Resultats de la prova BCR-ABL1: positius, negatius i escala de PCR

Categories
Articles
Hematologia molecular Interpretació de l’anàlisi de sang Actualització 2026 Apte per a pacients

Positiu vol dir que s’ha detectat la fusió; negatiu vol dir que aquest assaig concret no l’ha detectada. El significat clínic canvia substancialment entre el diagnòstic i el seguiment del tractament.

📖 ~12 minuts 📅
📝 Publicat: 🩺 Revisat mèdicament: ✅ Basat en l’evidència
⚡ Resum ràpid v1.0 —
  1. Significat de BCR-ABL1 positiu: L’assaig ha detectat la fusió associada a la leucèmia mieloide crònica i a algunes leucèmies limfoblàstiques agudes; el resultat, per si sol, no permet diferenciar aquests diagnòstics.
  2. Significat de BCR-ABL1 negatiu: No s’ha detectat cap fusió inclosa en l’assaig a la mostra analitzada. Un resultat negatiu no exclou totes les leucèmies ni tots els transcrits rars de BCR-ABL1.
  3. Escala internacional: Els percentatges de BCR-ABL1 per PCR descriuen una proporció estandarditzada de transcrits, no el percentatge del cos ni dels elements cel·lulars afectats.
  4. Resposta molecular major: Un valor de BCR-ABL1 igual o inferior a 0.1% IS compleix el llindar habitual de MMR en la LMC amb seguiment adequat.
  5. Resposta molecular profunda: MR4 correspon a 0.01% IS o menys; MR4.5 correspon a 0.0032% IS o menys, amb una sensibilitat de l’assaig adequada.
  6. Resultats indetectables: Un resultat negatiu de PCR no permet establir MR4.5 si la mostra no conté prou material del gen de referència per assolir aquesta sensibilitat.
  7. Fites del tractament: El marc de l’European LeukemiaNet de 2020 utilitza 10%, 1% i 0.1% IS als 3, 6 i 12 mesos com a llindars de resposta òptima, interpretats tenint en compte el quadre clínic complet.
  8. Interrupció del tractament: Un resultat indetectable no és motiu per interrompre un inhibidor de la tirosina-cinasa. Els pacients seleccionats necessiten una resposta profunda sostinguda i un pla de seguiment supervisat per un especialista.

Què signifiquen realment els resultats positius i negatius de BCR-ABL1

Els resultats positius de la prova de BCR-ABL1 indiquen que el laboratori ha detectat la fusió BCR::ABL1 a la mostra. Els resultats negatius indiquen que l’assaig no ha detectat la fusió que estava dissenyat per trobar. Abans del tractament, un resultat positiu dona suport al diagnòstic d’una leucèmia associada a una fusió; durant el tractament, mesura la malaltia residual. Un resultat indetectable no significa necessàriament curació.

Resultats de la prova BCR-ABL1 il·lustrats mitjançant la fusió cromosòmica i escenes contrastades de detecció molecular
Figura 1: El mateix resultat de la fusió respon a preguntes diferents abans i durant el tractament.

El motiu de la prova canvia la interpretació més que no pas la paraula «positiu». Considerem dos pacients hipotètics: una persona de 52 anys a qui s’està estudiant per una leucocitosi persistent i una persona de 52 anys que ja rep tractament per a la LMC. La primera necessita una classificació diagnòstica; la segona necessita una comparació amb les mesures moleculars anteriors i el calendari del tractament.

Un resultat qualitatiu indica si s’ha detectat una diana, mentre que un resultat quantitatiu en mesura la quantitat dins del marc definit per l’assaig. Un informe que indiqui «detectat» sense percentatge pot ser adequat per a la identificació inicial del transcrit, però insuficient per avaluar rutinàriament la resposta. La nostra explicació de proves qualitatives i quantitatives ajuda a distingir aquests dos formats d’informe.

La interpretació comença amb tres detalls: la indicació, la cobertura de l’assaig i la qualitat de la mostra. Soc Thomas Klein, MD, director mèdic de Kantesti, i aquests són els detalls que comprovaria abans de comentar un valor tranquil·litzador o preocupant. Kantesti és un analitzador d’anàlisis de sang basat en IA que ajuda a explicar la terminologia dels informes de laboratori; els nostres organització i focus clínic no substitueixen la interpretació de l’hematologia molecular per part d’un especialista.

Què revela la fusió BCR::ABL1 sobre la biologia subjacent

BCR::ABL1 uneix material del gen BCR del cromosoma 22 amb el del gen ABL1 del cromosoma 9. La proteïna de fusió resultant presenta una activitat anòmala de tirosina-cinasa. Generalment sorgeix d’un reordenament adquirit anomenat t(9;22), tot i que reordenaments variants o críptics poden produir la mateixa fusió sense una aparença cromosòmica clàssica.

Context dels resultats de la prova BCR-ABL1 que mostra una fusió adquirida entre el cromosoma 9 i el cromosoma 22
Figura 2: La fusió adquirida genera un senyal de cinasa que el tractament dirigit pot suprimir.

