Müsbət nəticə füzyonun aşkarlandığını, mənfi nəticə isə konkret analizlə aşkar edilmədiyini bildirir. Klinik mənası diaqnoz qoyulması ilə müalicənin monitorinqi arasında əhəmiyyətli dərəcədə dəyişir.
Bu bələdçi Doktor Tomas Klein, MD ilə əməkdaşlıq çərçivəsində Kantesti AI Tibbi Məsləhət Şurası, o cümlədən Prof. Dr. Hans Weberin töhfələri və MD, PhD Dr. Sarah Mitchellin tibbi rəyi.
Tomas Klein, MD
Baş Tibbi Məmur, Kantesti AI
Dr. Thomas Klein 15 ildən çox laboratoriya təbabəti və AI ilə dəstəklənən klinik analiz sahəsində təcrübəyə malik, şura tərəfindən təsdiqlənmiş klinik hematoloq və internistdir. Kantesti AI şirkətində Baş Tibb Məmuru kimi o, mülkiyyətçi neyron şəbəkənin tibbi dəqiqliyinə dair klinik nəzarəti təmin edir. Dr. Klein biomarkerlərin şərhi və laborator diaqnostika üzrə məqalələr dərc edib.
Sara Mitçell, MD, PhD
Baş Tibbi Məsləhətçi - Klinik Patologiya və Daxili Xəstəliklər
Dr. Sarah Mitchell laboratoriya tibbində və diaqnostik analizdə 18 ildən çox təcrübəyə malik, şura tərəfindən təsdiqlənmiş klinik patoloqdur. O, klinik kimya üzrə ixtisas sertifikatlarına malikdir və klinik praktikada biomarker panelləri və laborator analiz barədə geniş şəkildə nəşrlər edib.
Prof. Dr. Hans Weber, PhD
Laboratoriya Təbabəti və Klinik Biokimya Professoru
Prof. Dr. Hans Weber klinik biokimya, laboratoriya tibb və biomarker tədqiqatı sahələrində 30+ illik təcrübə gətirir. Alman Klinik Kimya Cəmiyyətinin keçmiş prezidenti olaraq o, diaqnostik panel analizi, biomarkerlərin standartlaşdırılması və AI ilə dəstəklənən laboratoriya tibb üzrə ixtisaslaşır.
- BCR-ABL1 müsbət nəticəsinin mənası: Analiz xroniki mieloid leykoz və bəzi kəskin limfoblast leykozları ilə əlaqəli füzyonu aşkar edib; təkcə bu nəticə həmin diaqnozları bir-birindən fərqləndirmir.
- BCR-ABL1 mənfi nəticəsinin mənası: Test edilmiş nümunədə əhatə olunan heç bir füzyon aşkar edilməyib. Mənfi nəticə bütün leykozları və ya BCR-ABL1-in bütün nadir transkriptlərini istisna etmir.
- Beynəlxalq Şkala: BCR-ABL1 PCR faizləri bədəninizin və ya hüceyrə elementlərinizin təsirlənmiş faizini deyil, standartlaşdırılmış transkript nisbətini ifadə edir.
- Böyük molekulyar cavab: BCR-ABL1 göstəricisinin 0.1% IS və ya daha aşağı olması, müvafiq qaydada monitorinq edilən CML üçün adi MMR həddinə uyğundur.
- Dərin molekulyar cavab: MR4 0.01% IS və ya daha aşağı göstəriciyə; MR4.5 isə adekvat analiz həssaslığı olduqda 0.0032% IS və ya daha aşağı göstəriciyə uyğundur.
- Aşkarlanmadı nəticələri: Mənfi PCR nəticəsi nümunədə həmin həssaslığı təmin etmək üçün kifayət qədər istinad geni materialı olmadıqda MR4.5-i təsdiqləyə bilməz.
- Müalicə mərhələləri: 2020-ci il European LeukemiaNet çərçivəsində 3, 6 və 12-ci aylarda 10%, 1% və 0.1% IS optimal cavab hədləri kimi istifadə olunur və bunlar ümumi klinik mənzərə nəzərə alınmaqla şərh edilir.
- Müalicənin dayandırılması: Bir dəfə aşkarlanmayan nəticə tirozin kinaza inhibitorunu dayandırmağa icazə vermir. Seçilmiş pasiyentlərdə davamlı dərin cavab və mütəxəssisin nəzarət etdiyi monitorinq planı olmalıdır.
Müsbət və mənfi BCR-ABL1 nəticələri əslində nə deməkdir
BCR-ABL1 testinin müsbət nəticəsi laboratoriyanın nümunənizdə BCR::ABL1 füzyonunu aşkarlaması deməkdir. Mənfi nəticə analiz metodunun aşkarlamaq üçün nəzərdə tutulduğu füzyonu aşkar etmədiyini bildirir. Müalicədən əvvəl müsbət nəticə füzyonla əlaqəli leykoz diaqnozunu dəstəkləyir; müalicə zamanı isə qalıq xəstəliyi ölçür. Aşkarlanmaması mütləq sağalma demək deyil.
Testin aparılma səbəbi şərhi «müsbət» sözündən daha çox dəyişir. İki hipotetik pasiyenti nəzərdən keçirək: davamlı leykositoz səbəbindən müayinə olunan 52 yaşlı şəxs və artıq CML müalicəsi alan 52 yaşlı şəxs. Birincidə diaqnostik təsnifat, ikincidə isə əvvəlki molekulyar ölçmələrlə və müalicə zaman xətti ilə müqayisə tələb olunur.
Keyfiyyət nəticəsi hədəfin aşkarlanıb-aşkarlanmadığına cavab verir, kəmiyyət nəticəsi isə analiz metodunun müəyyən etdiyi çərçivədə onun miqdarını ölçür. Faiz göstərilmədən «aşkarlanıb» qeyd olunan hesabat ilkin transkript identifikasiyası üçün uyğun, lakin müntəzəm cavab qiymətləndirilməsi üçün yetərsiz ola bilər. İzahımız keyfiyyət və kəmiyyət testləri bu iki hesabat formatını fərqləndirməyə kömək edir.
