Doplnky pre bežcov: vodítka z krvného testu ako prvé

Kategórie
Články
Running Health Interpretácia laboratórnych výsledkov Aktualizácia 2026 Pre pacientov zrozumiteľné

Bežcom zameraný, laboratórny prístup na rozhodnutie, či vám železo, vitamín D, B12, horčík, elektrolyty, kreatín alebo regeneračné živiny skutočne dávajú zmysel.

📖 ~12 minút 📅
📝 Publikované: 🩺 Odborne medicínsky revidované: ✅ Podložené dôkazmi
⚡ Rýchle zhrnutie v1.0 —
  1. Ferritín pod 30 ng/ml u bežca často naznačuje vyčerpané zásoby železa, aj skôr, než klesne hemoglobín.
  2. Saturácia železa pod 20% podporuje nedostatok železa; saturácia železa nad 45% robí železo bez dohľadu rizikovým.
  3. 25-OH vitamínu D pod 20 ng/ml je nedostatok, zatiaľ čo mnohí lekári v oblasti vytrvalosti sa snažia o 30–50 ng/mL u symptomatických športovcov.
  4. Vitamín B12 pod 200 pg/ml je zvyčajne nedostatok; 200–350 pg/mL však môže stále mať význam, ak je vysoké MMA alebo homocysteín.
  5. Séra horčíka 1,7–2,2 mg/dL môže vyzerať normálne aj pri nízkom intracelulárnom horčíku, takže kŕče si vyžadujú širšiu kontrolu elektrolytov.
  6. Sodík pod 135 mmol/L po dlhých behoch naznačuje riziko hyponatriémie a nemalo by sa to riešiť iba tým, že budete piť viac vody.
  7. CK nad 1000 IU/l môže sa vyskytnúť po náročných vytrvalostných podujatiach; AST môže stúpnuť skôr zo svalov než z poškodenia pečene.
  8. Kreatín 3 – 5 g denne môže pomôcť pri sile a opakovaných šprintoch, ale môže zvýšiť kreatinín bez skutočného poškodenia obličiek.
  9. albumín nižší ako 3,5 g/dl alebo pretrvávajúco vysoké BUN mení konverzáciu o proteínových práškoch a výžive na regeneráciu.

Začnite laboratórnymi výsledkami, nie všeobecným „runner stackom“

To najlepšie doplnky pre bežcov sú tie, ktoré potvrdzujú vaše krvné testy: železo, keď sú feritín a saturácia železa nízke, vitamín D, keď je 25-OH D nedostatočný, B12, keď je B12 alebo MMA abnormálne, horčík alebo elektrolyty, keď minerálne vzorce sedia na kŕče, a bielkoviny alebo kreatín, keď tomu zodpovedajú výsledky na regeneráciu a ciele tréningu. Som Thomas Klein, MUDr., a toto je prístup zameraný na bežcov, ktorý používame v Kantesti AI namiesto toho, aby sme každému športovcovi dávali rovnaký balík doplnkov.

suplementy pre bežcov zobrazené vedľa obrazoviek s interpretáciou laboratórnych výsledkov a ukazovateľov regenerácie pri vytrvalostnom športe
Obrázok 1: Laboratórne vzorce by mali rozhodnúť, ktoré doplnky pre bežcov si zaslúžia pozornosť.

Užitočný „runner panel“ zvyčajne začína krvný obraz, feritín, saturácia transferínu, 25-OH vitamín D, B12, folát, horčík, sodík, draslík, kreatinín, BUN, AST, ALT, CK a CRP. Bežci, ktorí chcú širší pohľad na výkonnosť, môžu tento zoznam porovnať s naším sprievodcom k vyšetreniami krvi športovcov, pretože tréning vytrvalosti mení viaceré výsledky, ktoré všeobecné články o zdraví považujú za nemenné.

V mojej analýze 2M+ nahraných laboratórnych výsledkov je najčastejšou chybou, že sa neberie príliš málo doplnkov; ide o to, že sa symptóm ako únava lieči ako problém jedného živinového faktora. 34-ročný maratónsky bežec s feritínom 18 ng/ml, vitamínom D 17 ng/ml a CK 760 IU/l potrebuje iný plán než cyklista s normálnym železom, ale so sodíkom 132 mmol/l po horúcej udalosti.

Kantesti AI interpretuje výsledky bežeckých laboratórnych testov tak, že číta vzorce naprieč ukazovateľmi, jednotkami a trendmi, nie že reaguje na jeden červený varovný signál. Záleží na tom, pretože nízkom feritíne pri normálnom hemoglobíne naznačuje skoré vyčerpanie železa, zatiaľ čo nízky hemoglobín s vysokým feritínom a vysokým CRP naznačuje úplne iný problém.

Od 10. mája 2026 je moje praktické pravidlo jednoduché: najprv testovať, potom dopĺňať, tretie prekontrolovať. Ak sa doplnok nedá priamo priradiť k merateľnému nedostatku, bezpečnostnému problému alebo cieľu výkonnosti, zvyčajne sa bežca spýtam, prečo ho chce.

Feritín a indície železa pri únave a ťažkých nohách

Ferritín pod 30 ng/ml u bežca na vytrvalosť často znamená, že zásoby železa sú vyčerpané, aj keď je hemoglobín ešte stále v norme. Bežec s feritínom 15 – 30 ng/ml, saturáciou transferínu pod 20% a klesajúcim MCH alebo MCV je typický kandidát na náhradu železa riadenú lekárom, nie na ďalší produkt s kofeínom.

suplementy pre bežcov zamerané na vyšetrenie feritínu a interpretáciu zásob železa v laboratóriu
Obrázok 2: Feritín často klesá ešte predtým, než hemoglobín potvrdí anémiu z nedostatku železa.

Feritín je bielkovina na ukladanie železa, nie priame meranie cirkulujúceho železa. Referenčné intervaly pre dospelých sa líšia, no mnohé laboratóriá uvádzajú približne 12 – 150 ng/ml pre ženy a 30 – 400 ng/ml pre mužov; u bežcov sú hodnoty pod 30 ng/ml informatívnejšie než nízka hranica v referenčnom varovaní.

Tento vzorec vidím neustále u menštruujúcich bežkýň a športovcov s vysokým počtom kilometrov: hemoglobín 12,7 g/dl, MCV 84 fl, feritín 11 ng/ml a sťažnosť, že kopce zrazu pôsobia brutálne. Náš hlbší sprievodca na nízkom feritíne pri normálnom hemoglobíne vysvetľuje, prečo môže krvný obraz vyzerať “v poriadku”, zatiaľ čo metabolizmus energie závislý od železa nie je v poriadku.

Typický režim perorálneho užívania železa je 40 – 65 mg elementárneho železa každý druhý deň na 6 – 8 týždňov, pričom sa užíva mimo vápnika, kávy, čaju a jedál s vysokým obsahom vlákniny. Dávkovanie obdeň nie je len šetrnejšie pre tráviaci trakt; môže tiež znížiť blokádu vstrebávania sprostredkovanú hepcidínom po väčších denných dávkach.

Po 6 – 8 týždňoch skontrolujte znovu feritín, krvný obraz (CBC) a saturáciu transferínu, nie po 6 dňoch. Feritín, ktorý stúpne z 12 na 32 ng/mL, môže zlepšiť príznaky, ale zvyčajne chcem pochopiť príčinu straty: silné menštruácie, nízky príjem energie, gastrointestinálne príznaky, časté darovanie krvi alebo hemolýzu pri dopade nohy u veľmi náročných bežcov.

Typické laboratórne referenčné hodnoty Ženy 12 – 150 ng/ml; muži 30 – 400 ng/ml Široký rozsah pre bežnú populáciu, nie vždy ideálny pre príznaky súvisiace s vytrvalosťou
Zóna na bežeckých hodinkách 30-50 ng/ml Môže byť dostatočné, ale záleží na príznakoch a tréningovej záťaži
Pravdepodobne vyčerpané zásoby 15 – 30 ng/ml Vyšetrenie železa a revízia stravy zvyčajne dáva zmysel
Veľmi nízke zásoby < 15 ng/ml Výrazne podporuje nedostatok železa a vyžaduje následné sledovanie

Kedy sú doplnky železa pri nízkom železe zlý krok

Doplňky železa sú nebezpečné, keď je feritín vysoký, saturácia transferínu vysoká alebo keď zápal posúva feritín nahor. Saturácia transferínu nad 45% zvyšuje obavy z fyziológie preťaženia železom, pričom feritín nad 300 ng/mL u žien alebo nad 400 ng/mL u mužov si pred pridaním železa vyžaduje kontext.

suplementy pre bežcov porovnané s ukazovateľmi saturácie železa a bezpečnostnými markerami feritínu
Obrázok 3: Železo pomáha vyčerpaným bežcom, ale môže uškodiť pri nesprávnom „vzore“ železa.

Fráza doplnky pri nízkom železe je pre bežcov príliš nepresné, pretože sérové železo kolíše podľa dennej doby, nedávnych jedál a zápalu. Bezpečnejšia interpretácia využíva feritín, TIBC, saturáciu transferínu, CRP a krvný obraz spolu; naše sprievodca štúdiami železa prechádza týmto vzorcom podrobnejšie.

Feritín je akútno-fázový reaktant, takže bežec s feritínom 210 ng/mL a CRP 18 mg/L po respiračnej infekcii nemusí mať dostatok využiteľného železa. Telo môže „skrývať“ železo počas aktivácie imunity, a preto zmena saturácie železa a zápalových markerov mení význam toho istého čísla feritínu.

Nezodpovedne užívané železo môže spôsobiť zápchu, nevoľnosť a tmavú stolicu, ale väčším problémom je prehliadnutie hemochromatózy, ochorenia pečene alebo zápalového ochorenia. Ak je feritín opakovane vysoký, náš článok o čo znamená vysoký feritín je lepšie ďalšie čítanie než štítok doplnku.

Praktický tip: nikdy nezačínajte železo len preto, že sa vám zdajú ťažké nohy. Začnite železo preto, že ucelený panel železa ukazuje vyčerpanie, potom ho znovu skontrolujte a prestaňte, keď je cieľ splnený.

Saturácia transferínu 20-45% Bežne očakávaný rozsah pre dospelých
Nízka saturácia <20% Podporuje nedostatok železa, keď je feritín nízky alebo hraničný
vysoká saturácia >45% Nepridávajte železo bez lekárskeho posúdenia
Vysoký feritín plus vysoká saturácia Feritín >300 – 400 ng/mL so TSAT >45% Vyžaduje vyšetrenie preťaženia železom alebo príčin súvisiacich s pečeňou

Nedostatok vitamínu D: dávkujte podľa výsledku 25-OH D

25-OH vitamínu D pod 20 ng/ml je nedostatok a doplnky pri nedostatku vitamínu D by sa mali dávkovať podľa hladiny v krvi, nie podľa odhadu. Mnohým bežcom sa darí pri hodnote približne 30 – 50 ng/mL, ale tlačenie nad 100 ng/mL zvyšuje riziko bez preukázaného prínosu pre vytrvalosť.

suplementy pre bežcov s vyšetrením vitamínu D v laboratóriu, indíciami slnečného žiarenia a signálmi regenerácie kostí
Obrázok 4: Dávkovanie vitamínu D by sa malo riadiť podľa nameranej hladiny 25-OH D.

Usmernenie Endocrine Society od Holick et al. definovalo nedostatok vitamínu D ako 25-OH D nižšie než 20 ng/mL a insuficienciu ako 21-29 ng/mL, hoci niektoré skupiny zamerané na zdravie kostí akceptujú 20 ng/mL ako dostatočné pre mnohých dospelých (Holick et al., 2011). Pri vytrvalostných športovcoch s anamnézou stresovej fraktúry, opakovanými ochoreniami alebo zimným tréningom venujem pozornosť hodnotám pod 30 ng/mL.

Mierne nízky výsledok okolo 22-28 ng/mL často reaguje na 1000-2000 IU vitamínu D3 denne s jedlom obsahujúcim tuk. Výsledok pod 12 ng/mL, najmä pri nízkom vápniku alebo vysokej hladine PTH, si zaslúži liečbu určenú lekárom a kontrolu o 8-12 týždňov; náš článok o dávkovaní podľa hladiny v časti dopĺňanie vitamínu D uvádza bezpečnejšie rozmedzia.

Bežci si niekedy zabúdajú, že stav vitamínu D je čiastočne sezónna geografická závislosť, čiastočne pigmentácia kože, čiastočne zloženie tela a čiastočne vstrebávanie. Videla som bežcov na bežiacom páse v interiéri v slnečných krajinách, ktorí mali hodnotu 14 ng/mL, pretože tréning prebiehal pred svitaním a po práci.

Toxicita vitamínu D je zriedkavá, ale je reálna. 25-OH D nad 100-150 ng/mL, najmä ak je vápnik nad 10,5 mg/dL, by malo ukončiť bežné dopĺňanie a spustiť kontrolu liekov a doplnkov.

Častý cieľ 30-50 ng/ml Často je to rozumné pre symptomatických bežcov a športovcov s rizikom pre kosti
Nedostatočné 20–29 ng/ml Môže si vyžadovať denný D3 v závislosti od príznakov, sezóny a rizika
nedostatok <20 ng/mL Zvyčajne potrebuje náhradu a kontrolu
Možný rozsah toxicity Urgentne skontrolujte vápnik, kreatinín, príznaky a expozíciu doplnkom. Vyhnite sa ďalšiemu vitamínu D vo vysokých dávkach a skontrolujte vápnik

Indície B12 a folátu za únavou, necitlivosťou a slabším tempom

Vitamín B12 pod 200 pg/ml zvyčajne podporuje nedostatok a 200-350 pg/mL môže byť stále klinicky relevantné, keď je zvýšený metylmalónová kyselina alebo homocysteín. Bežci s vegánskou stravou, tráviacimi ťažkosťami, užívaním metformínu alebo mravčením nôh si zaslúžia viac než len základný krvný obraz.

suplementy pre bežcov spojené s vyšetrením B12, zdravím nervov a indíciami únavy pri vytrvalosti
Obrázok 5: Nedostatok B12 môže ovplyvniť nervy ešte skôr, než sa anémia stane zjavnou.

Nedostatok B12 sa môže objaviť aj bez makrocytózy, najmä na začiatku alebo keď nedostatok železa súčasne potláča MCV smerom nadol. Bežec s B12 240 pg/mL, feritínom 9 ng/mL a MCV 82 fL nemusí vykazovať veľkosť červených krviniek, ktorú sľubujú učebnice.

Silnejšie funkčné ukazovatele sú metylmalónová kyselina nad približne 0,4 µmol/L a homocysteín nad 15 µmol/L, v závislosti od laboratória. Náš článok o Nedostatok B12 bez anémie vysvetľuje, prečo necitlivosť, zmeny rovnováhy a pálenie nôh môžu predchádzať dramatickej zmene hemoglobínu.

Bežný plán náhrady je 1000 μg perorálne B12 denne počas 8 – 12 týždňov, potom udržiavacie dávkovanie podľa stravy a príčiny. Injekcie môžu byť preferované pri závažných neurologických príznakoch, pernicioznej anémii alebo malabsorpcii, no veľa bežcov vstrebáva vysokodávkové perorálne B12 dostatočne.

Folát nie je náhradou za B12. Podávanie vysokých dávok kyseliny listovej pri tom, keď chýba B12, môže zlepšiť anémiu, zatiaľ čo neurologické poškodenie pokračuje—jedna z tých „tichých“ klinických pascí, vďaka ktorým je poradenstvo len pre jeden nutrient rizikové.

Horčík a „cramp“ vyšetrenia: čo číslo neukáže

Sérový horčík sa zvyčajne pohybuje okolo 1,7 – 2,2 mg/dl, ale normálny výsledok v sére nevylučuje nízky intracelulárny horčík. Horčík môže pomôcť niektorým bežcom pri kŕčoch alebo spánku, no kŕče častejšie odrážajú záťaž pri tréningu, stratu sodíka, neuromuskulárnu únavu alebo účinky liekov než nedostatok jedného minerálu.

suplementy pre bežcov s vyšetrením horčíka a indíciami elektrolytov pri svalových kŕčoch
Obrázok 6: Vyhodnotenie kŕčov si vyžaduje horčík plus okolité elektrolytové vzorce.

Sérový horčík predstavuje menej než 1% z celkového množstva horčíka v tele, takže ide o hrubý ukazovateľ. Horčík v RBC môže doplniť kontext, ak je dostupný, no nie je dostatočne štandardizovaný na to, aby som ho bral ako univerzálnu pravdu; naše sprievodca rozmedzím horčíka pokrýva obmedzenia.

Ak je horčík skutočne nízky, často používam 200 – 400 mg elementárneho horčíka denne, zvyčajne glycínát kvôli tolerancii alebo citrát, keď je prítomná aj zápcha. Oxid horečnatý obsahuje na papieri dostatok elementárneho horčíka, no často spôsobuje viac problémov v tráviacom trakte a menej užitočné vstrebávanie.

Dôležitá je časť týkajúca sa bezpečnosti pre obličky. Bežci s eGFR pod 30 ml/min/1,73 m², so závažným ochorením obličiek alebo s opakovaným vysokým horčíkom by si nemali horčík sami dávkovať, pretože telo ho nemusí odstraňovať predvídateľne.

Klinická perla: lýtkové kŕče v míli 18 pri sodíku 137 mmol/l a horčíku 2,0 mg/dl pravdepodobne nie sú urgentný stav z dôvodu nedostatku horčíka. Skôr ide o problém s tempom, teplom, neuromuskulárnou únavou alebo dopĺňaním paliva.

Sodík, draslík a CO2: kŕče nie sú vždy len dehydratácia

Sodík by zvyčajne mal byť 135 – 145 mmol/l, draslík približne 3,5 – 5,0 mmol/l, chlorid 98 – 107 mmol/l a CO2 22 – 29 mmol/l. Nízky výsledok sodíka po dlhom podujatí naznačuje možnosť nadmerného pitia alebo stratu soli, nie dôvod na to, aby ste ďalej nútili obyčajnú vodu.

suplementy pre bežcov s laboratórnymi ukazovateľmi sodíka, draslíka, chloridu draselného a hydratácie
Obrázok 7: Elektrolytové vzorce odlišujú stratu soli od prehydratácie a signály z obličiek.

Hyponatriémia je elektrolytová chyba, ktorá ma v vytrvalostných podujatiach znepokojuje najviac. Sodík pod 135 mmol/l spolu s bolesťou hlavy, zmätenosťou, vracaním alebo opuchom po závode si vyžaduje urgentné lekárske vyšetrenie, pretože viac obyčajnej vody môže problém zhoršiť.

Draslík je iný. Mierne nízky draslík okolo 3,2 – 3,4 mmol/l môže nasledovať po strate potu, hnačke alebo niektorých liekoch, ale draslík pod 3,0 mmol/l alebo nad 6,0 mmol/l môže ovplyvniť srdcový rytmus a nemal by sa riešiť „len tak“ športovými nápojmi.

Výsledok CO2 v metabolickom paneli je indícia pre hydrogénuhličitan, nie oxid uhličitý z vašich pľúc. Naše usmernenie pre elektrolyty vysvetľuje, prečo môže byť nízke CO2 po náročných tréningoch prejavom acidobázického stresu, hnačky alebo toho, ako s tým pracujú obličky, a nie len jednoduchá dehydratácia.

Pri dlhých horúcich behoch sa mnohí športovci dostanú približne na 300 – 600 mg sodíka za hodinu, no sodík v pote sa výrazne líši. „Slaný“ bežec s bielymi usadeninami na oblečení a opakovanými bolesťami hlavy po dobehu môže potrebovať viac sodíka než bežec na 10 km v chladnejšom počasí.

Sodík 135 – 145 mmol/l Normálny rozsah v prevažnej väčšine dospelých laboratórií
Nízky obsah sodíka <135 mmol/l Môže odrážať nadmernú hydratáciu, stratu soli alebo zdravotné príčiny
Opatrnosť pri draslíku 6.0 mmol/L Riziko poruchy rytmu; vyžaduje promptné klinické zhodnotenie
CO2 je abnormálne 29 mmol/l Môže byť potrebný kontext z hľadiska acidobázickej rovnováhy alebo obličiek

Kreatín pre bežcov: užitočný, ale kreatinín čítajte správne

Kreatín 3 – 5 g denne môže pomôcť so silou, finišom v šprinte, silou do kopcov a rehabilitáciou po zranení, ale nie je to primárne palivo pre vytrvalosť. Kreatín môže zvýšiť sérový kreatinín mierne, pretože kreatinín je produkt rozkladu kreatínu, takže interpretácia obličiek musí vychádzať z trendov, eGFR, cystatínu C a močových markerov, keď príbeh nesedí.

suplementy pre bežcov ukazujúce používanie kreatínu v súvislosti s kreatinínom a kontextom obličkových laboratórnych výsledkov
Obrázok 8: Kreatín môže posunúť kreatinín bez toho, aby to znamenalo poškodenie obličiek.

Pozícia z roku 2016 od Academy of Nutrition and Dietetics, Dietitians of Canada a ACSM podporuje cielené výživové stratégie pre športovcov vrátane dôkazmi podložených ergogénnych pomôcok, keď sa zhodujú so športom a športovcom (Thomas et al., 2016). Pre bežcov na cestách je kreatín najrozumnejší počas blokov zameraných na silu, návratu po zranení alebo pretekov s opakovanými nárazmi.

Bežec s hmotnosťou 70 kg, ktorý užíva kreatín, môže získať 0,5 – 1,5 kg v dôsledku intracelulárnej vody, čo niektorí športovci neznášajú a iní si nikdy nevšimnú. Naše sprievodcu kreatínom a laboratórnymi testami vysvetľuje, prečo sa kreatinín môže posunúť z 0,9 na 1,1 mg/dl bez toho, aby to malo rovnaký význam ako poškodenie obličiek.

Ak kreatinín po začatí kreatínu stúpne, pozerám na načasovanie, hydratáciu, svalovú hmotu, CK, pomer albumín/kreatinín v moči a predchádzajúce východiskové hodnoty. eGFR založené na cystatíne C môže byť užitočné, pretože cystatín C je menej priamo ovplyvnený príjmom kreatínu a obratom svalov.

Vynechajte fázu nasycovania, ak je váš žalúdok citlivý. Väčšina bežcov, ktorým to pomáha, to zvládne dobre aj s 3 g denne bez fázy nasycovania; prínos pre výkon je skromný, ale reálny v správnom tréningovom kontexte.

Proteínové prášky, albumín a BUN: regenerácia bez dohadov

Doplnky bielkovín dávajú zmysel, keď je celkový príjem nízky, regenerácia je slabá alebo je vysoký tréningový objem; bežný cieľ pre vytrvalosť je približne 1,2 – 2,0 g/kg/deň v závislosti od záťaže. Albumín pod 3,5 g/dl, BUN nad 20 mg/dl alebo klesajúci eGFR menia spôsob, akým čítam odporúčania pre bielkoviny.

suplementy pre bežcov s práškom bielkovín, albumínom, BUN a indíciami z obličkových laboratórnych výsledkov
Obrázok 9: Potreby bielkovín závisia od príjmu, markerov regenerácie a kontextu obličiek.

Albumín nie je presný „meter“ príjmu bielkovín, ale poskytuje užitočný kontext. albumín nižší ako 3,5 g/dl môže odrážať zápal, stratu funkcie obličiek, ochorenie pečene, stratu v čreve alebo podvýživu, takže samotné pridanie srvátky môže prehliadnuť dôvod, prečo regenerácia zlyháva.

BUN je citlivejší na hydratáciu, príjem bielkovín a katabolický stres. Bežec s BUN 26 mg/dl po dlhom behu, ktorý ho dehydratoval, a s normálnym kreatinínom môže byť len „suchý“, zatiaľ čo pretrvávajúce zvýšenie BUN pri klesajúcom eGFR si zaslúži hodnotenie zamerané na obličky; naše sprievodca laboratórnymi testami pri diéte s vysokým obsahom bielkovín poskytuje praktické príklady.

Pre väčšinu bežcov je dávka na regeneráciu 20 – 40 g kvalitnej bielkoviny po náročných tréningoch stačí, ak je celkový denný príjem v cieľi. Viac prášku to nenahradí pri nízkej dostupnosti sacharidov, zlom spánku ani pri príliš rýchlom zvyšovaní týždenného objemu.

Keď sa dá, uprednostňujem regeneráciu „najprv jedlom“: mliečna alebo sójová bielkovina, šošovica, vajcia, ryby, tofu, fazuľa, ovsené vločky a orechy môžu všetky fungovať. Prášok je nástroj, nie osobnosť.

AST, ALT a CK po tvrdom tréningu: svaly môžu napodobniť problém s pečeňou

CK môže po náročných vytrvalostných podujatiach stúpnuť nad 1000 IU/L, a AST môže stúpať zo svalov, nie z pečene. Bežec s AST 89 IU/L, ALT 42 IU/L a CK 2400 IU/L dva dni po maratóne má často únik enzýmov súvisiaci so svalmi, nie nevyhnutne primárne ochorenie pečene.

suplementy pre bežcov spojené so zmenami v laboratórnych parametroch súvisiacich s cvičením: CK, AST, ALT po pretekoch
Obrázok 10: Ťažké preteky môže zvýšiť svalové enzýmy a skomplikovať interpretáciu pečeňových výsledkov.

Toto je jedna z mojich obľúbených „laboratórnych pascí“ u bežcov. AST sa nachádza v svaloch aj v pečeni, zatiaľ čo ALT je viac „vážená“ smerom k pečeni; keď AST po pretekoch stúpne viac než ALT a CK je vysoké, poranenie svalov sa posúva na vyššie miesto v zozname príčin.

Náš sprievodca hodnoty v laboratórnych testoch súvisiace s cvičením ukazuje, prečo testovanie 24 – 72 hodín po náročnom tréningu môže vytvoriť znepokojujúce, ale dočasné výsledky. Zvyčajne uprednostňujem zopakovanie AST, ALT a CK po 5 – 7 ľahkých dňoch, pokiaľ príznaky nenaznačujú niečo naliehavejšie.

Raz prišiel na ambulanciu 52-ročný maratónsky bežec s AST 89 IU/L, znepokojený tým, že “zničil svoju pečeň”. Jeho GGT, bilirubín a ALP boli v norme, CK bolo vysoké a opakovaný panel po oddychu sa normalizoval; doplnok, ktorý potreboval, nebola ostropestrecová mliečna, ale regenerácia.

Ak ALT zostáva vysoké, bilirubín stúpa, moč stmavne, objaví sa silná svalová bolesť alebo CK vystúpi do mnohých tisícov, mení sa tón. Náš článok o vysokej AST pri normálnej ALT pomáha odlíšiť neškodné tréningové vplyvy od vzorcov, ktoré si vyžadujú lekársku starostlivosť.

CRP, ESR a WBC: regeneračné doplnky nedokážu skryť zápal

CRP pod 3 mg/L často sa považuje za nízkostupňové alebo normálne v závislosti od testu, zatiaľ čo CRP nad 10 mg/L zvyčajne naznačuje infekciu, tkanivovú odpoveď alebo nedávne veľké fyzické zaťaženie. Regeneračné doplnky by sa nemali používať na maskovanie pretrvávajúcich markerov zápalu.

suplementy pre bežcov spojené s laboratórnymi vyšetreniami CRP, ESR, WBC a zápalu pri regenerácii
Obrázok 11: Markery zápalu pomáhajú odlíšiť bežný tréningový stres od ochorenia.

CRP môže po pretekoch vyskočiť, rovnako po vírusovom ochorení, zubnej infekcii alebo pri preťaženom tréningovom bloku. Bežec, ktorý si ráno po polmaratóne skontroluje CRP, môže vidieť číslo, ktoré by v ambulancii u oddychujúceho pracovníka vyzeralo znepokojujúco.

Dôležitejší je vzorec než jediné číslo. CRP 18 mg/L s horúčkou a vysokými neutrofilmi nie je otázka „tart-cherry“; CRP 4 mg/L pri zlom spánku, stúpajúcej pokojovej srdcovej frekvencii a ťažkých nohách môže poukazovať na nedoregeneračnosť, ako sme rozobrali v našom CRP po infekcii sprievodcovi.

Doplnky s omega-3, tart cherry a kurkumín majú zmiešané dôkazy o bolesti svalov a zápale. Používam ich opatrne, pretože zníženie bolesti nie je vždy cieľ; niekedy bolesť hovorí športovcovi, že plán je príliš agresívny.

Praktický skríning regenerácie zahŕňa diferenciál v krvnom obraze, CRP, feritín, CK, markery štítnej žľazy, ak únava pretrváva, a tréningový denník. Žiadna kapsula neinterpretuje túto kombináciu lepšie než úprimný pohľad na kilometre, spánok a stravu.

Štítna žľaza, pohlavné hormóny a RED-S: vzorec únavy, ktorý doplnky prehliadajú

Normálny feritín a vitamín D nevylučujú nízku dostupnosť energie, dysfunkciu štítnej žľazy ani relatívny deficit energie v športe. TSH je bežne približne 0,4 – 4,0 mIU/L, ale bežci s únavou môžu potrebovať aj voľný T4, voľný T3, menštruačnú anamnézu, testosterón alebo iný hormonálny kontext.

doplnky pre bežcov popri vyšetrení štítnej žľazy a hormonálnych krvných testoch: indície pre RED-S
Obrázok 12: Hormonálne vzorce môžu vysvetliť únavu, ktorú samotné živiny nedokážu vyriešiť.

Vyhlásenie konsenzu IOC z roku 2023 o relatívnom deficite energie v športe opisuje RED-S ako narušenú fyziológiu spôsobenú nízkou dostupnosťou energie, ktorá ovplyvňuje kosti, hormóny, imunitu, metabolizmus a výkonnosť (Mountjoy et al., 2023). Jednoducho povedané: športovec trénuje viac, než telo dokáže „financovať“.

Znepokojuje ma, keď má bežec nízko-normalné T3, zmeny v menštruácii, nízke libido, opakované stresové zranenia, nízky feritín, nízky vitamín D a tvrdohlavú únavu. Náš prehľad o hormonálne krvné vyšetrenia je užitočný východiskový bod, keď je zoznam príznakov širší než “potrebujem horčík”.”

Vyšetrenie štítnej žľazy je u vytrvalostných športovcov chaotické, pretože ochorenie, hladovanie a intenzívny tréning môžu znížiť T3 bez typickej hypotyreózy. Jedna hodnota TSH 3,8 mIU/L znamená niečo iné, ak je voľný T4 v norme, protilátky proti štítnej žľaze sú pozitívne alebo športovec držal diétu 12 týždňov.

Doplnky nedokážu vyriešiť chronické nedokrmovanie. Ak vzorec naznačuje RED-S, liečba zvyčajne spočíva v strave, oddychu, úpravách tréningu a podpore lekára – nie vo väčšom „stacku“ doplnkov.

Kedy testovať: pravidlá načasovania, ktoré zastavia falošné poplachy

Pri základných vyšetreniach bežcov si urobte test po 48–72 hodinách bez nezvyčajne tvrdého tréningu, pri normálnej hydratácii a stabilnom stravovaní. Testovanie hneď po pretekoch môže skresliť CK, AST, ALT, WBC, kreatinín, glukózu, sodík a CRP natoľko, že to môže viesť k plánu doplnkov, ktorý v skutočnosti nepotrebujete.

doplnky pre bežcov naplánované podľa správneho načasovania krvných testov po tréningu a odpočinku
Obrázok 13: Správny čas testovania zabraňuje tomu, aby sa artefakty z cvičenia stali rozhodnutiami o doplnkoch.

Pri únavových paneloch uprednostňujem ranné testovanie, keď sa riešia kortizol, testosterón, glukóza alebo nalačno lipidové profily. Voda je v poriadku pre väčšinu testov nalačno, ale dlhé hladovanie plus náročná tréningová jednotka večer predtým môže spôsobiť, že BUN, ketóny a glukóza budú vyzerať „divnejšie“, než v skutočnosti sú.

Naše sprievodca nalačno vs. nenalačno vysvetľuje, ktoré hodnoty sa menia po jedle. Pre bežcov je väčším mätúcim faktorom často nie raňajky; je to 18-kilometrový beh, sauna, alkohol, slabý spánok alebo užívanie NSAID v 2 dňoch pred testovaním.

Opakujte abnormálne hodnoty ešte pred vytvorením dlhodobého plánu doplnkov, pokiaľ nejde o urgentný výsledok. Napríklad draslík 5,6 mmol/L z hemolyzovaného vzorku je problém práce laboratória, kým sa nepreukáže opak.

Trend je dôležitejší než jednorazový „snapshot“. Náš sprievodca pre variabilite krvných testov pomáha bežcom rozhodnúť, či posun o 10% je len šum, adaptácia na tréning, alebo skutočný signál.

Ako AI Kantesti premení výsledky bežeckých laboratórnych testov na bezpečnejšie rozhodnutia o doplnkoch

Kantesti AI interpretuje krvné testy bežcov kombinovaním referenčných intervalov, prepočtu jednotiek, vzorcov biomarkerov, kontextu príznakov a predchádzajúcich výsledkov približne za 60 sekúnd. Naša platforma vie čítať nahrané PDF alebo fotografie a prepojiť nízky feritín, nedostatok vitamínu D, vzorce B12, elektrolyty a markery regenerácie bez toho, aby jeden označený výsledok brala ako celý príbeh.

doplnky pre bežcov interpretované pomocou AI Kantesti z nahraných výsledkov krvných testov
Obrázok 14: Interpretácia pomocou vzorcov AI viaže doplnky na merateľné laboratórne indície.

Naša AI platforma na krvné testy používa parameter Health AI 2.78T a podporuje 75+ jazyky v 127+ krajinách. Tento medzinárodný rozsah je dôležitý, pretože sa líšia jednotky feritínu, jednotky vitamínu D a aj referenčné intervaly laboratórií; výsledok 25-OH D môže v jednej krajine vyzerať ako ng/mL a v inej ako nmol/L.

Kantesti AI je označená CE, je v súlade s HIPAA, spĺňa požiadavky GDPR a je certifikovaná podľa ISO 27001, pričom klinické štandardy sú popísané na našej lekárske potvrdenie stránke. Naša referenčná práca je tiež publikovaná na účely recenzie v Kantesti AI Engine validácia zázname.

Funkcia, ktorú mám pre bežcov najradšej, je analýza trendov. Feritín, ktorý sa počas maratónskeho bloku posunie z 52 na 31 ng/mL, nie je “v norme” len preto, že obe hodnoty ležia v rámci populačného rozpätia.

Môžete nahrať nedávny panel do Vyskúšajte bezplatnú analýzu krvného testu s umelou inteligenciou a porovnať svoje výsledky s plánom doplnkov ešte pred kúpou čohokoľvek. Stále to však nie je náhrada za vášho lekára, ale je to oveľa lepší východiskový bod než „stack“ zo sociálnych médií.

Poznámky z výskumu, bezpečnostné kontroly a hlavný záver pre bežcov

Najbezpečnejší plán doplnkov pre bežcov je krátky zoznam viazaný na abnormálne laboratórne hodnoty, príznaky a dátum opätovnej kontroly. Ak sú feritín, vitamín D, B12, elektrolyty, markery obličiek, pečeňové enzýmy a zápalové markery v norme, ďalší “doplnok” môže byť spánok, sacharidy, periodizovaný tréning alebo lekárske zhodnotenie.

doplnky pre bežcov preverené poznámkami z lekárskeho výskumu a bezpečným následným plánovaním
Obrázok 15: Konečné rozhodnutie by malo kombinovať laboratórne výsledky, príznaky, tréning a bezpečnosť.

Som Thomas Klein, MD, hlavný lekársky riaditeľ v Kantesti LTD, a moje odporúčanie bežcom je zámerne nudné: nesnažte sa naháňať každý malý prínos s novou fľašou. Náš proces klinického hodnotenia vedú lekári a poradcovia uvedení na Lekárska poradná rada, pretože obsah o zdraví typu YMYL si vyžaduje ľudský úsudok, nie iba porovnávanie vzorov.

Varovné signály si zaslúžia starostlivosť, nie experiment so suplementmi: bolesti na hrudníku, mdloby, čierna stolica, nevysvetlené chudnutie, výrazná dýchavičnosť, sodík pod 130 mmol/l, draslík nad 6,0 mmol/l, hemoglobín pod 10 g/dl alebo CK s tmavým močom a silnou svalovou bolesťou. Ak sa niečo z toho objaví, kontaktujte lekára alebo urgentnú službu vo vašej krajine.

Kantesti LTD. (2026). B Negative Blood Type, LDH Blood Test & Reticulocyte Count Guide. Figshare. https://doi.org/10.6084/m9.figshare.31333819. ResearchGate. Academia.edu.

Kantesti LTD. (2026). Hnačka po hladovaní, čierne bodky v stolici & GI sprievodca 2026. Figshare. https://doi.org/10.6084/m9.figshare.31438111. ResearchGate. Academia.edu.

Ak chcete jeden praktický ďalší krok, zozbierajte svoje posledné 2–3 laboratórne správy a nahrajte ich na Kantesti. .

Často kladené otázky

Aké krvné testy by si mali bežci skontrolovať pred užívaním doplnkov?

Bežci by si zvyčajne mali pred výberom doplnkov skontrolovať CBC, feritín, saturáciu transferínu, 25-OH vitamín D, B12, folát, horčík, sodík, draslík, kreatinín, BUN, AST, ALT, CK a CRP. Feritín pod 30 ng/ml, vitamín D pod 20 ng/ml alebo B12 pod 200 pg/ml môžu zmeniť rozhodnutia o doplnkoch. Vyšetrenie po 48 – 72 hodinách ľahšieho tréningu poskytne čistejší východiskový stav než vyšetrenie hneď po pretekoch.

Mali by bežci užívať železo, ak je feritín nízky, ale hemoglobín je normálny?

Bežci s feritínom nižším ako 30 ng/ml môžu mať vyčerpané zásoby železa aj vtedy, keď je hemoglobín ešte v norme. Dopĺňanie železa je najpresvedčivejšie, keď je feritín nízky, saturácia transferínu je pod 20%, príznaky sedia a existuje pravdepodobná príčina, ako napríklad silná menštruácia, nízky príjem alebo časté darovanie krvi. Bežný postup vedený lekárom je 40 – 65 mg elementárneho železa každý druhý deň s kontrolou o 6 – 8 týždňov.

Aká je nízka hladina vitamínu D u vytrvalostných športovcov?

Hladina 25-OH vitamínu D pod 20 ng/mL sa všeobecne považuje za nedostatok, zatiaľ čo 20 – 29 ng/mL sa často označuje ako nedostatočnosť. Mnohí vytrvalostní klinici sa snažia u bežcov dosiahnuť 30 – 50 ng/mL pri únave, zimnom tréningu, nízkej expozícii slnku alebo pri riziku stresovej zlomeniny. Hodnoty nad 100 – 150 ng/mL môžu naznačovať nadbytok a mali by viesť k prehodnoteniu príjmu vápnika a doplnkov.

Pomáha horčík pri kŕčoch u bežcov?

Horčík pomáha pri kŕčoch najmä vtedy, keď existuje nedostatok horčíka alebo zodpovedajúci vzorec elektrolytov. Sérový horčík zvyčajne dosahuje približne 1,7 – 2,2 mg/dl, ale môže prehliadnuť intracelulárne vyčerpanie, preto by sa mali skontrolovať aj sodík, draslík, vápnik, obličkové funkcie, lieky a záťaž pri tréningu. Typický rozsah doplnkov pre dospelých je 200 – 400 mg elementárneho horčíka denne, no bežci s významným ochorením obličiek by si nemali dávku zvyšovať svojpomocne.

Môže kreatín spôsobiť, že vyšetrenia obličiek u bežcov budú vyzerať abnormálne?

Kreatín môže mierne zvýšiť koncentráciu kreatinínu v sére, pretože kreatinín sa tvorí z metabolizmu kreatínu, a to automaticky neznamená poškodenie obličiek. Bežec užívajúci 3–5 g denne môže potrebovať výklad výsledkov obličkových funkcií na základe predchádzajúceho kreatinínu, trendu eGFR, cystatínu C a pomeru albumín/kreatinín v moči. Rastúci kreatinín spolu s abnormálnou bielkovinou v moči, nízkym eGFR alebo príznakmi si zaslúži vyšetrenie lekárom.

Prečo sú AST a CK po maratóne vysoké?

AST a CK môžu po maratóne stúpnuť, pretože kostrové svaly uvoľňujú enzýmy po dlhodobom mechanickom zaťažení. CK môže po náročných vytrvalostných výkonoch prekročiť 1000 IU/l a AST môže stúpnuť viac než ALT, keď je zdrojom svaly, nie pečeň. Opakované vyšetrenie AST, ALT a CK po 5–7 ľahších dňoch často objasní, či zmena súvisela s cvičením.

Sú generické suplementové „stacky“ dobré pre bežcov?

Všeobecné suplementové „stacky“ sú pre bežcov zvyčajne zlým riešením, pretože rovnaký príznak môže mať viac príčin: nízky feritín, nedostatok vitamínu D, nedostatok B12, nízka dostupnosť energie, dehydratácia, pretrénovanie alebo ochorenie. Plán „najprv laboratóriá“ priraďuje každý doplnok k konkrétnemu markeru, dávke a dátumu opätovnej kontroly. Ak sú výsledky v norme, výkonnosť sa môže zlepšiť viac vďaka spánku, načasovaniu sacharidov, úprave tréningu alebo lekárskemu vyšetreniu než pridávaním ďalších produktov.

Získajte analýzu krvných testov s podporou AI už dnes

Pridajte sa k viac než 2 miliónom používateľov na celom svete, ktorí dôverujú Kantesti pri okamžitej a presnej analýze laboratórnych testov. Nahrajte svoje výsledky krvných testov a získajte komplexnú interpretáciu biomarkerov 15,000+ v priebehu sekúnd.

📚 Citované publikácie výskumu

1

Klein, T., Mitchell, S., & Weber, H. (2026). Sprievodca: krvná skupina B negatívna, LDH krvný test a počet retikulocytov. Kantesti AI Medical Research.

2

Klein, T., Mitchell, S., & Weber, H. (2026). Hnačka po pôste, čierne škvrny v stolici a gastrointestinálny sprievodca 2026. Kantesti AI Medical Research.

📖 Externé lekárske referencie

3

Holick MF a kol. (2011). Hodnotenie, liečba a prevencia nedostatku vitamínu D: usmernenie klinickej praxe Endocrine Society.
Časopis Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.

4

Thomas DT et al. (2016). Stanovisko Akadémie výživy a dietetiky, Dietitians of Canada a Americkej vysokej školy športovej medicíny: Výživa a športový výkon. Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics.

5

Mountjoy M et al. (2023). Konsenzuálne stanovisko Medzinárodného olympijského výboru z roku 2023 o relatívnom nedostatku energie v športe (REDs). British Journal of Sports Medicine.

2 milióny+Analyzované testy
127+Krajiny
98.4%Presnosť
75+Jazyky

⚕️ Vyhlásenie o lekárskej starostlivosti

Signály dôvery E-E-A-T Trust Signals

Skúsenosti

Klinické hodnotenie vedené lekárom pracovných postupov interpretácie laboratórnych výsledkov.

📋

Odbornosť

Laboratórna medicína so zameraním na to, ako sa biomarkery správajú v klinickom kontexte.

👤

Autoritatívnosť

Napísané Dr. Thomasom Kleinom, recenzia Dr. Sarah Mitchell a prof. Dr. Hans Weber.

🛡️

Dôveryhodnosť

Interpretácia založená na dôkazoch s jasnými následnými krokmi na zníženie poplachu.

🏢 Kantesti LTD registrované v Anglicku a vo Walese · Spoločnosť č. 17090423 Londýn, Spojené kráľovstvo · kantesti.net
blank
Od Prof. Dr. Thomas Klein

Dr. Thomas Klein je atestovaný klinický hematológ, ktorý pôsobí ako hlavný lekár v spoločnosti Kantesti AI. S viac ako 15-ročnými skúsenosťami v laboratórnej medicíne a hlbokými odbornými znalosťami v oblasti diagnostiky s pomocou umelej inteligencie Dr. Klein preklenuje priepasť medzi najmodernejšími technológiami a klinickou praxou. Jeho výskum sa zameriava na analýzu biomarkerov, systémy podpory klinického rozhodovania a optimalizáciu referenčného rozsahu špecifického pre populáciu. Ako marketingový riaditeľ vedie trojito zaslepené validačné štúdie, ktoré zabezpečujú, že umelá inteligencia spoločnosti Kantesti dosahuje presnosť 98,7% v rámci viac ako 1 milióna validovaných testovacích prípadov zo 197 krajín.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *