Положителен резултат означава, че сливането е открито; отрицателен означава, че не е открито с конкретния тест. Клиничното значение се променя съществено между момента на поставяне на диагнозата и проследяването на лечението.
Това ръководство е написано под ръководството на Д-р Томас Клайн в сътрудничество с Медицински консултативен съвет на Кантести ИИ, включително приноси от проф. д-р Ханс Вебер и медицински преглед от д-р Сара Мичъл, доктор по медицина, доктор по медицина.
Томас Клайн, д-р
Главен медицински директор, Кантести АИ
Д-р Томас Клайн е сертифициран от борда клиничен хематолог и интернист с над 15 години опит в лабораторната медицина и клиничен анализ с подпомагане от AI. Като Главен медицински директор в Kantesti AI, той осигурява клиничен надзор върху медицинската точност на патентованата невронна мрежа. Д-р Клайн е публикувал материали относно интерпретацията на биомаркери и лабораторната диагностика.
Сара Мичъл, д-р, доктор
Главен медицински съветник - Клинична патология и вътрешни болести
Д-р Сара Мичъл е сертифициран клиничен патолог с над 18 години опит в лабораторната медицина и диагностичния анализ. Тя притежава специализирани сертификати по клинична химия и е публикувала обширно относно панели с биомаркери и лабораторен анализ в клиничната практика.
Проф. д-р Ханс Вебер, доктор
Професор по лабораторна медицина и клинична биохимия
Проф. д-р Ханс Вебер има 30+ години опит в клиничната биохимия, лабораторната медицина и изследванията на биомаркери. Бивш президент на Германското дружество по клинична химия, той се специализира в анализ на диагностични панели, стандартизация на биомаркери и лабораторна медицина с подпомагане от AI.
- Значение на положителен резултат за BCR-ABL1: Тестът е открил сливането, свързано с хронична миелоидна левкемия и някои остри лимфобластни левкемии; самият резултат не разграничава тези диагнози.
- Значение на отрицателен резултат за BCR-ABL1: В изследваната проба не е открито сливане, обхванато от теста. Отрицателният резултат не изключва всички видове левкемия или всеки рядък транскрипт на BCR-ABL1.
- Международна скала: Процентите при PCR за BCR-ABL1 показват стандартизирано съотношение на транскриптите, а не процента от тялото ви или клетъчните елементи, които са засегнати.
- Голям молекулярен отговор: Стойност на BCR-ABL1 от 0.1% IS или по-ниска отговаря на обичайния праг за MMR при подходящо проследяване на ХМЛ.
- Дълбок молекулярен отговор: MR4 съответства на 0.01% IS или по-ниско; MR4.5 съответства на 0.0032% IS или по-ниско при достатъчна чувствителност на анализа.
- Неоткриваеми резултати: Отрицателният резултат от PCR не може да установи MR4.5, освен ако пробата не съдържа достатъчно материал от референтния ген, за да осигури такава чувствителност.
- Терапевтични етапи: Рамката на Европейската левкемична мрежа от 2020 г. използва 10%, 1% и 0.1% IS на 3-ия, 6-ия и 12-ия месец като прагове за оптимален отговор, които се интерпретират в контекста на цялостната клинична картина.
- Прекратяване на лечението: Един неоткриваем резултат не е основание за спиране на тирозинкиназен инхибитор. При подбрани пациенти са необходими траен дълбок отговор и план за проследяване под надзора на специалист.
Какво всъщност означават положителните и отрицателните резултати за BCR-ABL1
Положителните резултати от теста за BCR-ABL1 означават, че лабораторията е открила сливането BCR::ABL1 във вашата проба. Отрицателните резултати означават, че анализът не е открил сливането, което е предназначен да установи. Преди лечението положителният резултат подкрепя диагнозата за левкемия, свързана със сливане; по време на лечението той измерва остатъчното заболяване. Неоткриваем резултат не означава непременно излекуване.
Причината за изследването променя тълкуването повече от самата дума „положителен“. Нека разгледаме двама хипотетични пациенти: 52-годишен, изследван за персистираща левкоцитоза, и 52-годишен, който вече се лекува за ХМЛ. При първия е необходимо диагностично уточняване; при втория — сравнение с предишните молекулярни измервания и с хронологията на лечението.
Качественият резултат показва дали е открита мишена, докато количественият резултат измерва нейното количество в рамките на дефиниран от анализа обхват. Резултат с отбелязване „открито“, но без процент, може да е подходящ за първоначално идентифициране на транскрипта, но недостатъчен за рутинна оценка на отговора. Нашето обяснение на качествени и количествени тестове помага да се разграничат тези два формата на отчитане.