Şərh üç təfərrüatla başlayır: göstəriş, analiz metodunun əhatə dairəsi və nümunənin keyfiyyəti. Mən Kantesti şirkətinin baş tibb mütəxəssisi, MD Thomas Kleinəm və ürəkaçan və ya narahatlıq doğuran rəqəmi müzakirə etməzdən əvvəl yoxlayacağım təfərrüatlar bunlardır. Kantesti laboratoriya hesabatlarındakı terminləri izah etməyə kömək edən süni intellekt əsaslı qan testi analizatorudur; bizim təşkilatımız və klinik fokusumuz mütəxəssisin molekulyar hematoloji şərhini əvəz etmir.
BCR::ABL1 füzyonu əsas biologiya haqqında nə deyir
BCR::ABL1 22-ci xromosomdakı BCR geninin materialını 9-cu xromosomdakı ABL1 geninin materialı ilə birləşdirir. Nəticədə yaranan füzyon zülalının tirozin kinaza aktivliyi anormaldır. Bu, adətən t(9;22) adlanan qazanılmış yenidənqurma nəticəsində yaranır, lakin variant və ya gizli yenidənqurmalar da xromosomların klassik görünüşü olmadan eyni füzyonu yarada bilər.
Filadelfiya xromosomu ənənəvi olaraq bu yenidənqurma ilə əlaqələndirilən dəyişilmiş 22-ci xromosomdur. Kariotipləmə xromosomların quruluşunu araşdırır, PCR isə adətən füzyonun RNT transkriptini komplementar DNT-yə çevirdikdən sonra aşkarlayır. Bunlar bir-biri ilə əlaqəli, lakin eyni olmayan nəticələrdir: xromosomların görünüşü və transkriptin miqdarı fərqli suallara cavab verir.
BCR::ABL1 adətən bütün bədəndə irsi olaraq mövcud olan dəyişiklik deyil, hematopoetik hüceyrə klonunda qazanılmış dəyişiklikdir. BCR::ABL1-müsbət CML olan valideynin uşaqlarında bu füzyonun test edilməsi avtomatik olaraq tələb olunmur. Bu, irsi trombofiliya nəticəsindən fərqlənir; bu barədə izahımızda məlumat verilir. V Leyden faktorunun şərhi.
Füzyonun bioloji əhəmiyyəti onun miqdarını «müsbət və ya mənfi» nəticəli hesabatdan müəyyən etməyə imkan vermir. Aydın şəkildə müsbət olan bir diaqnostik nümunə mühüm müalicə hədəfini müəyyən edə bilər, lakin xəstəliyin xroniki fazalı CML, yoxsa BCR::ABL1-müsbət kəskin leykoz olduğunu göstərmir. Bu fərqi morfologiya, immunofenotipləmə, xromosom tapıntıları və klinik anamnez birlikdə müəyyən edir.
Diaqnoz zamanı PCR, FISH və xromosom testləri necə fərqlənir
PCR füzyon transkriptlərini, FISH füzyonla əlaqəli DNT siqnal nümunəsini aşkarlayır, kariotipləmə isə bölünən hüceyrələrdə xromosomları araşdırır. Hər metodun fərqli üstünlükləri olduğuna görə ilkin diaqnoz üçün çox vaxt birdən artıq metod tələb olunur. PCR faizi, FISH-müsbət hüceyrələrin faizi və Filadelfiya-xromosomlu metafazaların faizi eyni ölçü kimi qəbul edilməməlidir.
BCR::ABL1 üzrə diaqnostik testlər molekulyar hədəfi müəyyən edir, lakin hüceyrə mənşəyini və ya xəstəliyin fazasını müstəqil şəkildə müəyyən etmir. European LeukemiaNet-in laboratoriya tövsiyələrində ilkin müraciət zamanı sitogenetika, molekulyar analizlər və transkriptin identifikasiyasının bir-birini tamamlayan rolları təsvir olunur (Cross et al., 2023). Buna görə də zahirən sadə görünən müsbət nəticə yenə də sümük iliyi müayinəsi və əlavə xromosom analizini tələb edə bilər.
Axın sitometriyası BCR::ABL1 PCR-dən fərqli diaqnostik suala cavab verir: hansı hüceyrə populyasiyası mövcuddur və o, hansı xüsusiyyətləri ifadə edir. Məsələn, 20% blast tapıntısı PCR cavab kateqoriyasına çevrilmək əvəzinə, xəstəliyə xas təsnifat meyarlarına əsasən şərh edilməlidir. Müzakirəmiz PNH axın sitometriyası hüceyrə əsaslı və molekulyar ölçmələrin niyə ayrı saxlanmalı olduğunu göstərir.
Periferik yaxma şübhəni gücləndirə bilər, lakin füzyon testini əvəz edə bilməz. Bazofiliya, yetişməmiş qranulositlər və ya hüceyrələrin qeyri-adi morfologiyası məqsədyönlü müayinəyə əsas verə bilər, halbuki yaxmalarda göz yaşı formalı hüceyrələr differensial diaqnozu genişləndirir. Hesabatdakı faizin transkriptləri, interfaza nüvələrini, yoxsa metafazaları ifadə etdiyini soruşun — bu üç məxrəc prinsip etibarilə fərqlidir.
p210, p190 və atipik transkriptlər şərhi niyə dəyişir
Transkriptin adı analizin hansı BCR::ABL1 RNT birləşməsini aşkarladığını göstərir və gələcək monitorinqin necə aparılmalı olduğunu müəyyən edir. CML hallarının əksəriyyətində, adətən p210 adlandırılan e13a2 və ya e14a2 transkriptləri ifadə olunur. Adətən p190 adlandırılan e1a2 transkripti BCR::ABL1-müsbət ALL-də tez-tez rast gəlinir, lakin yalnız bu diaqnoza xas deyil.
CML xəstələrinin təxminən 2%-də atipik transkriptlər olur və onlar rutin p210 analizləri ilə etibarlı şəkildə ölçülməyə bilər. Cross et al. (2023) monitorinqin faktiki füzyonu hədəfləməsi üçün transkriptin diaqnoz zamanı müəyyən edilməsini tövsiyə edir. İlkin müsbət transkript heç vaxt sənədləşdirilməyibsə və ya həmin analizin əhatə dairəsinə düşmürsə, standart analizin mənfi nəticəsi daha az arxayınedicidir.
Atipik transkriptlərin monitorinqi fərdiləşdirilmiş analiz və standart IS hədləri əvəzinə xəstənin öz başlanğıc göstəricisi ilə müqayisə edilən cavab ölçmələrini tələb edə bilər. p190 nisbəti avtomatik olaraq 0.1% IS kimi p210 CML mərhələ meyarları ilə müqayisə edilməməlidir. Laboratoriya konkret nəticə üçün həmin transkriptə uyğun təsdiqlənmiş International Scale kalibrlənməsinin olub-olmadığını göstərməlidir.
