Raport de date Kantesti Ltd · Regatul Unit
Kantesti Lab Insights: Semestrul I 2026
Ce arată 386.742 rapoarte de analize de sânge anonimizate, analizate între 2026-01-01 și 2026-06-30.
- 386.742 rapoarte
- 53 markeri
- 162 țări
Verificat medical la 2026-11-05
- 386.742 Rapoarte analizate
- 53 Markeri comparați
- 162 Țări
- 94,7 % Rapoarte cu o valoare în afara intervalului de referință
- 83 Limbile explicațiilor
Constatări principale
Ce iese în evidență
-
Cel mai des în afara intervalului
35,3 % din cele 146.126 rapoarte cu un rezultat de Vitamina D (25-OH) au fost în afara intervalului de referință: 34,3 % sub el și 1,0 % peste el.
Vitamina D (25-OH) 25(OH)D
-
Al doilea cel mai des
33,0 % din cele 238.946 rapoarte cu un rezultat de Colesterol LDL au fost în afara intervalului de referință: 1,0 % sub el și 32,0 % peste el.
Colesterol LDL LDL-C
-
Cea mai mare diferență între femei și bărbați
Gama-glutamil transferază: 16,7 % din rezultatele obținute de bărbați au fost peste intervalul de referință, față de 8,9 % din cele obținute de femei (1,9 ori mai des).
Gama-glutamil transferază GGT
-
Cea mai frecventă combinație
17,0 % din cele 231.176 rapoarte cu un rezultat de Colesterol LDL și unul de Colesterol total aveau ambele valori peste intervalul de referință.
Colesterol LDL LDL-C Colesterol total TC
Clasament
Rezultate cel mai des în afara intervalului laboratorului
Ponderea rapoartelor în care un rezultat a fost sub sau peste intervalul de referință tipărit pe buletin. Cei 10 markeri cu cea mai mare pondere, dintre cei cu cel puțin 500 rapoarte.
- Sub interval
- Peste interval
- 1Vitamina D (25-OH) 25(OH)D 35,3 %
- 2Colesterol LDL LDL-C 33,0 %
- 3Colesterol total TC 31,1 %
- 4Colesterol non-HDL non-HDL-C 28,0 %
- 5Saturația transferinei TSAT 26,0 %
- 6Feritină FER 25,8 %
- 7Fier seric Fe 24,9 %
- 8Proteina C reactivă CRP 24,1 %
- 9Trigliceride TG 22,2 %
- 10Proteina C reactivă ultrasensibilă hs-CRP 22,0 %
| Marker | Rapoarte testate | Sub % | Peste % | În afară % |
|---|---|---|---|---|
| Vitamina D (25-OH) | 146.126 | 34,3 % | 1,0 % | 35,3 % |
| Colesterol LDL | 238.946 | 1,0 % | 32,0 % | 33,0 % |
| Colesterol total | 236.036 | 1,0 % | 30,1 % | 31,1 % |
| Colesterol non-HDL | 234.393 | 1,0 % | 27,0 % | 28,0 % |
| Saturația transferinei | 120.342 | 21,7 % | 4,3 % | 26,0 % |
| Feritină | 115.217 | 19,8 % | 6,0 % | 25,8 % |
| Fier seric | 116.302 | 20,7 % | 4,2 % | 24,9 % |
| Proteina C reactivă | 116.079 | neraportat | 24,1 % | 24,1 % |
| Trigliceride | 224.938 | 2,0 % | 20,2 % | 22,2 % |
| Proteina C reactivă ultrasensibilă | 52.517 | neraportat | 22,0 % | 22,0 % |
— neraportat, sau mai puțin de 50 rapoarte
Pe sex
Diferențe între femei și bărbați
Markeri la care ponderea în afara intervalului diferă cel mai mult între femei și bărbați. În fiecare pereche de bare, grupul cu ponderea mai mare apare primul.
- Sub interval
- Peste interval
-
Gama-glutamil transferazăPeste interval1,9× mai des
Bărbați 16,7 %Femei 8,9 % -
FeritinăPeste interval1,8× mai des
Bărbați 7,9 %Femei 4,5 % -
Acid uricPeste interval1,7× mai des
Bărbați 19,9 %Femei 11,5 % -
Alanin aminotransferazăPeste interval1,6× mai des
Bărbați 17,9 %Femei 11,4 % -
FeritinăSub interval1,6× mai des
Femei 23,6 %Bărbați 15,2 %
| Marker | Direcție | Femei | Bărbați | Raport |
|---|---|---|---|---|
| Gama-glutamil transferază | Peste interval | 8,9 % | 16,7 % | 1,9 |
| Feritină | Peste interval | 4,5 % | 7,9 % | 1,8 |
| Acid uric | Peste interval | 11,5 % | 19,9 % | 1,7 |
| Alanin aminotransferază | Peste interval | 11,4 % | 17,9 % | 1,6 |
| Feritină | Sub interval | 23,6 % | 15,2 % | 1,6 |
Pe vârstă
Diferențe pe vârstă
Markeri la care ponderea în afara intervalului diferă cel mai mult între grupele de vârstă. Fiecare pereche de bare arată grupa cu ponderea cea mai mare și pe cea cu ponderea cea mai mică.
- Sub interval
- Peste interval
-
Rata estimată a filtrării glomerulareSub interval3,4× mai des
70+ 34,7 %18–29 10,3 % -
CreatininăSub interval3,2× mai des
18–29 5,9 %70+ 1,9 % -
CreatininăPeste interval2,3× mai des
70+ 16,3 %18–29 7,1 % -
Glicemie a jeunPeste interval2,0× mai des
70+ 28,1 %18–29 14,0 % -
HbA1cPeste interval1,9× mai des
70+ 29,2 %18–29 15,1 %
| Marker | Direcție | Grupa de vârstă cea mai înaltă | Grupa de vârstă cea mai joasă | Raport |
|---|---|---|---|---|
| Rata estimată a filtrării glomerulare | Sub interval | 70+: 34,7 % | 18–29: 10,3 % | 3,4 |
| Creatinină | Sub interval | 18–29: 5,9 % | 70+: 1,9 % | 3,2 |
| Creatinină | Peste interval | 70+: 16,3 % | 18–29: 7,1 % | 2,3 |
| Glicemie a jeun | Peste interval | 70+: 28,1 % | 18–29: 14,0 % | 2,0 |
| HbA1c | Peste interval | 70+: 29,2 % | 18–29: 15,1 % | 1,9 |
Combinații
Rezultate care apar adesea împreună
Printre rapoartele care includ ambele rezultate, ponderea în care amândouă au fost în afara intervalului de referință, în direcția indicată.
-
Colesterol LDL Colesterol total
17,0 % din cele 231.176 rapoarte cu ambele rezultate aveau Colesterol LDL peste și Colesterol total peste intervalul de referință.
-
Colesterol LDL Colesterol non-HDL
15,7 % din cele 229.569 rapoarte cu ambele rezultate aveau Colesterol LDL peste și Colesterol non-HDL peste intervalul de referință.
-
Fier seric Saturația transferinei
9,9 % din cele 112.510 rapoarte cu ambele rezultate aveau Fier seric sub și Saturația transferinei sub intervalul de referință.
-
Fier seric Feritină
9,4 % din cele 107.693 rapoarte cu ambele rezultate aveau Fier seric sub și Feritină sub intervalul de referință.
-
Glicemie a jeun HbA1c
9,3 % din cele 208.715 rapoarte cu ambele rezultate aveau Glicemie a jeun peste și HbA1c peste intervalul de referință.
Populație
Cine este în date
Numărători de rapoarte, niciodată de persoane. Ponderile de mai jos descriu rapoartele acestei ediții.
