BCR-ABL1 tyrimo rezultatai: teigiamas, neigiamas ir PGR skalė

Kategorijos
Straipsniai
Molekulinė hematologija Laboratorinių tyrimų interpretacija 2026 m. atnaujinimas Pacientams suprantamai

Teigiamas rezultatas reiškia, kad susiliejimo genas aptiktas; neigiamas – kad atliekant konkretų tyrimą jis neaptiktas. Klinikinė reikšmė labai skiriasi diagnozės nustatymo ir gydymo stebėsenos etapais.

📖 ~12 minučių 📅
📝 Paskelbta: 🩺 Mediciniškai peržiūrėta: ✅ Pagrįsta įrodymais
⚡ Greita santrauka v1.0 —
  1. Teigiamo BCR-ABL1 rezultato reikšmė: Tyrimu aptiktas susiliejimo genas, susijęs su lėtine mieloleukemija ir kai kuriomis ūminėmis limfoblastinėmis leukemijomis; vien šis rezultatas neleidžia atskirti šių diagnozių.
  2. Neigiamo BCR-ABL1 rezultato reikšmė: Tiriamame mėginyje neaptikta nė vieno tyrimo apimamo susiliejimo geno. Neigiamas rezultatas neatmeta kitų leukemijų ar retų BCR-ABL1 transkriptų.
  3. Tarptautinė skalė: BCR-ABL1 PGR procentinės vertės apibūdina standartizuotą transkriptų santykį, o ne jūsų kūno ar pažeistų ląstelių elementų procentinę dalį.
  4. Didysis molekulinis atsakas: BCR-ABL1 vertė, lygi 0.1% IS arba mažesnė, atitinka įprastą MMR ribinę vertę, kai tinkamai stebima LML.
  5. Gilusis molekulinis atsakas: MR4 atitinka 0.01% IS arba mažesnę reikšmę; MR4.5 atitinka 0.0032% IS arba mažesnę reikšmę, esant pakankamam tyrimo jautrumui.
  6. Nenustatomi rezultatai: Neigiamas PGR rezultatas negali patvirtinti MR4.5, nebent mėginyje yra pakankamai etaloninio geno medžiagos tokiam jautrumui užtikrinti.
  7. Gydymo etapai: 2020 m. Europos leukemijos tinklo sistemoje 10%, 1% ir 0.1% IS vertės atitinkamai po 3, 6 ir 12 mėnesių laikomos optimalaus atsako ribomis, vertinamomis atsižvelgiant į visą klinikinį vaizdą.
  8. Gydymo nutraukimas: Vienas nenustatomas rezultatas nėra leidimas nutraukti tirozinkinazės inhibitorių vartojimą. Atrinktiems pacientams būtinas ilgalaikis gilus atsakas ir specialisto prižiūrimas stebėsenos planas.

Ką iš tikrųjų reiškia teigiami ir neigiami BCR-ABL1 tyrimo rezultatai

Teigiamas BCR-ABL1 tyrimo rezultatas reiškia, kad laboratorija jūsų mėginyje aptiko BCR::ABL1 susiliejimą. Neigiamas rezultatas reiškia, kad tyrimu neaptiktas susiliejimas, kurio aptikimui jis buvo skirtas. Prieš gydymą teigiamas rezultatas patvirtina su susiliejimu susijusios leukemijos diagnozę; gydymo metu jis parodo likutinę ligą. Tai, kad nieko neaptikta, nebūtinai reiškia išgijimą.

BCR-ABL1 tyrimo rezultatai, iliustruoti chromosomų susiliejimu ir kontrastingomis molekulinio aptikimo scenomis
1 pav.: Tas pats susiliejimo rezultatas prieš gydymą ir gydymo metu padeda atsakyti į skirtingus klausimus.

Tyrimo paskirtis interpretaciją keičia labiau nei žodis „teigiamas“. Panagrinėkime du hipotetinius pacientus: 52 metų asmenį, kuriam tiriama nuolatinė leukocitozė, ir 52 metų asmenį, jau gydomą dėl LML. Pirmajam reikia diagnostinės klasifikacijos, antrajam – palyginimo su ankstesniais molekuliniais matavimais ir gydymo eiga.

Kokybinis rezultatas parodo, ar taikinys aptiktas, o kiekybinis rezultatas nustato jo kiekį pagal tyrimo apibrėžtą sistemą. Ataskaita, kurioje nurodyta, kad taikinys aptiktas, bet nepateiktas procentas, gali tikti pradiniam transkripto nustatymui, tačiau jos nepakanka įprastiniam atsako vertinimui. Mūsų paaiškinimas apie kokybiniai ir kiekybiniai tyrimai padeda atskirti šiuos du ataskaitų formatus.

Interpretavimas pradedamas nuo trijų dalykų: tyrimo indikacijos, tyrimo aprėpties ir mėginio kokybės. Esu Thomas Klein, MD, Kantesti vyriausiasis medicinos pareigūnas, ir būtent šiuos dalykus patikrinčiau prieš aptardamas, ar skaičius teikia vilčių, ar kelia susirūpinimą. Kantesti yra dirbtinio intelekto kraujo tyrimų analizatorius, padedantis paaiškinti laboratorinių ataskaitų terminiją; mūsų organizacija ir klinikinė orientacija nepakeičia specialisto atliekamo molekulinės hematologijos tyrimų interpretavimo.

Ką BCR::ABL1 susiliejimo genas pasako apie pagrindinę biologiją

BCR::ABL1 sujungia 22-osios chromosomos BCR geno ir 9-osios chromosomos ABL1 geno medžiagą. Susidaręs sulietas baltymas pasižymi nenormaliu tirozinkinazės aktyvumu. Paprastai tai atsiranda dėl įgytos, t(9;22) vadinamos chromosomų pertvarkos, nors variantinės arba kriptinės pertvarkos gali lemti tą patį susiliejimą, net jei chromosomos neatrodo taip, kaip įprastai tikimasi.

BCR-ABL1 tyrimo rezultatų kontekstas, kuriame pavaizduotas įgytas 9-osios ir 22-osios chromosomų susiliejimas
2 pav.: Įgytas susiliejimas sukuria kinazės signalą, kurį gali slopinti tikslinis gydymas.