Тълкуването започва с три подробности: показание, обхват на анализа и качество на пробата. Аз съм Томас Клайн, MD, главен медицински директор в Kantesti и това са подробностите, които бих проверил, преди да обсъждам успокояващ или тревожен резултат. Kantesti е анализатор на кръвни изследвания с изкуствен интелект, който помага да се разясни терминологията в лабораторните резултати; нашите организация и клиничен фокус не заместват тълкуването от специалист по молекулярна хематология.
Какво разкрива сливането BCR::ABL1 за биологията на заболяването
BCR::ABL1 обединява материал от гена BCR на хромозома 22 с гена ABL1 на хромозома 9. Полученият слят белтък има анормална тирозинкиназна активност. Обикновено той възниква вследствие на придобито пренареждане, наречено t(9;22), макар че вариантни или криптични пренареждания могат да доведат до същото сливане и без типичната хромозомна картина.
Филаделфийската хромозома е променената хромозома 22, традиционно свързвана с това пренареждане. Кариотипът изследва структурата на хромозомите, докато PCR обикновено открива РНК транскрипта на сливането след превръщането му в комплементарна ДНК. Това са свързани находки, но не и взаимозаменяеми измервания: хромозомният строеж и количеството на транскрипта дават отговор на различни въпроси.
BCR::ABL1 обикновено е придобита промяна в клон от хемопоетични клетки, а не наследствена находка, налична в цялото тяло. Родител с ХМЛ, положителна за BCR::ABL1, не е задължително да изследва децата си за това сливане. Това се различава от резултат за наследствена тромбофилия, както е обяснено в нашата Интерпретация на фактор V Leiden.
Биологичното значение на даден генен фузионен продукт не ни показва количеството му при резултат от типа „да или не“. Един диагностичен материал с недвусмислено положителен резултат може да установи ключова терапевтична мишена, но не може да ни каже дали заболяването е ХМЛ в хронична фаза или остра левкемия с BCR::ABL1. Морфологията, имунофенотипирането, хромозомните находки и клиничната анамнеза заедно установяват това разграничение.
По какво се различават PCR, FISH и хромозомните изследвания при поставяне на диагнозата
PCR открива фузионни транскрипти, FISH открива модел на ДНК сигнали, свързан с фузията, а кариотипирането изследва хромозомите в делящи се клетки. Първоначалната диагноза често изисква повече от един метод, тъй като всеки има различни предимства. Процентът при PCR, процентът на FISH-положителните клетки и процентът на метафазите с Филаделфийска хромозома не бива да се приемат за една и съща величина.
Диагностичното изследване за BCR::ABL1 идентифицира молекулярната мишена, но само по себе си не установява клетъчната линия или фазата на заболяването. Лабораторните препоръки на European LeukemiaNet описват взаимнодопълващите се роли на цитогенетиката, молекулярните тестове и идентифицирането на транскрипта при поставяне на диагнозата (Cross et al., 2023). Следователно дори привидно недвусмислен положителен резултат може да налага изследване на костен мозък и допълнителен хромозомен анализ.
Проточната цитометрия отговаря на различен диагностичен въпрос от PCR за BCR::ABL1: каква клетъчна популация е налице и какви характеристики експресира. Например, находка за бласти 20% трябва да се интерпретира съгласно специфичните за заболяването критерии за класификация, а не да се преобразува в категория за PCR отговор. Нашето обсъждане на Проточна цитометрия за PNH показва защо клетъчните и молекулярните измервания трябва да се разглеждат отделно.
Периферната кръвна натривка може да засили подозрението, но не може да замести изследването за генна фузия. Базофилия, незрели гранулоцити или необичайна клетъчна морфология може да наложат целенасочено изследване, докато находки като сълзовидни еритроцити в натривки разширяват диференциалната диагноза. Проверете дали процентът в резултата се отнася до транскрипти, интерфазни ядра или метафази — тези три знаменателя са фундаментално различни.
Защо p210, p190 и атипичните транскрипти променят интерпретацията
Наименованието на транскрипта показва коя РНК връзка на BCR::ABL1 е открил тестът и определя как трябва да се извършва бъдещото проследяване. При повечето случаи на ХМЛ се експресират транскриптите e13a2 или e14a2, обикновено наричани p210. Транскриптът e1a2, обикновено наричан p190, е често срещан при ALL с BCR::ABL1, но не е специфичен само за тази диагноза.
Приблизително 2% от пациентите с ХМЛ имат атипични транскрипти, които може да не се измерват надеждно с рутинни тестове за p210. Cross et al. (2023) препоръчват транскриптът да се идентифицира при поставянето на диагнозата, така че проследяването да е насочено към действителния фузионен продукт. Отрицателният резултат от стандартен тест е много по-малко успокоителен, ако първоначално откритият положителен транскрипт никога не е бил документиран или не попада в обхвата на този тест.
