Позитивний результат означає, що злитий ген виявлено; негативний — що його не виявлено за допомогою цього конкретного аналізу. Клінічне значення суттєво відрізняється на етапі діагностики та під час моніторингу лікування.
Цей гайд було підготовлено під керівництвом Доктор Томас Кляйн, доктор медичних наук у співпраці з Медична консультативна рада Кантесті ШІ, включаючи внесок професора, доктора Ганса Вебера та медичний огляд, проведений доктором медичних наук, доктором філософії Сарою Мітчелл.
Томас Кляйн, доктор медичних наук
Головний лікар, Кантесті А.І.
Доктор Томас Кляйн — сертифікований лікар-гематолог і терапевт із понад 15 років досвіду в лабораторній медицині та клінічному аналізі, підсиленому ШІ. Як головний медичний офіцер у Kantesti AI, він здійснює клінічний нагляд за медичною точністю власної нейромережі. Доктор Кляйн публікував роботи щодо інтерпретації біомаркерів і лабораторної діагностики.
Сара Мітчелл, доктор медичних наук, доктор філософії
Головний медичний радник – клінічна патологія та внутрішня медицина
Доктор Сара Мітчелл — сертифікована лікарка-патологоанатом із понад 18 років досвіду в лабораторній медицині та діагностичному аналізі. Вона має спеціалізовані сертифікати з клінічної хімії та широко публікувалася щодо панелей біомаркерів і лабораторного аналізу в клінічній практиці.
Проф. д-р Ганс Вебер, доктор філософії
Професор лабораторної медицини та клінічної біохімії
Проф. д-р Ганс Вебер має 30+ років експертизи в клінічній біохімії, лабораторній медицині та дослідженнях біомаркерів. Колишній президент Німецького товариства клінічної хімії, він спеціалізується на аналізі діагностичних панелей, стандартизації біомаркерів і лабораторній медицині, підсиленій ШІ.
- Значення позитивного результату BCR-ABL1: Аналіз виявив злитий ген, пов’язаний із хронічним мієлоїдним лейкозом і деякими гострими лімфобластними лейкозами; сам по собі результат не розрізняє ці діагнози.
- Значення негативного результату BCR-ABL1: У дослідженому зразку не виявлено жодного злитого гена, який охоплює цей аналіз. Негативний результат не виключає всіх лейкозів або всіх рідкісних транскриптів BCR-ABL1.
- Міжнародна шкала: Відсоткові значення BCR-ABL1 за результатами ПЛР описують стандартизоване співвідношення транскриптів, а не відсоток уражених частин тіла чи клітинних елементів.
- Велика молекулярна відповідь: Рівень BCR-ABL1 0.1% за МШ або нижче відповідає стандартному пороговому значенню MMR для належним чином контрольованого ХМЛ.
- Глибока молекулярна відповідь: MR4 відповідає рівню 0.01% IS або нижче; MR4.5 відповідає рівню 0.0032% IS або нижче за умови достатньої чутливості аналізу.
- Невиявлені результати: Негативний результат ПЛР не підтверджує MR4.5, якщо зразок не містить достатньої кількості матеріалу референтного гена для забезпечення такої чутливості.
- Контрольні показники лікування: У межах рекомендацій Європейської мережі з вивчення лейкемії 2020 року рівні 10%, 1% і 0.1% IS через 3, 6 і 12 місяців є пороговими значеннями оптимальної відповіді, які інтерпретують з урахуванням повної клінічної картини.
- Припинення лікування: Одного невиявленого результату недостатньо, щоб припинити приймання інгібітора тирозинкінази. Відібраним пацієнтам потрібна стійка глибока відповідь і план моніторингу під наглядом фахівця.
Що насправді означають позитивні й негативні результати BCR-ABL1
Позитивний результат тесту на BCR-ABL1 означає, що лабораторія виявила злиття BCR::ABL1 у вашому зразку. Негативний результат означає, що аналіз не виявив злиття, для виявлення якого його було розроблено. До початку лікування позитивний результат підтверджує діагноз лейкемії, пов’язаної зі злиттям генів; під час лікування він дає змогу оцінити залишкову хворобу. Невиявлений результат не обов’язково означає одужання.
На інтерпретацію більше впливає причина проведення тесту, ніж саме слово «позитивний». Розгляньмо двох умовних пацієнтів: 52-річного пацієнта, якого обстежують через стійкий лейкоцитоз, і 52-річного пацієнта, який уже отримує лікування ХМЛ. Першому потрібне діагностичне класифікування, а для другого результати потрібно порівняти з попередніми молекулярними вимірюваннями та графіком лікування.
Якісний результат показує, чи було виявлено мішень, тоді як кількісний результат вимірює її кількість у межах системи оцінювання, визначеної аналізом. У звіті, де зазначено «виявлено» без відсоткового значення, може бути належно ідентифіковано початковий транскрипт, але цього може бути недостатньо для рутинного оцінювання відповіді на лікування. Наше пояснення якісних та кількісних тестів допомагає розрізнити ці два формати звітності.