Filadelfijos chromosoma yra pakitusi 22-oji chromosoma, tradiciškai siejama su šia pertvarka. Kariotipu tiriama chromosomų struktūra, o PGR dažniausiai aptinka susiliejimo RNR transkriptą, prieš tai paverstą komplementariąja DNR. Tai susiję, bet nepakeičiami vienas kitu tyrimų rezultatai: chromosomų vaizdas ir transkripto kiekis atsako į skirtingus klausimus.

BCR::ABL1 paprastai yra įgytas kraujodaros ląstelių klono pokytis, o ne visame organizme esantis paveldėtas pokytis. Jei vienas iš tėvų serga BCR::ABL1 teigiama LML, tai savaime nereiškia, kad jo vaikams reikia atlikti šio susiliejimo tyrimą. Tai skiriasi nuo paveldėtos trombofilijos rezultato, kaip paaiškinta mūsų V faktoriaus Leiden interpretacija.

Tai, kad susiliejimas biologiškai reikšmingas, neatskleidžia jo kiekio iš teigiamo arba neigiamo atsakymo. Vienas aiškiai teigiamas diagnostinis mėginys gali padėti nustatyti svarbų gydymo taikinį, tačiau neparodo, ar tai lėtinės fazės LML, ar BCR::ABL1 teigiama ūminė leukemija. Šį skirtumą kartu padeda nustatyti morfologija, imunofenotipavimas, chromosomų radiniai ir klinikinė anamnezė.

Kuo skiriasi PGR, FISH ir chromosomų tyrimai diagnozės nustatymo metu

PGR nustato susiliejimo transkriptus, FISH nustato su susiliejimu susijusį DNR signalų modelį, o kariotipavimu tiriamos besidalijančių ląstelių chromosomos. Pradinei diagnozei nustatyti dažnai reikia daugiau nei vieno metodo, nes kiekvienas jų turi skirtingų privalumų. PGR procentinės vertės, FISH teigiamų ląstelių procentinės dalies ir Filadelfijos chromosomą turinčių metafazių procentinės dalies negalima laikyti tuo pačiu matavimu.

BCR-ABL1 tyrimo rezultatų schema, rodanti PGR paruošimą, suliejimo FISH signalus ir chromosomų įvertinimą
3 pav.: Taikant tris laboratorinius metodus tiriami skirtingi to paties genetinio persitvarkymo lygmenys.

Diagnostiniu BCR::ABL1 tyrimu nustatomas molekulinis taikinys, tačiau vien juo nenustatoma ląstelių linija ar ligos fazė. Europos leukemijos tinklo laboratorinėse rekomendacijose aprašomi vienas kitą papildantys citogenetikos, molekulinių tyrimų ir transkripto identifikavimo vaidmenys ligos pradžioje (Cross ir kt., 2023). Todėl net ir iš pažiūros nesudėtingam teigiamam rezultatui vis tiek gali prireikti kaulų čiulpų įvertinimo ir papildomos chromosomų analizės.

Srauto citometrija atsako į kitą diagnostinį klausimą nei BCR::ABL1 PGR: kokia ląstelių populiacija yra ir kokias savybes ji išreiškia. Pavyzdžiui, 20% blastų radinį reikia vertinti pagal konkrečiai ligai taikomus klasifikavimo kriterijus, o ne paversti PGR atsako kategorija. Mūsų aptarimas apie PNH tėkmės citometrija parodo, kodėl ląstelių ir molekulinius matavimus reikia vertinti atskirai.

Periferinio kraujo tepinėlis gali sustiprinti įtarimą, tačiau negali pakeisti susiliejimo tyrimo. Bazofilija, nesubrendę granulocitai ar neįprasta ląstelių morfologija gali paskatinti tikslinį ištyrimą, o tokie radiniai kaip ašarėlės formos ląstelės tepinėliuose išplečia diferencinės diagnostikos galimybes. Išsiaiškinkite, ar ataskaitoje nurodyta procentinė vertė apibūdina transkriptus, interfazės branduolius, ar metafazes – šie trys vardikliai iš esmės skiriasi.

Kodėl p210, p190 ir netipiniai transkriptai keičia rezultatų interpretaciją

Transkripto pavadinimas nurodo, kurią BCR::ABL1 RNR jungtį nustatė tyrimas, ir lemia, kaip turi būti vykdoma tolesnė stebėsena. Dauguma LML atvejų pasireiškia e13a2 arba e14a2 transkriptais, paprastai vadinamais p210. e1a2 transkriptas, paprastai vadinamas p190, dažnai nustatomas sergant BCR::ABL1 teigiama ŪLL, tačiau nėra būdingas tik šiai diagnozei.

BCR-ABL1 tyrimo rezultatai, kuriuos atvaizduoja skirtingi suliejimo RNR sandūros modeliai šalia tyrimo paruošimo
4 pav.: Nuo transkripto tapatybės priklauso, ar įprastu stebėsenos tyrimu galima sekti ligą.

Maždaug 2% LML sergančių pacientų turi netipinių transkriptų, kurių įprastais p210 tyrimais gali nepavykti patikimai išmatuoti. Cross ir kt. (2023) rekomenduoja diagnozės nustatymo metu identifikuoti transkriptą, kad stebėsena būtų orientuota į tikrąjį susiliejimą. Neigiamas standartinio tyrimo rezultatas kelia kur kas mažiau pasitikėjimo, jei pradinis teigiamas transkriptas niekada nebuvo dokumentuotas arba nepatenka į to tyrimo aprėptį.

Stebint netipinį transkriptą gali prireikti individualizuoto tyrimo ir atsako matavimų, lyginamų su paties paciento pradine reikšme, o ne su standartinėmis IS ribomis. p190 santykio nereikėtų automatiškai lyginti su p210 LML etapų ribomis, pavyzdžiui, 0.1% IS. Laboratorija turi nurodyti, ar konkretaus transkripto rezultatui patvirtinta kalibracija pagal Tarptautinę skalę.

Tikslus taikinio pavadinimas yra svarbesnis už ataskaitos antraštėje pateiktą santrumpą. Esant Kantesti, mūsų aiškinamajame požiūryje BCR::ABL1 susiliejimo nustatymas atskiriamas nuo kitų su ABL1 susijusių molekulinių tyrimų; mūsų biocheminių žymenų terminologijos vadovas pateikia platesnį kontekstą. Originalią transkripto tyrimo ataskaitą saugokite kartu su tolesnių tyrimų rezultatais, ypač pereidami iš vienos ligoninės ar molekulinės diagnostikos laboratorijos į kitą.

