Вынікі аналізу BCR-ABL1: станоўчыя, адмоўныя і шкала ПЦР

Катэгорыі
Артыкулы
Малекулярная гематалогія Расшыфроўка аналізу Абнаўленне за 2026 год Зразумела для пацыента

Станоўчы вынік азначае, што зліццё выяўлена; адмоўны — што яго не выявіў гэты канкрэтны аналіз. Клінічнае значэнне істотна змяняецца ў залежнасці ад таго, ці праводзіцца дыягностыка, ці кантроль лячэння.

📖 ~12 хвілін 📅
📝 апублікавана: 🩺 медыцынскі агляд: ✅ Пабудавана на доказах
⚡ Кароткае рэзюмэ v1.0 —
  1. Значэнне станоўчага BCR-ABL1: Аналіз выявіў зліццё, звязанае з хранічным міелалейкозам і некаторымі вострымі лімфабластнымі лейкозамі; сам па сабе вынік не дазваляе адрозніць гэтыя дыягназы.
  2. Значэнне адмоўнага BCR-ABL1: У даследаваным узоры не выяўлена ніводнага зліцця, якое выяўляе гэты аналіз. Адмоўны вынік не выключае іншыя лейкозы або рэдкія транскрыпты BCR-ABL1.
  3. Міжнародная шкала: Працэнт BCR-ABL1 у ПЦР апісвае стандартызаваныя суадносіны транскрыптаў, а не долю вашага арганізма або клетачных элементаў, якія пацярпелі.
  4. Вялікі малекулярны адказ: Узровень BCR-ABL1 0.1% IS або ніжэй адпавядае звычайнаму парогаваму значэнню MMR для пацыентаў з ХМЛ, якія праходзяць належны маніторынг.
  5. Глыбокі малекулярны адказ: MR4 адпавядае ўзроўню 0.01% IS або ніжэйшаму; MR4.5 адпавядае ўзроўню 0.0032% IS або ніжэйшаму пры дастатковай адчувальнасці аналізу.
  6. Невызначальныя вынікі: Адмоўны вынік ПЦР не дазваляе ўстанавіць MR4.5, калі ў пробе недастаткова матэрыялу рэферэнтнага гена для забеспячэння такой адчувальнасці.
  7. Этапныя мэты лячэння: У рэкамендацыях European LeukemiaNet 2020 года ўзроўні 10%, 1% і 0.1% IS праз 3, 6 і 12 месяцаў адпаведна вызначаны як парогі аптымальнага адказу; іх інтэрпрэтуюць з улікам поўнай клінічнай карціны.
  8. Спыненне лячэння: Адзін невызначальны вынік не азначае, што можна спыніць прыём інгібітара тыразінкіназы. Некаторым пацыентам неабходны ўстойлівы глыбокі адказ і план маніторынгу пад наглядам спецыяліста.

Што насамрэч азначаюць станоўчыя і адмоўныя вынікі BCR-ABL1

Станоўчы вынік аналізу на BCR-ABL1 азначае, што лабараторыя выявіла зліццё BCR::ABL1 у вашай пробе. Адмоўны вынік азначае, што аналіз не выявіў зліццё, для выяўлення якога ён прызначаны. Да пачатку лячэння станоўчы вынік пацвярджае дыягназ лейкеміі, звязанай са зліццём генаў; падчас лячэння ён паказвае рэшткавую хваробу. Невызначальны вынік не абавязкова азначае выздараўленне.

Вынікі аналізу BCR-ABL1, паказаныя на прыкладзе зліцця храмасом і параўнальных сцэн выяўлення малекул
Малюнак 1: Адзін і той жа вынік даследавання зліцця генаў адказвае на розныя пытанні да пачатку лячэння і падчас яго.

На інтэрпрэтацыю мацней уплывае прычына правядзення аналізу, чым слова «станоўчы». Разгледзім двух гіпатэтычных пацыентаў: 52-гадовага, якога абследуюць з прычыны ўстойлівага лейкацытозу, і 52-гадовага, які ўжо атрымлівае лячэнне з нагоды ХМЛ. У першым выпадку патрэбна дыягнастычная класіфікацыя; у другім — параўнанне з папярэднімі малекулярнымі паказчыкамі і тэрмінамі лячэння.

Якасны вынік паказвае, ці выяўлена мэта, а колькасны — вымярае яе ўзровень у рамках, вызначаных аналізам. У заключэнні, дзе пазначана толькі «выяўлена» без працэнтнага значэння, можа быць дастаткова інфармацыі для першаснай ідэнтыфікацыі транскрыпта, але недастаткова для звычайнай ацэнкі адказу на лячэнне. Наша тлумачэнне якасных і колькасных тэстах дапамагае адрозніваць гэтыя два фарматы заключэнняў.

Інтэрпрэтацыя пачынаецца з трох дэталяў: паказанняў, ахопу аналізу і якасці пробы. Я Томас Кляйн, MD, галоўны ўрач Kantesti, і менавіта гэтыя дэталі я праверыў бы перад абмеркаваннем абнадзейлівага ці трывожнага паказчыка. Kantesti — гэта аналізатар аналізаў крыві на аснове штучнага інтэлекту, які дапамагае тлумачыць тэрміналогію лабараторных заключэнняў; нашы арганізацыя і клінічны фокус не замяняюць інтэрпрэтацыю спецыяліста ў галіне малекулярнай гематалогіі.

Пра што зліццё BCR::ABL1 сведчыць у плане асноўных біялагічных працэсаў

BCR::ABL1 злучае генетычны матэрыял гена BCR у храмасоме 22 з матэрыялам гена ABL1 у храмасоме 9. У выніку ўтвараецца зліты бялок з анамальнай актыўнасцю тыразінкіназы. Звычайна гэта ўзнікае ў выніку набытага перабудовы, якая называецца t(9;22), хоць варыянтныя або скрытыя перабудовы таксама могуць прывесці да таго ж зліцця без тыповай карціны храмасом.

Кантэкст вынікаў аналізу BCR-ABL1: набытае зліццё храмасом 9 і 22
Малюнак 2: Набытае зліццё стварае сігнал кіназы, які можа прыгнятацца мэтанакіраваным лячэннем.

Філадэльфійская храмасома — гэта змененая храмасома 22, традыцыйна звязаная з гэтай перабудовай. Пры карыятыпаванні даследуюць структуру храмасом, тады як ПЦР звычайна выяўляе РНК-транскрыпт злітага гена пасля яго пераўтварэння ў камплементарную ДНК. Гэта звязаныя, але не ўзаемазаменныя вынікі: выгляд храмасом і колькасць транскрыпта даюць адказы на розныя пытанні.