El cromosoma Filadèlfia és el cromosoma 22 alterat que tradicionalment s’associa a aquest reordenament. Un cariotip examina l’estructura dels cromosomes, mentre que la PCR detecta habitualment el transcrit d’ARN de la fusió després de convertir-lo en ADN complementari. Són troballes relacionades, però no mesures intercanviables: l’aspecte dels cromosomes i l’abundància del transcrit responen a preguntes diferents.

BCR::ABL1 sol ser un canvi adquirit en un clon de cèl·lules hematopoètiques, no una alteració hereditària present a tot el cos. Que un progenitor tingui LMC positiva per BCR::ABL1 no significa automàticament que calgui fer la prova d’aquesta fusió als seus fills. Això és diferent d’un resultat de trombofília hereditària, tal com s’explica a la nostra Interpretació del factor V Leiden.

La importància biològica d’una fusió no ens indica la seva quantitat a partir d’un informe de sí o no. Una mostra diagnòstica clarament positiva pot establir una diana terapèutica crucial, però no pot indicar si la malaltia és una LMC en fase crònica o una leucèmia aguda positiva per BCR::ABL1. La morfologia, la immunofenotipificació, les troballes cromosòmiques i els antecedents clínics estableixen conjuntament aquesta distinció.

En què es diferencien la PCR, la FISH i l’anàlisi cromosòmica en el moment del diagnòstic

La PCR detecta transcrits de fusió, la FISH detecta un patró de senyal d’ADN associat a la fusió i el cariotipatge examina els cromosomes de les cèl·lules en divisió. El diagnòstic inicial sovint requereix més d’un mètode perquè cadascun té punts forts diferents. Un percentatge de PCR, un percentatge de cèl·lules positives per FISH i un percentatge de metafases positives per al cromosoma Filadèlfia no s’han de tractar com si fossin la mateixa mesura.

Circuit dels resultats de la prova BCR-ABL1 que mostra la preparació de la PCR, els senyals de fusió per FISH i l’avaluació cromosòmica
Figura 3: Tres mètodes de laboratori examinen diferents nivells del mateix reordenament genètic.

Les proves diagnòstiques de BCR::ABL1 identifiquen la diana molecular, però no estableixen per si soles el llinatge cel·lular ni la fase de la malaltia. Les recomanacions de laboratori de la European LeukemiaNet descriuen les funcions complementàries de la citogenètica, les proves moleculars i la identificació de transcrits en el moment del diagnòstic (Cross et al., 2023). Per tant, un resultat positiu que sembli senzill encara pot requerir una avaluació de la medul·la òssia i anàlisis cromosòmiques addicionals.

La citometria de flux respon una pregunta diagnòstica diferent de la PCR de BCR::ABL1: quina població cel·lular hi ha i quines característiques expressa. Una troballa d’explosió de 20%, per exemple, s’ha d’interpretar segons els criteris de classificació específics de la malaltia, en lloc de convertir-la en una categoria de resposta de PCR. La nostra explicació de Citometria de flux per a l’HPN il·lustra per què les mesures cel·lulars i moleculars s’han de mantenir separades.

Un frotis de sang perifèrica pot reforçar la sospita, però no pot substituir les proves de fusió. La basofília, els granulòcits immadurs o una morfologia cel·lular inusual poden motivar una investigació específica, mentre que troballes com ara cèl·lules en llàgrima als frotis amplien el diagnòstic diferencial. Pregunteu si el percentatge de l’informe descriu transcrits, nuclis en interfase o metafases: aquests tres denominadors són fonamentalment diferents.

Per què p210, p190 i els transcrits atípics en canvien la interpretació

El nom del transcrit identifica quina unió d’ARN de BCR::ABL1 ha detectat la prova i determina com s’ha de fer el seguiment posterior. La majoria dels casos de LMC expressen transcrits e13a2 o e14a2, anomenats habitualment p210. El transcrit e1a2, anomenat habitualment p190, és freqüent en la LLA positiva per BCR::ABL1, però no és exclusiu d’aquest diagnòstic.

Resultats de la prova BCR-ABL1 representats per diferents models de unions d’RNA de fusió al costat de la preparació de l’assaig
Figura 4: La identitat del transcrit determina si una prova de seguiment rutinària pot monitorar la malaltia.

Aproximadament 2% dels pacients amb LMC tenen transcrits atípics que potser no es poden mesurar de manera fiable amb les proves rutinàries de p210. Cross et al. (2023) recomanen identificar el transcrit en el moment del diagnòstic perquè el seguiment tingui com a diana la fusió real. Un resultat negatiu en una prova estàndard és molt menys tranquil·litzador si el transcrit originalment positiu no s’ha documentat mai o queda fora de la cobertura d’aquesta prova.

El seguiment de transcrits atípics pot requerir una prova personalitzada i mesures de resposta referenciades al valor basal propi del pacient, en lloc dels llindars estàndard de l’IS. Una ràtio p190 no s’hauria de comparar automàticament amb fites de la LMC p210, com ara 0.1% IS. El laboratori ha d’especificar si el resultat concret té una calibració validada a l’Escala Internacional per a aquest transcrit.