Ką neigiamas BCR-ABL1 tyrimo rezultatas reiškia prieš diagnozės nustatymą

Neigiamas diagnostinio BCR::ABL1 tyrimo rezultatas reiškia, kad tirtame mėginyje neaptikta tikrinamos fuzijos; tai nereiškia, kad atmesta visa leukemija. Kai tyrimo aprėptis ir mėginio kokybė yra tinkamos, rezultatas paneigia įprastą BCR::ABL1 teigiamą LML. Jei klinikinis įtarimas išlieka, gali reikėti papildomų tyrimų, o ne vien nusiraminti.

BCR-ABL1 tyrimo rezultatų scena, kurioje lyginami neigiamam tyrimui tinkami ir netinkami RNR mėginiai
5 pav.: Kad rezultatas būtų neigiamas, būtina ir tinkama transkriptų aprėptis, ir pakankamas mėginys.

Techniškai netinkamas mėginys nėra tolygus tikram neigiamam rezultatui. Dėl suirusios RNR, nepakankamo ląstelinės medžiagos kiekio, slopinimo arba nepavykusios referencinio geno amplifikacijos rezultatas gali būti neinterpretuojamas. Jei ataskaitoje nurodyta ir „neaptikta“, ir įspėjimas apie mėginio tinkamumą, šiuos du teiginius reikia vertinti kartu, o ne leisti raminančiai formuluotei nusverti apribojimą.

BCR::ABL1 neigiami sutrikimai vis tiek gali sukelti didelių bendro kraujo tyrimo pakitimų. Kitoms mieloidinėms neoplazijoms, ūminėms leukemijoms ir kaulų čiulpų nepakankamumo būklėms ištirti reikia kitų tyrimų; neigiamas fuzijos rezultatas šių galimybių neatmeta. Mūsų aplazinės anemijos bendrojo kraujo tyrimo (CBC) rodiklių paaiškinamas vienas atskiras kaulų čiulpų nepakankamumo kelias, nesudarant įspūdžio, kad BCR::ABL1 yra bendrasis atrankinis tyrimas.

Prieš keičiant diagnostines etiketes, dėl nesutampančių rezultatų verta pasitarti su laboratorija. Teigiamas fuzijos FISH rezultatas, kai įprastas p210 PGR yra neigiamas, gali rodyti, kad transkriptas nebuvo aprėptas, arba kitą techninę problemą, o pavienį itin mažą PGR signalą gali reikėti patvirtinti. Svarbu ne tai, kuris iš dviejų tyrimų „laimi“, o ar abiem metodais buvo tiriamas tas pats taikinys tinkamoje medžiagoje.

Kaip interpretuoti BCR-ABL1 PGR procentinę vertę pagal tarptautinę skalę

BCR-ABL1 PGR procentinė vertė pagal Tarptautinę skalę yra kalibruotas BCR::ABL1 transkriptų ir referencinio geno santykis, išreikštas standartizuotos istorinės pradinės vertės atžvilgiu. Tai nėra leukeminių ląstelių procentinė dalis jūsų organizme. IS pradinė 100% vertė yra referencinė konvencija, o ne teiginys, kad pažeistas kiekvienas ląstelinis elementas.

BCR-ABL1 tyrimo rezultatų vizualizacija, kurioje lyginamas suliejimo RNR gausumas su etaloninio geno medžiagos kiekiu
6 pav.: Tarptautinės skalės procentinės vertės standartizuoja transkriptų santykius, o ne skaičiuoja pažeistus ląstelinius elementus.

Tarptautinė skalė susieja laboratorinių tyrimų matavimus su standartizuota pradine verte, naudota ankstyvuosiuose LML gydymo tyrimuose. Laboratorija išmatuotam transkriptų santykiui taiko nustatytą kalibravimo metodą, pavyzdžiui, patvirtintą perskaičiavimo koeficientą arba kalibruotą tyrimo sistemą. IS vertės, viršijančios 100%, yra galimos ir nereiškia, kad leukeminės yra daugiau nei 100% paciento ląstelių.

BCR::ABL1 vertė 1% IS yra dešimt kartų didesnė už 0.1% IS, nors skirtumas tėra 0.9 procentinio punkto. Matavimo vardiklis yra referencinio geno raiška, o ne įprastas ląstelių skaičius. Mūsų paaiškinimas apie skaičius ir procentines vertes atkreipia dėmesį į susijusią vardiklio problemą, nors bendro kraujo tyrimo procentinės vertės ir molekuliniai transkriptų santykiai yra skirtingi matavimai.

Ataskaitų, kuriose nenurodyta IS, nereikėtų automatiškai interpretuoti pagal IS gydymo rezultato etapus. Neapdorotas BCR::ABL1/ABL1 santykis 0.08%, priklausomai nuo tyrimo kalibravimo ir transkriptų aprėpties, gali atitikti arba neatitikti 0.08% IS. Paklauskite laboratorijos, ar pateikta vertė jau standartizuota; perskaičiavimo koeficientą pritaikius du kartus, rezultatas yra lygiai taip pat klaidinantis, kaip jo visai nepritaikius.

Kantesti yra kraujo tyrimų rezultatų interpretavimo platforma su DI, padedanti atskirti ataskaitose pateikiamus vienetus, įskaitant tai, ar molekulinė procentinė vertė aiškiai pažymėta kaip IS. Vien mažos pateiktos vertės nepakanka atsako kategorijai nustatyti, jei nenurodytas kalibravimas arba mėginio jautrumas. Saugiausia greta kiekvienos procentinės vertės nurodyti transkripto pavadinimą, laboratoriją, referencinį geną ir datą.

Ką reiškia MMR, MR4 ir MR4.5 ribinės vertės

Didysis molekulinis atsakas (MMR) reiškia, kad stebint LML BCR::ABL1 yra 0.1% IS arba mažesnis. MR4 reiškia 0.01% IS arba mažesnę vertę, o MR4.5 – 0.0032% IS arba mažesnę vertę. Šios kategorijos apibūdina vis gilesnį molekulinį atsaką, jei tyrimo metodas ir mėginys leidžia užtikrinti deklaruojamą matavimo jautrumą.