Звычайна BCR::ABL1 — гэта набытае змяненне ў клоне клетак крыватворнай сістэмы, а не спадчынная асаблівасць, наяўная ва ўсім арганізме. Калі ў аднаго з бацькоў ХМЛ са станоўчым вынікам на BCR::ABL1, гэта не азначае, што яго дзецям абавязкова трэба правяраць наяўнасць гэтага зліцця. Гэта адрозніваецца ад выніку аналізу на спадчынную трамбафілію, як тлумачыцца ў нашай Інтэрпрэтацыя фактару V Лейдэна.

Біялагічная значнасць зліцця не дазваляе вызначыць яго колькасць паводле выніку «так» або «не». Адзін адназначна станоўчы дыягнастычны ўзор можа выявіць важную мішэнь для лячэння, але не дазваляе вызначыць, ці гэта ХМЛ у хранічнай фазе, ці востры лейкоз з BCR::ABL1. Марфалогія, імунафенатыпаванне, храмасомныя знаходкі і клінічны анамнез разам дазваляюць правесці гэтае адрозненне.

Чым адрозніваюцца ПЦР, FISH і даследаванне храмасом пры пастаноўцы дыягназу

ПЦР выяўляе транскрыпты зліцця, FISH выяўляе характэрны для зліцця патэрн сігналу ДНК, а карыатыпаванне даследуе храмасомы ў клетках, якія дзеляцца. Першапачатковая дыягностыка часта патрабуе больш чым аднаго метаду, бо кожны з іх мае свае моцныя бакі. Нельга лічыць адной і той жа мерай працэнт паводле ПЦР, працэнт клетак з станоўчым вынікам FISH і працэнт метафаз з філадэльфійскай храмасомай.

Паслядоўнасць этапаў аналізу BCR-ABL1: падрыхтоўка да ПЛР, сігналы зліцця пры FISH і ацэнка храмасом
Малюнак 3: Тры лабараторныя метады даследуюць розныя ўзроўні той самай генетычнай перабудовы.

Дыягнастычнае даследаванне BCR::ABL1 выяўляе малекулярную мішэнь, але само па сабе не вызначае клеткавую лінію або фазу захворвання. Лабараторныя рэкамендацыі European LeukemiaNet апісваюць узаемадапаўняльныя ролі цытагенетыкі, малекулярных аналізаў і ідэнтыфікацыі транскрыпту на момант пастаноўкі дыягназу (Cross et al., 2023). Таму нават, здавалася б, адназначны станоўчы вынік можа патрабаваць даследавання касцявога мозгу і дадатковага храмасомнага аналізу.

Праточная цытаметрыя адказвае на іншае дыягнастычнае пытанне, чым ПЦР на BCR::ABL1: якая клеткавая папуляцыя прысутнічае і якія характарыстыкі яна мае. Напрыклад, выяўленне 20% бластаў трэба інтэрпрэтаваць паводле крытэрыяў класіфікацыі канкрэтнага захворвання, а не пераўтвараць у катэгорыю адказу на лячэнне паводле ПЦР. Наша абмеркаванне Проточная цытаметрыя пры PNH паказвае, чаму клеткавыя і малекулярныя вымярэнні трэба разглядаць асобна.

Мазок перыферычнай крыві можа ўзмацніць падазрэнне, але не можа замяніць даследаванне на зліццё. Базафілія, няспелыя гранулацыты або незвычайная марфалогія клетак могуць стаць падставай для мэтанакіраванага даследавання, тады як такія знаходкі, як клеткі ў форме слёзных кропель у мазках, пашыраюць дыферэнцыяльны дыягназ. Удакладніце, што менавіта апісвае працэнт у заключэнні: транскрыпты, інтэрфазныя ядры ці метафазы — гэта прынцыпова розныя назоўнікі.

Чаму p210, p190 і атыповыя транскрыпты змяняюць інтэрпрэтацыю

Назва транскрыпту паказвае, якое злучэнне BCR::ABL1 у РНК выявіў аналіз, і вызначае, як трэба праводзіць далейшы маніторынг. У большасці выпадкаў ХМЛ экспрэсуюцца транскрыпты e13a2 або e14a2, якія звычайна называюць p210. Транскрыпт e1a2, які звычайна называюць p190, часта сустракаецца пры ALL з BCR::ABL1, але не з'яўляецца выключнай прыкметай гэтага дыягназу.

Вынікі аналізу BCR-ABL1, прадстаўленыя ў выглядзе розных мадэляў злучэнняў зліцця РНК побач з этапам падрыхтоўкі аналізу
Малюнак 4: Ідэнтычнасць транскрыпту вызначае, ці можа руцінны аналіз для маніторынгу адсочваць захворванне.

Прыкладна ў 2% пацыентаў з ХМЛ выяўляюцца атыповыя транскрыпты, якія могуць ненадзейна вымярацца з дапамогай руцінных аналізаў на p210. Cross et al. (2023) рэкамендуюць ідэнтыфікаваць транскрыпт пры пастаноўцы дыягназу, каб маніторынг быў накіраваны на фактычнае зліццё. Адмоўны вынік стандартнага аналізу значна менш пераканаўчы, калі першапачатковы станоўчы транскрыпт не быў дакументаваны або не ўваходзіць у спектр гэтага аналізу.

Маніторынг атыповага транскрыпту можа патрабаваць персаналізаванага аналізу і ацэнкі адказу адносна ўласнага зыходнага ўзроўню пацыента, а не стандартных парогавых значэнняў IS. Каэфіцыент p190 не варта аўтаматычна параўноўваць з этапнымі паказчыкамі p210 пры ХМЛ, такімі як 0.1% IS. Лабараторыя павінна ўдакладніць, ці валідзіравана каліброўка канкрэтнага выніку паводле Міжнароднай шкалы для гэтага транскрыпту.

Дакладная назва мішэні важнейшая за скарачэнне ў загалоўку заключэння. Пры Kantesti наш падыход да тлумачэння адрознівае выяўленне зліцця BCR::ABL1 ад іншых малекулярных даследаванняў, звязаных з ABL1; наша кіраўніцтва па тэрміналогіі біямаркераў дае шырэйшы кантэкст. Захоўвайце арыгінальнае заключэнне аб транскрыпце разам з вынікамі наступных даследаванняў, асабліва пры пераходзе паміж двума бальніцамі або малекулярнымі лабараторыямі.