Інтерпретація починається з трьох деталей: показання до дослідження, охоплення аналізу та якість зразка. Я Томас Кляйн, MD, головний лікар Kantesti, і саме ці деталі я перевірив би, перш ніж обговорювати заспокійливе чи тривожне числове значення. Kantesti — це аналізатор аналізів крові на основі ШІ, який допомагає пояснювати термінологію лабораторних звітів; наші організація та фокус на клінічній практиці не замінюють інтерпретацію фахівця з молекулярної гематології.
Що злитий ген BCR::ABL1 говорить про біологічні властивості основного захворювання
BCR::ABL1 поєднує матеріал гена BCR на хромосомі 22 з матеріалом гена ABL1 на хромосомі 9. Утворений білок злиття має аномальну активність тирозинкінази. Зазвичай він виникає внаслідок набутої перебудови, що називається t(9;22), хоча варіантні або криптичні перебудови можуть призвести до такого самого злиття без типового хромосомного вигляду.
Філадельфійська хромосома — це змінена хромосома 22, яку традиційно пов’язують із цією перебудовою. Каріотипування досліджує структуру хромосом, тоді як ПЛР зазвичай виявляє РНК-транскрипт злитого гена після його перетворення на комплементарну ДНК. Це пов’язані, але не взаємозамінні результати: вигляд хромосом і кількість транскрипту відповідають на різні запитання.
BCR::ABL1 зазвичай є набутою зміною в клітинному клоні кровотворної системи, а не спадковою ознакою, наявною в усьому організмі. Якщо в одного з батьків ХМЛ із позитивним результатом на BCR::ABL1, це не означає, що дітям автоматично потрібно проходити тестування на це злиття генів. Це відрізняється від результату тесту на спадкову тромбофілію, як пояснено в нашому Інтерпретація фактора V Лейдена.
Біологічна значущість злиття генів не дає змоги визначити його кількість за результатом «так/ні». Один чітко позитивний діагностичний зразок може підтвердити наявність важливої мішені для лікування, але не дає змоги визначити, чи йдеться про ХМЛ у хронічній фазі, чи про гострий лейкоз із позитивним результатом на BCR::ABL1. Для такого розмежування сукупно враховують морфологію, імунофенотипування, хромосомні зміни та клінічний анамнез.
Чим відрізняються ПЛР, FISH і хромосомне дослідження на етапі діагностики
ПЛР виявляє транскрипти злиття генів, FISH виявляє характерний для злиття генів патерн сигналів ДНК, а каріотипування досліджує хромосоми в клітинах, що діляться. Для первинної діагностики часто потрібен не один метод, адже кожен має свої переваги. Відсоток за ПЛР, відсоток клітин із позитивним результатом FISH і відсоток метафаз із філадельфійською хромосомою не можна вважати одним і тим самим показником.
Діагностичне тестування на BCR::ABL1 виявляє молекулярну мішень, але саме по собі не визначає клітинну лінію чи фазу захворювання. У лабораторних рекомендаціях European LeukemiaNet описано взаємодоповнювальні ролі цитогенетичних досліджень, молекулярних тестів та ідентифікації транскрипту під час встановлення діагнозу (Cross et al., 2023). Тому навіть, здавалося б, очевидний позитивний результат може потребувати дослідження кісткового мозку й додаткового хромосомного аналізу.
Проточна цитометрія відповідає на інше діагностичне запитання, ніж ПЛР на BCR::ABL1: яка клітинна популяція наявна та які характеристики вона має. Наприклад, виявлення бластів 20% слід інтерпретувати відповідно до критеріїв класифікації конкретного захворювання, а не перетворювати на категорію відповіді за ПЛР. Наше обговорення Проточна цитометрія при ПНГ пояснює, чому клітинні та молекулярні показники слід розглядати окремо.
Мазок периферичної крові може посилити підозру, але не може замінити тестування на злиття генів. Базофілія, незрілі гранулоцити або незвична морфологія клітин можуть стати приводом для цільового обстеження, тоді як такі ознаки, як слізоподібні еритроцити в мазках розширюють диференційний діагноз. З’ясуйте, що означає відсоток у звіті: транскрипти, ядра в інтерфазі чи метафази — ці три знаменники принципово різні.
Чому p210, p190 і атипові транскрипти змінюють інтерпретацію
Назва транскрипту вказує, який РНК-сайт з’єднання BCR::ABL1 виявив тест, і визначає, як слід проводити подальший моніторинг. У більшості випадків ХМЛ експресуються транскрипти e13a2 або e14a2, які зазвичай називають p210. Транскрипт e1a2, який зазвичай називають p190, часто трапляється при ГЛЛ із позитивним результатом на BCR::ABL1, але не є винятковою ознакою цього діагнозу.
Приблизно 2% пацієнтів із ХМЛ мають атипові транскрипти, які стандартні тести на p210 можуть вимірювати ненадійно. Cross et al. (2023) рекомендують визначати транскрипт під час встановлення діагнозу, щоб моніторинг був спрямований на фактичне злиття генів. Негативний результат стандартного тесту значно менше заспокоює, якщо початковий позитивний транскрипт не було задокументовано або він не охоплюється цим тестом.