BCR-ABL1 tyrimo rezultatai, pavaizduoti naudojant kalibruotą molekulinių tyrimų įrangą ir etaloninius mėginius
7 pav.: Gilesnio atsako kategorijoms reikia mažesnių transkriptų santykių ir pakankamo matavimo jautrumo.

MR žymos apibūdina logaritminį sumažėjimą, palyginti su standartizuota IS pradine verte, o ne sumažėjimą, palyginti su kiekvieno paciento asmenine diagnostine verte. Sumažėjimas nuo 100% iki 0.1% IS reiškia 1 000 kartų sumažėjimą ir atitinka MR3 arba MMR. Pacientui, kurio pradinė vertė yra 35% IS, priskiriant MR4 negalima vietoj standartizuotos pradinės vertės naudoti 35%.

Esant mažai teigiamam rezultatui, liga vis tiek gali būti puikiai kontroliuojama. BCR::ABL1, kurio vertė yra 0.006% IS, skaitine išraiška atitinka MR4, nors išlieka aptinkamas, todėl teigiamas rezultatas automatiškai nereiškia gydymo nesėkmės. Ir atvirkščiai, lentelėje pateiktos kategorijos apibūdina atsaką, o ne būklės sunkumą skubios pagalbos požiūriu, todėl jas būtina vertinti atsižvelgiant į gydymo trukmę ir nuoseklių tyrimų rezultatus.

Molekulinis atsakas ir nespecifiniai ląstelių apykaitos žymenys atsako į skirtingus klausimus. Pavienis padidėjimas LDH ir ląstelių apykaitos negali pakeisti BCR::ABL1 stebėsenos ar padėti priskirti MR kategorijos. Gavę neaptinkamą rezultatą, prieš priskirdami MR4.5 arba MR5, paprašykite nurodyti etaloninio geno transkriptų skaičių arba laboratorijos patvirtintą jautrumo rodiklį.

Standartizuota pradinė vertė 100% IS Istorinė etaloninė pradinė vertė; tai nėra ląstelių procentinė dalis ar normos intervalas.
MR2 ≤1% IS Dviejų logaritmų molekulinis sumažėjimas, palyginti su standartizuota pradine verte.
MMR / MR3 ≤0.1% IS Didysis molekulinis atsakas; sumažėjimas trimis logaritmais.
MR4 ≤0.01% IS Sumažėjimas keturiais logaritmais, esant pakankamam tyrimo metodo ir mėginio jautrumui.
MR4.5 ≤0.0032% IS Sumažėjimas 4,5 logaritmo, esant pakankamam tyrimo metodo ir mėginio jautrumui.
MR5 ≤0.001% IS Penkių logaritmų sumažėjimas; būtinas itin jautrus ir tinkamas tyrimas.

Kaip gydymo pradžios laikas keičia PGR rezultato reikšmę

BCR::ABL1 procentinę dalį reikia vertinti atsižvelgiant į laiką nuo gydymo pradžios, ankstesnius rezultatus ir gydymo pertraukas. 2020 m. Europos leukemijos tinklo (European LeukemiaNet) sistemoje optimalus atsakas apibrėžiamas kaip ne daugiau kaip 10% IS po 3 mėnesių, 1% po 6 mėnesių ir 0.1% po 12 mėnesių. Vienas rodmuo nėra išsamus gydymo įvertinimas.

BCR-ABL1 tyrimo rezultatų stebėsenos scena su paeiliui pateikiamomis mėginių pakuotėmis ir specialisto konsultacija
8 pav.: Gydymo trukmė ir molekulinės vertės kitimo eiga lemia, ką reiškia vienas rezultatas.

3, 6 ir 12 mėnesių etapai yra sprendimų priėmimo gairės, o ne automatiniai nurodymai keisti vaistus. Hochhaus ir kt. (2020) nurodo, kad didesnę nei 10% IS vertę po 3 mėnesių reikia patvirtinti per 1–3 mėnesius, kad būtų galima ją priskirti nesėkmei pagal šią sistemą. Priimdami vėlesnius specialisto sprendimus taip pat atsižvelgia į mažėjimo tempą, vaisto toleravimą, gretutines ligas ir gydymo tikslus.

Tas pats 0.2% IS rezultatas gali turėti skirtingą reikšmę po 6 mėnesių ir po kelerius metus trukusios stabilios MMR. Po 6 mėnesių ši vertė yra mažesnė už 2020 m. sistemoje nurodytą 1% optimalaus atsako ribą; po ilgo laikotarpio, kai vertė buvo mažesnė nei 0.1%, ji gali reikšti MMR praradimą ir paskatinti išsamesnį ištyrimą. Mūsų nuoseklių rezultatų palyginime pabrėžia, kad svarbu susieti datas ir klinikinius įvykius su matavimais.

Vaistų vartojimo pertraukos gali paaiškinti lėtesnį molekulinės vertės mažėjimą, tačiau neįrodo biologinio atsparumo. Hipotetinio paciento, kurio IS vertė po 6 mėnesių yra 0.8%, atveju dokumentuota 3 savaičių pertrauka dėl netoleravimo būtų svarbi interpretuojant rezultatą. Atvykdami į hematologo konsultaciją atsineškite tikslią gydymo pradžios datą, informaciją apie praleistas dozes ir pertraukų datas, o ne vien laboratorijos pažymą, kad rezultatas yra didelis.

Kodėl neaptinkamas BCR-ABL1 rezultatas neįrodo, kad liga išgydyta

Kai BCR::ABL1 neaptinkama, tai reiškia, kad tirtame mėginyje taikinys nebuvo aptiktas taikant pademonstruotą metodo jautrumą; tai neįrodo, kad išnyko kiekviena ląstelė, turinti fuzinį geną. Likutinių ląstelių gali likti mažiau, nei siekia tyrimo aptikimo riba. Todėl tyrimo atsakymas gali būti neigiamas, nors pacientui vis dar reikia vaistų, molekulinės stebėsenos arba ir viena, ir kita.

BCR-ABL1 tyrimo rezultatų iliustracija, kurioje pavaizduota reta likutinė su suliejimu susijusių ląstelių populiacija
9 pav.: Likutinės fuziją turinčių ląstelių populiacijos gali likti žemiau mėginio molekulinio aptikimo ribos.