Што азначае адмоўны тэст на BCR-ABL1 да пастаноўкі дыягназу

Адмоўны дыягнастычны вынік BCR::ABL1 азначае, што ў даследаваным узоры не выяўлена ахопленай аналізам злітай формы; гэта не азначае, што ўсе формы лейкеміі выключаны. Пры належным ахопе аналізу і якасці ўзору вынік сведчыць супраць звычайнага CML з BCR::ABL1-пазітыўным статусам. Пры захаванні клінічнага падазрэння могуць спатрэбіцца дадатковыя даследаванні, а не простае супакаенне.

Сцэна вынікаў аналізу BCR-ABL1, якая параўноўвае належную і неналежную падрыхтоўку РНК для адмоўнага выніку
Малюнак 5: Для адмоўнага выніку неабходны як належны ахоп транскрыптаў, так і адэкватны ўзор.

Тэхнічна непрыдатны ўзор не раўназначны сапраўднаму адмоўнаму выніку. Дэградаваная РНК, недастатковая колькасць клеткавага матэрыялу, інгібіраванне або няўдалая ампліфікацыя гена-рэферэнса могуць зрабіць вынік неінтэрпрэтаваным. Калі ў справаздачы адначасова пазначана «не выяўлена» і ёсць папярэджанне аб прыдатнасці ўзору, гэтыя два сцвярджэнні трэба разглядаць разам, а не дазваляць супакойвальнай фармулёўцы пераважыць абмежаванне.

BCR::ABL1-адмоўныя захворванні таксама могуць выклікаць значныя адхіленні ў агульным аналізе крыві. Іншыя міелаідныя наватворы, вострыя лейкеміі і станы з недастатковасцю касцявога мозгу патрабуюць іншых даследаванняў; адмоўны вынік аналізу на злітую форму не выключае такія магчымасці. Наш кіраўніцтва па заканамернасцях паказчыкаў CBC пры апластычнай анеміі тлумачым асобны шлях даследавання недастатковасці касцявога мозгу, не ствараючы ўражання, што BCR::ABL1 — гэта агульны скрынінгавы тэст.

Пры супярэчлівых выніках варта абмеркаваць іх з лабараторыяй, перш чым змяняць дыягнастычныя фармулёўкі. Пазітыўны вынік FISH на злітую форму пры адмоўнай звычайнай ПЦР p210 можа сведчыць пра транскрыпт, які не ахоплівае аналіз, або іншую тэхнічную праблему, тады як адзінкавы надзвычай нізкі сігнал ПЦР можа патрабаваць пацвярджэння. Практычнае пытанне не ў тым, які з двух тэстаў перамагае, а ў тым, ці даследавалі абодва метады адну і тую ж мішэнь у прыдатным матэрыяле.

Як інтэрпрэтаваць працэнт BCR-ABL1 у ПЦР паводле Міжнароднай шкалы

Працэнт BCR-ABL1 PCR па Міжнароднай шкале — гэта калібраваныя суадносіны транскрыптаў BCR::ABL1 да гена-рэферэнса, выражаныя адносна стандартызаванага гістарычнага зыходнага ўзроўню. Гэта не працэнт лейкемічных клетак у вашым арганізме. Зыходны ўзровень IS 100% — гэта ўмоўны эталон, а не сцвярджэнне, што закрануты кожны клеткавы элемент.

Візуалізацыя вынікаў аналізу BCR-ABL1, якая параўноўвае колькасць РНК зліцця з матэрыялам рэферэнтнага гена
Малюнак 6: Працэнты па Міжнароднай шкале стандартызуюць суадносіны транскрыптаў, а не падлічваюць закранутыя клеткавыя элементы.

Міжнародная шкала звязвае лабараторныя вымярэнні са стандартызаваным зыходным узроўнем, які выкарыстоўваўся ў ранніх даследаваннях лячэння CML. Лабараторыя прымяняе ўсталяваны метад каліброўкі, напрыклад валідзіраваны каэфіцыент пераліку або калібраваную сістэму аналізу, да вымераных суадносін транскрыптаў. Магчымыя значэнні вышэйшыя за 100% IS, і яны не азначаюць, што больш за 100% клетак пацыента з’яўляюцца лейкемічнымі.

BCR::ABL1 1% IS у дзесяць разоў вышэйшы за 0.1% IS, нягледзячы на розніцу ўсяго ў 0.9 працэнтнага пункта. Знаменнікам у гэтым вымярэнні з’яўляецца экспрэсія гена-рэферэнса, а не звычайны падлік клетак. Наша тлумачэнне падліку і працэнтаў звяртае ўвагу на звязаную праблему знаменніка, хоць працэнты ў CBC і суадносіны малекулярных транскрыптаў — гэта розныя вымярэнні.

Справаздачы, у якіх не пазначана IS, не варта аўтаматычна інтэрпрэтаваць з выкарыстаннем этапных паказчыкаў IS. Сырое суадносіны BCR::ABL1/ABL1, роўнае 0.08%, можа адпавядаць або не адпавядаць 0.08% IS — у залежнасці ад каліброўкі аналізу і ахопу транскрыптаў. Удакладніце ў лабараторыі, ці стандартызавана ўжо паказанае значэнне; паўторнае прымяненне пераліку гэтак жа ўводзіць у зман, як і поўная яго адсутнасць.

Kantesti — гэта платформа на аснове ШІ для расшыфроўкі аналізу крыві, якая дапамагае адрозніваць адзінкі ў справаздачах, у тым ліку вызначаць, ці пазначаны малекулярны працэнт як IS. Нізкага паказанага значэння недастаткова, каб вызначыць катэгорыю адказу, калі адсутнічаюць звесткі пра каліброўку або адчувальнасць узору. Для найбольш надзейнага параўнання разам з кожным працэнтам указвайце назву транскрыпта, лабараторыю, ген-рэферэнс і дату.

Што азначаюць парогавыя значэнні MMR, MR4 і MR4.5

Вялікі малекулярны адказ, або MMR, азначае, што BCR::ABL1 складае 0.1% IS або менш пры стандартным маніторынгу CML. MR4 азначае 0.01% IS або менш; MR4.5 азначае 0.0032% IS або менш. Гэтыя катэгорыі апісваюць паслядоўна больш глыбокія малекулярныя адказы пры ўмове, што аналіз і ўзор забяспечваюць заяўленую адчувальнасць вымярэння.