Проследяването на атипични транскрипти може да изисква персонализиран тест и измерване на отговора спрямо собствената изходна стойност на пациента, а не спрямо стандартните прагове по IS. Съотношението p190 не бива автоматично да се сравнява с етапните показатели за p210 при ХМЛ, като например 0.1% IS. Лабораторията трябва да посочи дали конкретният ѝ резултат има валидирана калибрация по International Scale за този транскрипт.
Точното наименование на мишената е по-важно от съкращението в заглавката на резултата. При Kantesti нашият обяснителен подход разграничава откриването на фузията BCR::ABL1 от други молекулярни тестове, свързани с ABL1; нашият ръководство за терминология на биомаркери предоставя по-широк контекст. Съхранявайте оригиналния резултат за транскрипта заедно с последващите резултати, особено при преминаване между две болници или молекулярни лаборатории.
Какво означава отрицателен тест за BCR-ABL1 преди поставянето на диагнозата
Отрицателният диагностичен резултат за BCR::ABL1 означава, че изследваната проба не съдържа откриваема покрита фузия; това не означава, че всяка левкемия е изключена. Резултатът е аргумент срещу конвенционална BCR::ABL1-положителна ХМЛ, когато покритието на анализа и качеството на пробата са подходящи. При трайно клинично съмнение може да са необходими допълнителни изследвания, а не просто успокоение.
Технически неподходящата проба не е равностойна на действителен отрицателен резултат. Деградирала РНК, недостатъчно клетъчен материал, инхибиране или неуспешна амплификация на референтния ген могат да направят резултата неинтерпретируем. Ако докладът съдържа както „не е открито“, така и предупреждение за адекватността на пробата, двете твърдения трябва да се разглеждат заедно, вместо успокоителната формулировка да надделее над ограничението.
BCR::ABL1-отрицателните заболявания все пак могат да причинят значителни отклонения в пълната кръвна картина. Други миелоидни неоплазми, остри левкемии и състояния на костномозъчна недостатъчност изискват различни изследвания; отрицателният резултат за фузията не изключва тези възможности. Нашето ръководство за показателите в CBC при апластична анемия обяснява един отделен път за изследване при костномозъчна недостатъчност, без да внушава, че BCR::ABL1 е общ скринингов тест.
Несъответстващите резултати заслужават обсъждане с лабораторията, преди да се променят диагностичните етикети. Положителен резултат от FISH за фузия при отрицателен рутинен p210 PCR може да насочва към непокрит транскрипт или друг технически проблем, докато изолиран изключително нисък PCR сигнал може да изисква потвърждение. Практическият въпрос не е кой от двата теста е по-важен, а дали и двата метода са изследвали една и съща цел в подходящ материал.
Как да разчитате процента по международната скала при PCR за BCR-ABL1
Процентът по Международната скала за PCR на BCR-ABL1 е калибрирано съотношение на транскриптите на BCR::ABL1 към референтен ген, изразено спрямо стандартизирана историческа изходна стойност. Това не е процентът на левкемичните клетки в тялото ви. Изходната стойност по IS от 100% е референтна конвенция, а не твърдение, че са засегнати всички клетъчни елементи.
Международната скала свързва лабораторните измервания със стандартизираната изходна стойност, използвана в ранни проучвания на лечението на ХМЛ. Лабораторията прилага утвърден метод за калибриране, като валидиран коефициент на преобразуване или калибрирана система за анализ, към измереното съотношение на транскриптите. Възможни са стойности над 100% IS и те не означават, че над 100% от клетките на пациента са левкемични.
Стойност на BCR::ABL1 от 1% IS е десет пъти по-висока от 0.1% IS, въпреки че разликата е само 0.9 процентни пункта. Знаменателят на измерването е експресията на референтния ген, а не обичайният брой клетки. Нашето обяснение за броя спрямо процентите изтъква свързан проблем със знаменателя, макар че процентите в CBC и молекулярните съотношения на транскриптите са различни измервания.
Доклади, в които IS не е посочена, не бива автоматично да се интерпретират чрез праговите стойности по IS. Сурово съотношение BCR::ABL1/ABL1 от 0.08% може да съответства или да не съответства на 0.08% IS в зависимост от калибрирането на анализа и покритието на транскриптите. Попитайте лабораторията дали показаната стойност вече е стандартизирана; повторното прилагане на преобразуване е също толкова подвеждащо, колкото и изобщо да не се приложи.
Kantesti е платформа с изкуствен интелект за тълкуване на кръвни изследвания, която помага за разграничаване на единиците в доклада, включително за това дали молекулярният процент изрично е отбелязан като IS. Ниска показана стойност не е достатъчна, за да се определи категория на отговор, ако липсват данни за калибрирането или чувствителността на пробата. За най-надеждно сравнение към всеки процент посочвайте името на транскрипта, лабораторията, референтния ген и датата.