Dəqiq hədəfin adı hesabat başlığındakı qısaltmadan daha vacibdir. Kantesti-də izahlı yanaşmamız BCR::ABL1 füzyonunun aşkarlanmasını ABL1 ilə əlaqəli digər molekulyar testlərdən fərqləndirir; bizim biomarker terminologiyası təlimatı daha geniş kontekst təqdim edir. Xüsusilə iki xəstəxana və ya molekulyar laboratoriya arasında keçid edərkən ilkin transkript hesabatını təkrar müayinə nəticələri ilə birlikdə saxlayın.
Diaqnozdan əvvəl mənfi BCR-ABL1 testi nə deməkdir
Mənfi diaqnostik BCR::ABL1 nəticəsi test edilmiş nümunədə əhatə olunan aşkarlana bilən füzyonun olmadığını bildirir; bu, bütün leykemiyaların istisna edildiyi demək deyil. Analiz əhatəsi və nümunənin keyfiyyəti uyğundursa, nəticə ənənəvi BCR::ABL1-müsbət CML ehtimalını azaldır. Klinik şübhə davam edərsə, sadəcə arxayınlaşmaq əvəzinə tamamlayıcı testlər tələb oluna bilər.
Texniki baxımdan yararsız nümunə həqiqi mənfi nəticəyə bərabər deyil. Deqradasiyaya uğramış RNT, kifayət qədər hüceyrə materialının olmaması, inhibisiya və ya istinad geninin amplifikasiyasının uğursuzluğu nəticəni şərh edilə bilməz edə bilər. Hesabatda həm aşkarlanmadı, həm də nümunənin yararlılığı barədə xəbərdarlıq varsa, bu iki ifadə birlikdə nəzərdən keçirilməlidir; arxayınlaşdırıcı ifadənin məhdudiyyəti üstələməsinə yol verilməməlidir.
BCR::ABL1-mənfi xəstəliklər də tam qan sayımında ciddi anormallıqlara səbəb ola bilər. Digər mieloid neoplaziyalar, kəskin leykemiyalar və sümük iliyi çatışmazlığı halları üçün fərqli müayinələr lazımdır; mənfi füzyon nəticəsi bu ehtimalları aradan qaldırmır. Bizim aplastik anemiyada CBC göstəricilərinin nümunələri izahımız BCR::ABL1-in ümumi skrininq testi olduğunu demədən, sümük iliyi çatışmazlığının ayrıca bir yolunu açıqlayır.
Diaqnostik etiketləri dəyişməzdən əvvəl ziddiyyətli nəticələr laboratoriya ilə müzakirə edilməlidir. Mənfi rutin p210 PCR ilə yanaşı FISH-də müsbət füzyon nəticəsi, əhatə olunmayan transkriptə və ya başqa texniki problemə işarə edə bilər, yalnız son dərəcə aşağı PCR siqnalı isə təsdiq tələb edə bilər. Praktik sual iki testdən hansının üstün olması deyil, hər iki metodun uyğun materialda eyni hədəfi araşdırıb-araşdırmamasıdır.
BCR-ABL1 PCR Beynəlxalq Şkala faiz göstəricisi necə oxunur
BCR-ABL1 PCR International Scale faizi, BCR::ABL1 transkriptlərinin istinad geninə nisbətinin kalibrlənmiş göstəricisidir və standartlaşdırılmış tarixi baza ilə müqayisədə ifadə olunur. Bu, bədəninizdəki leykemik hüceyrələrin faizi deyil. 100%-lik IS bazası istinad konvensiyasıdır, hüceyrə elementlərinin hamısının təsirləndiyi iddiası deyil.
International Scale laboratoriya ölçmələrini CML müalicəsinin ilkin tədqiqatlarında istifadə olunan standartlaşdırılmış baza ilə əlaqələndirir. Laboratoriya ölçülmüş transkript nisbətinə təsdiqlənmiş çevirmə əmsalı və ya kalibrlənmiş analiz sistemi kimi müəyyən edilmiş kalibrləmə metodunu tətbiq edir. 100% IS-dən yüksək göstəricilər ola bilər və bu, pasiyentin hüceyrələrinin 100%-dən çoxunun leykemik olduğu demək deyil.
BCR::ABL1 göstəricisinin 1% IS olması 0.1% IS-dən on dəfə yüksəkdir, halbuki fərq cəmi 0.9 faiz bəndidir. Ölçmənin məxrəcində adi hüceyrə sayı deyil, istinad geninin ekspressiyası dayanır. Bizim izahımız saylar və faizlər arasındakı fərqi əlaqəli məxrəc problemini vurğulayır, baxmayaraq ki, CBC faizləri və molekulyar transkript nisbətləri fərqli ölçmələrdir.
IS göstəricisi olmayan hesabatlar avtomatik olaraq IS mərhələlərinə əsasən şərh edilməməlidir. BCR::ABL1/ABL1 nisbətinin xam göstəricisi 0.08% assay kalibrlənməsindən və transkript əhatəsindən asılı olaraq 0.08% IS-ə uyğun gələ də bilər, gəlməyə də bilər. Göstərilən dəyərin artıq standartlaşdırılıb-standartlaşdırılmadığını laboratoriyadan soruşun; çevirməni iki dəfə tətbiq etmək, ümumiyyətlə tətbiq etməmək qədər yanıltıcıdır.
Kantesti hesabat vahidlərini, o cümlədən molekulyar faizin IS kimi açıq şəkildə qeyd edilib-edilmədiyini ayırd etməyə kömək edən süni intellekt əsaslı qan analizi nəticələri şərhi platformasıdır. Kalibrlənmə və ya nümunə həssaslığı barədə məlumat yoxdursa, aşağı göstərilən rəqəm cavab kateqoriyasını müəyyən etmək üçün kifayət etmir. Müqayisə zamanı hər faizin yanında transkriptin adını, laboratoriyanı, istinad genini və tarixi göstərmək ən etibarlı yanaşmadır.
