teld wurdt.
Gjin medysk advys
Ynformatyf statistyk, gjin diagnoaze en gjin medysk advys. Praat mei in dokter oer dyn eigen útslaggen.
Iepen gegevens
Gegevens en boarnefermelding
De folsleine gegevens fan dizze útjefte binne iepen. Jo meie se en de grafiken opnij brûke as jo Kantesti as boarne neame.
Ien rige per getal, UTF-8, persintaazjes ôfrûne op ien desimaal.
Lisinsje: CC BY 4.0. Diele en oanpasse mei fermelding fan Kantesti.
Pressekontakt: [email protected]
Sa sitearje jo
Kantesti Lab Insights, Earste healjier fan 2026. Kantesti Ltd, 2026. https://www.kantesti.net/fy/gegevens-oer-bloedtests/earste-healjier-fan-2026/
Persoanen
Wa’t dit rapport makke hat
Medyske beoardieling: Kantesti Medysk Team
-
Thomas Klein, MDChief Medical Officer
-
Sarah Mitchell, MD, PhDMedysk team
-
Prof. Dr. Hans Weber, PhDMedysk team
Beoardiele op 2026-11-05
Hawwe jo sels in labrapport?
Mei AI-bloedtestanalyse ferklearret Kantesti elke wearde fan dyn labrapport yn begryplike taal.
Ynformatyf statistyk, gjin diagnoaze en gjin medysk advys.