Neaptinkamo atsako gylis priklauso nuo ištirto tinkamos kokybės etaloninio geno medžiagos kiekio. Kai etaloninis genas yra ABL1, pagal dažniausiai naudojamus kriterijus, kad būtų galima pagrįsti neaptinkamą MR4, reikia bent 10 000 ABL1 transkriptų, MR4.5 – 32 000, o MR5 – 100 000, atsižvelgiant į laboratorijoje patvirtintą darbo eigą (Cross ir kt., 2023). Šie skaičiai parodo, ar matavimas pakankamai patikimas; tai nėra leukeminių ląstelių skaičius.

Rezultatas „neaptikta“ ištyrus 8 000 ABL1 transkriptų negali būti automatiškai prilygintas rezultatui „neaptikta“ ištyrus 50 000 transkriptų. Antrasis mėginys gali pagrįsti teiginį apie gilesnį atsaką, o pirmasis neatitinka įprasto ABL1 skaičiaus reikalavimo MR4 nustatyti. Pasiteiraukite, koks jautrumas pasiektas būtent tiriant šį mėginį, o ne vien apie geriausią reklamuojamą prietaiso aptikimo ribą.

Kitose srityse „neaptinkama“ taip pat yra tyrimo metodo formuluotė, tačiau gydymo reikšmė priklauso nuo ligos. Mūsų ŽIV viruso kiekio paaiškinimas aiškiai parodo šį matavimo skirtumą, nereiškiant, kad ŽIV gydymo taisyklės taikomos LML. Stebint BCR::ABL1, venkite interpretuoti pateiktą 0.000% kaip matematinį įrodymą, kad neliko jokios ligos.

Kada dėl didėjančio arba vėl aptinkamo PGR rezultato reikia imtis veiksmų

Didėjančią BCR::ABL1 vertę reikia vertinti atsižvelgiant į absoliutų dydį, pokytį nuo pradinės vertės ir klinikinę situaciją, o ne panikuoti vien dėl to, kad ji aptinkama. Pokytis nuo 0.002% iki 0.004% IS išlieka MR4 ribose, o pokytis nuo 0.02% iki 0.2% peržengia MMR ribą. Šiose situacijose reikia skirtingos tolesnės stebėsenos.

BCR-ABL1 tyrimo koncepcija, vaizduojanti suliejimą turinčias kaulų čiulpų ląstelių populiacijas ir kintantį transkriptų kiekį
10 pav.: Padidėjimas svarbiausias tuomet, kai peržengiama atsako riba arba padidėjimas išlieka.

Labai mažų transkriptų kiekio matavimų mėginių ėmimo kintamumas yra didesnis, nes skaičiuojama mažiau tikslinių molekulių. „Aptinkama, bet mažiau už kiekybinio nustatymo ribą“ reiškia, kad taikinys rastas, tačiau jo kiekio negalima įvertinti įprastu laboratorijoje taikomu kiekybiniu patikimumu. Ši formuluotė skiriasi nuo atkuriamai kiekybiškai nustatyto 0.2% IS rezultato, nors abu gali būti laikomi teigiamais.

MMR praradimas gydymo metu yra pagrindas peržiūrėti gydymo režimo laikymąsi, pertraukas, sąveikas ir galimą atsparumą. Kantesti dirbtinio intelekto paaiškinimuose turėtų būti išsaugotas skirtumas tarp dvigubo nedidelio svyravimo ir dešimteriopo padidėjimo, peržengiančio 0.1% IS ribą; nė vieno iš jų nereikėtų vertinti vien pagal spalvinę žymą. Mūsų aptarimas apie skirtumus tarp laboratorinių tyrimų vizitų pateikia bendrą informaciją apie matavimus, bet nepakeičia molekulinės hematologijos taisyklių.

BCR::ABL1 fuzijos kiekybinis nustatymas ir ABL1 kinazės domeno mutacijų tyrimas yra atskiri tyrimai. Pirmuoju stebimas fuzijos transkriptų kiekis; antruoju, esant klinikinei indikacijai, gali būti tiriamas atsparumas gydymui. Prižiūrimos remisijos be gydymo metu praradus MMR paprastai gydymas atnaujinamas nedelsiant, nelaukiant kito įprastinio tyrimo, o nedideli svyravimai gydymo metu iš pradžių gali paskatinti tyrimą pakartoti.

Kaip mėginio tvarkymas ir laboratorijos pokyčiai veikia rezultatus

RNR kokybė, mėginio ląstelingumas, tyrimo aprėptis ir laboratorijos kalibravimas gali turėti įtakos tam, kiek patikimai interpretuojami BCR::ABL1 rezultatai. Įprastiniam LML molekuliniam stebėjimui dažniausiai naudojamas periferinis kraujas, dažnai surenkamas į EDTA mėgintuvėlį pagal vietines instrukcijas. Prieš šį tyrimą paprastai badauti nereikia, tačiau tinkamas mėginio paėmimas ir greitas apdorojimas vis tiek svarbūs.

BCR-ABL1 tyrimo rezultatų mėginių surinkimo eiga, vaizduojanti apsaugotą mėginį ir molekulinio transportavimo priemones
11 pav.: Tinkamas mėginio paėmimas ir apdorojimas padeda išsaugoti RNR, reikalingą patikimam fuzijos matavimui.

Molekulinio stebėjimo mėginys laboratoriją turi pasiekti per patvirtintas transportavimo ir stabilumo sąlygas. Nėra vienos universalios 24 valandų taisyklės, kuri galėtų saugiai pakeisti priimančiosios laboratorijos instrukcijas; mėgintuvėlio tipas, temperatūra ir transportavimo trukmė priklauso nuo metodo. Mūsų patarimai, kaip pasiruošti pirmajam kraujo paėmimui padeda pasirengti vizitui, tačiau pirmenybė teikiama molekulinės laboratorijos reikalavimams.

Pakeitus laboratoriją gali atsirasti matavimo pokytis, panašus į biologinį pokytį. Dvi tinkamai standartizuotos laboratorijos siekia gauti palyginamas IS vertes, tačiau ekstrakcijos, amplifikacijos ir mažo kiekio mėginių ėmimo skirtumai vis tiek svarbūs. Jei pirmasis tyrimas naujoje laboratorijoje rodo, kad rezultatas pakito nuo 0.03% iki 0.06% IS, prieš interpretuodamas šį dvigubą skirtumą kaip atsparumą, specialistas turėtų įvertinti ankstesnių rezultatų kitimo tendenciją ir metodiką.