MMR, MR4 və MR4.5 hədləri nə deməkdir
Böyük molekulyar cavab, yəni MMR, standart CML monitorinqində BCR::ABL1 göstəricisinin 0.1% IS və ya daha aşağı olması deməkdir. MR4 — 0.01% IS və ya daha aşağı, MR4.5 isə 0.0032% IS və ya daha aşağı deməkdir. Analiz və nümunə iddia edilən ölçmə həssaslığını təmin etdiyi halda, bu kateqoriyalar tədricən daha dərin molekulyar cavabları təsvir edir.
MR işarələri hər bir pasiyentin fərdi diaqnostik göstəricisindən deyil, standartlaşdırılmış IS başlanğıc göstəricisindən logaritmik azalmaları təsvir edir. 100%-dən 0.1% IS-ə enmə 1 000 dəfə azalma deməkdir və MR3 və ya MMR-ə uyğundur. IS göstəricisi 35% ilə başlayan pasiyent MR4 təyin edərkən standartlaşdırılmış başlanğıc göstəricisi əvəzinə 35%-dən istifadə etməməlidir.
Aşağı müsbət nəticə yenə də xəstəliyin əla nəzarətdə olduğunu göstərə bilər. BCR::ABL1 göstəricisinin 0.006% IS olması rəqəmsal olaraq MR4 meyarına cavab verir, eyni zamanda aşkarlana biləndir; buna görə müsbət nəticə avtomatik olaraq müalicənin uğursuzluğu demək deyil. Əksinə, cədvəldəki kateqoriyalar cavab göstəriciləridir — təcili vəziyyətin ağırlıq səviyyələri deyil — və müalicə müddəti, eləcə də ardıcıl nəticələrlə birlikdə şərh edilməlidir.
Molekulyar cavab və qeyri-spesifik hüceyrə dövriyyəsi markerləri fərqli suallara cavab verir. Təkbaşına yüksəlmiş LDH və hüceyrə dövriyyəsi BCR::ABL1 monitorinqini əvəz edə və ya MR kateqoriyası təyin edə bilməz. Nəticə aşkarlanmayan olduqda, onu MR4.5 və ya MR5 adlandırmazdan əvvəl istinad geninin transkript sayını və ya laboratoriyanın təsdiqlənmiş həssaslıq bəyanatını tələb edin.
Müalicənin vaxtı PCR nəticəsinin mənasını necə dəyişir
BCR::ABL1 faizi müalicənin başlanmasından keçən müddət, əvvəlki nəticələr və müalicə fasilələri nəzərə alınmaqla şərh edilməlidir. 2020-ci il European LeukemiaNet çərçivəsi optimal cavabları 3 ayda 10% IS-dən, 6 ayda 1%-dən və 12 ayda 0.1%-dən çox olmaması kimi müəyyən edir. Tək bir göstərici müalicənin tam qiymətləndirilməsi deyil.
3, 6 və 12 aylıq mərhələlər dərmanı dəyişdirmək üçün avtomatik göstərişlər deyil, qərarvermə çərçivələridir. Hochhaus et al. (2020) bildirir ki, 3 ayda 10% IS-dən yüksək göstərici həmin çərçivənin müalicə uğursuzluğu tərifinə uyğun gəlməzdən əvvəl 1–3 ay ərzində təsdiqlənməlidir. Sonrakı mütəxəssis qərarlarında azalma sürəti, dərmana dözümlülük, yanaşı xəstəliklər və müalicə məqsədləri də nəzərə alınır.
Eyni 0.2% IS nəticəsi 6 ayda və MMR-in illərlə sabit qalmasından sonra fərqli məna daşıya bilər. 6 ayda bu göstərici 2020-ci il çərçivəsindəki 1% optimal cavab həddindən aşağıdır; 0.1%-dən aşağı səviyyədə uzun müddət qaldıqdan sonra isə MMR-in itirilməsini göstərə və daha ətraflı araşdırma tələb edə bilər. Bizim ardıcıl nəticələrin müqayisəsi ölçmələrlə yanaşı tarixləri və klinik hadisələri də qeyd etməyin vacibliyini vurğulayır.
Dərman qəbuluna fasilələr molekulyar azalmanın daha yavaş getməsini izah edə bilər, lakin bioloji rezistentliyi sübut etmir. Fərziyyəvi olaraq, 6 ayda 0.8% IS göstəricisi olan pasiyentdə dözümsüzlük səbəbindən dərmana 3 həftəlik fasilə verildiyi sənədləşdirilibsə, bu, nəticənin şərhinə təsir edər. Hematoloq qəbuluna təkcə laboratoriyanın yüksək göstərici xəbərdarlığını deyil, faktiki başlanma tarixini, buraxılmış dozalar barədə məlumatı və fasilə tarixlərini də gətirin.
Aşkarlanmayan BCR-ABL1 nəticəsi sağalmanı niyə sübut etmir
BCR::ABL1-in aşkarlanmaması həmin nümunənin təsdiqlənmiş həssaslığı daxilində hədəfin aşkarlanmadığı deməkdir; bu, füzyon-müsbət bütün hüceyrələrin yox olduğunu sübut etmir. Qalıq hüceyrələr analizin aşkarlama həddindən aşağı səviyyədə qala bilər. Buna görə də, pasiyentin dərman qəbuluna, molekulyar monitorinqə və ya hər ikisinə hələ də ehtiyacı olduğu halda nəticə mənfi ola bilər.
Cavabın aşkarlanmayan səviyyədə olmasının dərinliyi nə qədər yararlı referens gen materialının yoxlanılmasından asılıdır. ABL1 referens geni olduqda, geniş istifadə edilən meyarlara əsasən MR4-ün aşkarlanmayan olduğunu təsdiqləmək üçün ən azı 10,000, MR4.5 üçün 32,000 və MR5 üçün 100,000 ABL1 transkripti tələb olunur; bu, laboratoriyanın validasiya olunmuş iş axınına tabedir (Cross et al., 2023). Bu saylar ölçmənin adekvatlığını qiymətləndirir; leykemik hüceyrələrin sayı deyil.
8,000 ABL1 transkripti ilə aşkarlanmaması avtomatik olaraq 50,000 transkriptlə aşkarlanmaması ilə eyni dərinlikdə cavab kimi qiymətləndirilə bilməz. İkinci nümunə daha dərin cavab iddiasını dəstəkləyə bilər, birinci isə MR4 üçün adi ABL1 say tələbinə cavab vermir. Cihazın reklam edilən ən yaxşı aşkarlama həddini deyil, məhz bu nümunədə əldə edilən həssaslığı soruşun.