Вынікі аналізу BCR-ABL1, паказаныя з дапамогай калібраванага абсталявання для малекулярных даследаванняў і рэферэнтных узораў
Малюнак 7: Для больш глыбокага адказу патрэбныя ніжэйшыя суадносіны транскрыптаў і дастатковая адчувальнасць вымярэнняў.

Абазначэнні MR апісваюць лагарыфмічнае зніжэнне адносна стандартызаванага зыходнага ўзроўню IS, а не зніжэнне адносна асабістага дыягнастычнага значэння кожнага пацыента. Зніжэнне з 100% да 0.1% IS — гэта памяншэнне ў 1 000 разоў, якое адпавядае MR3 або MMR. Пацыенту, у якога зыходны ўзровень складае 35% IS, не варта падстаўляць 35% замест стандартызаванага зыходнага ўзроўню пры вызначэнні MR4.

Нізкі станоўчы вынік усё яшчэ можа сведчыць пра выдатны кантроль захворвання. Узровень BCR::ABL1 0.006% IS адпавядае MR4 паводле лікавых крытэрыяў, пры гэтым транскрыпт застаецца выяўляемым, таму станоўчы вынік не азначае аўтаматычна няўдачу лячэння. І наадварот, катэгорыі ў табліцы — гэта характарыстыкі адказу, а не ўзроўні тэрміновасці; іх трэба інтэрпрэтаваць з улікам працягласці лячэння і серыйных вынікаў.

Малекулярны адказ і неспецыфічныя маркеры клетачнага абароту адказваюць на розныя пытанні. Ізаляванае павышэнне ЛДГ і клетачнага абароту не можа замяніць маніторынг BCR::ABL1 або вызначыць катэгорыю MR. Калі вынік невыяўляемы, запытайце колькасць транскрыптаў эталоннага гена або зацверджанае лабараторыяй сцвярджэнне пра адчувальнасць, перш чым называць яго MR4.5 або MR5.

Стандартызаваны зыходны ўзровень 100% IS Гістарычны эталонны зыходны ўзровень; не адсотак клетак і не межы нормы.
MR2 ≤1% IS Двухлагарыфмічнае зніжэнне малекулярнага ўзроўню адносна стандартызаванага зыходнага ўзроўню.
MMR / MR3 ≤0.1% IS Вялікі малекулярны адказ; зніжэнне на тры лагарыфмы.
MR4 ≤0.01% IS Зніжэнне на чатыры лагарыфмы пры дастатковай адчувальнасці аналізу і ўзору.
MR4.5 ≤0.0032% IS Зніжэнне на 4,5 лагарыфма пры дастатковай адчувальнасці аналізу і ўзору.
MR5 ≤0.001% IS Зніжэнне на пяць лагарыфмічных парадкаў; патрабуе асабліва адчувальнага і належнага тэставання.

Як тэрміны лячэння змяняюць значэнне выніку ПЦР

Працэнт BCR::ABL1 трэба інтэрпрэтаваць з улікам часу з пачатку лячэння, папярэдніх вынікаў і перапынкаў у лячэнні. Еўрапейская сетка па барацьбе з лейкеміяй у рэкамендацыях 2020 года вызначае аптымальны адказ як не больш за 10% IS праз 3 месяцы, 1% праз 6 месяцаў і 0.1% праз 12 месяцаў. Аднаго значэння недастаткова для поўнай ацэнкі лячэння.

Сцэна маніторынгу вынікаў аналізу BCR-ABL1 з паслядоўнасцю пакетаў узораў і кансультацыяй спецыяліста
Малюнак 8: Працягласць лячэння і дынаміка малекулярных паказчыкаў вызначаюць значэнне аднаго выніку.

Кантрольныя паказчыкі праз 3, 6 і 12 месяцаў — гэта аснова для прыняцця рашэнняў, а не аўтаматычныя ўказанні змяніць лекі. У Hochhaus et al. (2020) указана, што значэнне вышэй за 10% IS праз 3 месяцы патрабуе пацвярджэння на працягу 1–3 месяцаў, перш чым яго можна будзе лічыць неадпаведнасцю крытэрыям эфектыўнасці паводле гэтых рэкамендацый. Пры далейшым прыняцці рашэнняў спецыялісты таксама ўлічваюць тэмп зніжэння паказчыка, пераноснасць прэпарата, спадарожныя захворванні і мэты лячэння.

Аднолькавы вынік 0.2% IS можа мець рознае значэнне праз 6 месяцаў і пасля некалькіх гадоў стабільнай MMR. Праз 6 месяцаў гэты паказчык ніжэйшы за парог аптымальнага адказу 1% паводле рэкамендацый 2020 года; пасля доўгага перыяду ніжэй за 0.1% ён можа сведчыць пра страту MMR і патрабаваць больш пільнага абследавання. Наша параўнанне серыйных вынікаў падкрэслівае важнасць захавання дат і клінічных падзей разам з вынікамі вымярэнняў.

Перапынкі ў прыёме прэпарата могуць растлумачыць больш павольнае зніжэнне малекулярнага паказчыка, але самі па сабе не даказваюць біялагічную рэзістэнтнасць. У гіпатэтычнага пацыента з паказчыкам 0.8% IS праз 6 месяцаў зафіксаваны трохтыднёвы перапынак з-за дрэннай пераноснасці прэпарата меў бы значэнне для інтэрпрэтацыі. Вазьміце на прыём да гематолага сапраўдную дату пачатку лячэння, звесткі пра прапушчаныя дозы і даты перапынкаў, а не толькі пазнаку «вышэй за норму» ў лабараторным бланку.

Чаму невыяўлены BCR-ABL1 не даказвае, што хвароба вылечана

«BCR::ABL1 не выяўлены» азначае, што ў дадзеным узоры мэтавая паслядоўнасць не выяўлена ў межах даказанай адчувальнасці метаду; гэта не даказвае, што ўсе клеткі з генам зліцця зніклі. Рэшткавыя клеткі могуць заставацца ніжэйшымі за мяжу выяўлення аналізу. Таму вынік можа быць адмоўным, хаця пацыенту ўсё яшчэ патрэбны прэпарат, малекулярны маніторынг або і тое, і другое.

Ілюстрацыя вынікаў аналізу BCR-ABL1, якая паказвае малалікую рэшткавую папуляцыю клетак, звязаную са зліццём
Малюнак 9: Рэшткавыя папуляцыі клетак з генам зліцця могуць заставацца ніжэйшымі за мяжу малекулярнага выяўлення ва ўзоры.