El nom exacte de la diana és més important que l’abreviatura de la capçalera de l’informe. A Kantesti, el nostre enfocament explicatiu distingeix la detecció de la fusió BCR::ABL1 d’altres proves moleculars relacionades amb ABL1; el nostre guia de terminologia de biomarcadors ofereix un context més ampli. Conserveu l’informe original del transcrit juntament amb els resultats de seguiment, especialment quan canvieu entre dos hospitals o laboratoris moleculars.

Què significa un resultat negatiu de BCR-ABL1 abans del diagnòstic

Un resultat diagnòstic negatiu de BCR::ABL1 significa que la mostra analitzada no contenia cap fusió inclosa detectable; no vol dir que s’hagi descartat tota leucèmia. El resultat va en contra de la LMC convencional positiva per BCR::ABL1 quan la cobertura de l’assaig i la qualitat de la mostra són adequades. Si persisteix la sospita clínica, pot ser necessari fer proves complementàries en lloc de limitar-se a tranquil·litzar.

Escena dels resultats de la prova BCR-ABL1 que compara preparacions d’RNA adequades i inadequades per a una prova negativa
Figura 5: Un resultat negatiu requereix tant una cobertura adequada dels transcrits com una mostra adequada.

Una mostra tècnicament inadequada no equival a un resultat genuïnament negatiu. L’ARN degradat, una quantitat insuficient de material cel·lular, la inhibició o una amplificació fallida del gen de referència poden fer que un resultat no sigui interpretable. Si un informe conté tant «no detectat» com un advertiment sobre l’adequació de la mostra, cal llegir conjuntament aquestes dues afirmacions, en lloc de permetre que la frase tranquil·litzadora prevalgui sobre la limitació.

Els trastorns negatius per BCR::ABL1 encara poden causar alteracions importants en un hemograma complet. Altres neoplàsies mieloides, leucèmies agudes i trastorns d’insuficiència medul·lar requereixen estudis diferents; un resultat negatiu de la fusió no resol aquestes possibilitats. La nostra guia sobre els patrons de CBC en l’anèmia aplàstica explica una via diferent d’insuficiència medul·lar sense donar a entendre que BCR::ABL1 sigui una prova de cribratge general.

Els resultats discordants mereixen una consulta amb el laboratori abans de canviar les etiquetes diagnòstiques. Un resultat positiu de FISH per a la fusió amb una PCR rutinària de p210 negativa pot suggerir un transcrit no cobert o un altre problema tècnic, mentre que un senyal de PCR aïllat i extremament baix pot requerir confirmació. La qüestió pràctica no és quin dels dos mètodes preval, sinó si tots dos van examinar la mateixa diana en material adequat.

Com interpretar un percentatge de BCR-ABL1 per PCR a l’escala internacional

Un percentatge BCR-ABL1 PCR de l’Escala Internacional és una proporció calibrada de transcrits BCR::ABL1 respecte d’un gen de referència, expressada en relació amb una línia de base històrica estandarditzada. No és el percentatge de cèl·lules leucèmiques del cos. La línia de base IS del 100% és una convenció de referència, no una afirmació que tots els elements cel·lulars estiguin afectats.

Visualització dels resultats de la prova BCR-ABL1 que compara l’abundància d’RNA de fusió amb el material del gen de referència
Figura 6: Els percentatges de l’Escala Internacional estandarditzen les proporcions de transcrits, no compten els elements cel·lulars afectats.

L’Escala Internacional vincula les mesures de laboratori amb la línia de base estandarditzada utilitzada en els primers estudis de tractament de la LMC. Un laboratori aplica un mètode de calibratge establert, com ara un factor de conversió validat o un sistema d’assaig calibrat, a la proporció de transcrits mesurada. Es poden obtenir valors superiors al 100% IS i això no implica que més del 100% de les cèl·lules d’un pacient siguin leucèmiques.

Un BCR::ABL1 de l’1% IS és deu vegades superior a un del 0,1% IS, tot i que la diferència és de només 0,9 punts percentuals. El denominador de la mesura és l’expressió del gen de referència, no un recompte cel·lular convencional. La nostra explicació de recomptes i percentatges posa en relleu un problema relacionat amb el denominador, tot i que els percentatges del CBC i les proporcions moleculars de transcrits són mesures diferents.

Els informes que ometen l’IS no s’han d’interpretar automàticament aplicant-hi les fites de l’IS. Una proporció BCR::ABL1/ABL1 bruta del 0,08% podria correspondre o no al 0,08% IS, segons el calibratge de l’assaig i la cobertura dels transcrits. Pregunteu al laboratori si el valor que es mostra ja està estandarditzat; aplicar dues vegades una conversió és tan enganyós com no aplicar-la.

Kantesti és una plataforma d’interpretació anàlisi de sang basada en IA que ajuda a distingir les unitats dels informes, inclòs si un percentatge molecular està indicat explícitament com a IS. Un nombre baix a l’informe no és suficient per establir una categoria de resposta si no es disposa del calibratge o de la sensibilitat de la mostra. La comparació més segura conserva el nom del transcrit, el laboratori, el gen de referència i la data al costat de cada percentatge.

Què signifiquen els llindars MMR, MR4 i MR4.5

La resposta molecular major, o MMR, significa que BCR::ABL1 és del 0,1% IS o inferior en el seguiment estàndard de la LMC. MR4 significa 0,01% IS o inferior; MR4.5 significa 0,0032% IS o inferior. Aquestes categories descriuen respostes moleculars progressivament més profundes, sempre que l’assaig i la mostra permetin assolir la sensibilitat de mesura indicada.