Для моніторингу атипового транскрипту може знадобитися персоналізований тест, а показники відповіді слід співвідносити з власним вихідним рівнем пацієнта, а не зі стандартними порогами IS. Значення p190 не слід автоматично порівнювати з етапними критеріями для ХМЛ із p210, такими як 0.1% IS. Лабораторія має зазначити, чи валідовано калібрування конкретного результату за Міжнародною шкалою для цього транскрипту.
Точна назва мішені важливіша за скорочення в заголовку звіту. У Kantesti наш пояснювальний підхід розмежовує виявлення злиття BCR::ABL1 та інші молекулярні тести, пов’язані з ABL1; наше Посібник з термінології біомаркерів містить ширший контекст. Зберігайте початковий звіт про транскрипт разом із подальшими результатами, особливо під час переходу між двома лікарнями чи молекулярними лабораторіями.
Що означає негативний результат тесту на BCR-ABL1 до встановлення діагнозу
Негативний діагностичний результат BCR::ABL1 означає, що в досліджуваному зразку не виявлено охопленого аналізом злитого гена; це не означає, що всі форми лейкемії виключено. За належного охоплення аналізом і належної якості зразка результат свідчить проти звичайного BCR::ABL1-позитивного ХМЛ. Якщо клінічна підозра зберігається, може знадобитися додаткове тестування, а не просто заспокоєння.
Технічно непридатний зразок не рівнозначний справжньому негативному результату. Деградована РНК, недостатня кількість клітинного матеріалу, інгібування або невдала ампліфікація референтного гена можуть зробити результат таким, що не піддається інтерпретації. Якщо у звіті одночасно зазначено, що мішень не виявлено, і міститься застереження щодо придатності зразка, ці два твердження слід розглядати разом, а не дозволяти заспокійливому формулюванню переважити обмеження.
BCR::ABL1-негативні захворювання все одно можуть спричиняти значні відхилення у загальному аналізі крові. Інші мієлоїдні новоутворення, гострі лейкемії та стани з недостатністю кісткового мозку потребують інших обстежень; негативний результат щодо злитого гена не виключає таких можливостей. Наш посібник із закономірностей показників CBC при апластичній анемії описує окремий шлях обстеження при недостатності кісткового мозку, не створюючи враження, що BCR::ABL1 є загальним скринінговим тестом.
Перш ніж змінювати діагностичні формулювання, результати, що не узгоджуються між собою, варто обговорити з лабораторією. Позитивний результат FISH на злитий ген за негативного стандартного ПЛР-тесту p210 може вказувати на транскрипт, не охоплений аналізом, або іншу технічну проблему, тоді як окремий надзвичайно низький сигнал ПЛР може потребувати підтвердження. Практичне питання полягає не в тому, який із двох тестів кращий, а в тому, чи досліджували обидва методи ту саму мішень у придатному матеріалі.
Як інтерпретувати відсоткове значення BCR-ABL1 за міжнародною шкалою у результаті ПЛР
Відсоток BCR-ABL1 за ПЛР за Міжнародною шкалою — це каліброване співвідношення транскриптів BCR::ABL1 до референтного гена, виражене відносно стандартизованого історичного базового рівня. Це не відсоток лейкемічних клітин у вашому організмі. Базовий рівень IS у 100% — це умовний референтний показник, а не твердження, що уражений кожен клітинний елемент.
Міжнародна шкала пов’язує лабораторні вимірювання зі стандартизованим базовим рівнем, використаним у ранніх дослідженнях лікування ХМЛ. Лабораторія застосовує встановлений метод калібрування, наприклад валідований коефіцієнт перерахунку або калібровану систему аналізу, до виміряного співвідношення транскриптів. Значення вище за 100% IS можливі й не означають, що лейкемічними є понад 100% клітин пацієнта.
Рівень BCR::ABL1, що становить 1% IS, у десять разів вищий за 0.1% IS, хоча різниця становить лише 0.9 відсоткового пункта. Знаменником у цьому вимірюванні є експресія референтного гена, а не звичайний підрахунок клітин. Наше пояснення щодо підрахунків і відсотків висвітлює пов’язану проблему знаменника, хоча відсотки в CBC і молекулярні співвідношення транскриптів є різними вимірюваннями.
Звіти, у яких не зазначено IS, не слід автоматично інтерпретувати за критеріями-етапами IS. Співвідношення BCR::ABL1/ABL1 0.08% без калібрування може як відповідати, так і не відповідати 0.08% IS — залежно від калібрування аналізу та охоплення транскриптів. Запитайте лабораторію, чи вже стандартизовано наведене значення; подвійне застосування перерахунку вводить в оману так само, як і його незастосування.
Kantesti — це платформа ШІ для розшифровки аналізів крові, яка допомагає розрізняти одиниці вимірювання у звітах, зокрема визначати, чи молекулярний відсоток явно позначено як IS. Низького наведеного значення недостатньо, щоб встановити категорію відповіді, якщо не зазначено калібрування або чутливість зразка. Для найнадійнішого порівняння разом із кожним відсотком слід вказувати назву транскрипту, лабораторію, референтний ген і дату.