Глыбіня адказу, пры якім мішэнь не выяўляецца, залежыць ад колькасці прыдатнага матэрыялу рэферэнтнага гена, які быў даследаваны. Калі ў якасці рэферэнтнага гена выкарыстоўваецца ABL1, звычайныя крытэрыі патрабуюць не менш за 10,000 транскрыптаў ABL1 для пацвярджэння MR4 пры невыяўленай мішэні, 32,000 для MR4.5 і 100,000 для MR5 з улікам валідзіраванага працоўнага працэсу лабараторыі (Cross et al., 2023). Гэтыя колькасці ацэньваюць дастатковасць вымярэння; гэта не колькасць лейкозных клетак.

«Не выяўлена» пры 8,000 транскрыптах ABL1 нельга аўтаматычна лічыць адказам той жа глыбіні, што і «не выяўлена» пры 50,000. Другі ўзор можа пацвярджаць глыбейшы адказ, а першы не адпавядае звычайнаму патрабаванню да колькасці ABL1 для MR4. Спытайце пра адчувальнасць, дасягнутую менавіта ў гэтым узоры, а не толькі пра найлепшую заяўленую мяжу выяўлення прыбора.

«Не выяўлена» — гэта фармулёўка выніку аналізу і ў іншых галінах, але наступствы для лячэння залежаць ад захворвання. Наш Тлумачэнне віруснай нагрузкі пры ВІЧ выразна паказвае розніцу ў інтэрпрэтацыі вымярэнняў і не мае на ўвазе, што правілы лячэння ВІЧ прымяняюцца да ХМЛ. Пры маніторынгу BCR::ABL1 не лічыце адлюстраванае значэнне 0.000% матэматычным доказам адсутнасці рэшткавай хваробы.

Калі павышэнне ўзроўню або паўторнае выяўленне BCR-ABL1 у ПЦР патрабуе дзеянняў

Рост паказчыка BCR::ABL1 трэба інтэрпрэтаваць з улікам яго абсалютнага значэння, змены адносна зыходнага ўзроўню і клінічнага кантэксту, а не панікаваць толькі з-за таго, што мішэнь выяўляецца. Змена з 0.002% на 0.004% IS па-ранейшаму адпавядае MR4, тады як змена з 0.02% на 0.2% перасякае парог MMR. Гэтыя сітуацыі патрабуюць рознага далейшага назірання.

Канцэптуальная ілюстрацыя вынікаў аналізу BCR-ABL1: папуляцыі клетак касцявога мозгу, якія нясуць зліццё, і змяненне колькасці транскрыптаў
Малюнак 10: Рост паказчыка найбольш важны, калі ён перасякае парог адказу на лячэнне або захоўваецца.

Вельмі нізкія ўзроўні выяўлення транскрыпта маюць больш варыябельнасці выбаркі, бо падлічваецца менш малекул-мішэняў. Выяўлена ніжэй за мяжу колькаснага вызначэння азначае, што мішэнь знойдзена, але яе колькасць немагчыма ацаніць са звычайнай для лабараторыі колькаснай надзейнасцю. Гэтая фармулёўка адрозніваецца ад выніку, колькасна вызначанага пры паўторных вымярэннях, — 0.2% IS, хоць абодва вынікі могуць выглядаць як станоўчыя.

Страта MMR падчас лячэння патрабуе праверкі захавання рэжыму лячэння, перапынкаў, узаемадзеянняў і магчымай рэзістэнтнасці. Тлумачэнні ШІ Kantesti павінны захоўваць адрозненне паміж двухразовым ваганнем нізкага ўзроўню і дзесяціразовым павышэннем, якое перасякае 0.1% IS; ні тое ні другое не варта інтэрпрэтаваць толькі паводле каляровай пазнакі. Наша абмеркаванне адрозненняў паміж візітамі ў лабараторыю дае агульны кантэкст вымярэнняў, а не замяняе правілы малекулярнай гематалогіі.

Колькаснае вызначэнне злітага гена BCR::ABL1 і тэставанне мутацый кіназнага дамена ABL1 — гэта асобныя аналізы. Першы адсочвае колькасць транскрыптаў злітага гена; другі можа выкарыстоўвацца для даследавання рэзістэнтнасці да лячэння, калі гэта клінічна паказана. Падчас кантраляванай рэмісіі без лячэння страта MMR звычайна патрабуе неадкладна аднавіць лячэнне, а не чакаць чарговага планавага аналізу, тады як нязначныя ваганні на фоне лячэння могуць спачатку прывесці да паўторнага тэставання.

Як абыходжанне з узорам і змены ў лабараторыі ўплываюць на вынікі

Якасць РНК, клетачнасць узору, ахоп аналізу і каліброўка лабараторыі могуць уплываць на ўпэўненасць інтэрпрэтацыі вынікаў BCR::ABL1. Для звычайнага малекулярнага маніторынгу ХМЛ часцей за ўсё выкарыстоўваюць перыферычную кроў, якую паводле мясцовых інструкцый нярэдка збіраюць у прабірку з ЭДТА. Галаданне для гэтага аналізу звычайна не патрабуецца, але правільны збор і своечасовая апрацоўка па-ранейшаму маюць значэнне.

Працэс збору ўзораў для аналізу BCR-ABL1: абаронены ўзор і матэрыялы для малекулярнага транспартавання
Малюнак 11: Правільны збор і апрацоўка захоўваюць РНК, неабходную для надзейнага вымярэння злітага гена.

Узор для малекулярнага маніторынгу павінен паступіць у лабараторыю ў межах валідзіраваных умоў транспарціроўкі і стабільнасці. Не існуе універсальнага правіла 24 гадзін, якое можна бяспечна прымяняць замест інструкцый лабараторыі, што прымае ўзор; тып прабіркі, тэмпература і час транспарціроўкі залежаць ад метаду. Наша парада па падрыхтоўцы да першага аналізу дапамагае арганізаваць візіт, але патрабаванні малекулярнай лабараторыі маюць прыярытэт.

Змена лабараторыі можа ўнесці этап вымярэння, які нагадвае біялагічную змену. Дзве лабараторыі, якія належным чынам стандартызавалі метады, імкнуцца да супастаўных значэнняў IS, аднак адрозненні ў экстракцыі, ампліфікацыі і выбарцы пры нізкіх узроўнях застаюцца істотнымі. Калі першы вынік з новай лабараторыі змяняецца з 0.03% на 0.06% IS, спецыялісту варта вывучыць папярэднюю дынаміку і метадалогію, перш чым інтэрпрэтаваць двухразовую розніцу як рэзістэнтнасць.