Skaitmeninės PGR rezultatas automatiškai netampa Tarptautinės skalės rezultatu vien dėl to, kad molekulės skaičiuojamos kitaip. Skaitmeniniam tyrimui taip pat reikia tinkamo validavimo, transkriptų aprėpties ir kalibravimo pagal IS, kad būtų galima taikyti įprastines atsako ribas. Pildykite vieną išsamią stebėjimo duomenų seką, nurodydami laboratorijos pavadinimą, mėginio tipą, referencinį geną ir jautrumą; tai ypač naudinga pakeitus tyrimų centrą du ar daugiau kartų.

Ar galima nutraukti gydymą po pakartotinių neigiamų BCR-ABL1 tyrimų?

Kai kurie kruopščiai atrinkti LML sergantys pacientai, pasiekę ilgalaikį gilų molekulinį atsaką, gali bandyti remisiją be gydymo, tačiau vien pakartotiniai neigiami tyrimų rezultatai tinkamumo tam nenustato. Hematologas turi patvirtinti ligos istoriją, gydymo trukmę, galimybę stebėti transkriptą ir galimybę dažnai atlikti jautrius PGR tyrimus. Nenutraukite tirozinkinazės inhibitoriaus vartojimo vien todėl, kad vienoje ataskaitoje nurodyta, jog rezultatas neaptinkamas.

BCR-ABL1 tyrimo rezultatų aptarimas apie remisiją be gydymo, vaistų planavimą ir molekulinės stebėsenos priemones
12 pav.: Remisijai be gydymo būtinas suplanuotas stebėjimas, o ne pareiškimas, kad likutinės ligos nėra.

2020 m. Europos leukemijos tinklo gydymo nutraukimo gairės apima pirmąją lėtinę fazę, ilgalaikį gydymą ir ilgalaikį gilų atsaką. Paprastai minimalus gydymo laikotarpis yra daugiau kaip 5 metai arba daugiau kaip 4 metai vartojant antrosios kartos TKI, o MR4 ar gilesnis atsakas turi trukti daugiau kaip 2 metus; taip pat taikomos papildomos tinkamumo sąlygos (Hochhaus et al., 2020). Vietiniai ir naujesni specialistų protokolai gali skirtis; šie skaičiai nėra savęs vertinimo kontrolinis sąrašas.

Remisija be gydymo pasiekiama daugeliui atrinktų pacientų, tačiau molekulinis ligos atsinaujinimas vis dar dažnas. EURO-SKI nurodė, kad molekulinio atkryčio nebuvo 61% pacientų po 6 mėnesių ir 50% pacientų po 24 mėnesių nuo gydymo nutraukimo (Saussele et al., 2018). Šie įverčiai taikomi reikalavimus atitinkančiai tyrimo populiacijai, o ne kiekvienam pacientui, kurio tyrimo rezultatas yra neaptinkamas.

2020 m. ELN rekomendacijose siūloma pirmuosius 6 mėnesius po gydymo nutraukimo PGR tyrimą atlikti kas mėnesį, 6–12 mėnesiais – kas 2 mėnesius, o vėliau – kas 3 mėnesius. Patikimos galimybės atlikti tyrimus ir greitai gauti rezultatus yra saugumo plano dalis. Mūsų vaistų vartojimo tendencijų stebėjimo gairės padeda tvarkyti datas, tačiau programėlė negali leisti nutraukti gydymo ar atidėti sprendimo atnaujinti gydymą.

MMR praradimas – BCR::ABL1 padidėjimas virš 0.1% IS – paprastai yra molekulinis signalas atnaujinti gydymą prižiūrimo bandymo nutraukti gydymą metu. Aptinkamas rezultatas, nesiekiantis šios ribos, savaime nereiškia, kad remisija be gydymo baigėsi, nors dėl jo gali būti nuspręsta stebėti atidžiau. Esmė ta, kad remisija be gydymo reiškia ligos kontrolę nevartojant nuolatinių vaistų; tai nėra laboratorinis įrodymas, kad nebeliko nė vienos ląstelės, turinčios susiliejimo geną.

Ką patikrinti savo tyrimo ataskaitoje ir ko paklausti hematologo

Prieš interpretuodami BCR::ABL1 tyrimo ataskaitą, patikrinkite šešis dalykus: tyrimo tikslą, transkriptą, mėginį, IS būklę, jautrumą ir ankstesnio rezultato datą. Gavus naują teigiamą diagnostinio tyrimo rezultatą, reikia nedelsiant kreiptis į hematologą; stebėjimo rezultatą reikia palyginti su gydymo planu. Nė vienos iš šių situacijų negalima saugiai įvertinti vien pagal procentinę reikšmę.

BCR-ABL1 tyrimo rezultatų peržiūros scena su chromosomų modeliais, mėginių ėmimo priemonėmis ir specialisto rankomis
13 pav.: Norint visapusiškai interpretuoti rezultatą, reikia atsižvelgti į tyrimo metodo informaciją, ankstesnius rezultatus ir gydymo planą.

Trys naudingi klausimai: ar šis rezultatas pateiktas pagal tarptautinę skalę, kokį atsako gylį patvirtina mėginys ir ar pasikeitė mano atsako kategorija? Kaip Thomas Klein, MD, praktiškai rekomenduoju atsinešti ir originalią transkripto identifikavimo ataskaitą, ir naujausią matavimo rezultatą. Mūsų klinikinė metodologija ir apribojimai paaiškiname, kodėl automatiniai paaiškinimai visada turi būti laikomi mažiau svarbiais už gydančio specialisto vertinimą.

Kantesti yra dirbtiniu intelektu pagrįstas kraujo tyrimų analizės įrankis, galintis padėti susisteminti ataskaitų terminiją ir datuotas laboratorinių tyrimų tendencijas, bet ne diagnozuoti leukemiją ar nurodyti keisti TKI gydymą. Molekulinių tyrimų ataskaitose pateikiama ypač jautri informacija, įskaitant su diagnoze susijusius genetinius radinius. Peržiūrėkite mūsų privatumo ir duomenų tvarkymo informaciją prieš dalydamiesi ataskaita ir išsaugokite visą jautrumo aprašą, o ne įkelkite tik vieną apkarpytą skaičių.