Resultats de la prova BCR-ABL1 mostrats amb equipament de proves moleculars calibrat i preparacions de referència
Figura 7: Les categories de resposta més profundes requereixen ràtios de transcrits més baixes i una sensibilitat de mesura suficient.

Les etiquetes MR descriuen reduccions logarítmiques respecte del valor basal estandarditzat de l’IS, no reduccions respecte del valor diagnòstic personal de cada pacient. Una disminució del 100% IS a l’1% IS és una reducció de 1.000 vegades i correspon a MR3 o MMR. Un pacient que comença en un 35% IS no hauria de substituir el valor basal estandarditzat pel 35% IS a l’hora d’assignar MR4.

Un resultat positiu baix encara pot representar un control excel·lent de la malaltia. Un BCR::ABL1 del 0,006% IS compleix numèricament els criteris de MR4 tot i continuar sent detectable, de manera que un resultat positiu no significa automàticament fracàs del tractament. A la inversa, les categories de la taula són descriptors de resposta, no nivells de gravetat d’emergència, i s’han d’interpretar tenint en compte la durada del tractament i els resultats seriats.

La resposta molecular i els marcadors inespecífics de renovació cel·lular responen a preguntes diferents. Un augment aïllat de l’LDH i la renovació cel·lular no pot substituir la monitorització de BCR::ABL1 ni assignar una categoria MR. Si el resultat és indetectable, sol·liciteu el recompte de transcrits del gen de referència o la declaració de sensibilitat validada del laboratori abans de classificar-lo com a MR4.5 o MR5.

Valor basal estandarditzat 100% IS Valor basal històric de referència; no és un percentatge cel·lular ni un interval normal.
MR2 ≤1% IS Una reducció molecular de dos logaritmes respecte del valor basal estandarditzat.
MMR / MR3 ≤0,1% IS Resposta molecular major; una reducció de tres logaritmes.
MR4 ≤0,01% IS Una reducció de quatre logaritmes, amb una sensibilitat adequada de l’assaig i de la mostra.
MR4.5 ≤0,0032% IS Una reducció de 4,5 logaritmes, amb una sensibilitat adequada de l’assaig i de la mostra.
MR5 ≤0.001% IS Una reducció de cinc ordres de magnitud; requereix proves especialment sensibles i adequades.

Com canvia el significat d’un resultat de PCR segons el moment del tractament

El percentatge de BCR::ABL1 s’ha d’interpretar tenint en compte el temps transcorregut des de l’inici del tractament, els resultats anteriors i les interrupcions del tractament. El marc de la European LeukemiaNet de 2020 defineix les respostes òptimes com a no més d’10% IS als 3 mesos, 1% als 6 mesos i 0.1% als 12 mesos. Un valor aïllat no constitueix una avaluació completa del tractament.

Escena de seguiment dels resultats de la prova BCR-ABL1 amb paquets de mostres seqüencials i consulta amb un especialista
Figura 8: La durada del tractament i l’evolució molecular determinen què significa un resultat.

Les fites dels 3, 6 i 12 mesos són marcs per a la presa de decisions, no instruccions automàtiques per canviar la medicació. Hochhaus et al. (2020) especifiquen que un valor superior a 10% IS als 3 mesos s’ha de confirmar al cap d’1–3 mesos abans que es compleixi la definició de fracàs d’aquest marc. Les decisions posteriors de l’especialista també tenen en compte el ritme de disminució, la tolerància al fàrmac, les comorbiditats i els objectius del tractament.

El mateix resultat de 0.2% IS pot tenir implicacions diferents als 6 mesos i després d’anys de MMR estable. Als 6 mesos és inferior al llindar de resposta òptima de 1% del marc de 2020; després d’un llarg període per sota de 0.1%, pot representar una pèrdua de MMR i justificar una investigació més exhaustiva. El nostre comparació dels resultats seriats posa l’accent en la importància de vincular les dates i els esdeveniments clínics a les mesures.

Les interrupcions de la medicació poden explicar una disminució molecular més lenta sense demostrar resistència biològica. En un pacient hipotètic amb 0.8% IS als 6 mesos, una interrupció documentada de 3 setmanes per intolerància seria rellevant per a la interpretació. Porteu a la visita d’hematologia la data real d’inici, l’historial de dosis omeses i les dates de les interrupcions, no només l’avís de valor alt del laboratori.

Per què un resultat indetectable de BCR-ABL1 no demostra la curació

BCR::ABL1 no detectable vol dir que no s’ha detectat cap diana dins dels límits de sensibilitat demostrats per aquella mostra; no demostra que hagin desaparegut totes les cèl·lules positives per la fusió. Poden quedar cèl·lules residuals per sota del límit de detecció de la prova. Per tant, un informe pot ser negatiu i, alhora, el pacient pot continuar necessitant medicació, seguiment molecular o totes dues coses.

Il·lustració dels resultats de la prova BCR-ABL1 que mostra una població cel·lular residual escassa associada a la fusió
Figura 9: Les poblacions residuals positives per la fusió poden romandre per sota del límit de detecció molecular d’una mostra.