Лічбавая ПЦР не становіцца аўтаматычна вынікам па Міжнароднай шкале толькі таму, што ў ёй малекулы падлічваюцца інакш. Лічбавы аналіз таксама патрабуе належнай валідацыі, ахопу транскрыптаў і каліброўкі па IS, перш чым прымяняць звычайныя парогавыя значэнні адказу на лячэнне. Вядзіце адзіны падоўжны запіс з назвай лабараторыі, тыпам узору, рэферэнтным генам і адчувальнасцю; гэта асабліва карысна пасля двух і больш змен цэнтра тэставання.

Ці можна спыніць лячэнне пасля неаднаразовых адмоўных тэстаў на BCR-ABL1?

Некаторыя старанна адабраныя пацыенты з ХМЛ могуць паспрабаваць дасягнуць рэмісіі без лячэння пасля ўстойлівага глыбокага малекулярнага адказу, але адны толькі паўторныя адмоўныя вынікі не пацвярджаюць права на такую спробу. Гематолаг павінен пацвердзіць гісторыю захворвання, працягласць лячэння, магчымасць маніторынгу транскрыпта і доступ да частых адчувальных ПЦР-аналізаў. Не спыняйце прыём інгібітара тыразінкіназы толькі таму, што ў адным заключэнні пазначана «не выяўляецца».

Абмеркаванне вынікаў тэсту BCR-ABL1, рэмісіі без лячэння, планавання прыёму лекаў і матэрыялы для малекулярнага назірання
Малюнак 12: Рэмісія без лячэння патрабуе планавага маніторынгу, а не заявы пра адсутнасць рэшткавага захворвання.

Крытэрыі адмены лячэння Еўрапейскай сеткі па барацьбе з лейкеміяй 2020 года ўключаюць першую хранічную фазу, працяглае лячэнне і ўстойлівы глыбокі адказ. Мінімальная працягласць лячэння звычайна складае больш за 5 гадоў або больш за 4 гады для інгібітара тыразінкіназы другога пакалення; пры гэтым MR4 або глыбейшы адказ павінен захоўвацца больш за 2 гады, а таксама павінны выконвацца дадатковыя крытэрыі (Hochhaus et al., 2020). Мясцовыя і больш новыя пратаколы спецыялістаў могуць адрознівацца; гэтыя лічбы не з’яўляюцца спісам для самастойнай ацэнкі.

Рэмісія без лячэння дасягальная для многіх адабраных пацыентаў, але малекулярны рэцыдыў застаецца частай з’явай. EURO-SKI паведамляла пра выжывальнасць без малекулярнага рэцыдыву 61% праз 6 месяцаў і 50% праз 24 месяцы пасля спынення лячэння (Saussele et al., 2018). Гэтыя ацэнкі датычацца адпаведнай крытэрыям даследаванай папуляцыі, а не кожнага пацыента, у якога атрыманы невыяўны вынік.

Рамачныя рэкамендацыі ELN 2020 года прадугледжваюць ПЦР штомесяц на працягу першых 6 месяцаў пасля спынення лячэння, кожныя 2 месяцы з 6-га па 12-ы месяц і кожныя 3 месяцы пасля гэтага. Надзейны доступ да абследаванняў і хуткае атрыманне вынікаў — частка плана бяспекі. Наш рэкамендацыі па адсочванні дынамікі прыёму лекаў дапамагаюць упарадкаваць даты, але праграма не можа дазволіць спыненне лячэння або адкласці рашэнне аб яго аднаўленні.

Страта MMR — павышэнне ўзроўню BCR::ABL1 вышэй за 0.1% IS — звычайна служыць малекулярным сігналам для аднаўлення лячэння падчас кантраляванай спробы яго спыніць. Выяўленне паказчыка ніжэй за гэты парог не азначае аўтаматычнага завяршэння рэмісіі без лячэння, хоць можа стаць падставай для больш пільнага маніторынгу. Справа ў тым, што рэмісія без лячэння азначае кантроль хваробы без пастаяннага прыёму лекаў; гэта не лабараторнае пацвярджэнне таго, што ф’южн-станоўчых клетак больш не засталося.

Што праверыць у сваім заключэнні і пра што спытаць гематолага

Перш чым інтэрпрэтаваць вынік BCR::ABL1, праверце шэсць пунктаў: мэту аналізу, транскрыпт, узор, статус IS, адчувальнасць і папярэдні вынік з датай. Нядаўні станоўчы дыягнастычны аналіз патрабуе хуткай кансультацыі гематолага; вынік маніторынгу трэба параўнаць з вашым планам лячэння. Ніводную з гэтых сітуацый нельга бяспечна ацаніць толькі паводле працэнтнага паказчыка.

Сцэна разгляду вынікаў тэсту BCR-ABL1 з мадэлямі храмасом, матэрыяламі ўзораў і рукамі спецыяліста
Малюнак 13: Для поўнай інтэрпрэтацыі трэба ўлічваць падрабязнасці аналізу, папярэднія вынікі і план лячэння.

Варта задаць тры пытанні: ці атрыманы вынік паводле Міжнароднай шкалы, які ўзровень адказу пацвярджае ўзор і ці змянілася катэгорыя майго адказу на лячэнне? Як Thomas Klein, MD, я практычна раю прынесці арыгінальны справаздачны дакумент з ідэнтыфікацыяй транскрыпта, а таксама апошні вынік вымярэння. Наш клінічная методыка і абмежаванні тлумачыць, чаму аўтаматызаваныя тлумачэнні павінны заставацца другаснымі ў параўнанні з ацэнкай лечачага спецыяліста.

Kantesti — гэта інструмент для аналізу аналізаў крыві на аснове штучнага інтэлекту, які можа дапамагчы ўпарадкаваць тэрміналогію са справаздачы і датаваную дынаміку лабараторных паказчыкаў, але не дыягнаставаць лейкемію і не даваць указанняў наконт змены TKI. Малекулярныя справаздачы ўтрымліваюць асабліва адчувальную інфармацыю, у тым ліку генетычныя знаходкі, звязаныя з дыягназам. Азнаёмцеся з нашымі правіламі прыватнасці і апрацоўкі даных перш чым дзяліцца справаздачай, і захоўвайце поўную інфармацыю пра адчувальнасць, а не загружайце толькі адну абрэзаную лічбу.