Gavus vieną naują teigiamą rezultatą ir nejaučiant sunkių simptomų, paprastai reikia skubiai susisiekti su specialistu, o ne vykti į skubiosios pagalbos skyrių vien dėl molekulinio radinio. Jei gydymo nuo vėžio metu temperatūra pakyla iki 38 °C ar daugiau, pasireiškia stiprus dusulys, krūtinės skausmas, sumišimas ar reikšmingas kraujavimas, būtina skubiai kreiptis į medikus pagal jūsų gydymo komandos nurodymus. Mūsų ataskaitų bendrinimo privatumo kontrolinis sąrašas gali padėti parengti dokumentą, tačiau esant skubios pagalbos reikalaujantiems simptomams nelaukite AI paaiškinimo.

Mokslinės publikacijos ir įrodymai, kuriais pagrįstos šios ribinės vertės

Šiame straipsnyje pateikiamas BCR::ABL1 rezultatų aiškinimas pagrįstas LML klinikinėmis rekomendacijomis, molekulinės laboratorinės diagnostikos gairėmis ir gydymo nutraukimo įrodymais. 2026 m. spalio 17 d. konkrečiai nurodyti šaltiniai yra 2020 m. ELN rekomendacijos, 2023 m. ELN laboratorinės rekomendacijos ir 2018 m. EURO-SKI ataskaita. Ši data nereiškia, kad 2026 m. buvo paskelbtos naujos gairės.

BCR-ABL1 tyrimo rezultatų įrodymų modelis, siejantis chromosomų persitvarkymą, susiliejimo RNR ir kinazės baltymą
14 pav.: Klinikiniai įrodymai sieja susiliejimo geno biologiją, validuotus molekulinius matavimus ir sprendimus dėl gydymo.

Toliau pateiktos trys išorinės nuorodos tiesiogiai pagrindžia skirtingas šio straipsnio dalis. Hochhaus et al. (2020) pagrindžia atsako etapus ir gydymo nutraukimo sąlygas; Cross et al. (2023) pagrindžia transkriptų aprėptį, kalibravimą ir nuo mėginio priklausomą atsako ataskaitų teikimą. Saussele et al. (2018) pateikia perspektyvaus remisijos be gydymo vertinimo rezultatus, kurių nereikėtų painioti su analitine tyrimo metodo aptikimo riba.

Du Kantesti DOI publikacijos yra susiję laboratorinio ugdymo ištekliai, o ne įrodymai, patvirtinantys BCR::ABL1 slenksčius ar TKI nutraukimą. Mūsų RDW interpretacijos publikacija aptariami eritrocitų rodikliai, o mūsų inkstų funkcijos santykio publikacijoje aptariamas laboratorinių inkstų tyrimų rezultatų vertinimas. Tokia papildoma laboratorinė informacija gali būti svarbi gydymo metu, tačiau nė viename iš šių išteklių suliejimo genas netiriamas.

DOI įrašai pateikiami pagal APA stilių, pirmiausia nurodant pavadinimą, nes nebuvo pateikta patikrinti skirtų autorių ir publikavimo datos metaduomenų. „ResearchGate“ ir „Academia.edu“ nuorodos aiškiai įvardytos kaip paieškos, o ne kaip teiginiai, kad ten pateikiamos patikrintos kopijos ar kad jos recenzuotos. Mūsų 0 medicininio turinio standartai pateikia redakcinį kontekstą; dėl individualaus gydymo sprendimo vis tiek reikia konsultuotis su paciento hematologu ir vadovautis galiojančiu vietos protokolu.

Dažnai užduodami klausimai

Ar teigiamas BCR-ABL1 tyrimo rezultatas reiškia, kad sergu leukemija?

Aiškiai teigiamas BCR::ABL1 rezultatas tinkamame diagnostiniame mėginyje yra stiprus su fuzija susijusios leukemijos, dažniausiai LML arba BCR::ABL1 teigiamos ŪLL, požymis. Fuzija paprastai apima 9-ąją ir 22-ąją chromosomas, tačiau vien šis rezultatas nenustato ląstelių linijos ar ligos fazės. Hematologai jį vertina kartu su morfologijos, imunofenotipavimo ir chromosomų tyrimų duomenimis. Netikėtai nustatytą itin mažą teigiamą rezultatą gali reikėti patvirtinti ir peržiūrėti tyrimo metodo apribojimus prieš nustatant diagnozę.

Ar neigiamas BCR-ABL1 tyrimas gali paneigti leukemiją?

0 Neigiamas BCR::ABL1 tyrimo rezultatas neatmeta visų leukemijų, nes daugelyje leukemijų šio genų susiliejimo nėra. Jis taip pat negali patikimai atmesti susiliejimo transkripto, kurio tyrimas neapima; maždaug 2% CML sergančių pacientų turi netipinių transkriptų. Tinkama mėginio kokybė ir pakankama tyrimo aprėptis neigiamą rezultatą daro informatyvesnį. Jei pakitimai išlieka, gali prireikti papildomų molekulinių tyrimų, srauto citometrijos arba kaulų čiulpų įvertinimo.

Ką reiškia 0.1% BCR-ABL1 pagal tarptautinę skalę?

0.1% BCR::ABL1 IS rodiklis atitinka įprastą didžiojo molekulinio atsako slenkstį tinkamai stebint LML. Jis reiškia trijų logaritmų, arba 1 000 kartų, sumažėjimą, palyginti su standartizuota IS pradine verte – 100%, bet nebūtinai su pradine konkretaus paciento diagnostine verte. Procentinė reikšmė yra kalibruotas transkriptų santykis, o ne leukeminių ląstelių procentinė dalis. Klinikinė reikšmė priklauso nuo gydymo trukmės, ankstesnių rezultatų ir tyrimo tinkamumo.