Rapoarte pe sex
- Femei 54,5 %
- Bărbați 45,5 %
Rapoarte pe grupă de vârstă
- 18–29 15,8 %
- 30–39 21,9 %
- 40–49 22,4 %
- 50–59 18,8 %
- 60–69 13,7 %
- 70+ 7,3 %
Principalele țări
- Türkiye 11,2 % (43.397)
- Germany 10,2 % (39.367)
- Italy 6,7 % (26.003)
- United States 6,2 % (23.889)
- France 3,7 % (14.345)
- Spain 3,3 % (12.884)
- United Kingdom 3,1 % (12.135)
- Brazil 2,8 % (10.932)
- Romania 2,2 % (8.336)
- Russia 2,1 % (8.066)
Limbile buletinelor de analize
Buletinele de analize sunt redactate în 52 limbi.
- EN 23,6 %
- DE 12,0 %
- TR 10,8 %
- FR 7,3 %
- IT 6,5 %
Limbile răspunsurilor
Explicat în 83 limbi.
- EN 23,4 %
- DE 11,0 %
- TR 9,9 %
- FR 6,9 %
- IT 6,1 %
Tipuri de fișiere
- PDF 68,4 %
- Fotografii 22,5 %
- Capturi de ecran 9,2 %
Rapoarte pe lună
- 61.595Jan
- 55.425Feb
- 65.572Mar
- 63.403Apr
- 69.367May
- 71.380Jun
Distribuie și reutilizează
Infografice cu principalele constatări
5 imagini cu cifrele acestei ediții, gata de distribuit. Le poți reutiliza dacă citezi Kantesti (CC BY 4.0).
Metodă
Cum am întocmit acest raport
Ce numără cifrele, ce lasă deoparte și cum să le citești.
Perioadă și domeniu
Cifrele acoperă rapoarte de analize analizate între 2026-01-01 și 2026-06-30.
Doar adulți
Sunt numărate doar rapoartele adulților. Rapoartele cunoscute ca aparținând unor persoane sub 18 ani sunt excluse.
Doar numărători
Datele conțin numărători de rapoarte de analize. Nu conțin nume, adrese de e-mail, numere de cont, date de naștere, nume de fișiere sau valori individuale.
Cifrele sub 50 nu sunt afișate
Cifrele sub 50 nu sunt afișate, astfel încât nimeni să nu poată fi recunoscut dintr-un grup mic.
Intervalele de referință ale laboratorului
Sub și peste înseamnă în afara intervalului de referință tipărit pe fiecare buletin. Intervalele diferă între laboratoare, țări, vârste și sexe, deci un rezultat în afara intervalului nu este un diagnostic.
Nu sunt cifre pentru populație
Oamenii au ales să trimită buletinele, deci cifrele descriu aceste buletine. Nu sunt cifre de prevalență pentru nicio populație.
Duplicate și conturi de test
Rapoartele duplicate și conturile de test sau interne sunt eliminate înainte de numărare.
Nu este sfat medical
Statistici informative, nu un diagnostic și nici un sfat medical. Discută cu un medic despre propriile rezultate.
Date deschise
Date și citare
Toate datele acestei ediții sunt deschise. Le poți refolosi, împreună cu graficele, dacă menționezi Kantesti.
Un rând pentru fiecare cifră, UTF-8, procente rotunjite la o zecimală.
Licență: CC BY 4.0. Distribuie și adaptează menționând Kantesti.
Contact presă: [email protected]
Cum se citează
Kantesti Lab Insights, Semestrul I 2026. Kantesti Ltd, 2026. https://www.kantesti.net/ro/date-din-analize-de-sange/semestrul-i-2026/
Persoane
Cine a realizat acest raport
Verificare medicală: Echipa medicală Kantesti
-
Thomas Klein, MDDirector medical
-
Sarah Mitchell, MD, PhDEchipa medicală
-
Prof. Dr. Hans Weber, PhDEchipa medicală
Verificat la 2026-11-05
Ai un buletin de analize de sânge propriu?
Kantesti este un serviciu de interpretare analize online gratis care explică fiecare valoare din buletinul tău de analize pe înțelesul tuturor.
Statistici informative, nu un diagnostic și nici un sfat medical.