Какво означават праговете за MMR, MR4 и MR4.5
Голям молекулярен отговор, или MMR, означава, че BCR::ABL1 е 0.1% IS или по-нисък при стандартното проследяване на ХМЛ. MR4 означава 0.01% IS или по-нисък; MR4.5 означава 0.0032% IS или по-нисък. Тези категории описват постепенно по-дълбоки молекулярни отговори, при условие че анализът и пробата позволяват заявената чувствителност на измерването.
Обозначенията MR описват логаритмични редукции спрямо стандартизираното изходно ниво IS, а не редукции спрямо личната диагностична стойност на всеки пациент. Спад от 100% до 0.1% IS е 1000-кратна редукция и съответства на MR3 или MMR. Пациент, който започва от 35% IS, не трябва да използва 35% вместо стандартизираното изходно ниво при определяне на MR4.
Нисък положителен резултат все пак може да означава отличен контрол на заболяването. BCR::ABL1 от 0.006% IS отговаря числено на MR4, като остава откриваем, така че положителният резултат не означава автоматично неуспех на лечението. Обратно, категориите в таблицата са описания на отговора, а не степени на спешност, и трябва да се тълкуват с оглед на продължителността на лечението и последователните резултати.
Молекулярният отговор и неспецифичните маркери на клетъчен обмен дават отговор на различни въпроси. Изолирано повишение на LDH и клетъчния обмен не може да замести мониторинга на BCR::ABL1 или да определи категория MR. При неоткриваем резултат поискайте броя на транскриптите на референтния ген или валидираното от лабораторията изявление за чувствителността, преди да го определите като MR4.5 или MR5.
Как времето на провеждане на лечението променя значението на резултата от PCR
Процентът BCR::ABL1 трябва да се интерпретира спрямо времето от началото на лечението, предходните резултати и прекъсванията на лечението. Рамката на European LeukemiaNet от 2020 г. определя оптималния отговор като не повече от 10% IS на 3 месеца, 1% на 6 месеца и 0.1% на 12 месеца. Единичната стойност не представлява пълна оценка на лечението.
Крайните срокове от 3, 6 и 12 месеца са рамки за вземане на решения, а не автоматични указания за смяна на медикамента. Hochhaus et al. (2020) посочват, че стойност над 10% IS на 3 месеца изисква потвърждение в рамките на 1–3 месеца, преди да отговаря на определението за неуспех в тази рамка. При последващите решения на специалиста се вземат предвид и темпът на понижение, поносимостта към лекарството, придружаващите заболявания и целите на лечението.
Един и същ резултат от 0.2% IS може да има различни последици на 6-ия месец и след години стабилна MMR. На 6-ия месец той е под прага от 1% за оптимален отговор в рамката от 2020 г.; след продължителен период под 0.1% може да означава загуба на MMR и да налага по-задълбочено изследване. Нашият сравнение на серийните резултати подчертава важността датите и клиничните събития да се разглеждат заедно с измерванията.
Прекъсванията на приема на медикаменти могат да обяснят по-бавното молекулярно понижение, без да доказват биологична резистентност. При хипотетичен пациент с 0.8% IS на 6-ия месец документирано триседмично прекъсване поради непоносимост би имало значение за интерпретацията. Носете на прегледа при хематолог действителната начална дата, данните за пропуснатите дози и датите на прекъсванията, а не само отбелязания от лабораторията висок резултат.
Защо неоткриваемият резултат за BCR-ABL1 не доказва излекуване
„Не се открива BCR::ABL1“ означава, че в тази проба не е открита мишена в рамките на доказаната чувствителност на метода; това не доказва, че всички клетки с генна фузия са изчезнали. Остатъчни клетки може да останат под границата на откриване на метода. Следователно резултатът може да е отрицателен, въпреки че пациентът все още се нуждае от медикаменти, молекулярно проследяване или и от двете.
Дълбочината на неоткриваемия отговор зависи от количеството изследван използваем материал от референтния ген. При ABL1 като референтен ген обичайно използваните критерии изискват поне 10 000 транскрипта на ABL1 за потвърждаване на неоткриваем MR4, 32 000 за MR4.5 и 100 000 за MR5, при спазване на валидираната лабораторна процедура (Cross et al., 2023). Тези стойности оценяват адекватността на измерването; те не са брой на левкемичните клетки.
Резултат „не се открива“ при 8 000 транскрипта на ABL1 не може автоматично да се приравни по дълбочина на резултат „не се открива“ при 50 000. Втората проба може да подкрепи твърдение за по-дълбок отговор, докато първата не покрива обичайното изискване за брой на ABL1 при MR4. Попитайте за постигнатата чувствителност при изследването на конкретната проба, а не само за най-добрата граница на откриване, обявена от производителя на апарата.