Aşkarlanmama digər sahələrdə də analiz nəticəsini ifadə edir, lakin müalicə ilə bağlı nəticələr xəstəliyə xasdır. Bizim HİV-in virus yükünün izahı bu ölçmə fərqini aydın şəkildə göstərir, lakin HİV-in idarə olunması qaydalarının CML-ə şamil edildiyini nəzərdə tutmur. BCR::ABL1 monitorinqində göstərilən 0.000%-ni qalıq xəstəliyin sıfır olmasının riyazi sübutu kimi şərh etməkdən çəkinin.
PCR nəticəsi yüksəldikdə və ya yenidən aşkarlandıqda nə vaxt tədbir görmək lazımdır
BCR::ABL1 nəticəsinin yüksəlməsi yalnız aşkarlanmaya görə təşvişə düşmək əvəzinə onun mütləq səviyyəsi, başlanğıc göstəricidən dəyişməsi və klinik vəziyyət nəzərə alınmaqla şərh edilməlidir. 0.002%-dən 0.004% IS-ə dəyişiklik MR4 daxilində qalır, halbuki 0.02%-dən 0.2%-ə dəyişiklik MMR həddini keçir. Bu vəziyyətlər fərqli təqib tələb edir.
Transkriptin çox aşağı səviyyədə ölçülməsində nümunə götürmə dəyişkənliyi daha çox olur, çünki sayılan hədəf molekulların sayı azdır. Miqdarın təyinetmə həddindən aşağı aşkarlanması hədəfin tapıldığını, lakin miqdarının laboratoriyanın adi kəmiyyət etibarlılığı ilə qiymətləndirilə bilmədiyini bildirir. Bu ifadə, hər ikisi müsbət görünə bilsə də, 0.2% IS səviyyəsində təkrar ölçülərək kəmiyyətcə müəyyən edilmiş nəticədən fərqlidir.
Müalicə zamanı MMR-in itirilməsi müalicəyə riayətə, fasilələrə, qarşılıqlı təsirlərə və mümkün rezistentliyə yenidən baxılmasını tələb edir. Kantesti AI izahları aşağı səviyyədəki ikiqat dəyişkənliklə 0.1% IS həddini keçən onqat artım arasındakı fərqi qorumalıdır; bunların heç biri yalnız rəngli göstəriciyə əsasən şərh edilməməlidir. Müzakirəmiz laboratoriya müayinələri arasındakı fərqlər barədə ümumi ölçmə konteksti təqdim edir, molekulyar hematologiya qaydalarını əvəz etmir.
BCR::ABL1 füzyonunun kəmiyyətcə müəyyən edilməsi və ABL1 kinaza domeni mutasiyalarının yoxlanılması ayrı analizlərdir. Birincisi füzyon transkriptinin miqdarını izləyir; ikincisi, klinik göstəriş olduqda, müalicəyə rezistentliyi araşdıra bilər. Nəzarət altında aparılan müalicəsiz remissiya dövründə MMR-in itirilməsi, adətən, növbəti rutin testi gözləmək əvəzinə müalicənin dərhal bərpa olunmasına səbəb olur; müalicə zamanı kiçik dəyişikliklər isə əvvəlcə təkrar test aparılmasına gətirib çıxara bilər.
Nümunənin işlənməsi və laboratoriya dəyişiklikləri nəticələrə necə təsir edir
RNT-nin keyfiyyəti, nümunədəki hüceyrələrin sayı, analizin əhatə dairəsi və laboratoriyanın kalibrlənməsi BCR::ABL1 nəticələrinin nə dərəcədə əminliklə şərh edilə biləcəyini dəyişə bilər. CML-in müntəzəm molekulyar monitorinqi üçün, adətən, yerli təlimatlara uyğun olaraq EDTA borusuna götürülmüş periferik qandan istifadə olunur. Bu analiz üçün, ümumiyyətlə, ac qalmaq tələb olunmur, lakin nümunənin düzgün götürülməsi və vaxtında işlənməsi yenə də vacibdir.
Molekulyar monitorinq üçün götürülmüş nümunə laboratoriyaya onun təsdiqlənmiş daşınma və stabillik şərtləri daxilində çatdırılmalıdır. Qəbul edən laboratoriyanın təlimatlarını etibarlı şəkildə əvəz edə biləcək universal 24 saatlıq qayda yoxdur; borunun növü, temperatur və daşınma müddəti istifadə olunan metoddan asılıdır. Bizim ilk qan nümunəsinin götürülməsinə hazırlıqla bağlı tövsiyələrimiz müayinəyə hazırlaşmağa kömək edir, lakin molekulyar laboratoriyanın tələbləri üstün tutulmalıdır.
Laboratoriyanın dəyişdirilməsi bioloji dəyişikliyə bənzəyən ölçmə fərqinə səbəb ola bilər. Düzgün standartlaşdırılmış iki laboratoriya müqayisə edilə bilən IS dəyərləri əldə etməyə çalışır, lakin ekstraksiya, amplifikasiya və aşağı səviyyəli nümunəgötürmə fərqləri yenə də əhəmiyyətlidir. Yeni laboratoriyada ilk nəticə 0.03%-dən 0.06% IS-ə dəyişərsə, mütəxəssis ikiqat fərqi rezistentlik kimi şərh etməzdən əvvəl əvvəlki gedişatı və metodologiyanı nəzərdən keçirməlidir.
Rəqəmsal PCR molekulları fərqli üsulla saydığına görə avtomatik olaraq International Scale nəticəsi hesab edilmir. Rəqəmsal analizdə də ənənəvi cavab hədləri tətbiq edilməzdən əvvəl müvafiq validasiya, transkript əhatə dairəsi və IS kalibrlənməsi tələb olunur. Laboratoriyanın adı, nümunə növü, istinad geni və həssaslıq qeyd edilən vahid uzunmüddətli uçot aparın; bu, xüsusilə iki və ya daha çox test mərkəzi dəyişdirildikdən sonra faydalı olur.
Təkrarlanan mənfi BCR-ABL1 testlərindən sonra müalicəni dayandırmaq olarmı?
Diqqətlə seçilmiş bəzi CML xəstələri davamlı dərin molekulyar cavabdan sonra müalicəsiz remissiyaya cəhd edə bilər, lakin təkrar mənfi testlər təkbaşına uyğunluğu təsdiqləmir. Hematoloq xəstəlik tarixçəsini, müalicə müddətini, transkriptin monitorinq üçün yararlılığını və tez-tez həssas PCR testlərinə çıxış imkanını təsdiqləməlidir. Bir hesabatda aşkarlanmadığı yazıldığına görə tirozin kinaza inhibitorunun qəbulunu dayandırmayın.
2020-ci il European LeukemiaNet müalicənin dayandırılması çərçivəsinə birinci xroniki faza, uzunmüddətli müalicə və davamlı dərin cavab daxildir. Müalicənin minimum müddəti, ümumiyyətlə, 5 ildən çox, ikinci nəsil TKI üçün isə 4 ildən çox olmalı, MR4 və ya daha dərin cavab 2 ildən çox davam etməli və əlavə uyğunluq şərtləri yerinə yetirilməlidir (Hochhaus et al., 2020). Yerli və daha yeni mütəxəssis protokolları fərqlənə bilər; bu rəqəmlər özünüqiymətləndirmə siyahısı deyil.
Müalicəsiz remissiya seçilmiş bir çox xəstə üçün mümkündür, lakin molekulyar residiv tez-tez baş verir. EURO-SKI müalicənin dayandırılmasından sonra 6 ayda molekulyar residivsiz sağqalmanın 61%, 24 ayda isə 50% olduğunu bildirmişdir (Saussele et al., 2018). Bu göstəricilər uyğun tədqiqat populyasiyasına aiddir, aşkarlanmayan nəticə əldə edən hər bir xəstəyə yox.
2020-ci il ELN çərçivəsi müalicə dayandırıldıqdan sonrakı ilk 6 ayda hər ay, 6–12-ci aylar ərzində hər 2 aydan bir, daha sonra isə hər 3 aydan bir PCR müayinəsi tövsiyə edir. Testlərə etibarlı çıxış və nəticələrin operativ bildirilməsi təhlükəsizlik planının bir hissəsidir. Bizim dərman qəbulu tendensiyalarının izlənməsinə dair təlimatımız tarixləri təşkil etməyə kömək edir, lakin tətbiq müalicənin dayandırılmasına icazə verə və ya müalicəni bərpa etmək qərarını gecikdirə bilməz.
MMR-in itirilməsi — BCR::ABL1-in 0.1% IS-dən yuxarı qalxması — nəzarət altında aparılan dayandırma cəhdi zamanı müalicəni bərpa etmək üçün adi molekulyar göstəricidir. Bu həddən aşağı aşkarlanma müalicəsiz remissiyanı avtomatik olaraq bitirmir, lakin daha sıx monitorinqə səbəb ola bilər. Məsələ burasındadır ki, müalicəsiz remissiya davamlı dərman qəbul etmədən xəstəliyə nəzarət deməkdir; bu, füzyon-müsbət hüceyrələrin qalmadığının laboratoriya sübutu deyil.
Hesabatınızda nələri yoxlamalı və hematoloqunuzdan nələri soruşmalısınız
BCR::ABL1 hesabatını şərh etməzdən əvvəl altı məqamı yoxlayın: testin məqsədi, transkript, nümunə, IS statusu, həssaslıq və tarix göstərilən əvvəlki nəticə. Yeni müsbət diaqnostik test hematoloqla təcili təqib müayinəsini tələb edir; monitorinq nəticəsi isə müalicə planınızla müqayisə edilməlidir. Bu halların heç biri yalnız faiz göstəricisinə əsasən təhlükəsiz şəkildə qiymətləndirilə bilməz.
Faydalı üç sual bunlardır: Bu nəticə Beynəlxalq Şkala üzrədir? Nümunə hansı cavab dərinliyini təsdiqləyir? Cavab kateqoriyam dəyişibmi? Thomas Klein, MD olaraq, praktik tövsiyəm həm ilkin transkript-identifikasiya hesabatını, həm də ən son ölçməni gətirməyinizdir. Bizim klinik metodologiya və məhdudiyyətlərimiz avtomatlaşdırılmış izahların müalicə edən mütəxəssisin qiymətləndirməsindən aşağı səviyyədə qalmalı olduğunu izah edin.
Kantesti süni intellektlə işləyən qan analizi təhlili vasitəsidir; hesabat terminlərini və tarix göstərilən laboratoriya göstəricilərinin tendensiyalarını təşkil etməyə kömək edə bilər, lakin leykemiyaya diaqnoz qoya və ya TKI dəyişikliklərinə yön verə bilməz. Molekulyar hesabatlarda diaqnozla əlaqəli genetik tapıntılar da daxil olmaqla, xüsusilə həssas məlumatlar olur. Hesabat paylaşmazdan əvvəl məxfilik və məlumatlarla işləmə qaydalarımızı materialımızı nəzərdən keçirin və yalnız kəsilib götürülmüş bir rəqəmi yükləmək əvəzinə, həssaslığa dair tam qeydi saxlayın.
Ağır simptomlar olmadan alınan yeni bir müsbət nəticə, adətən, yalnız molekulyar tapıntıya görə təcili yardım şöbəsinə getməkdənsə, mütəxəssislə tez əlaqə saxlamağı tələb edir. Xərçəng əleyhinə müalicə zamanı 38°C və ya daha yüksək hərarət, kəskin təngnəfəslik, döş qəfəsində ağrı, çaşqınlıq və ya əhəmiyyətli qanaxma komandanızın göstərişlərinə uyğun olaraq təcili qiymətləndirmə tələb edir. Bizim hesabat paylaşımı üzrə məxfilik yoxlama siyahımız sənədi hazırlamağa kömək edə bilər, lakin təcili simptomlar varsa, süni intellekt izahını gözləməyin.
Tədqiqat nəşrləri və bu hədlərin arxasındakı sübutlar
Bu məqalədəki BCR::ABL1 şərhi CML üzrə klinik tövsiyələrə, molekulyar laboratoriya təlimatlarına və müalicənin dayandırılmasına dair sübutlara əsaslanır. 17 oktyabr 2026-cı il tarixinə, xüsusi olaraq istinad edilən mənbələr 2020-ci il ELN tövsiyələri, 2023-cü il ELN laboratoriya tövsiyələri və 2018-ci il EURO-SKI hesabatıdır. Bu tarix 2026-cı ildə yeni təlimatın dərc edildiyini bildirmir.
Aşağıdakı üç xarici istinad bu məqalənin müxtəlif hissələrini birbaşa dəstəkləyir. Hochhaus et al. (2020) cavab mərhələlərini və müalicənin dayandırılması şərtlərini dəstəkləyir; Cross et al. (2023) transkript əhatəsini, kalibrləməni və nümunəyə həssas cavab hesabatını dəstəkləyir. Saussele et al. (2018) müalicəsiz remissiyanın prospektiv nəticələrini təqdim edir; bunları analizin analitik aşkarlama həddi ilə qarışdırmaq olmaz.
İki Kantesti DOI nəşri BCR::ABL1 hədlərini və ya TKI-nin dayandırılmasını təsdiqləyən sübut deyil, laboratoriya təhsili ilə bağlı resurslardır. Bizim RDW yozum nəşri eritrosit indekslərini, bizim böyrək funksiyası nisbətinə dair nəşr isə böyrək laboratoriya göstəricilərinin şərhini əhatə edir. Bu cür dəstəkləyici laboratoriya məlumatları tibbi xidmət zamanı əhəmiyyət daşıya bilər, lakin bu resursların heç biri füziyanı ölçmür.
DOI qeydlərində müəllif və nəşr tarixi metadatası yoxlama üçün təqdim edilmədiyindən, APA üslubunda əvvəlcə başlığın verildiyi istinad formatından istifadə olunur. ResearchGate və Academia.edu keçidləri yoxlanılmış yerləşdirilmiş nüsxələr və ya resenziyalı nəşrlər barədə iddialar deyil, axtarışlar kimi aydın şəkildə göstərilir. Bizim tibbi məzmun standartları redaksiya kontekstini təqdim edir; fərdi müalicə qərarı üçün hələ də pasiyentin hematoloqu və qüvvədə olan yerli protokol tələb olunur.
Tez-tez verilən suallar
BCR-ABL1 testinin müsbət olması leykoz olduğum deməkdirmi?
0 Adekvat diaqnostik nümunədə BCR::ABL1 nəticəsinin aydın müsbət olması füzyonla əlaqəli leykoz ehtimalını güclü şəkildə dəstəkləyir; bu, ən çox CML və ya BCR::ABL1-müsbət ALL olur. Füzyon, adətən, 9 və 22-ci xromosomları əhatə edir, lakin təkcə nəticə hüceyrə mənşəyini və ya xəstəliyin mərhələsini müəyyən etmir. Hematoloqlar bu nəticəni morfologiya, immunofenotipləmə və xromosom nəticələri ilə birlikdə şərh edirlər. Gözlənilməz dərəcədə aşağı müsbət nəticə diaqnoz qoyulmazdan əvvəl təsdiqləmə və analiz metodunun məhdudiyyətlərinə yenidən baxılmasını tələb edə bilər.
Mənfi BCR-ABL1 testi leykozun olmadığını istisna edə bilərmi?
0 Mənfi BCR::ABL1 testi bütün leykozları istisna etmir, çünki bir çox leykozda bu füzyon yoxdur. Həmçinin, analiz metodunun əhatə etmədiyi füzyon transkriptini etibarlı şəkildə istisna edə bilməz; XMl xəstələrinin təxminən 2%-də atipik transkriptlər olur. Nümunənin keyfiyyətinin qənaətbəxş olması və analiz metodunun uyğun əhatə dairəsi mənfi nəticəni daha informativ edir. Davam edən anormal tapıntılar əlavə molekulyar testlər, axın sitometriyası və ya sümük iliyinin qiymətləndirilməsini tələb edə bilər.
Beynəlxalq Şkala üzrə 0.1% BCR-ABL1 nə deməkdir?
BCR::ABL1 səviyyəsinin 0.1% IS olması adekvat monitorinq olunan CML-də adətən əsas molekulyar cavab həddinə uyğundur. Bu, həmin xəstənin ilkin diaqnostik göstəricisindən deyil, IS üzrə standartlaşdırılmış 100% bazis göstəricisindən üç loq, yəni 1 000 dəfə azalma deməkdir. Faiz leykoz hüceyrələrinin faizini deyil, kalibrlənmiş transkript nisbətini göstərir. Klinik əhəmiyyəti müalicə müddətindən, əvvəlki nəticələrdən və analizin uyğunluğundan asılıdır.
BCR-ABL1-in aşkar edilməməsi sağalmaqla eyni şeydirmi?
Aşkarlanmayan BCR::ABL1 sağalmanın sübutu deyil, çünki qalıq füziya-müsbət hüceyrələr nümunənin aşkarlama həddindən aşağı səviyyədə qala bilər. Aşkarlanmayan MR4.5 nəticəsinin təsdiqi üçün, adətən, müvafiq qaydada validasiya edilmiş analizdə ən azı 32,000 ABL1 istinad transkripti tələb olunur. İstifadəyə yararlı materialı daha az olan nümunə daha zəif cavabı dəstəkləyə bilər, hər iki hesabatda aşkarlanmadığı bildirilsə belə. Hematoloqunuz nəzarət altında alternativ plan təqdim etmədikcə müalicəni və monitorinqi davam etdirin.
0 BCR-ABL1 mənfi olduqdan sonra yenidən müsbət ola bilərmi?
BCR::ABL1 aşkarlanmayan nəticədən sonra aşağı səviyyəli nümunə götürmə dəyişkənliyi, müalicəyə məruz qalmanın azalması və ya qalıq xəstəliyin artması səbəbindən yenidən aşkarlana bilər. Aşkarlanmayan nəticədən 0.004% IS-ə dəyişiklik, analiz bu təsnifatı dəstəkləyirsə, yenə də MR4 hesab edilə bilər. 0.1% IS-dən yuxarı artım major molekulyar cavabın itirilməsi deməkdir və daha böyük klinik əhəmiyyət daşıyır. Xüsusilə müalicəsiz remissiya dövründə dərmanı özünüz dəyişməkdənsə, hematologiya komandanızla əlaqə saxlayın.
Mənfi PCR testindən sonra CML dərmanımı dayandıra bilərəmmi?
BCR::ABL1 üzrə bir mənfi PCR testi CML dərmanını təhlükəsiz şəkildə dayandırmaq üçün kifayət deyil. Seçilmiş xəstələr uzunmüddətli TKI terapiyasından, davamlı dərin molekulyar cavabdan və digər uyğunluq şərtlərinin təsdiqindən sonra müalicəsiz remissiyaya cəhd edə bilərlər. 2020-ci il ELN çərçivəsi ümumiyyətlə 5 ildən çox müalicə, yaxud ikinci nəsil TKI üçün 4 ildən çox müalicə və 2 ildən çox dərin cavab tələb edir. Tez-tez PCR monitorinqi və MMR itirildikdə dərmanın dərhal yenidən başlanması nəzarət altında dayandırma planının əsasını təşkil edir.