Що означають порогові значення MMR, MR4 і MR4.5
Велика молекулярна відповідь, або MMR, означає, що рівень BCR::ABL1 становить 0.1% IS або нижче за стандартного моніторингу ХМЛ. MR4 означає 0.01% IS або нижче; MR4.5 — 0.0032% IS або нижче. Ці категорії описують поступове досягнення глибшої молекулярної відповіді за умови, що аналіз і зразок дають змогу підтвердити заявлену чутливість вимірювання.
Позначення MR описують логарифмічне зниження від стандартизованого вихідного рівня IS, а не зниження від індивідуального діагностичного показника кожного пацієнта. Зниження зі 100% до 0.1% IS у 1 000 разів відповідає MR3 або MMR. Пацієнт, у якого вихідний показник становить 35% IS, не повинен підставляти 35% замість стандартизованого вихідного рівня під час визначення MR4.
Низький позитивний результат усе ще може свідчити про відмінний контроль захворювання. Показник BCR::ABL1 0.006% IS чисельно відповідає MR4, хоча й залишається визначуваним, тому позитивний результат не означає автоматично неефективність лікування. І навпаки, наведені в таблиці категорії описують відповідь на лікування, а не рівні невідкладності; їх слід інтерпретувати з урахуванням тривалості лікування та серійних результатів.
Молекулярна відповідь і неспецифічні маркери клітинного обміну відповідають на різні запитання. Ізольоване підвищення ЛДГ і клітинного обміну не може замінити моніторинг BCR::ABL1 або визначити категорію MR. Якщо результат не визначається, запросіть кількість транскриптів референтного гена або валідовану заяву лабораторії щодо чутливості, перш ніж позначати результат як MR4.5 або MR5.
Як терміни лікування змінюють значення результату ПЛР
Відсоток BCR::ABL1 слід інтерпретувати з урахуванням часу від початку лікування, попередніх результатів і перерв у лікуванні. У системі критеріїв European LeukemiaNet 2020 року оптимальною вважається відповідь не вище 10% IS через 3 місяці, 1% через 6 місяців і 0.1% через 12 місяців. Окреме значення не дає повної оцінки лікування.
Критерії на 3, 6 і 12 місяців є основою для прийняття рішень, а не автоматичними вказівками змінити препарат. Hochhaus et al. (2020) зазначають, що значення вище 10% IS через 3 місяці потрібно підтвердити протягом 1–3 місяців, перш ніж вважати, що відповідь відповідає визначенню невдачі за цією системою критеріїв. Під час подальшого прийняття рішень спеціаліст також враховує темп зниження показника, переносимість препарату, супутні захворювання та цілі лікування.
Однаковий результат 0.2% IS може мати різне значення через 6 місяців лікування та після багатьох років стабільного MMR. Через 6 місяців він нижчий за порогове значення оптимальної відповіді 1% у системі критеріїв 2020 року; після тривалого періоду зі значеннями нижче 0.1% він може свідчити про втрату MMR і потребувати ретельнішого обстеження. Наш порівняння послідовних результатів наголошує на важливості фіксувати дати та клінічні події разом із результатами вимірювань.
Перерви в прийманні ліків можуть пояснювати повільніше зниження молекулярного показника, але самі по собі не доводять наявності біологічної резистентності. У гіпотетичного пацієнта зі значенням 0.8% IS через 6 місяців документально підтверджена 3-тижнева перерва через непереносимість вплинула б на інтерпретацію результату. Принесіть на прийом до гематолога фактичну дату початку лікування, дані про пропущені дози та дати перерв — не лише позначку «високий» у лабораторному звіті.
Чому результат BCR-ABL1, що не виявляється, не доводить одужання
«BCR::ABL1 не виявлено» означає, що в цьому зразку мішень не виявлена в межах підтвердженої чутливості методу; це не доводить, що зникла кожна клітина з геном злиття. Залишкові клітини можуть зберігатися в кількості нижче межі виявлення методу. Тому результат може бути негативним, хоча пацієнту й надалі потрібні ліки, молекулярний моніторинг або те й інше.
Глибина відповіді, за якої транскрипт не виявляється, залежить від кількості придатного для аналізу матеріалу референтного гена. Якщо як референтний ген використовують ABL1, за поширеними критеріями для підтвердження MR4 за умови невиявлення потрібно щонайменше 10,000 транскриптів ABL1, для MR4.5 — 32,000, а для MR5 — 100,000, за умови дотримання валідованого лабораторного протоколу (Cross et al., 2023). Ці кількості потрібні для оцінки належності вимірювання, а не є кількістю лейкемічних клітин.
Результат «не виявлено» за 8,000 транскриптів ABL1 не можна автоматично вважати такою самою глибиною відповіді, як результат «не виявлено» за 50,000 транскриптів. Другий зразок може підтвердити глибшу відповідь, тоді як перший не відповідає звичній вимозі щодо кількості ABL1 для MR4. Запитайте про чутливість, досягнуту саме в цьому зразку, а не лише про найкращу заявлену межу виявлення приладу.
В інших галузях медицини вислів «не виявлено» також описує результат аналізу, але наслідки для лікування залежать від конкретного захворювання. Наш Пояснення результату вірусного навантаження ВІЛ чітко розмежовує ці поняття вимірювання, не стверджуючи, що правила ведення ВІЛ застосовні до ХМЛ. Під час моніторингу BCR::ABL1 не сприймайте відображене значення 0.000% як математичний доказ відсутності залишкової хвороби.
Коли підвищення рівня або повторне виявлення BCR-ABL1 за результатами ПЛР потребує вжиття заходів
Результат BCR::ABL1, що зростає, потрібно інтерпретувати з урахуванням абсолютного рівня, зміни від вихідного значення та клінічної ситуації, а не панікувати лише через те, що показник виявляється. Зміна з 0.002% на 0.004% IS залишається в межах MR4, тоді як зміна з 0.02% на 0.2% перетинає поріг MMR. Такі ситуації потребують різного подальшого спостереження.
Дуже низькі рівні транскрипту мають більшу варіабельність вибірки, оскільки підраховується менше молекул-мішеней. «Виявлено нижче межі кількісного визначення» означає, що мішень виявлена, але її кількість неможливо оцінити зі звичною для лабораторії кількісною надійністю. Це формулювання відрізняється від відтворювано кількісно визначеного результату 0.2% IS, хоча обидва результати можуть бути позитивними.
Втрата MMR під час лікування потребує перевірки дотримання режиму лікування, перерв, взаємодій і можливої резистентності. Пояснення ШІ Kantesti мають зберігати розрізнення між дворазовим коливанням на низькому рівні та десятикратним зростанням, що перевищує 0.1% IS; жодне з них не слід інтерпретувати лише за кольоровим індикатором. Наше обговорення відмінностей між лабораторними обстеженнями містить загальні відомості про вимірювання, а не замінює правила молекулярної гематології.
Кількісне визначення злитого гена BCR::ABL1 і тестування мутацій кіназного домену ABL1 — це окремі аналізи. Перший відстежує кількість транскрипту злитого гена; другий може допомогти виявити резистентність до лікування, якщо це клінічно показано. Під час контрольованої ремісії без лікування втрата MMR зазвичай є підставою для невідкладного відновлення лікування, а не для очікування наступного планового тесту; водночас незначні коливання під час лікування можуть спершу стати підставою для повторного тестування.
Як поводження зі зразком і зміни лабораторії впливають на результати
Якість РНК, клітинність зразка, охоплення аналізу та калібрування лабораторії можуть впливати на впевненість в інтерпретації результатів BCR::ABL1. Для більшості рутинних молекулярних досліджень при ХМЛ використовують периферичну кров, яку часто збирають у пробірку з ЕДТА відповідно до місцевих інструкцій. Для цього аналізу зазвичай не потрібно бути натщесерце, проте належний забір і швидке оброблення зразка все одно важливі.
Зразок для молекулярного моніторингу має надійти до лабораторії в межах валідованих умов транспортування та стабільності. Не існує універсального правила 24 годин, яке могло б безпечно замінити інструкції лабораторії-одержувача; тип пробірки, температура й час транспортування залежать від методу. Наші рекомендації щодо підготовки до першого забору допоможуть організувати візит, але вимоги молекулярної лабораторії мають пріоритет.
Зміна лабораторії може спричинити вимірювальний зсув, схожий на біологічну зміну. Дві належно стандартизовані лабораторії прагнуть отримувати зіставні значення IS, але відмінності в екстракції, ампліфікації та вибірці на низьких рівнях усе ще мають значення. Якщо перший результат з нової лабораторії змінюється з 0.03% на 0.06% IS, фахівець має оцінити попередню динаміку та методологію, перш ніж інтерпретувати дворазову різницю як резистентність.
Результат цифрової ПЛР не є автоматично результатом за Міжнародною шкалою лише тому, що підрахунок молекул відбувається іншим способом. Для цифрового аналізу також потрібні належна валідація, охоплення транскриптів і калібрування за IS, перш ніж застосовувати звичайні порогові значення відповіді на лікування. Ведіть єдиний поздовжній запис із назвою лабораторії, типом зразка, референтним геном і чутливістю; він особливо стане в пригоді після двох або більше змін центру тестування.
Чи можна припинити лікування після повторних негативних тестів на BCR-ABL1?
Деякі ретельно відібрані пацієнти з ХМЛ можуть спробувати досягти ремісії без лікування після тривалої глибокої молекулярної відповіді, але самі лише повторні негативні тести не підтверджують відповідність критеріям. Гематолог має підтвердити анамнез захворювання, тривалість лікування, можливість моніторингу транскрипту та доступ до частого високочутливого тестування методом ПЛР. Не припиняйте приймати інгібітор тирозинкінази лише тому, що в одному звіті зазначено, що мішень не виявлена.
Рекомендації Європейської мережі з лейкемії щодо припинення лікування 2020 року передбачають першу хронічну фазу, тривале лікування та стійку глибоку відповідь. Мінімальна тривалість лікування зазвичай становить понад 5 років або понад 4 роки для інгібітора тирозинкінази другого покоління, а тривалість MR4 або глибшої відповіді має перевищувати 2 роки; також є додаткові критерії відповідності (Hochhaus et al., 2020). Місцеві та новіші спеціалізовані протоколи можуть відрізнятися; ці цифри не є переліком критеріїв для самостійної оцінки.
Ремісія без лікування досяжна для багатьох відібраних пацієнтів, але молекулярний рецидив залишається поширеним явищем. EURO-SKI повідомило про виживаність без молекулярного рецидиву на рівні 61% через 6 місяців і 50% через 24 місяці після припинення лікування (Saussele та ін., 2018). Ці оцінки стосуються відповідної критеріям дослідження популяції, а не кожного пацієнта, у якого отримано невизначуваний результат.
Рекомендації ELN 2020 року передбачають щомісячне проведення ПЛР протягом перших 6 місяців після припинення лікування, кожні 2 місяці протягом 6–12-го місяців, а надалі — кожні 3 місяці. Надійний доступ до тестування та оперативне отримання результатів є частиною плану безпеки. Наші рекомендації щодо відстеження тенденцій приймання ліків допомагають упорядкувати дати, але застосунок не може дозволити припинення лікування чи відкласти рішення про його відновлення.
Втрата MMR — підвищення рівня BCR::ABL1 понад 0.1% за IS — є звичайним молекулярним критерієм для відновлення лікування під час контрольованої спроби його припинення. Виявлення нижче цього порога не означає автоматичного завершення ремісії без лікування, хоча може стати підставою для частішого моніторингу. Річ у тім, що ремісія без лікування означає контроль захворювання без постійного приймання ліків; це не є лабораторним підтвердженням відсутності клітин, позитивних за злитим геном.
Що перевірити у своєму висновку та про що запитати гематолога
Перш ніж інтерпретувати результат BCR::ABL1, перевірте шість пунктів: мету тестування, транскрипт, зразок, статус за IS, чутливість і попередній результат із датою. Новий позитивний діагностичний результат потребує оперативного спостереження гематолога; результат моніторингу слід порівняти з вашим планом лікування. Жодну із цих ситуацій не можна безпечно оцінити лише за відсотковим показником.
Корисно поставити три запитання: чи отримано цей результат за Міжнародною шкалою, який рівень відповіді підтверджує зразок і чи змінилася моя категорія відповіді? Як Thomas Klein, MD, я раджу принести оригінальний звіт з ідентифікацією транскрипту, а також найновіший результат вимірювання. Наші клінічні методи та обмеження пояснюють, чому автоматизовані роз’яснення мають залишатися другорядними порівняно з оцінкою лікуючого спеціаліста.
Kantesti — це інструмент аналізу аналізів крові на основі ШІ, який допомагає впорядковувати термінологію у звітах і датовані лабораторні тенденції, але не може діагностувати лейкемію чи визначати зміни терапії інгібіторами тирозинкінази (TKI). Молекулярні звіти містять особливо чутливу інформацію, зокрема генетичні дані, пов’язані з діагнозом. Перегляньте наші правилами конфіденційності та обробки даних перш ніж ділитися звітом, і збережіть повний опис чутливості, а не завантажуйте лише одне обрізане числове значення.
Один новий позитивний результат за відсутності тяжких симптомів зазвичай є підставою для оперативного звернення до спеціаліста, а не для невідкладного візиту лише через молекулярну знахідку. Гарячка 38°C або вище під час протипухлинного лікування, сильна задишка, біль у грудях, сплутаність свідомості або значна кровотеча потребують термінового обстеження відповідно до вказівок вашої медичної команди. Наш контрольний список конфіденційності для надсилання звітів може допомогти підготувати документ, але за наявності невідкладних симптомів не чекайте на пояснення від ШІ.
Наукові публікації та докази, що лежать в основі цих порогових значень
Інтерпретація BCR::ABL1 у цій статті ґрунтується на клінічних рекомендаціях щодо ХМЛ, рекомендаціях для молекулярних лабораторій і даних про припинення лікування. Станом на 17 жовтня 2026 року конкретно цитовані джерела — рекомендації ELN 2020 року, рекомендації ELN для лабораторій 2023 року та звіт EURO-SKI 2018 року. Ця дата не означає, що у 2026 році було опубліковано нові рекомендації.
Три наведені нижче зовнішні джерела безпосередньо підтверджують різні положення цієї статті. Hochhaus та ін. (2020) обґрунтовують етапи відповіді та умови припинення лікування; Cross та ін. (2023) — охоплення транскриптів, калібрування та звітність про відповідь з урахуванням особливостей зразка. У Saussele та ін. (2018) наведено результати проспективного дослідження ремісії без лікування, які не слід плутати з аналітичною межею виявлення тесту.