„Не се открива“ е формулировка за резултат от изследване и в други области, но последиците за лечението са специфични за всяко заболяване. Нашите Обяснение на вирусния товар при HIV ясно разграничава значението на тези измервания, без да внушава, че правилата за лечение на HIV са приложими за CML. При проследяване на BCR::ABL1 не тълкувайте изписано 0.000% като математическо доказателство за нулево остатъчно заболяване.
Кога покачващ се или отново откриваем резултат от PCR изисква действие
Повишен резултат за BCR::ABL1 трябва да се интерпретира с оглед на абсолютната му стойност, промяната спрямо изходното ниво и клиничния контекст, а не с паника само заради откриваемостта. Промяна от 0.002% на 0.004% IS остава в рамките на MR4, докато промяна от 0.02% на 0.2% преминава прага за MMR. Тези ситуации изискват различно проследяване.
Много ниските стойности на транскрипта имат по-голяма вариабилност при вземането на проби, защото се отчитат по-малко целеви молекули. „Откриваемо под границата на количествено определяне“ означава, че целта е открита, но количеството ѝ не може да бъде оценено с обичайната за лабораторията количествена надеждност. Тази формулировка се различава от възпроизводимо количествено определен резултат от 0.2% IS, въпреки че и двата може да изглеждат положителни.
Загубата на MMR по време на лечение налага преглед на придържането към терапията, прекъсванията, взаимодействията и възможната резистентност. Обясненията на ИИ от Kantesti трябва да запазват разграничението между двукратно колебание на ниско ниво и десетократно покачване над 0.1% IS; нито едното не бива да се интерпретира само по цветен индикатор. Нашето обсъждане на разликите между лабораторните посещения дава общ контекст за измерванията, а не замества правилата на молекулярната хематология.
Количественото определяне на BCR::ABL1 фузията и изследването за мутации в киназния домен на ABL1 са отделни анализи. Първото проследява изобилието на фузионния транскрипт; второто може да изследва резистентност към лечението, когато е клинично показано. При ремисия без лечение под медицинско наблюдение загубата на MMR обикновено налага незабавно възобновяване на лечението, вместо да се изчаква следващото рутинно изследване, докато незначителните колебания по време на лечение може първо да доведат до повторно изследване.
Как обработката на пробата и промените в лабораторията влияят на резултатите
Качеството на РНК, клетъчността на пробата, обхватът на анализа и калибрирането на лабораторията могат да променят увереността, с която се интерпретират резултатите за BCR::ABL1. При рутинното молекулярно проследяване на ХМЛ обикновено се използва периферна кръв, често взета в епруветка с EDTA съгласно местните указания. За този анализ обикновено не е необходимо гладуване, но правилното вземане и своевременната обработка все пак са важни.
Пробата за молекулярно проследяване трябва да пристигне в лабораторията при условия на транспортиране и стабилност, които са валидирани за нея. Няма универсално правило за 24 часа, което безопасно да замени указанията на приемащата лаборатория; видът на епруветката, температурата и времето за транспорт зависят от метода. Нашите съвети за подготовка при първото вземане на проба помагат за организиране на посещението, но изискванията на молекулярната лаборатория имат предимство.
Смяната на лабораторията може да внесе измервателна разлика, която наподобява биологична промяна. Две лаборатории, използващи подходяща стандартизация, се стремят към сравними стойности по IS, но разликите в екстракцията, амплификацията и вземането на проби при ниски нива остават важни. Ако първият резултат от нова лаборатория се промени от 0.03% на 0.06% IS, специалистът трябва да прегледа предходната тенденция и методологията, преди да интерпретира двукратната разлика като резистентност.
Дигиталната PCR не дава автоматично резултат по Международната скала само защото отчита молекулите по различен начин. Дигиталният анализ също изисква подходящо валидиране, покритие на транскрипта и калибриране по IS, преди да се прилагат конвенционалните прагове за отговор. Поддържайте единен надлъжен запис с името на лабораторията, вида на пробата, референтния ген и чувствителността; това е особено полезно след две или повече смени на центъра за изследване.
Може ли лечението да бъде спряно след многократни отрицателни тестове за BCR-ABL1?
Някои внимателно подбрани пациенти с ХМЛ могат да опитат ремисия без лечение след продължителен дълбок молекулярен отговор, но само повтарящите се отрицателни изследвания не установяват дали пациентът отговаря на условията. Хематолог трябва да потвърди анамнезата на заболяването, продължителността на лечението, възможността за проследяване на транскрипта и достъпа до честа високочувствителна PCR. Не спирайте тирозинкиназен инхибитор само защото в един резултат е посочено, че не се открива.