Müalicə zamanı BCR-ABL1 PCR testi nə qədər tez-tez yoxlanılmalıdır?
CML müalicəsi zamanı BCR::ABL1 PCR adətən təxminən hər 3 aydan bir ölçülür; cavab qeyri-müəyyən olduqda, müalicə dəyişdikdə və ya transkript səviyyələri yüksəldikdə testlər daha tez-tez aparılır. Müalicəsiz remissiya dövründə monitorinq daha intensiv olur: 2020-ci il ELN çərçivəsinə əsasən, müalicə dayandırıldıqdan sonrakı ilk 6 ay ərzində hər ay test aparılması tövsiyə edilir. Daha sonra 6–12-ci aylar ərzində hər 2 aydan bir, bundan sonra isə hər 3 aydan bir test aparılması tövsiyə edilir. Hematoloqunuz qrafiki yerli qaydalara və fərdi vəziyyətinizə uyğunlaşdıra bilər.
Bu gün AI ilə gücləndirilmiş qan analizi nəticələrinin şərhini əldə edin
Ani və dəqiq laborator analiz şərhinə güvənən dünya üzrə 2 milyondan çox istifadəçiyə qoşulun. Qan analizinin nəticələrini yükləyin və bir neçə saniyəyə 15,000+ biomarkerlərinin hərtərəfli şərhini alın.
📚 İstinad edilən tədqiqat nəşrləri
Klein, T., Mitchell, S., & Weber, H. (2026). RDW qan analizi: RDW-CV, MCV və MCHC üçün tam bələdçi. Kantesti AI Tibbi Tədqiqatlar.
Klein, T., Mitchell, S., & Weber, H. (2026). BUN/Kreatinin Nisbətinin İzahı: Böyrək Funksiyası Testi Təlimatı. Kantesti AI Tibbi Tədqiqatlar.
📖 Xarici Tibbi İstinadlar
Cross NCP et al. (2023). Xroniki mieloid leykozun diaqnostikası və müalicəsi üçün European LeukemiaNet laboratoriya tövsiyələri. Leukemia.
Saussele S et al. (2018). Xroniki mieloid leykozda tirozin kinaza inhibitoru müalicəsinin dayandırılması (EURO-SKI): perspektiv, çoxmərkəzli, randomizə olunmamış sınağın əvvəlcədən planlaşdırılmış aralıq təhlili. The Lancet Oncology.
📖 Oxumağa davam edin
Tibb komandasından daha çox ekspert tərəfindən nəzərdən keçirilmiş tibbi bələdçiləri araşdırın: Kantesti tibbi komanda:

Desmoglein anticisim testi: müsbət nəticələrin nümunələri və pemfiqus
0 Avtoimmun qabarcıqlı xəstəliklər üzrə laborator nəticələrin şərhi — 2026-cı il yenilənməsi, pasiyentlər üçün anlaşılan dildə. Müsbət desmoglein anticisim testi yalnız klinik mənzərəyə uyğun gəldikdə pemfiqusu dəstəkləyir...
Məqaləni oxuyun →
SIBO nəfəs testi: hidrogen, metan və hazırlıq haqqında izah
Həzm Sağlamlığı Laboratoriya Nəticələrinin Şərhi 2026 Yeniləməsi Pasiyentlər üçün uyğun A SIBO nəfəs testi qlükoza və ya laktulozadan sonra qazları ölçür...
Məqaləni oxuyun →
Çikunqunya IgM pozitiv: vaxt, davamlılıq və sübut
Çikunqunya laboratoriya nəticələrinin şərhi 2026-cı il yeniləməsi Pasiyentlər üçün anlaşılan dildə Müsbət anticisim nəticəsini sadəcə işarə deyil, zaman çərçivəsi ilə qiymətləndirmək lazımdır...
Məqaləni oxuyun →
Qərbi Nil virusuna qarşı IgM müsbət: Bu nə deməkdir və necə təsdiqlənir?
Yoluxucu Xəstəliklər Laboratoriya Nəticələrinin Şərhi 2026-cı il yenilənməsi Pasiyentlər üçün sadə dildə A müsbət Qərbi Nil IgM nəticəsi yaxın zamanda yoluxma ehtimalını dəstəkləyir, lakin...
Məqaləni oxuyun →
BK virus PCR müsbət: qan, sidik və böyrək transplantatının zədələnmə riski
Böyrək Transplantasiyası Laboratoriya Nəticələrinin Şərhi 2026 Yeniləməsi Pasiyentlər üçün Aydın İzah A positive nəticə virus DNT-sini aşkar edir — bu, köçürülmüş böyrəyinizin mütləq zədələndiyi demək deyil...
Məqaləni oxuyun →
Babesia testinin nəticələri: Anticisimlərin müsbət olması və infeksiya
Yoluxucu Xəstəliklər Laboratoriya Nəticələrinin Şərhi 2026-cı il Yenilənməsi Pasiyentlər üçün anlaşıqlı Müsbət anticisim nəticəsi Babesia ilə əvvəlki təması göstərə bilər...
Məqaləni oxuyun →Bütün sağlamlıq bələdçilərimizi və AI ilə işləyən qan analizi şərhi alətlərini kəşf edin -da kantesti.net
⚕️ Tibbi Məsuliyyətdən İmtina
Bu məqalə yalnız təhsil məqsədlidir və tibbi məsləhət təşkil etmir. Diaqnoz və müalicə qərarları üçün həmişə ixtisaslı səhiyyə işçisi ilə məsləhətləşin.
E-E-A-T Etibar Siqnalları
Təcrübə
Həkim rəhbərliyi ilə laborator şərh iş axınlarının klinik icmalı.
Ekspertiza
Biomarkerlərin klinik kontekstdə necə davrandığına dair laboratoriya təbabəti diqqəti.
Səlahiyyətlilik
Dr. Thomas Klein tərəfindən yazılıb; Dr. Sarah Mitchell və Prof. Dr. Hans Weber tərəfindən nəzərdən keçirilib.
Etibarlılıq
Aydın izləmə yolları ilə həyəcanı azaltmağa yönəlmiş sübuta əsaslanan şərh.