La profunditat d’una resposta no detectable depèn de la quantitat de material usable del gen de referència que s’hagi analitzat. Amb ABL1 com a gen de referència, els criteris d’ús habitual exigeixen almenys 10,000 transcrits d’ABL1 per confirmar MR4 no detectable, 32,000 per a MR4.5 i 100,000 per a MR5, d’acord amb el procediment validat del laboratori (Cross et al., 2023). Aquests recomptes avaluen l’adequació de la mesura; no són recomptes de cèl·lules leucèmiques.

No detectat amb 8,000 transcrits d’ABL1 no es pot assignar automàticament a la mateixa profunditat que no detectat amb 50,000. La segona mostra pot avalar una afirmació de resposta més profunda, mentre que la primera no compleix el requisit habitual de recompte d’ABL1 per a MR4. Demaneu la sensibilitat assolida en aquesta mostra concreta, no simplement el millor límit de detecció anunciat per l’instrument.

No detectable també és una afirmació pròpia dels assaigs en altres camps, però les implicacions per al tractament depenen de la malaltia. El nostre Explicació de la càrrega viral del VIH deixa clara aquesta distinció en la mesura sense donar a entendre que les normes de tractament del VIH siguin aplicables a la LMC. En el seguiment de BCR::ABL1, eviteu interpretar un valor mostrat de 0.000% com una prova matemàtica que no hi ha cap malaltia residual.

Quan un resultat de PCR creixent o recentment detectable requereix actuar

Un augment del resultat de BCR::ABL1 requereix interpretar-ne el nivell absolut, el canvi respecte al valor basal i el context clínic, no pas alarmar-se només perquè sigui detectable. Un canvi de 0.002% a 0.004% IS continua dins de MR4, mentre que un canvi de 0.02% a 0.2% traspassa el llindar de MMR. Aquestes situacions requereixen seguiments diferents.

Concepte dels resultats de la prova BCR-ABL1 que mostra poblacions medul·lars portadores de la fusió i una abundància canviant de transcrits
Figura 10: Un augment és més rellevant quan traspassa un llindar de resposta o persisteix.

Les mesures de transcripció molt baixes presenten més variabilitat de mostreig perquè es compten menys molècules diana. «Detectable per sota del límit de quantificació» vol dir que s’ha detectat la diana, però que no se’n pot estimar la quantitat amb la fiabilitat quantitativa habitual del laboratori. Aquesta formulació és diferent d’un resultat quantificat de manera reproduïble de 0,2% IS, tot i que tots dos poden aparèixer com a positius.

La pèrdua de la MMR mentre se segueix el tractament justifica revisar l’adherència, les interrupcions, les interaccions i la possible resistència. Les explicacions de la IA Kantesti han de preservar la distinció entre una fluctuació de baixa intensitat de dues vegades i un augment de deu vegades que supera el 0,1% IS; cap dels dos casos no s’ha d’interpretar basant-se únicament en un indicador de color. La nostra explicació de les diferències entre visites al laboratori aporta context general sobre les mesures, no substitueix les normes d’hematologia molecular.

La quantificació de la fusió BCR::ABL1 i l’anàlisi de mutacions del domini cinasa d’ABL1 són proves diferents. La primera mesura l’abundància del transcrit de fusió; la segona pot investigar la resistència al tractament quan estigui indicat clínicament. Durant una remissió sense tractament supervisada, la pèrdua de la MMR sol comportar la represa ràpida del tractament, en lloc d’esperar una altra prova rutinària, mentre que les fluctuacions lleus durant el tractament poden portar primer a repetir la prova.

Com afecten els resultats la gestió de la mostra i els canvis de laboratori

La qualitat de l’RNA, la cellularitat de la mostra, la cobertura de l’assaig i el calibratge del laboratori poden canviar el grau de confiança amb què s’interpreten els resultats de BCR::ABL1. La majoria dels controls moleculars rutinaris de la LMC es fan amb sang perifèrica, sovint recollida en un tub amb EDTA d’acord amb les instruccions locals. En general, no cal estar en dejú per a aquesta prova, però la recollida correcta i el processament ràpid continuen sent importants.

Flux de recollida de resultats de la prova BCR-ABL1 amb una mostra protegida i materials de transport molecular
Figura 11: La recollida i el processament correctes protegeixen l’RNA necessari per mesurar la fusió de manera fiable.

Una mostra per al control molecular ha d’arribar al laboratori dins les condicions validades de transport i estabilitat. No hi ha cap regla universal de 24 hores que pugui substituir amb seguretat les instruccions del laboratori receptor; el tipus de tub, la temperatura i el temps de transport depenen del mètode. La nostra orientació per preparar-se per a la primera extracció ajuda a organitzar la cita, però prevalen els requisits del laboratori molecular.

Canviar de laboratori pot introduir un pas de mesura que s’assembli a un canvi biològic. Dos laboratoris degudament estandarditzats procuren obtenir valors IS comparables, però continuen sent rellevants les diferències d’extracció, amplificació i mostreig a nivells baixos. Si un primer resultat d’un laboratori nou canvia de 0,03% a 0,06% IS, l’especialista ha d’examinar la trajectòria i la metodologia prèvies abans d’interpretar la diferència de dues vegades com a resistència.