Рамката на Европейската левкемична мрежа от 2020 г. за прекратяване на лечението включва първа хронична фаза, продължително лечение и устойчив дълбок отговор. Минималната продължителност на лечението обикновено е над 5 години или над 4 години при TKI от второ поколение, с MR4 или по-дълбок отговор за над 2 години и допълнителни критерии за допустимост (Hochhaus et al., 2020). Местните и по-новите специализирани протоколи може да се различават; тези стойности не са контролен списък за самооценка.
Ремисия без лечение е постижима за много подбрани пациенти, но молекулярният рецидив остава често явление. EURO-SKI съобщава за преживяемост без молекулярен рецидив от 61% на 6-ия месец и 50% на 24-ия месец след прекратяване на лечението (Saussele et al., 2018). Тези оценки се отнасят за подходяща за включване в проучването популация, а не за всеки пациент с неоткриваем резултат.
Рамката на ELN от 2020 г. препоръчва ежемесечно PCR изследване през първите 6 месеца след спиране на лечението, на всеки 2 месеца през месеците 6–12 и на всеки 3 месеца след това. Надеждният достъп до изследвания и бързото съобщаване на резултатите са част от плана за безопасност. Нашето ръководство за проследяване на тенденциите в лечението помага за организиране на датите, но приложение не може да разреши прекратяване на лечението или да отложи решение за подновяването му.
Загубата на MMR — покачване на BCR::ABL1 над 0.1% IS — е обичайният молекулярен сигнал за подновяване на лечението по време на контролирания опит за спирането му. Откриваемост под този праг не прекратява автоматично ремисията без лечение, макар че може да наложи по-често проследяване. Важното е, че ремисия без лечение означава контрол на заболяването без продължаващ прием на лекарства; тя не е лабораторно доказателство, че не са останали клетки, положителни за генната фузия.
Какво да проверите в резултата си и какво да попитате хематолога си
Преди да интерпретирате резултат за BCR::ABL1, проверете шест неща: целта на изследването, транскрипта, пробата, статуса по IS, чувствителността и предходния резултат с дата. Новоположителен диагностичен тест изисква своевременно проследяване от хематолог; резултат от проследяващо изследване трябва да се сравни с плана ви за лечение. Нито една от тези ситуации не може да бъде безопасно оценена само въз основа на процента.
Три полезни въпроса са: Отчетен ли е този резултат по Международната скала, каква дълбочина на отговора позволява да се установи пробата и променила ли се е категорията на отговора ми? Като Thomas Klein, MD, практическата ми препоръка е да донесете оригиналния доклад за идентифициране на транскрипта, както и последното измерване. Нашите клиничен методологичен подход и ограничения обясняват защо автоматизираните разяснения трябва да остават второстепенни спрямо оценката на лекуващия специалист.
Kantesti е инструмент за анализ на кръвни изследвания, задвижван от ИИ, който може да помогне за организиране на терминологията в докладите и датираните лабораторни тенденции, но не и за диагностициране на левкемия или за насочване на промени в лечението с TKI. Молекулярните доклади съдържат особено чувствителна информация, включително генетични находки, свързани с диагнозата. Разгледайте нашия правила за поверителност и обработване на данни преди да споделите доклад и запазете пълното описание на чувствителността, вместо да качвате само едно изрязано число.
Единичен нов положителен резултат при липса на тежки симптоми обикновено налага своевременен контакт със специалист, а не спешно посещение само заради молекулярната находка. Температура от 38°C или по-висока по време на противораково лечение, тежък задух, болка в гърдите, обърканост или значимо кървене изискват спешна оценка съгласно указанията на вашия екип. Нашият контролен списък за поверителност при споделяне на доклади може да помогне при подготовката на документ, но при наличие на спешни симптоми не чакайте разяснение от ИИ.
Научни публикации и доказателствата в подкрепа на тези прагове
Интерпретацията на BCR::ABL1 в тази статия се основава на клиничните препоръки за ХМЛ, насоките за молекулярни лаборатории и доказателствата за прекратяване на лечението. Към 17 октомври 2026 г. конкретно цитираните източници са препоръките на ELN от 2020 г., лабораторните препоръки на ELN от 2023 г. и докладът EURO-SKI от 2018 г. Датата не означава, че през 2026 г. са издадени нови насоки.
Трите външни източника по-долу подкрепят пряко различни части от тази статия. Hochhaus et al. (2020) подкрепят етапите на отговора и условията за прекратяване на лечението; Cross et al. (2023) подкрепят обхвата на транскриптите, калибрирането и отчитането на отговора с оглед на пробата. Saussele et al. (2018) представят проспективни резултати за ремисия без лечение, които не бива да се бъркат с аналитичната граница на откриване на даден анализ.
Двете публикации с DOI Kantesti са свързани с лабораторното обучение, а не представляват доказателства за валидиране на праговете за BCR::ABL1 или прекратяването на TKI. Нашите публикация за интерпретация на RDW разглежда еритроцитните индекси, докато нашият съотношението за бъбречната функция разглежда лабораторното тълкуване на бъбречните показатели. Подобна допълнителна лабораторна информация може да е от значение по време на лечението, но нито един от ресурсите не измерва сливането.
Записите с DOI използват цитиране по стил APA с първо заглавието, тъй като данните за авторите и датата на публикуване не бяха предоставени за проверка. Връзките към ResearchGate и Academia.edu са ясно обозначени като търсения, а не като твърдения за проверени копия, хоствани там, или за рецензиране. Нашите стандарти за медицинско съдържание осигуряват редакционния контекст; за индивидуално решение относно лечението все пак са необходими хематологът на пациента и актуалният местен протокол.
Често задавани въпроси
Означава ли положителният тест за BCR-ABL1, че имам левкемия?
Ясно положителният резултат за BCR::ABL1 в подходяща диагностична проба силно подкрепя наличието на левкемия, свързана с генна фузия, най-често ХМЛ или ALL с положителен резултат за BCR::ABL1. Фузията обикновено включва хромозоми 9 и 22, но само резултатът не установява клетъчната линия или фазата на заболяването. Хематолозите го интерпретират заедно с морфологичните, имунофенотипните и хромозомните находки. Неочакван изключително нисък положителен резултат може да изисква потвърждение и преглед на ограниченията на метода, преди да бъде поставена диагноза.
Може ли отрицателен тест за BCR-ABL1 да изключи левкемия?
Отрицателният резултат от теста за BCR::ABL1 не изключва всички видове левкемия, тъй като много левкемии не съдържат тази фузия. Той също така не може надеждно да изключи фузионен транскрипт, който не е обхванат от анализа; приблизително 2% от пациентите с ХМЛ имат атипични транскрипти. Адекватното качество на пробата и подходящият обхват на анализа правят отрицателния резултат по-информативен. Персистиращите отклонения може да изискват допълнително молекулярно изследване, проточна цитометрия или оценка на костния мозък.
Какво означава 0.1% BCR-ABL1 по Международната скала?
BCR::ABL1 от 0.1% IS отговаря на обичайния праг за голям молекулярен отговор при подходящо проследявана ХМЛ. Това представлява три логаритъма, или 1 000 пъти, намаление спрямо стандартизираната изходна стойност по IS от 100%, а не непременно спрямо първоначалната диагностична стойност на този пациент. Процентът е калибрирано съотношение на транскриптите, а не процентът на левкемичните клетки. Клиничното му значение зависи от продължителността на лечението, предходните резултати и пригодността на анализа.
Означава ли неоткриваем BCR-ABL1, че сте излекувани?
Неоткриваемият BCR::ABL1 не е доказателство за излекуване, тъй като остатъчни фузионно-положителни клетки може да останат под границата на откриване на пробата. Твърдението за неоткриваем MR4.5 обикновено изисква поне 32 000 референтни транскрипта на ABL1 при подходящо валидиран анализ. Проба с по-малко използваем материал може да подкрепя по-плитък отговор, въпреки че и в двата доклада е посочено, че не се открива. Продължете лечението и проследяването, освен ако хематологът ви не предостави алтернативен план под медицинско наблюдение.
Може ли BCR-ABL1 отново да стане положителен, след като е бил отрицателен?
BCR::ABL1 може отново да стане откриваем след неоткриваем резултат поради вариации при вземането на проби при ниски нива, намалена експозиция на лечението или увеличаване на остатъчното заболяване. Промяна от неоткриваем резултат до 0.004% IS все още може да отговаря на MR4, ако методът на изследване подкрепя тази класификация. Повишение над 0.1% IS означава загуба на голям молекулярен отговор и има по-голямо клинично значение. Свържете се с хематологичния си екип, особено по време на ремисия без лечение, вместо сами да променяте медикаментите си.
Мога ли да спра лечението си за ХМЛ след отрицателен PCR тест?
0 Един отрицателен PCR тест за BCR::ABL1 не е достатъчен за безопасно спиране на лекарственото лечение на ХМЛ. При подбрани пациенти може да се опита ремисия без лечение след продължителна терапия с TKI, траен дълбок молекулярен отговор и потвърждение, че са изпълнени и другите критерии за допустимост. Рамката на ELN от 2020 г. обикновено изисква над 5 години лечение или над 4 години при TKI от второ поколение, както и над 2 години дълбок отговор. Честото проследяване с PCR и бързото възобновяване на лечението при загуба на MMR са основни елементи на плана за спиране под лекарско наблюдение.