Адзін новы станоўчы вынік пры адсутнасці цяжкіх сімптомаў звычайна патрабуе хутка звязацца са спецыялістам, а не звяртацца ў аддзяленне неадкладнай дапамогі толькі з-за малекулярнай знаходкі. Павышэнне тэмпературы да 38°C або вышэй падчас супрацьпухліннага лячэння, моцная дыхавіца, боль у грудзях, спутанасць свядомасці або значны крывацёк патрабуюць тэрміновай ацэнкі ў адпаведнасці з інструкцыямі вашай каманды. Наш кантрольны спіс прыватнасці пры перадачы справаздач можа дапамагчы падрыхтаваць дакумент, але пры наяўнасці тэрміновых сімптомаў не чакайце тлумачэння ад ШІ.

Навуковыя публікацыі і доказы, на якіх грунтуюцца гэтыя парогавыя значэнні

Інтэрпрэтацыя BCR::ABL1 у гэтым артыкуле грунтуецца на клінічных рэкамендацыях па ХМЛ, рэкамендацыях для малекулярных лабараторый і даных аб спыненні лячэння. Па стане на 17 кастрычніка 2026 года канкрэтна цытуюцца рэкамендацыі ELN 2020 года, рэкамендацыі ELN для лабараторый 2023 года і справаздача EURO-SKI 2018 года. Гэтая дата не азначае, што ў 2026 годзе былі апублікаваныя новыя рэкамендацыі.

Мадэль доказаў па выніках тэсту BCR-ABL1, якая звязвае храмасомную перабудову, злітую РНК і бялок-кіназу
Малюнак 14: Клінічныя даныя звязваюць біялогію ф’южна, валіднае малекулярнае вымярэнне і рашэнні адносна лячэння.

Тры прыведзеныя ніжэй знешнія крыніцы непасрэдна пацвярджаюць розныя часткі гэтага артыкула. Hochhaus et al. (2020) пацвярджаюць этапы дасягнення адказу і ўмовы спынення лячэння; Cross et al. (2023) — ахоп транскрыптаў, каліброўку і ўлік узору пры прадстаўленні вынікаў адказу на лячэнне. Saussele et al. (2018) прыводзяць вынікі проспектыўнага даследавання рэмісіі без лячэння; іх не варта блытаць з аналітычнай мяжой выяўлення аналізу.

Дзве публікацыі Kantesti DOI — гэта звязаныя з лабараторнай адукацыяй матэрыялы, а не доказы, якія пацвярджаюць парогавыя значэнні BCR::ABL1 або спыненне тэрапіі TKI. Наш публікацыя па інтэрпрэтацыі RDW датычыцца паказчыкаў эрытрацытаў, а наш пра суадносіны паказчыкаў функцыі нырак датычыцца інтэрпрэтацыі вынікаў лабараторных даследаванняў нырак. Такая дапаможная лабараторная інфармацыя можа быць важнай падчас лячэння, але ніводны з гэтых матэрыялаў не вымярае зліццё.

У запісах DOI выкарыстаны цытаты ў стылі APA з назвай на першым месцы, бо метаданыя пра аўтара і дату публікацыі не былі прадастаўлены для праверкі. Спасылкі на ResearchGate і Academia.edu выразна пазначаны як пошукавыя запыты, а не як сцвярджэнні пра наяўнасць правераных копій на гэтых платформах або рэцэнзаванне. Нашы стандарты медыцынскага кантэнту даюць рэдакцыйны кантэкст; для індывідуальнага рашэння аб лячэнні ўсё яшчэ патрэбны ўдзел гематолага пацыента і актуальны мясцовы пратакол.

Часта задаваныя пытанні

Ці азначае станоўчы вынік аналізу на BCR-ABL1, што ў мяне лейкоз?

Выразна станоўчы вынік BCR::ABL1 у адпаведным дыягнастычным узоры моцна сведчыць пра лейкемію, звязаную з геннай зліўкай, найчасцей ХМЛ або BCR::ABL1-станоўчы В-клеткавы востры лімфабластны лейкоз. Зліўка звычайна ўключае храмасомы 9 і 22, але сам па сабе вынік не вызначае клеткавую лінію або фазу захворвання. Гематолагі інтэрпрэтуюць яго разам з марфалогіяй, імунафенатыпаваннем і вынікамі даследавання храмасом. Нечакана нізкі станоўчы вынік можа патрабаваць пацвярджэння і перагляду абмежаванняў аналізу, перш чым будзе ўстаноўлены дыягназ.

Ці можа адмоўны вынік аналізу на BCR-ABL1 выключыць лейкоз?

0 Негатыўны вынік тэсту на BCR::ABL1 не выключае лейкоз усіх тыпаў, бо многія лейкозы не маюць гэтай злітай паслядоўнасці. Ён таксама не можа надзейна выключыць зліты транскрыпт, які не вызначаецца гэтым аналізам; прыкладна 2% пацыентаў з ХМЛ маюць атыповыя транскрыпты. Належная якасць узору і адпаведны ахоп аналізу робяць адмоўны вынік больш інфарматыўным. Пры захаванні анамальных вынікаў могуць спатрэбіцца дадатковыя малекулярныя даследаванні, праточная цытаметрыя або даследаванне касцявога мозгу.

Што азначае 0.1% BCR-ABL1 па Міжнароднай шкале?

BCR::ABL1 на ўзроўні 0.1% IS адпавядае звычайнаму парогу вялікага малекулярнага адказу пры належным маніторынгу ХМЛ. Гэта азначае зніжэнне на тры парадкі, або ў 1 000 разоў, у параўнанні са стандартызаваным зыходным узроўнем IS 100%, але не абавязкова ў параўнанні з першапачатковым дыягнастычным значэннем у гэтага пацыента. Гэты працэнт — калібраваныя суадносіны транскрыптаў, а не доля лейкемічных клетак. Яго клінічнае значэнне залежыць ад працягласці лячэння, папярэдніх вынікаў і прыдатнасці аналізу.

Ці азначае невызначальны ўзровень BCR-ABL1, што хвароба вылечаная?

Невызначальны ўзровень BCR::ABL1 не з’яўляецца доказам вылячэння, бо рэшткавыя клеткі з гэтай зліўнай генетычнай зменай могуць заставацца ніжэй за мяжу выяўлення ўзорa. Для сцвярджэння аб нявызначальным MR4.5 звычайна патрабуецца не менш за 32,000 рэферэнтных транскрыптаў ABL1 у належным чынам валідзіраваным аналізе. Узор з меншай колькасцю прыдатнага для аналізу матэрыялу можа пацвярджаць менш глыбокі адказ, нават калі ў абодвух справаздачах пазначана, што паказчык не выяўлены. Працягвайце лячэнне і назіранне, калі толькі ваш гематолаг не прапануе альтэрнатыўны план пад медыцынскім кантролем.

Ці можа BCR-ABL1 зноў стаць станоўчым пасля таго, як ён быў адмоўным?

BCR::ABL1 можа зноў вызначацца пасля атрымання недэтэктаванага выніку з-за нізкаўзроўневай варыябельнасці адбору проб, зніжэння ўздзеяння лячэння або павелічэння рэшткавай хваробы. Змена з недэтэктаванага ўзроўню да 0.004% IS усё яшчэ можа адпавядаць MR4, калі аналіз дазваляе такую класіфікацыю. Павышэнне вышэй за 0.1% IS азначае страту вялікага малекулярнага адказу і мае большае клінічнае значэнне. Звяжыцеся са сваёй гематалагічнай камандай, асабліва падчас рэмісіі без лячэння, а не змяняйце прэпараты самастойна.

Ці магу я спыніць прыём прэпарата ад ХМЛ пасля адмоўнага выніку ПЦР-тэсту?

Адна адмоўная ПЦР-проба на BCR::ABL1 недастатковая, каб бяспечна спыніць лячэнне ХМЛ. Некаторыя пацыенты могуць паспрабаваць дасягнуць рэмісіі без лячэння пасля працяглай тэрапіі інгібітарамі тыразінкіназы (ІТК), устойлівага глыбокага малекулярнага адказу і пацверджання выканання іншых крытэрыяў. Згодна з рэкамендацыямі ELN 2020 года, звычайна патрабуецца больш за 5 гадоў лячэння або больш за 4 гады пры прыёме інгібітара тыразінкіназы другога пакалення, а таксама больш за 2 гады глыбокага адказу. Часты ПЦР-маніторынг і неадкладнае аднаўленне лячэння ў выпадку страты ММR — ключавыя ўмовы плана спынення тэрапіі пад наглядам лекара.

Як часта трэба правяраць BCR-ABL1 методом ПЦР падчас лячэння?

ПЦР BCR::ABL1 звычайна праводзяць прыкладна кожныя 3 месяцы падчас лячэння ХМЛ; калі адказ на лячэнне няпэўны, змяняецца лячэнне або павышаецца ўзровень транскрыпта, даследаванні праводзяць часцей. Маніторынг падчас рэмісіі без лячэння больш інтэнсіўны: рэкамендацыі ELN 2020 года прадугледжваюць штомесячныя даследаванні на працягу першых 6 месяцаў пасля спынення лячэння. Затым рэкамендуецца праводзіць даследаванні кожныя 2 месяцы на працягу месяцаў 6–12 і кожныя 3 месяцы пасля гэтага. Ваш гематолаг можа скарэктаваць графік з улікам актуальных мясцовых рэкамендацый і вашай індывідуальнай сітуацыі.

Атрымаць аналіз крыві з AI сёння

Далучайцеся больш чым да 2 мільёнаў карыстальнікаў па ўсім свеце, якія давяраюць Kantesti для імгненнага, дакладнага аналізу лабараторных тэстаў. Загрузіце вынікі аналізу крыві і атрымайце поўную інтэрпрэтацыю біямаркераў 15,000+ за лічаныя секунды.

📚 Публікацыі даследаванняў са спасылкамі

1

Кляйн, Т., Мітчэл, С., і Вебер, Г. (2026). Аналіз крыві на RDW: поўнае кіраўніцтва па RDW-CV, MCV і MCHC. Kantesti AI Medical Research.

2

Кляйн, Т., Мітчэл, С., і Вебер, Г. (2026). Тлумачэнне суадносін узроўню мочевины крыві і креатыніну: Кіраўніцтва па праверцы функцыі нырак. Kantesti AI Medical Research.

📖 Знешнія медыцынскія спасылкі

3

Hochhaus A et al. (2020). Рэкамендацыі European LeukemiaNet 2020 па лячэнні хранічнага миелолейкоза. Лейкемія.

4

Cross NCP і інш. (2023). Лабараторныя рэкамендацыі European LeukemiaNet па дыягностыцы і лячэнні хранічнага міелалейкозу. Лейкемія.

5

Saussele S і інш. (2018). Спыненне тэрапіі інгібітарамі тыразінкіназы пры хранічным міелалейкозе (EURO-SKI): загадзя вызначаны прамежкавы аналіз праспектыўнага шматцэнтравага нерандомізаванага даследавання. The Lancet Oncology.

2 млн+Прааналізаваныя тэсты
127+Краіны
75+Мовы

⚕️ Медыцынская адмова ад адказнасці

Сігналы даверу E-E-A-T

⭐

Вопыт

Клінічны агляд, які вядзе лекар, працэсаў інтэрпрэтацыі лабараторных паказчыкаў.

📋

Экспертыза

Фокус лабараторнай медыцыны на тым, як біямаркеры паводзяць сябе ў клінічным кантэксце.

👤

Аўтарытэтнасць

Напісана доктарам Томасам Кляйнам, з аглядам доктара Сара Мітчэл і праф. доктара Ганса Вебера.

🛡️

Надзейнасць

Інтэрпрэтацыя на аснове доказаў з выразнымі шляхамі далейшых дзеянняў, каб паменшыць трывогу.

🏢 ТАА «Кантэсці» зарэгістравана ў Англіі і Уэльсе · Нумар кампаніі. 17090423 Лондан, Вялікабрытанія · kantesti.net
blank
Ад Prof. Dr. Thomas Klein

Доктар Томас Кляйн — сертыфікаваны саветам клінічны гематолаг, які займае пасаду галоўнага медыцынскага дырэктара ў Kantesti AI. Мае больш за 15 гадоў досведу ў лабараторнай медыцыне і значную зацікаўленасць у інтэрпрэтацыі вынікаў аналізу крыві з падтрымкай ІІ. Ён працуе над тым, каб злучыць новую тэхналогію з паўсядзённай клінічнай практыкай. Яго сферы інтарэсаў уключаюць аналіз біямаркераў, даследаванні ў галіне клінічнай падтрымкі прыняцця рашэнняў і аптымізацыю папуляцыйна-спецыфічных дыяпазонаў нормы. Як CMO, ён уносіць клінічны ўклад у ўнутранае бенчмаркінгаванне платформы і забяспечвае клінічны нагляд за медыцынскай якасцю адукацыйных справаздач Kantesti.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны. Неабходныя палі пазначаны як *