La PCR digital no és automàticament un resultat de l’Escala Internacional només perquè compti les molècules d’una altra manera. Un assaig digital també necessita una validació adequada, cobertura dels transcrits i calibratge IS abans d’aplicar els llindars de resposta convencionals. Mantingueu un únic registre longitudinal amb el nom del laboratori, el tipus de mostra, el gen de referència i la sensibilitat; això és especialment útil després de dos o més canvis de centre de proves.

Es pot aturar el tractament després de diversos resultats negatius de BCR-ABL1?

Alguns pacients amb LMC seleccionats acuradament poden provar d’assolir una remissió sense tractament després d’una resposta molecular profunda sostinguda, però una sèrie de proves negatives, per si sola, no n’estableix l’elegibilitat. Un hematòleg ha de confirmar els antecedents de la malaltia, la durada del tractament, la possibilitat de monitorar el transcrit i l’accés a proves PCR sensibles freqüents. No deixeu de prendre un inhibidor de la tirosina-cinasa perquè un informe indiqui que el resultat és indetectable.

Discussió sobre la remissió sense tractament dels resultats de la prova BCR-ABL1, amb planificació de la medicació i materials de seguiment molecular
Figura 12: La remissió sense tractament requereix un seguiment planificat, no pas declarar que no hi ha malaltia residual.

El marc de discontinuació de l’European LeukemiaNet de 2020 inclou la primera fase crònica, un tractament prolongat i una resposta profunda sostinguda. La durada mínima del tractament és, en general, de més de 5 anys, o de més de 4 anys en el cas d’un TKI de segona generació, amb més de 2 anys de MR4 o una resposta més profunda i condicions addicionals d’elegibilitat (Hochhaus et al., 2020). Els protocols locals i els protocols especialitzats més recents poden diferir; aquestes xifres no són una llista de comprovació per a l’autoavaluació.

La remissió sense tractament és assolible per a molts pacients seleccionats, però la recurrència molecular continua sent freqüent. EURO-SKI va comunicar una supervivència lliure de recaiguda molecular del 61% als 6 mesos i del 50% als 24 mesos d’haver interromput el tractament (Saussele et al., 2018). Aquestes estimacions s’apliquen a una població d’estudi elegible, no a tots els pacients que obtenen un resultat indetectable.

El marc ELN de 2020 recomana fer una PCR mensual durant els primers 6 mesos després d’interrompre el tractament, cada 2 mesos entre els mesos 6 i 12, i cada 3 mesos a partir de llavors. L’accés fiable a les proves i la comunicació ràpida dels resultats formen part del pla de seguretat. La nostra guia de seguiment de les tendències de la medicació ajuda a organitzar les dates, però una aplicació no pot autoritzar la interrupció del tractament ni endarrerir una decisió de represa.

La pèrdua de la MMR —un augment de BCR::ABL1 per sobre de l’1% a l’IS— és el desencadenant molecular habitual per reprendre el tractament durant un intent supervisat d’interrupció. La detectabilitat per sota d’aquest llindar no posa fi automàticament a la remissió sense tractament, tot i que pot motivar un seguiment més estret. El cas és que la remissió sense tractament significa control sense medicació continuada; no és una prova de laboratori que demostri que no queden cèl·lules positives per a la fusió.

Què cal comprovar a l’informe i què cal preguntar a l’hematòleg

Abans d’interpretar un informe de BCR::ABL1, comproveu sis elements: la finalitat de la prova, el transcrit, la mostra, l’estat de l’IS, la sensibilitat i el resultat anterior amb data. Un resultat positiu nou d’una prova diagnòstica requereix un seguiment hematològic ràpid; un resultat de seguiment s’ha de comparar amb el vostre pla de tractament. Cap de les dues situacions no es pot avaluar de manera segura només a partir del percentatge.

Escena de revisió dels resultats de la prova BCR-ABL1 amb models de cromosomes, materials de mostra i mans d’un especialista
Figura 13: Una interpretació completa combina els detalls de la prova, els resultats anteriors i el pla de tractament.

Tres preguntes útils són: aquest resultat està expressat a l’Escala Internacional, quina profunditat de resposta permet determinar la mostra i ha canviat la meva categoria de resposta? Com a Thomas Klein, MD, la meva recomanació pràctica és portar l’informe original d’identificació del transcrit, així com l’última mesura. Les nostres metodologia clínica i limitacions expliquen per què les explicacions automatitzades han de quedar subordinades a l’avaluació de l’especialista que us tracta.

Kantesti és una eina d’anàlisi d’anàlisis de sang basada en IA que pot ajudar a organitzar la terminologia dels informes i les tendències de laboratori datades, però no a diagnosticar una leucèmia ni a orientar canvis dels TKI. Els informes moleculars contenen informació especialment sensible, incloses troballes genètiques vinculades al diagnòstic. Reviseu la nostra privacitat i gestió de dades abans de compartir un informe i conserveu la declaració completa de sensibilitat en lloc de pujar només una xifra retallada.