Колко често трябва да се изследва BCR-ABL1 с PCR по време на лечението?
BCR::ABL1 PCR обикновено се изследва приблизително на всеки 3 месеца по време на лечението на ХМЛ, като изследванията се правят по-често, когато отговорът е несигурен, лечението се променя или нивата на транскрипта се повишават. Мониторингът по време на ремисия без лечение е по-интензивен: рамката на ELN от 2020 г. препоръчва ежемесечни изследвания през първите 6 месеца след спиране на лечението. След това препоръчва изследвания на всеки 2 месеца през месеците 6–12 и на всеки 3 месеца след това. Вашият хематолог може да коригира графика според актуалните местни препоръки и Вашата индивидуална ситуация.
Вземете анализ на кръвен тест с ИИ още днес
Присъединете се към над 2M+ потребители по целия свят, които се доверяват на Kantesti за моментален и точен анализ на лабораторни тестове. Качете резултатите от вашия кръвен тест и получете цялостно тълкуване на биомаркерите 15,000+ за секунди.
📚 Публикации от изследвания с препратки
Klein, T., Mitchell, S., & Weber, H. (2026). RDW Кръвен тест: Пълно ръководство за RDW-CV, MCV & MCH C. Kantesti AI Medical Research.
Klein, T., Mitchell, S., & Weber, H. (2026). Обяснение на съотношението BUN/креатинин: Ръководство за изследване на бъбречната функция. Kantesti AI Medical Research.
📖 Външни медицински източници
Cross NCP et al. (2023). Лабораторни препоръки на European LeukemiaNet за диагностициране и лечение на хронична миелоидна левкемия. Leukemia.
Saussele S et al. (2018). Прекратяване на терапията с инхибитори на тирозинкиназата при хронична миелоидна левкемия (EURO-SKI): предварително планиран междинен анализ на проспективно, многоцентрово, нерандомизирано проучване. The Lancet Oncology.
📖 Продължете да четете
Разгледайте още експертно прегледани медицински ръководства от Кантести медицинския екип:

0 Тест за антитела срещу десмоглеин: положителни модели и пемфигус
Актуализация за 2026 г. на интерпретацията на лабораторните изследвания за автоимунни булозни заболявания — обяснено по достъпен за пациентите начин. Положителният тест за антитела срещу десмоглеин подкрепя диагнозата пемфигус само когато съответства...
Прочетете статията →
Дихателен тест за SIBO: обяснение на водорода, метана и подготовката
Тълкуване на лабораторни изследвания за храносмилателното здраве — актуализация за 2026 г., разбираемо за пациентите Дихателният тест за SIBO измерва газовете след прием на глюкоза или лактулоза...
Прочетете статията →
Чикунгунья, положителен IgM: време, персистиране и потвърждение
Лабораторна интерпретация на чикунгуня: актуализация за 2026 г. На разбираем за пациента език Положителният резултат за антитела изисква хронология, а не просто отметка в...
Прочетете статията →
Положителен IgM за вируса на Западен Нил: какво означава и как да се потвърди
Тълкуване на лабораторни изследвания за инфекциозни заболявания – актуализация за 2026 г. На разбираем за пациентите език. Положителен резултат за IgM срещу вируса на Западен Нил подкрепя възможността за скорошна инфекция, но...
Прочетете статията →
Положителен PCR тест за BK вирус: риск за кръвта, урината и бъбречната трансплантация
Интерпретация на лабораторните изследвания при бъбречна трансплантация: актуализация за 2026 г. Положителният резултат открива вирусна ДНК — не непременно увреждане на трансплантирания ви...
Прочетете статията →
0 Резултати от изследването за Babesia: положителни антитела срещу инфекция
Тълкуване на резултатите от лабораторните изследвания за инфекциозни заболявания — актуализация за 2026 г. На разбираем за пациентите език Положителният резултат за антитела може да отразява предишен контакт с Babesia...
Прочетете статията →Открийте всички наши здравни ръководства и инструменти за AI анализ на кръвни изследвания в kantesti.net
⚕️ Медицинска декларация
Тази статия е само с образователна цел и не представлява медицински съвет. Винаги се консултирайте с квалифициран медицински специалист за решения относно диагностика и лечение.
Сигнали за доверие E-E-A-T
Опит
Медицински преглед, воден от лекар, на работните процеси за интерпретация на лабораторни резултати.
Експертиза
Фокус в лабораторната медицина върху това как се държат биомаркерите в клиничен контекст.
Авторитетност
Написано от д-р Томас Клайн, с преглед от д-р Сара Мичъл и проф. д-р Ханс Вебер.
Надеждност
Интерпретация, основана на доказателства, с ясни последващи стъпки за намаляване на тревогата.