Дві публікації Kantesti DOI — це пов’язані з лабораторною освітою ресурси, а не докази на підтвердження порогових значень BCR::ABL1 або припинення терапії TKI. Наш RDW interpretation publication стосується індексів еритроцитів, тоді як наш співвідношення для оцінювання функції нирок стосується інтерпретації лабораторних показників функції нирок. Така допоміжна лабораторна інформація може мати значення під час надання медичної допомоги, але жоден із ресурсів не вимірює злитий ген.
У записах DOI використано цитування в стилі APA з назвою на першому місці, оскільки метадані про авторів і дату публікації не були надані для перевірки. Посилання на ResearchGate та Academia.edu чітко позначені як результати пошуку, а не як твердження про наявність перевірених копій на цих платформах чи рецензування. Наші стандарти медичного контенту надають редакційний контекст; для ухвалення індивідуального рішення щодо лікування все одно потрібна консультація гематолога пацієнта та дотримання чинного місцевого протоколу.
Часті запитання
Чи означає позитивний результат тесту на BCR-ABL1, що в мене лейкемія?
Чітко позитивний результат BCR::ABL1 у відповідному діагностичному зразку вагомо свідчить про лейкемію, асоційовану зі злиттям генів, найчастіше ХМЛ або ГЛЛ із позитивним BCR::ABL1. Злиття зазвичай залучає хромосоми 9 і 22, але сам по собі результат не визначає клітинну лінію чи фазу захворювання. Гематологи оцінюють його разом із морфологічними даними, імунофенотипуванням і результатами дослідження хромосом. Неочікуваний дуже низький позитивний результат може потребувати підтвердження та перегляду обмежень методу аналізу, перш ніж буде встановлено діагноз.
Чи може негативний результат тесту на BCR-ABL1 виключити лейкемію?
Негативний результат тесту на BCR::ABL1 не виключає всі лейкози, оскільки багато лейкозів не містять цієї злитої послідовності. Він також не дає змоги надійно виключити транскрипт злиття, який не охоплює аналіз; приблизно 2% пацієнтів із ХМЛ мають атипові транскрипти. Належна якість зразка та відповідне охоплення аналізу роблять негативний результат інформативнішим. За стійких відхилень може знадобитися додаткове молекулярне тестування, проточна цитометрія або оцінка кісткового мозку.
Що означає 0.1% BCR-ABL1 за Міжнародною шкалою?
BCR::ABL1 на рівні 0.1% IS відповідає звичайному пороговому значенню великої молекулярної відповіді за належного моніторингу ХМЛ. Це означає зниження у три логарифми, або у 1 000 разів, від стандартизованого вихідного рівня IS у 100%, а не обов’язково від початкового діагностичного значення для цього пацієнта. Відсоток є каліброваним співвідношенням транскриптів, а не часткою лейкемічних клітин. Його клінічна значущість залежить від тривалості лікування, попередніх результатів і придатності аналізу.
Чи означає невизначуваний рівень BCR-ABL1, що хворобу вилікувано?
Невиявлювана BCR::ABL1 не є доказом вилікування, оскільки залишкові клітини з позитивним злиттям генів можуть залишатися нижче межі виявлення зразка. Для обґрунтованого твердження про невиявлювану MR4.5 зазвичай потрібно щонайменше 32 000 референтних транскриптів ABL1 у належним чином валідованому аналізі. Зразок із меншою кількістю придатного для аналізу матеріалу може підтверджувати менш глибоку відповідь, навіть якщо в обох звітах зазначено, що сигнал не виявлено. Продовжуйте лікування та моніторинг, якщо ваш гематолог не надасть альтернативний план під наглядом.
Чи може BCR-ABL1 знову стати позитивним після негативного результату?
BCR::ABL1 може знову стати виявлюваним після результату «не виявлено» через варіабельність вибірки на низькому рівні, зниження експозиції до лікування або збільшення залишкової хвороби. Зміна від «не виявлено» до 0.004% IS усе ще може відповідати MR4, якщо аналіз дає підстави для такої класифікації. Підвищення понад 0.1% IS означає втрату великої молекулярної відповіді та має більше клінічне значення. Зверніться до своєї гематологічної команди, особливо під час ремісії без лікування, замість того щоб самостійно змінювати прийом препаратів.
Чи можу я припинити прийом препарату від ХМЛ після негативного результату ПЛР-тесту?
Одного негативного результату ПЛР на BCR::ABL1 недостатньо, щоб безпечно припинити медикаментозне лікування ХМЛ. Окремим пацієнтам можна спробувати досягти ремісії без лікування після тривалої терапії інгібіторами тирозинкінази, стійкої глибокої молекулярної відповіді та підтвердження відповідності іншим критеріям. Згідно з рекомендаціями ELN 2020 року, зазвичай потрібні понад 5 років лікування або понад 4 роки лікування інгібітором тирозинкінази другого покоління, а також глибока відповідь тривалістю понад 2 роки. Частий ПЛР-моніторинг і негайне відновлення лікування в разі втрати великої молекулярної відповіді мають вирішальне значення для контрольованого припинення терапії.
Як часто слід перевіряти рівень BCR-ABL1 методом ПЛР під час лікування?
ПЛР BCR::ABL1 зазвичай проводять приблизно кожні 3 місяці під час лікування ХМЛ, а за невпевненої відповіді, зміни лікування або підвищення рівня транскрипту — частіше. Моніторинг під час ремісії без лікування є інтенсивнішим: рекомендації ELN 2020 року передбачають щомісячні аналізи протягом перших 6 місяців після припинення лікування. Потім рекомендується проводити аналізи кожні 2 місяці впродовж 6–12-го місяців, а надалі — кожні 3 місяці. Ваш гематолог може скоригувати графік відповідно до чинних місцевих рекомендацій і вашої індивідуальної ситуації.
Отримайте аналіз крові з підтримкою ШІ вже сьогодні
Приєднуйтесь до понад 2 мільйонів користувачів у всьому світі, які довіряють Kantesti для миттєвого та точного аналізу лабораторних тестів. Завантажте результати аналізу крові та отримайте комплексну інтерпретацію біомаркерів 15,000+ за секунди.
📚 Дослідження з посиланнями на публікації
Klein, T., Mitchell, S., & Weber, H. (2026). Аналіз крові на RDW: повний посібник з RDW-CV, MCV та MCHC. Медичні дослідження ШІ Kantesti.
Klein, T., Mitchell, S., & Weber, H. (2026). Пояснення співвідношення сечовини крові до креатиніну: посібник з тестування функції нирок. Медичні дослідження ШІ Kantesti.
📖 Зовнішні медичні посилання
Cross NCP та ін. (2023). Лабораторні рекомендації Європейської мережі з лейкемії щодо діагностики та лікування хронічного мієлоїдного лейкозу. Лейкемія.
Saussele S та ін. (2018). Припинення терапії інгібіторами тирозинкінази при хронічному мієлоїдному лейкозі (EURO-SKI): заздалегідь запланований проміжний аналіз проспективного багатоцентрового нерандомізованого дослідження. The Lancet Oncology.
📖 Продовжити читання
Дослідіть більше експертно перевірених медичних посібників від Кантесті медичної команди:

Тест на антитіла до десмоглеїну: позитивні патерни та пемфігус
Тлумачення результатів лабораторного дослідження на автоімунні бульозні захворювання: оновлення 2026 року. Зрозуміло для пацієнтів. Позитивний результат тесту на антитіла до десмоглеїну підтверджує пемфігус лише за відповідності...
Читати статтю →
Дихальний тест на СІБО: водень, метан і підготовка — пояснення
Інтерпретація лабораторних аналізів для оцінки здоров’я травної системи: оновлення 2026 року, зрозуміло для пацієнтів. Дихальний тест на СІБО вимірює вміст газів після прийому глюкози або лактулози...
Читати статтю →
Позитивний IgM до вірусу Чикунгунья: терміни, тривалість збереження та підтвердження
Інтерпретація лабораторних аналізів на чікунгунью: оновлення 2026 року, зрозуміло для пацієнтів. Позитивний результат на антитіла потребує врахування термінів, а не просто позначки в...
Читати статтю →
Позитивний результат тесту на IgM до вірусу Західного Нілу: що це означає та як його підтвердити
Інтерпретація результатів лабораторних досліджень на інфекційні захворювання. Оновлення 2026 року. Зрозуміле для пацієнтів пояснення. Позитивний результат тесту на IgM до вірусу Західного Нілу свідчить про можливу нещодавню інфекцію, але...
Читати статтю →
Позитивний результат ПЛР на BK-вірус: ризик для крові, сечі та трансплантованої нирки
Інтерпретація лабораторних аналізів після трансплантації нирки: оновлення 2026 року. Пояснення для пацієнтів. Позитивний результат виявляє вірусну ДНК — не обов’язково ушкодження вашої пересадженої...
Читати статтю →
Результати тесту на бабезіоз: позитивні антитіла та інфекція
Тлумачення результатів лабораторних досліджень на інфекційні захворювання: оновлення 2026 року, зрозуміле для пацієнтів. Позитивний результат тесту на антитіла може свідчити про попередній контакт із Babesia...
Читати статтю →Відкрийте для себе всі наші посібники з здоров’я та інструменти аналізу аналізів крові на основі ШІ за адресою kantesti.net
⚕️ Медична відмова від відповідальності
Ця стаття призначена лише для освітніх цілей і не становить медичної поради. Завжди консультуйтеся з кваліфікованим медичним працівником щодо рішень про діагностику та лікування.
Сигнали довіри E-E-A-T
Досвід
Лікарський клінічний огляд робочих процесів інтерпретації лабораторних показників.
Експертиза
Лабораторна медицина з акцентом на те, як біомаркери поводяться в клінічному контексті.
Авторитетність
Написано доктором Томасом Кляйном за редакційного перегляду докторки Сари Мітчелл і професора доктора Ганса Вебера.
Довірливість
Інтерпретація на основі доказів із чіткими шляхами подальших дій, щоб зменшити тривогу.