Un resultat positiu nou sense símptomes greus sol requerir que us poseu en contacte ràpidament amb l’especialista, en lloc d’anar a urgències només per la troballa molecular. La febre de 38 °C o més durant un tractament contra el càncer, la falta d’aire greu, el dolor toràcic, la confusió o un sagnat important requereixen una valoració urgent d’acord amb les instruccions del vostre equip. La nostra llista de comprovació de privacitat per compartir informes us pot ajudar a preparar un document, però no espereu una explicació de la IA si teniu símptomes urgents.

Publicacions de recerca i evidència que sustenta aquests llindars

La interpretació de BCR::ABL1 d’aquest article es basa en les recomanacions clíniques per a la LMC, les directrius de laboratori molecular i les dades sobre la interrupció del tractament. A 17 d’octubre de 2026, les fonts citades específicament són les recomanacions ELN de 2020, les recomanacions ELN de laboratori de 2023 i l’informe EURO-SKI de 2018. La data no implica que s’hagi publicat una nova guia el 2026.

Model d’evidència dels resultats de la prova BCR-ABL1 que relaciona la reordenació cromosòmica, l’ARN de fusió i la proteïna cinasa
Figura 14: Les dades clíniques relacionen la biologia de la fusió, la mesura molecular validada i les decisions de tractament.

Les tres referències externes següents avalen directament diferents parts d’aquest article. Hochhaus et al. (2020) avalen els objectius de resposta i les condicions per interrompre el tractament; Cross et al. (2023) avalen la cobertura dels transcrits, el calibratge i la notificació de respostes sensibles a la mostra. Saussele et al. (2018) aporten resultats prospectius sobre la remissió sense tractament, que no s’han de confondre amb el límit de detecció analítica d’una prova.

Les dues publicacions DOI Kantesti són recursos d’educació de laboratori relacionats, no pas proves que validin els llindars de BCR::ABL1 o la interrupció dels TKI. El nostre publicació d'interpretació RDW tracta els índexs eritrocitaris, mentre que el nostre la relació de la funció renal tracta la interpretació dels resultats de laboratori renal. Aquesta informació complementària de laboratori pot ser rellevant durant l’atenció, però cap dels dos recursos mesura la fusió.

Les entrades DOI utilitzen citacions APA amb el títol en primer lloc, ja que no es van proporcionar metadades d’autoria i data de publicació per verificar-les. Els enllaços a ResearchGate i Academia.edu s’identifiquen clarament com a cerques, no com a afirmacions que hi hagi còpies allotjades verificades o revisió per parells. Els nostres estàndards de contingut mèdic aporten el context editorial; una decisió terapèutica individual encara requereix la intervenció de l’hematòleg del pacient i el protocol local vigent.

Preguntes freqüents

Un resultat positiu de la prova BCR-ABL1 vol dir que tinc leucèmia?

Un resultat clarament positiu de BCR::ABL1 en una mostra diagnòstica adequada és un fort indici de leucèmia associada a una fusió, sovint LMC o LLA positiva per BCR::ABL1. La fusió implica típicament els cromosomes 9 i 22, però el resultat per si sol no identifica el llinatge cel·lular ni la fase de la malaltia. Els hematòlegs l’interpreten juntament amb la morfologia, la immunofenotipificació i les troballes cromosòmiques. Un resultat positiu inesperat i extremament baix pot requerir confirmació i una revisió de les limitacions de la prova abans d’assignar un diagnòstic.

Una prova negativa de BCR-ABL1 pot descartar la leucèmia?

Un resultat negatiu de la prova de BCR::ABL1 no descarta totes les leucèmies, perquè moltes no contenen aquesta fusió. Tampoc no pot excloure de manera fiable un transcrit de fusió que l’assaig no cobreixi; aproximadament el 2% dels pacients amb LMC tenen transcrits atípics. Una qualitat adequada de la mostra i una cobertura apropiada de l’assaig fan que un resultat negatiu sigui més informatiu. Les troballes anormals persistents poden requerir proves moleculars addicionals, citometria de flux o una avaluació de la medul·la òssia.

Què significa 0,1% BCR-ABL1 a l’escala internacional?

0 BCR::ABL1 del 0,1% IS compleix el llindar habitual de resposta molecular major en la LMC monitorada adequadament. Representa una reducció de tres ordres de magnitud, o de 1.000 vegades, respecte del valor basal estandarditzat de l’IS del 100%, no necessàriament respecte del valor diagnòstic original d’aquest pacient. El percentatge és una ràtio de transcrits calibrada, no el percentatge de cèl·lules leucèmiques. La seva importància clínica depèn de la durada del tractament, dels resultats previs i de l’adequació de l’assaig.

Un BCR-ABL1 indetectable és el mateix que estar curat?

Un BCR::ABL1 indetectable no és una prova de curació, perquè poden persistir cèl·lules positives per a la fusió per sota del límit de detecció de la mostra. Una afirmació de MR4.5 indetectable sol requerir almenys 32.000 transcripcions de referència d’ABL1 en una prova validada adequadament. Una mostra amb menys material utilitzable pot justificar una resposta menys profunda, tot i que tots dos informes indiquin que no s’ha detectat. Continueu el tractament i el seguiment, tret que el vostre hematòleg us proporcioni un pla alternatiu supervisat.

Pot tornar a donar positiu el BCR-ABL1 després d’haver estat negatiu?

BCR::ABL1 pot tornar-se detectable després d’un resultat indetectable a causa de la variació del mostreig a nivells baixos, una exposició reduïda al tractament o un augment de la malaltia residual. Un canvi d’indetectable a 0.004% IS encara pot representar MR4 si l’assaig permet aquesta classificació. Un augment per sobre de 0.1% IS significa la pèrdua de la resposta molecular major i té més rellevància clínica. Poseu-vos en contacte amb el vostre equip d’hematologia, especialment durant la remissió sense tractament, en lloc de modificar la medicació pel vostre compte.

Puc deixar la medicació per a la LMC després d’una prova PCR negativa?

Una única prova PCR negativa de BCR::ABL1 no és suficient per interrompre amb seguretat la medicació per a la LMC. Alguns pacients seleccionats poden intentar una remissió sense tractament després d’una teràpia prolongada amb TKI, d’una resposta molecular profunda sostinguda i de la confirmació que compleixen altres criteris d’elegibilitat. El marc ELN de 2020 generalment exigeix més de 5 anys de tractament, o més de 4 anys en el cas d’un TKI de segona generació, i més de 2 anys de resposta profunda. La monitorització freqüent per PCR i el reinici immediat del tractament si es perd la RMM són elements fonamentals d’un pla de suspensió supervisat.

Amb quina freqüència s'ha de controlar la PCR de BCR-ABL1 durant el tractament?

La PCR de BCR::ABL1 se mesura habitualment aproximadament cada 3 mesos durant el tractament de la LMC, amb proves més freqüents quan la resposta és incerta, es canvia el tractament o augmenten els nivells del transcrit. La monitorització durant la remissió sense tractament és més intensiva: el marc ELN de 2020 recomana fer proves mensuals durant els primers 6 mesos després d’interrompre el tractament. A continuació, recomana fer proves cada 2 mesos durant els mesos 6–12 i cada 3 mesos després. El vostre hematòleg pot ajustar el calendari d’acord amb les directrius locals vigents i la vostra situació individual.

Obteniu avui una anàlisi de sang amb IA

Uneix-te a més de 2 milions d’usuaris a tot el món que confien en Kantesti per a una anàlisi instantània i precisa de proves de laboratori. Pengeu els vostres resultats d’anàlisi de sang i rebeu una interpretació completa de biomarcadors 15,000+ en segons.

📚 Publicacions de recerca citades

1

Klein, T., Mitchell, S., & Weber, H. (2026). Anàlisi de sang de RDW: guia completa de RDW-CV, MCV i MCHC. Kantesti Recerca mèdica amb IA.

2

Klein, T., Mitchell, S., & Weber, H. (2026). Explicació de la relació BUN/Creatinina: Guia de proves de funció renal. Kantesti Recerca mèdica amb IA.

📖 Referències mèdiques externes

3

Hochhaus A et al. (2020). Recomanacions europees LeukemiaNet 2020 per al tractament de la leucèmia mieloide crònica. Leukemia.

4

Cross NCP et al. (2023). Recomanacions de la European LeukemiaNet per al laboratori en el diagnòstic i el tractament de la leucèmia mieloide crònica. Leukemia.

5

Saussele S et al. (2018). Interrupció del tractament amb inhibidors de la tirosina-cinasa en la leucèmia mieloide crònica (EURO-SKI): anàlisi intermèdia preespecificada d’un assaig prospectiu, multicèntric i no aleatoritzat. The Lancet Oncology.

Més de 2 milionsProves analitzades
127+Països
75+Idiomes

⚕️ Avís mèdic

Senyals de confiança E-E-A-T

⭐

Experiència

Revisió clínica liderada per metges dels fluxos de treball d’interpretació de laboratori.

📋

Experiència

Enfocament en medicina de laboratori sobre com es comporten els biomarcadors en context clínic.

👤

Autoritat

Escrit pel Dr. Thomas Klein amb revisió de la Dra. Sarah Mitchell i el Prof. Dr. Hans Weber.

🛡️

Fiabilitat

Interpretació basada en l’evidència amb vies de seguiment clares per reduir l’alarma.

🏢 Kantesti LTD Registrada a Anglaterra i Gal·les · Número d’empresa. 17090423 Londres, Regne Unit · kantesti.net
blank
Per Prof. Dr. Thomas Klein

El Dr. Thomas Klein és un hematòleg clínic certificat per la junta directiva que exerceix com a director mèdic (Chief Medical Officer) a Kantesti AI. Amb més de 15 anys d’experiència en medicina de laboratori i un fort interès en la interpretació de resultats d’anàlisi de sang amb suport d’IA, treballa per connectar la nova tecnologia amb la pràctica clínica quotidiana. Les seves àrees d’interès inclouen l’anàlisi de biomarcadors, la recerca en suport a la decisió clínica i l’optimització de rangs de referència específics per a poblacions. Com a CMO, aporta aportacions clíniques al benchmarking intern de la plataforma i proporciona supervisió clínica per a la qualitat mèdica dels informes educatius de Kantesti.

Deixa un comentari

L'adreça electrònica no es publicarà. Els camps necessaris estan marcats amb *