0 Ar neaptinkamas BCR-ABL1 reiškia, kad pacientas išgydytas?

Neaptinkamas BCR::ABL1 nėra išgijimo įrodymas, nes likusių susiliejimą turinčių ląstelių gali būti mažiau nei mėginio aptikimo riba. Teiginiui apie neaptinkamą MR4.5 paprastai reikia bent 32 000 ABL1 etaloninių transkriptų, nustatytų tinkamai validuotu tyrimu. Mėginys, kuriame yra mažiau tinkamos naudoti medžiagos, gali pagrįsti ne tokį gilų atsaką, nors abiejose ataskaitose nurodoma, kad nieko neaptikta. Tęskite gydymą ir stebėseną, nebent jūsų hematologas pateiktų prižiūrimą alternatyvų planą.

Ar BCR-ABL1 gali vėl tapti teigiamas po to, kai buvo neigiamas?

BCR::ABL1 gali vėl tapti aptinkamas po neaptinkamo rezultato dėl nedidelio mėginių ėmimo svyravimo, sumažėjusios gydymo ekspozicijos arba didėjančios likutinės ligos. Pokytis nuo neaptinkamo rezultato iki 0.004% IS vis dar gali atitikti MR4, jei tyrimas leidžia tokią klasifikaciją. Padidėjimas virš 0.1% IS reiškia, kad prarastas didysis molekulinis atsakas, ir yra kliniškai reikšmingesnis. Susisiekite su hematologų komanda, ypač jei taikoma remisija be gydymo, užuot savarankiškai keitę vaistus.

Ar galiu nutraukti LML gydymą vaistais po neigiamo PGR tyrimo?

Vieno neigiamo BCR::ABL1 PGR tyrimo nepakanka, kad būtų saugu nutraukti LML vaistų vartojimą. Atrinkti pacientai gali bandyti pasiekti remisiją be gydymo, jei ilgai gydyti TKI, išlaikytas gilus molekulinis atsakas ir patvirtintos kitos tinkamumo sąlygos. Pagal 2020 m. ELN sistemą paprastai reikalaujama daugiau kaip 5 metų gydymo arba daugiau kaip 4 metų gydymo antrosios kartos TKI ir daugiau kaip 2 metų gilaus atsako. Dažnas PGR stebėjimas ir skubus gydymo atnaujinimas praradus MMR yra pagrindiniai prižiūrimo gydymo nutraukimo plano elementai.

Kaip dažnai gydymo metu reikia tirti BCR-ABL1 PGR?

Gydant LML, BCR::ABL1 PGR tyrimas paprastai atliekamas maždaug kas 3 mėnesius, o kai atsakas neaiškus, keičiamas gydymas arba didėja transkriptų kiekis, tyrimai atliekami dažniau. Stebėsena remisijos be gydymo metu yra intensyvesnė: 2020 m. ELN rekomendacijose nurodoma pirmuosius 6 mėnesius po gydymo nutraukimo tyrimus atlikti kas mėnesį. Vėliau 6–12 mėnesiais rekomenduojama tyrimus atlikti kas 2 mėnesius, o po to – kas 3 mėnesius. Jūsų hematologas gali pakoreguoti grafiką pagal naujausias vietos rekomendacijas ir jūsų individualią situaciją.

Gaukite AI pagrįstą kraujo tyrimo analizę jau šiandien

Prisijunkite prie daugiau nei 2 milijonų naudotojų visame pasaulyje, kurie pasitiki Kantesti dėl momentinės, tikslios laboratorinių tyrimų analizės. Įkelkite savo kraujo tyrimo rezultatus ir per kelias sekundes gaukite išsamią 15,000+ biomarkerių interpretaciją.

📚 Nuorodomis pagrįsti moksliniai leidiniai

1

Klein, T., Mitchell, S., & Weber, H. (2026). RDW kraujo tyrimas: išsamus RDW-CV, MCV ir MCHC vadovas. Kantesti AI Medical Research.

2

Klein, T., Mitchell, S., & Weber, H. (2026). BUN/kreatinino santykio paaiškinimas: inkstų funkcijos tyrimo vadovas. Kantesti AI Medical Research.

📖 Išorinės medicininės nuorodos

3

Hochhaus A et al. (2020). Europos leukemijos tinklo 2020 m. rekomendacijos lėtinės mieloidinės leukemijos gydymui. Leukemija.

4

Cross NCP ir kt. (2023). Europos leukemijos tinklo laboratorinės rekomendacijos dėl lėtinės mieloidinės leukemijos diagnostikos ir gydymo. Leukemija.

5

Saussele S ir kt. (2018). Tirozino kinazės inhibitoriaus terapijos nutraukimas sergant lėtine mieloidine leukemija (EURO-SKI): iš anksto numatyta tarpinė perspektyviojo daugiacentrio nerandomizuoto tyrimo analizė. „The Lancet Oncology“.

2M+Išanalizuoti testai
127+Šalys
75+Kalbos

⚕️ Medicininis atsakomybės apribojimas

E-E-A-T patikimumo signalai

⭐

Patirtis

Gydytojo vadovaujama klinikinė laboratorinių tyrimų interpretavimo darbo eigų peržiūra.

📋

Ekspertizė

Laboratorinės medicinos dėmesys tam, kaip biomarkeriai elgiasi klinikiniame kontekste.

👤

Autoritetas

Parašyta dr. Thomas Klein, peržiūrėjo dr. Sarah Mitchell ir prof. dr. Hans Weber.

🛡️

Patikimumas

Įrodymais pagrįsta interpretacija su aiškiais tolesnių veiksmų keliais, siekiant sumažinti nerimą.

🏢 Kantesti LTD Registruota Anglijoje ir Velse · Įmonės Nr. 17090423 Londonas, Jungtinė Karalystė · kanesti.net
blank
Prof. Dr. Thomas Klein

Dr. Thomas Klein yra valdybos patvirtintas klinikinis hematologas, einantis vyriausiojo medicinos pareigūno (Chief Medical Officer) pareigas Kantesti AI. Daugiau nei 15 metų patirtį laboratorinės medicinos srityje turintis ir stiprų susidomėjimą AI palaikomu kraujo tyrimo rezultatų interpretavimu, jis siekia sujungti naujas technologijas su kasdiene klinikine praktika. Jo interesų sritys apima biomarkerių analizę, klinikinių sprendimų priėmimo palaikymo tyrimus ir populiacijai būdingų pamatinių verčių optimizavimą. Būdamas CMO, jis teikia klinikinį indėlį platformos vidiniam vertinimui (benchmarking) ir užtikrina medicininę Kantesti mokomųjų ataskaitų kokybės priežiūrą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *