Juoksijoiden lisäravinteet: verikokeiden vihjeet ensin

Luokat
Artikkelit
Juoksijan terveys Verikoetulokset selitys Vuoden 2026 päivitys Potilasystävällinen

Juoksijakeskeinen, laboratoriolähtöinen tapa päättää, järkeekö sinulle rauta, D-vitamiini, B12, magnesium, elektrolyytit, kreatiini tai palautumisravinteet todella.

📖 ~12 minuuttia 📅
📝 Julkaistu: 🩺 Lääketieteellisesti arvioitu: ✅ Näyttöön perustuva
⚡ Pikayhteenveto v1.0 —
  1. Ferritiini alle 30 ng/ml Juoksijalla se usein viittaa heikentyneisiin rautavarastoihin, jopa ennen kuin hemoglobiini laskee.
  2. Raudan kyllästys alle 20% tukee raudanpuutetta; raudan kyllästys yli 45% tekee valvomattomasta raudan käytöstä riskialtista.
  3. 25-OH D-vitamiini alle 20 ng/mL on puutetta, kun taas monet kestävyyslääkärit tavoittelevat 30–50 ng/mL oireilevilla urheilijoilla.
  4. B12-vitamiini alle 200 pg/mL on yleensä puutetta; 200–350 pg/mL voi silti merkitä, jos MMA tai homokysteiini on korkea.
  5. Seerumin magnesium 1,7–2,2 mg/dL voi näyttää normaalilta, vaikka solunsisäinen magnesium olisi matala, joten krampit vaativat laajemman elektrolyyttikatsauksen.
  6. Natrium alle 135 mmol/L pitkien juoksujen jälkeen viittaa hyponatremian riskiin, eikä sitä pidä hoitaa pelkästään juomalla enemmän vettä.
  7. CK yli 1000 IU/l voi esiintyä kovan kestävyyssuorituksen jälkeen; AST voi nousta lihasperäisesti eikä niinkään maksan vauriosta.
  8. Kreatiini 3–5 g/vrk voi auttaa voimaan ja toistuvan sprinttityön tekemiseen, mutta se voi nostaa kreatiniinia ilman todellista munuaisvauriota.
  9. albumiini alle 3,5 g/dl tai jatkuvasti korkea BUN muuttaa keskustelua proteiinijauheista ja palautumisravitsemuksesta.

Aloita analyyseistä, ei geneerisestä juoksijapaketista

Paras lisäravinteet juoksijoille ovat niitä, joita verikokeesi tukevat: rauta, kun ferritiini ja transferriinin kyllästeisyys ovat matalat; D-vitamiini, kun 25-OH D on puutteellinen; B12, kun B12 tai MMA on poikkeava; magnesium tai elektrolyytit, kun kivuliaiden kramppeihin sopivat kivennäismallit; ja proteiini tai kreatiini, kun palautumislabrat ja harjoittelutavoitteet puoltavat niitä. Olen Thomas Klein, lääkäri, ja tämä on runner-first-lähestymistapa, jota käytämme Kantesti-tekoäly emmekä jaa jokaiselle urheilijalle samanlaista lisäravinnepakettia.

juoksijoiden lisäravinteet esitettynä verikoetulosten tulkintanäyttöjen ja kestävyyden palautumisen merkkiaineiden rinnalla
Kuva 1: Laboratorioprofiilien tulisi päättää, mitkä juoksijalisiin kannattaa kiinnittää huomiota.

Hyödyllinen juoksijapaneeli alkaa yleensä CBC:stä, ferritiinistä, transferriinin kyllästeisyydestä, 25-OH D-vitamiinista, B12:sta, folaattista, magnesiumista, natriumista, kaliumista, kreatiniinista, BUN:sta, AST:stä, ALT:stä, CK:sta ja CRP:stä. Juoksijat, jotka haluavat laajemman suorituskykynäkymän, voivat verrata tätä listaa oppaaseemme urheilijoiden verikokeisiin, koska kestävyysharjoittelu muuttaa useita tuloksia, joita yleisen hyvinvoinnin artikkelit käsittelevät kiinteinä.

Kun analysoin 2M+ ladattuja laboratoriotuloksia, yleisin virhe ei ole se, että otetaan liian monta lisäravinnetta, vaan että otetaan liian vähän; oiretta, kuten väsymystä, käsitellään yhtenä ravinneongelmana. 34-vuotias maratoonari, jonka ferritiini on 18 ng/mL, D-vitamiini 17 ng/mL ja CK 760 IU/l, tarvitsee toisenlaisen suunnitelman kuin pyöräilijä, jolla on normaali rauta mutta natrium 132 mmol/l kuuman tapahtuman jälkeen.

Kantesti AI tulkitsee juoksijoiden laboratoriotuloksia lukemalla kuvioita merkkiaineiden, yksiköiden ja trendien yli sen sijaan, että reagoitaisiin yhteen hälytysmerkkiin. Tämä on tärkeää, koska matala ferritiini ja normaali hemoglobiini viittaa varhaiseen raudan ehtymiseen, kun taas matala hemoglobiini, korkea ferritiini ja korkea CRP viittaavat täysin toiseen ongelmaan.

10. toukokuuta 2026 alkaen käytännön sääntöni on yksinkertainen: testaa ensin, lisää toisena, tarkista kolmantena. Jos lisäravinnetta ei voi yhdistää mitattavaan puutokseen, turvallisuusongelmaan tai suorituskykytavoitteeseen, kysyn yleensä juoksijalta, miksi hän sitä haluaa.

Ferritiini ja raudan merkit väsymykseen ja raskaisiin jalkoihin

Ferritiini alle 30 ng/ml kestävyysharjoittelijalla tarkoittaa usein, että rautavarastot ovat ehtyneet, vaikka hemoglobiini olisi yhä normaali. Juoksija, jonka ferritiini on 15–30 ng/mL, transferriinin kyllästeisyys alle 20% ja laskeva MCH tai MCV, on klassinen ehdokas kliinikon ohjaamaan raudan korvaushoitoon, ei toiseen kofeiinituotteeseen.

juoksijoiden lisäravinteet keskittyen ferritiinitutkimukseen ja raudan varastojen tulkintaan laboratoriossa
Kuva 2: Ferritiini laskee usein ennen kuin hemoglobiini vahvistaa raudanpuuteanemian.

Ferritiini on raudan varastointiproteiini, ei suora mitta kiertävästä raudasta. Aikuisten viitealueet vaihtelevat, mutta monet laboratoriot raportoivat noin 12–150 ng/mL naisille ja 30–400 ng/mL miehille; juoksijoilla arvot alle 30 ng/mL ovat informatiivisempia kuin matalan pään viitearvohälytys.

Näen tämän kuvion jatkuvasti kuukautisilla olevilla juoksijoilla ja paljon kilometrejä ajavilla urheilijoilla: hemoglobiini 12,7 g/dL, MCV 84 fL, ferritiini 11 ng/mL ja valitus, että mäet tuntuvat yhtäkkiä brutaaleilta. Syvällisempi oppaamme kohdassa matala ferritiini ja normaali hemoglobiini selittää, miksi CBC voi näyttää “hyvältä”, vaikka raudasta riippuvainen energiametabolia ei ole kunnossa.

Tyypillinen suun kautta otettava rautasuunnitelma on 40–65 mg alkuaine rautaa joka toinen päivä 6–8 viikon ajan, kalsiumin, kahvin, teen ja runsaskuituisen viljan ulkopuolelta. Annoksen ottaminen joka toinen päivä ei ole vain hellävaraisempaa vatsalle; se voi myös vähentää hepsidiinivälitteistä imeytymisen estoa suurempien päivittäisten annosten jälkeen.

Tarkista ferritiini, täydellinen verenkuva (CBC) ja transferriinin kyllästysaste uudelleen 6–8 viikon kuluttua, ei 6 päivän jälkeen. Ferritiinin nousu 12:sta 32 ng/ml:aan voi parantaa oireita, mutta haluan yleensä ymmärtää, mistä hävikki johtuu: runsaat kuukautiset, vähäinen energiansaanti, ruoansulatuskanavan oireet, tiheä verenluovutus tai jalkakosketuksen aiheuttama hemolyysi hyvin suurilla kilometreillä.

Tyypillinen laboratorioviitearvo Naiset 12–150 ng/mL; miehet 30–400 ng/mL Laaja väestöalue, ei aina ihanteellinen kestävyysoireisiin
Juoksijakellon vyöhyke 30–50 ng/ml Voi olla riittävä, mutta oireet ja harjoituskuormitus ratkaisevat
Todennäköisesti ehtyneet varastot 15–30 ng/mL Rautatutkimukset ja ruokavalion tarkistus ovat yleensä järkeviä
Hyvin matalat varastot <15 ng/mL Tukee vahvasti raudanpuutosta ja vaatii jatkoselvittelyä

Milloin rautalisät vähäiseen rautaan ovat väärä liike

Rautalisät ovat turvattomia, jos ferritiini on korkea, transferriinin kyllästysaste on korkea tai tulehdus ajaa ferritiiniä ylöspäin. Transferriinin kyllästeisyys yli 45% herättää huolta raudan liikakuormituksen fysiologiasta, kun taas ferritiini yli 300 ng/ml naisilla tai yli 400 ng/ml miehillä vaatii kontekstin ennen kuin kukaan lisää rautaa.

juoksijoiden lisäravinteet verrattuna transferriinin kyllästysasteeseen ja ferritiinin turvallisuusmerkkiaineisiin
Kuva 3: Rauta auttaa ehtyneitä juoksijoita, mutta voi haitata vääränlaista raudan profiilia.

Ilmaus lisäravinteet matalaan rautaan on juoksijoille liian suoraviivainen, koska seerumin rauta vaihtelee vuorokaudenajan, viimeaikaisten aterioiden ja tulehduksen mukaan. Turvallisempi tulkinta käyttää ferritiiniä, TIBC:tä, transferriinin kyllästysastetta, CRP:tä ja CBC:tä yhdessä; meidän rautatutkimusopas käy tuon kaavan läpi tarkemmin.

Ferritiini on akuutin faasin reaktantti, joten juoksijalla, jonka ferritiini on 210 ng/ml ja CRP 18 mg/l hengitystieinfektion jälkeen, ei välttämättä ole runsaasti käyttökelpoista rautaa. Keho voi piilottaa rautaa immuunivasteen aktivoituessa, minkä vuoksi raudan kyllästys ja tulehdusmerkkiaineet muuttavat merkitystä saman ferritiiniluvun kohdalla.

Valvomaton rauta voi aiheuttaa ummetusta, pahoinvointia ja tummia ulosteita, mutta suurempi ongelma on hemokromatoosin, maksasairauden tai tulehduksellisen sairauden puuttuminen. Jos ferritiini on toistuvasti korkea, artikkelimme kohdasta korkean ferritiinin merkitys on parempi seuraava lukukohde kuin lisäravinteen tuoteseloste.

Käytännön vinkki: älä koskaan aloita rautaa siksi, että jalkasi tuntuvat raskailta. Aloita rautaa siksi, että yhtenäinen rautapaneeli osoittaa ehtymistä—ja sitten tarkista uudelleen ja lopeta, kun tavoite on saavutettu.

Transferriinin kyllästeisyys 20-45% Aikuisille yleisesti odotettu vaihteluväli
Alhainen kyllästeisyys <20% Tukee raudanpuutosta, kun ferritiini on matala tai rajatapaus
Korkea kyllästeisyys >45% Älä lisää rautaa ilman lääkärin arviointia
Korkea ferritiini plus korkea kyllästysaste Ferritiini >300–400 ng/ml ja TSAT >45% Vaatii arvioinnin raudan liikakuormituksen tai maksaan liittyvien syiden varalta

D-vitamiinin puute: annostele 25-OH D -tuloksen perusteella

25-OH D-vitamiini alle 20 ng/mL on puutosta, ja D-vitamiinin puutokseen tarkoitetut lisäravinteet tulisi annostella mitatun veren tason perusteella eikä arvata. Monet juoksijat voivat hyvin noin 30–50 ng/ml tasolla, mutta yli 100 ng/ml nostaminen lisää riskiä ilman todistettua hyötyä kestävyyteen.

juoksijoiden lisäravinteet D-vitamiinin laboratoriotestauksen, auringonvalon ja luuston palautumisen vihjeiden yhteydessä
Kuva 4: D-vitamiiniannostelun tulisi perustua mitattuun 25-OH D -tasoon.

Endokrinologisen seuran (Holick ym.) ohjeessa D-vitamiinin puute määriteltiin seuraavasti: 25-OH D alle 20 ng/mL ja riittämättömyys 21–29 ng/mL, vaikka jotkin luustoterveysryhmät hyväksyvät 20 ng/mL riittäväksi monille aikuisille (Holick ym., 2011). Kestävyysurheilijoilla, joilla on rasitusmurtumien historiaa, toistuvaa sairastelua tai talviharjoittelua, kiinnitän tarkemmin huomiota arvoihin alle 30 ng/mL.

Lievästi matala tulos noin 22–28 ng/mL reagoi usein 1000–2000 IU D3-vitamiinia päivittäin aterian yhteydessä, jossa on rasvaa. Tuloksen ollessa alle 12 ng/mL, erityisesti jos kalsium on matala tai PTH korkea, tarvitaan lääkärin ohjaamaa hoitoa ja uusintamittaus 8–12 viikon kuluttua; annos tasojen mukaan -artikkelimme aiheesta D-vitamiinin lisäravinteet antaa turvallisemmat vaihteluvälit.

Juoksijat unohtavat joskus, että D-vitamiinin tilanne on osittain vuodenaikojen maantiedettä, osittain ihon pigmentaatiota, osittain kehon koostumusta ja osittain imeytymistä. Olen nähnyt juoksumatolla sisätiloissa juoksevia urheilijoita aurinkoisissa maissa, joiden D-vitamiinitulos oli 14 ng/mL, koska harjoittelu tapahtui ennen aamunkoittoa ja työn jälkeen.

D-vitamiinin toksisuus on harvinaista, mutta se on todellista. 25-OH D yli 100–150 ng/mL, erityisesti jos kalsium on yli 10,5 mg/dL, tulisi lopettaa satunnainen lisäravinteiden käyttö ja käynnistää lääkitys- ja lisäravinnearvio.

Yleinen tavoite 30–50 ng/ml Usein järkevää oireisille juoksijoille ja luustoriskin omaaville urheilijoille
Riittämättömyys 20–29 ng/ml Saattaa edellyttää päivittäistä D3-annosta oireista, vuodenajasta ja riskistä riippuen
Puute <20 ng/mL Yleensä vaatii korvaushoitoa ja uusintamittauksen
Mahdollinen toksisuusalue Tarkista kalsium, kreatiniini, oireet ja lisäravinnealtistus kiireellisesti. Vältä lisäannoksia suurina annoksina ja tarkista kalsium

B12 ja folaatti: väsymyksen, puutumisen ja heikon vauhdin taustalla olevat merkit

B12-vitamiini alle 200 pg/mL yleensä tukee puutosta, ja 200–350 pg/mL voi silti olla kliinisesti merkityksellistä, kun metyylimalonihappo tai homokysteiini on korkea. Juoksijoilla, joilla on vegaaniruokavalio, suolioireita, metformiinin käyttöä tai kihelmöiviä jalkoja, tarvitaan enemmän kuin perus täydellinen verenkuva.

juoksijoiden lisäravinteet yhdistettynä B12-testaukseen, hermoterveyteen ja kestävyyden väsymyksen vihjeisiin
Kuva 5: B12-vitamiinin puute voi vaikuttaa hermoihin ennen kuin anemia tulee ilmeiseksi.

B12-vitamiinin puute voi ilmetä ilman makrosytoosia, erityisesti varhaisessa vaiheessa tai kun raudanpuute laskee MCV:tä samaan aikaan. Juoksijalla, jolla on B12 240 pg/mL, ferritiini 9 ng/mL ja MCV 82 fL, ei välttämättä näy sitä suurta punasolukokoa, jota oppikirjat lupaavat.

Vahvimmat toiminnalliset merkkiaineet ovat metyylimalonihappo yli noin 0,4 µmol/L ja homokysteiini yli 15 µmol/L, laboratoriosta riippuen. Artikkelimme aiheesta B12-vitamiinin puute ilman anemiaa selittää, miksi puutuminen, tasapainomuutokset ja polttavat jalat voivat edeltää dramaattista hemoglobiinimuutosta.

Yleinen korvaushoitosuunnitelma on 1000 mcg suun kautta B12 päivittäin 8–12 viikon ajan, sitten ylläpitoannostus ruokavalion ja syyn perusteella. Injektioita voidaan suosia, jos neurologisia oireita on vaikeasti, kyseessä on pernisiöösi anemia tai imeytymishäiriö, mutta monet juoksijat imevät suuria annoksia B12:ta suun kautta riittävästi.

Folaatti ei korvaa B12:ta. Suurten annosten foolihappoa antaminen samalla, kun B12-puutos jää huomaamatta, voi parantaa anemiaa, vaikka neurologinen vaurio jatkuu—yksi niistä hiljaisista kliinisistä ansaloukuista, jotka tekevät yhden ravintoaineen neuvosta riskialtista.

Magnesium ja krampin analyysit: mitä luku ei kerro

Seerumin magnesiumin taso on normaalisti noin 1,7–2,2 mg/dl., mutta normaali seerumitulos ei sulje pois matalaa solunsisäistä magnesiumia. Magnesium voi auttaa joitakin juoksijoita krampeissa tai unessa, mutta kramppien taustalla on useammin harjoituskuormitus, natriumin menetys, neuromuskulaarinen väsymys tai lääkkeiden vaikutus kuin yksittäinen kivennäispuutos.

juoksijoiden lisäravinteet yhdistettynä magnesiumin testaukseen ja lihaskramppien elektrolyyttivihjeisiin
Kuva 6: Kramppien arviointi vaatii magnesiumin lisäksi ympäröivän elektrolyyttikuvion.

Seerumin magnesium kuvaa alle 1% koko kehon magnesiumista, joten se on karkea mittari. Veren punasolujen (RBC) magnesium voi tuoda kontekstia, jos se on saatavilla, mutta se ei ole minulle riittävän standardoitu, jotta voisin käsitellä sitä yleismaailmallisena totuutena; meidän magnesiumin viitearvo-ohje kattaa rajoitukset.

Jos magnesium on todellakin matala, käytän usein 200–400 mg alkuaine-magnesiumia päivässä, yleensä glysinaattia siedettävyyden vuoksi tai sitraattia, kun ummetusta on myös. Magnesiumoksidi sisältää paperilla runsaasti alkuaine-magnesiumia, mutta aiheuttaa usein enemmän vatsavaivoja ja heikompaa imeytymistä.

Munuaisten turvallisuus on tärkeä. Juoksijoilla, joiden eGFR on alle 30 ml/min/1,73 m², joilla on merkittävä munuaissairaus tai toistuva korkea magnesium, ei pidä ottaa magnesiumia omatoimisesti, koska elimistö ei välttämättä pysty poistamaan sitä ennustettavasti.

Kliininen nyrkkisääntö: pohjekrampit 18. kilometrillä, kun natrium on 137 mmol/l ja magnesium 2,0 mg/dl, eivät todennäköisesti ole magnesiumvajaushätä. Todennäköisemmin kyse on tahdistuksesta, lämmöstä, neuromuskulaarisesta väsymyksestä tai tankkausongelmasta.

Natrium, kalium ja CO2: krampit eivät aina johdu kuivumisesta

Natriumin pitäisi yleensä olla 135–145 mmol/l, kaliumin noin 3,5–5,0 mmol/l, kloridin 98–107 mmol/l ja CO2:n 22–29 mmol/l. Matala natrium pitkän tapahtuman jälkeen viittaa mahdolliseen liikajuomiseen tai suolan menetykseen, ei syy siihen, että vettä pitäisi vain jatkaa väkisin.

juoksijoiden lisäravinteet, joissa huomioidaan natrium, kaliumkloridi ja nesteytyksen laboratoriomerkit
Kuva 7: Elektrolyyttikuviot erottavat suolan menetyksen liikaylikuormituksesta ja munuaissignaaleista.

Hyponatremia on elektrolyyttivirhe, joka huolettaa minua eniten kestävyystapahtumissa. Natrium alle 135 mmol/l yhdessä päänsäryn, sekavuuden, oksentelun tai turvotuksen kanssa kilpailun jälkeen vaatii kiireellisen lääkärinarvion, koska pelkän veden lisääminen voi pahentaa ongelmaa.

Kalium on eri asia. Lievä matala kalium noin 3,2–3,4 mmol/l voi seurata hikoilun aiheuttamaa menetystä, ripulia tai tiettyjä lääkkeitä, mutta kalium alle 3,0 mmol/l tai yli 6,0 mmol/l voi vaikuttaa sydämen rytmiin, eikä sitä pidä hoitaa satunnaisilla urheilujuomilla.

Metabolisen paneelin CO2-tulos on bikarbonaattivihje, ei keuhkoista peräisin oleva hiilidioksidi. Meidän elektrolyyttipaneeli ohjaa selittää, miksi matala CO2 kovan treenin jälkeen voi heijastaa happo-emästasapainon kuormitusta, ripulia tai munuaisten käsittelyä eikä pelkkää kuivumista.

Pitkillä kuumilla lenkeillä monet urheilijat asettuvat noin 300–600 mg natriumia tunnissa, mutta hikoilun natrium vaihtelee suuresti. Suolainen hikoilija, jolla on valkoista “kuorta” vaatteissa ja toistuvia päänsärkyjä lenkin jälkeen, saattaa tarvita enemmän natriumia kuin viileän sään 10K-juoksija.

Natrium 135–145 mmol/l Normaali vaihteluväli useimmissa aikuisten laboratorioissa
Matala natrium <135 mmol/L Voi heijastaa liikaylikuormitusta, suolan menetystä tai lääketieteellisiä syitä
Kaliumvaroitus 6,0 mmol/L Rytmiriski; vaatii kiireellisen kliinisen arvioinnin
CO2 poikkeava 29 mmol/L Saattaa tarvita happo-emästasapainon tai munuaisten kontekstin

Kreatiini juoksijoille: hyödyllistä, mutta lue kreatiniini oikein

Kreatiini 3–5 g/vrk voi auttaa voiman kasvussa, loppukirin tehoissa, mäkivoimassa ja vammojen kuntoutuksessa, mutta se ei ole pääasiassa kestävyyden polttoaine. Kreatiini voi nostaa seerumin kreatiniinia hieman, koska kreatiniini on kreatiinin hajoamistuote, joten munuaistulkinnassa on käytettävä suuntauksia, eGFR:ää, kystatiini C:tä ja virtsan merkkiaineita, kun kokonaiskuva ei sovi.

juoksijoiden lisäravinteet, joissa kreatiinin käyttö näkyy yhdessä kreatiniinin ja munuaisten laboratoriokontekstin kanssa
Kuva 8: Kreatiini voi siirtää kreatiniinia ilman, että se tarkoittaa munuaisvauriota.

Vuoden 2016 Academy of Nutrition and Dieteticsin, Dietitians of Canada:n ja ACSM:n kannanotto tukee kohdennettuja ravitsemusstrategioita urheilijoille, mukaan lukien näyttöön perustuvat ergogeeniset apukeinot, kun ne sopivat lajiin ja urheilijaan (Thomas ym., 2016). Pitkän matkan juoksijoille kreatiini on järkevintä voimajaksojen aikana, palatessa vammasta tai kisoissa, joissa on toistuvia kiihdytyksiä.

70 kg painava juoksija, joka käyttää kreatiinia, voi saada 0,5–1,5 kg lisää solun sisäistä vettä, mikä joitakin urheilijoita ärsyttää ja toiset eivät huomaa koskaan. Meidän kreatiini- ja laboratoriopohjainen opas selittää, miksi kreatiniini voi siirtyä arvosta 0,9 arvoon 1,1 mg/dL ilman samaa merkitystä kuin munuaisvaurio.

Jos kreatiniini nousee kreatiinin aloittamisen jälkeen, tarkastelen ajankohtaa, nesteytystä, lihasmassaa, CK:ta, virtsan albumiini–kreatiniinisuhdetta ja aiempaa lähtötasoa. Kystatiini C:hen perustuva eGFR voi olla hyödyllinen, koska kystatiini C:hen kreatiinin saanti ja lihaskierto vaikuttavat vähemmän suoraan.

Ohita latausvaihe, jos vatsasi on herkkä. Useimmat juoksijat, joille siitä on hyötyä, pärjäävät hyvin pelkällä 3 g päivässä ilman latausvaihetta; suorituskyvyn hyöty on vaatimaton mutta todellinen oikeassa harjoittelukontekstissa.

Proteiinijauheet, albumiini ja BUN: palautumista ilman arvailua

Proteiinilisät ovat järkeviä, kun kokonaismäärä on matala, palautuminen on heikkoa tai harjoittelun määrä on suuri; tavallinen kestävyyden tavoite on noin 1,2–2,0 g/kg/vrk kuormituksesta riippuen. Albumiini alle 3,5 g/dL, BUN yli 20 mg/dL tai laskeva eGFR muuttaa sitä, miten luen proteiinineuvoja.

juoksijoiden lisäravinteet, joissa huomioidaan proteiinijauhe, albumiini, BUN ja munuaisten laboratoriovihjeet
Kuva 9: Proteiinin tarve riippuu saannista, palautumisen merkkiaineista ja munuaisten kontekstista.

Albumiini ei ole tarkka proteiininsaannin mittari, mutta se antaa hyödyllistä kontekstia. albumiini alle 3,5 g/dl voi heijastaa tulehdusta, munuaisten menetystä, maksasairautta, suolen kautta tapahtuvaa menetystä tai aliravitsemusta, joten pelkkä heraproteiinin lisääminen voi jättää syyn huomaamatta, jos palautuminen ei onnistu.

BUN on herkempi nesteytykselle, proteiininsaannille ja kataboliselle stressille. Juoksijalla, jonka BUN on 26 mg/dL kuivattavan pitkän lenkin jälkeen ja kreatiniini on normaali, kyse voi olla vain kuivumisesta, kun taas jatkuva BUN:n nousu ja laskeva eGFR ansaitsevat munuaiskeskeisen tarkastelun; meidän runsasproteiinisen ruokavalion laboratoriokäsikirja antaa käytännön esimerkkejä.

Useimmille juoksijoille palautumisannos on 20–40 g laadukasta proteiinia kovat harjoitukset riittävät, jos kokonaispäivittäinen saanti on tavoitteessa. Enemmän jauhetta ei korvaa vähäistä hiilihydraattien saatavuutta, huonoa unta tai viikkokilometrien liian nopeaa kasvattamista.

Pidän ruoka-ensin -palautumisesta aina kun mahdollista: maitoproteiini tai soijaproteiini, linssit, kananmunat, kala, tofu, pavut, kaurapuuro ja pähkinät voivat kaikki toimia. Jauhe on työkalu, ei persoonallisuus.

AST, ALT ja CK kovan harjoittelun jälkeen: lihas voi matkia maksaongelmia

CK voi nousta yli 1000 IU/L kovan kestävyyssuorituksen jälkeen, ja AST voi nousta lihaksista eikä maksasta. Juoksijalla, jonka AST on 89 IU/L, ALT 42 IU/L ja CK 2400 IU/L kaksi päivää maratonin jälkeen, voi olla lihasperäistä entsyymivuotoa, ei välttämättä ensisijaista maksasairautta.

juoksijoiden lisäravinteet: CK, AST, ALT -harjoitteluun liittyvät laboratoriomuutokset kilpailun jälkeen
Kuva 10: Kova kilpaileminen voi nostaa lihasentsyymejä ja sekoittaa maksan tulkintaa.

Tämä on yksi suosikkini juoksijalaboratorion sudenkuopista. AST esiintyy sekä lihaksessa että maksassa, kun taas ALT painottuu enemmän maksaan; jos AST nousee kilpailun jälkeen enemmän kuin ALT ja CK on korkea, lihasvamma siirtyy listan kärkeen.

Opas siihen, liikuntaan liittyvät laboratoriotulokset selittää, miksi testaus 24–72 tuntia kovan harjoituksen jälkeen voi tuottaa hälyttäviä mutta tilapäisiä tuloksia. Yleensä suosin AST:n, ALT:n ja CK:n uusimista 5–7 helpoksi päiväksi, elleivät oireet viittaa johonkin kiireellisempään.

52-vuotias maratoonari tuli kerran vastaanotolle AST 89 IU/L -arvolla ja huolestui, että hän oli “tuhonnut maksansa”. Hänen GGT-, bilirubiini- ja ALP-arvonsa olivat normaalit, CK oli korkea, ja uusintapaneeli levon jälkeen normalisoitui; tarvitsemansa lisä ei ollut maitoohdake, vaan palautuminen.

Jos ALT pysyy korkeana, bilirubiini nousee, virtsa tummuu, voimakas lihaskipu alkaa tai CK nousee moniin tuhansiin, sävy muuttuu. Artikkelimme korkea AST ja normaali ALT auttaa erottamaan hyvänlaatuiset harjoitusvaikutukset malleista, jotka vaativat lääkärinhoitoa.

CRP, ESR ja WBC: palautumisravinteet eivät voi piilottaa tulehdusta

CRP alle 3 mg/L pidetään usein matala-asteisena tai normaalina testistä riippuen, kun taas CRP yli 10 mg/L viittaa yleensä infektioon, kudosreaktioon tai äskettäin suureen rasitukseen. Palautumislisiä ei pitäisi käyttää peittämään pysyvästi koholla olevia tulehdusmarkkereita.

juoksijoiden lisäravinteet: CRP, ESR, WBC ja palautumisen tulehduslaboratoriot
Kuva 11: Tulehdusmarkkerit auttavat erottamaan normaalin harjoituskuormituksen sairaudesta.

CRP voi hypätä kilpailun jälkeen, virusinfektion, hammasinfektion tai ylikuormitetun harjoitusjakson seurauksena. Juoksija, joka tarkistaa CRP:n puolimaratonin jälkeisenä aamuna, voi nähdä luvun, joka näyttäisi huolestuttavalta levossa olevan toimistotyöntekijän kohdalla.

Kaava on tärkeämpi kuin yksittäinen arvo. CRP 18 mg/L kuumeen ja korkeiden neutrofiilien kanssa ei ole kirsikkakysymys; CRP 4 mg/L huonon unen, nousevan leposykkeen ja raskaiden jalkojen kanssa voi viitata alipalautumiseen, kuten käsittelemme artikkelissamme CRP:hen infektion jälkeen ohjaavat.

Omega-3-lisillä, happamalla kirsikalla ja kurkumiinilla on ristiriitaista näyttöä lihaskivun ja tulehduksen suhteen. Käytän niitä varoen, koska kivun vaimentaminen ei aina ole tavoite; joskus kipu kertoo urheilijalle, että suunnitelma on liian aggressiivinen.

Käytännöllinen palautumisen seulonta sisältää CBC-differentiaalin, CRP:n, ferritiinin, CK:n, kilpirauhasmerkit, jos väsymys on jatkuvaa, sekä harjoituspäiväkirjan. Yksikään kapseli ei tulkitse tätä yhdistelmää paremmin kuin rehellinen katsaus viikkokilometreihin, uneen ja ruokaan.

Kilpirauhanen, sukupuolihormonit ja RED-S: väsymyskuvio, jonka lisäravinteet usein ohittavat

Normaalit ferritiini ja D-vitamiini eivät sulje pois vähäistä energiansaantia, kilpirauhasen toimintahäiriötä tai Relative Energy Deficiency in Sport -tilaa. TSH on yleisesti noin 0,4–4,0 mIU/L, mutta väsymyksestä kärsivillä juoksijoilla voi olla tarpeen myös vapaa T4, vapaa T3, kuukautishistoria, testosteroni tai muu hormonikonteksti.

juoksijoiden lisäravinteet kilpirauhasen ja hormonien verikokeiden vihjeiden rinnalla RED-S:n yhteydessä
Kuva 12: Hormonimallit voivat selittää väsymystä, jota pelkät ravintoaineet eivät korjaa.

Vuoden 2023 IOC:n konsensuslausunto Relative Energy Deficiency in Sport -tilasta kuvaa RED-S:nä heikentynyttä fysiologiaa, joka johtuu vähäisestä energiansaannista ja vaikuttaa luustoon, hormoneihin, immuunipuolustukseen, aineenvaihduntaan ja suorituskykyyn (Mountjoy ym., 2023). Suomeksi: urheilija harjoittelee enemmän kuin keho pystyy rahoittamaan.

Huolestun, kun juoksijalla on matala-normaali T3, kuukautismuutoksia, matala seksihalu, toistuvia rasitusvammoja, matala ferritiini, matala D-vitamiini ja sitkeää väsymystä. Yleiskatsauksemme hormonaalisista verikokeista Oirelistan ollessa laajempi kuin “tarvitsen magnesiumia” tämä on hyödyllinen lähtökohta.”

Kilpirauhasen tulkinta menee helposti sekaisin kestävyysurheilijoilla, koska sairaus, paasto ja kova harjoittelu voivat laskea T3-arvoa ilman klassista kilpirauhasen vajaatoimintaa. Yksittäinen TSH 3,8 mIU/L tarkoittaa eri asiaa, jos vapaa T4 on normaali, kilpirauhaseen liittyvät vasta-aineet ovat positiiviset tai urheilija on ollut dieetillä 12 viikkoa.

Ravintolisät eivät voi korjata kroonista liian vähäistä energiansaantia. Jos kuvio viittaa RED-S:ään, hoito on yleensä ruokaa, lepoa, harjoittelun muutoksia ja terveydenhuollon ammattilaisen tukea—ei suurempaa ravintolisäkasaa.

Milloin testata: ajoitussäännöt, jotka pysäyttävät virheelliset hälytykset

Juoksijan peruslähtötason tutkimuksissa testaa sen jälkeen 48–72 tuntia ilman poikkeuksellisen kovaa harjoittelua, normaalin nesteytyksen ja tasaisen syömisen. Testaaminen heti kilpailun jälkeen voi vääristää CK-, AST-, ALT-, WBC-, kreatiniini-, glukoosi-, natrium- ja CRP-arvoja sen verran, että se voi johtaa ravintolisäohjelmaan, jota et todellisuudessa tarvitse.

juoksijoille suunnatut lisäravinteet, jotka on ajoitettu oikein verikokeiden ajoituksen mukaan harjoittelun jälkeisen levon yhteydessä
Kuva 13: Testauksen ajoitus estää liikunnan aiheuttamia artefakteja muuttumasta ravintolisäpäätöksiksi.

Suosin aamulla tehtäviä väsymys-/uupumuspaneelitestejä, kun mukana ovat kortisoli, testosteroni, glukoosi tai paastolipidit. Vesi sopii useimpiin paastotesteihin, mutta pitkät paastot plus kova treeni edellisenä iltana voivat saada BUN-, ketoni- ja glukoosiarvot näyttämään oudommilta kuin ne ovat.

Meidän paasto vs. ei-paasto -ohje selittää, mitkä arvot muuttuvat ruoan jälkeen. Juoksijoilla suurin sekoittava tekijä ei usein ole aamiainen; se on 18 mailin lenkki, sauna, alkoholi, huono uni tai NSAID-käyttö 2 päivän aikana ennen testejä.

Toista poikkeavat arvot ennen kuin rakennat pitkäaikaisen ravintolisäohjelman, ellei tulos ole kiireellinen. Esimerkiksi kalium 5,6 mmol/L hemolysoituneesta näytteestä on laboratorioon liittyvä käsittelyongelma, kunnes toisin todistetaan.

Suunta ratkaisee enemmän kuin yksittäinen mittaushetki. Oppaamme verikokeiden vaihtelu auttaa juoksijoita päättämään, onko 10%-muutos kohinaa, harjoittelun sopeutumista vai todellinen signaali.

Miten Kantesti tekoäly muuttaa juoksijan laboratoriot turvallisemmiksi lisäravinnepäätöksiksi

Kantesti AI tulkitsee juoksijoiden verikokeita yhdistämällä viitearvot, yksikkömuunnokset, biomarkkerikuviot, oirekontekstin ja aiemmat tulokset noin 60 sekunnissa. Alustamme pystyy lukemaan ladattuja PDF-tiedostoja tai kuvia ja yhdistämään matalan ferritiinin, D-vitamiinin puutteen, B12-kuviot, elektrolyytit ja palautumisen merkkiaineet käsittelemättä yhtä merkittyä tulosta koko tarinana.

juoksijoille suunnatut lisäravinteet, jotka Kantesti:n tekoäly tulkitsee ladatuista verikokeiden tuloksista
Kuva 14: Kuvioihin perustuva tekoälytulkinta yhdistää ravintolisät mitattaviin laboratorioviitteisiin.

Meidän tekoälypohjainen verikoealustamme käyttää 2.78T-parametria Health AI ja tukee 75+-kieliä yli 127+ maassa. Tämä kansainvälinen laajuus on tärkeä, koska ferritiinin yksiköt, D-vitamiinin yksiköt ja laboratorioviitevälit eroavat; 25-OH D -tulos voi näkyä yhdessä maassa muodossa ng/mL ja toisessa nmol/L.

Kantesti AI on CE-merkattu, HIPAA-yhteensopiva, GDPR-vaatimusten mukainen ja ISO 27001 -sertifioitu, ja kliiniset standardit on kuvattu meidän lääketieteellinen validointi -sivullamme. Myös vertailutyömme on julkaistu arvioitavaksi Kantesti AI Engine -validointi -tietueessa.

Juoksijoille eniten pitämäni ominaisuus on trendianalyysi. Ferritiinin siirtyminen 52:sta 31 ng/mL:aan maratonjakson aikana ei ole “normaalia” vain siksi, että molemmat luvut osuvat väestön viitealueeseen.

Voit ladata tuoreen paneelin osoitteeseen Kokeile ilmaista tekoälyverikoetta ja verrata laboratoriotuloksiasi ravintolisäohjelmaan ennen kuin ostat mitään. Se ei vieläkään korvaa terveydenhuollon ammattilaistasi, mutta se on paljon parempi lähtökohta kuin some-ravintolisäkasat.

Tutkimusmuistiinpanot, turvallisuustarkistukset ja juoksijan ydinjohtopäätös

Turvallisin ravintolisäohjelma juoksijoille on lyhyt lista, joka sidotaan poikkeaviin laboratoriolöydöksiin, oireisiin ja uudelleentarkistuksen päivämäärään. Jos ferritiini, D-vitamiini, B12, elektrolyytit, munuaismerkit, maksaentsyymit ja tulehdusmerkit ovat normaaleja, seuraava “ravintolisä” voi olla uni, hiilihydraatit, jaksotettu harjoittelu tai lääkärin arvio.

juoksijoille suunnatut lisäravinteet, jotka on tarkistettu lääketieteellisen tutkimusnäytön muistiinpanoilla ja turvallisella jatkosuunnittelulla
Kuva 15: Lopullisen päätöksen tulisi yhdistää laboratoriotulokset, oireet, harjoittelu ja turvallisuus.

Olen Thomas Klein, MD, Chief Medical Officer yrityksessä Kantesti LTD, ja neuvoni juoksijoille on tarkoituksella tylsä: älä jahtaa jokaista marginaalista hyötyä uudella pullolla. Kliinisen arviointiprosessimme ohjaavat lääkärit ja neuvonantajat, jotka on listattu Lääketieteellinen neuvoa-antava toimikunta, koska YMYL-terveyssisältö vaatii inhimillistä harkintaa, ei pelkkää kuvioiden vastaavuuden tunnistusta.

Hälytysmerkit vaativat hoitoa, eivät lisäravinekokeilua: rintakipu, pyörtyminen, mustat ulosteet, selittämätön painon lasku, voimakas hengenahdistus, natrium alle 130 mmol/l, kalium yli 6,0 mmol/l, hemoglobiini alle 10 g/dl tai CK, johon liittyy tummaa virtsaa ja voimakasta lihaskipua. Jos jokin näistä ilmenee, ota yhteyttä terveydenhuollon ammattilaiseen tai kiireelliseen palveluun maassasi.

Kantesti Ltd. (2026). B Negative Blood Type, LDH Blood Test & Reticulocyte Count Guide. Figshare. https://doi.org/10.6084/m9.figshare.31333819. ResearchGate. Academia.edu.

Kantesti LTD. (2026). Ripuli paaston jälkeen, mustia pilkkuja ulosteessa & GI-opas 2026. Figshare. https://doi.org/10.6084/m9.figshare.31438111. ResearchGate. Academia.edu.

Jos haluat yhden käytännöllisen seuraavan askeleen, kerää viimeiset 2–3 laboratoriotulostasi ja lataa ne osoitteeseen Kantesti. Ferritiiniin, D-vitamiiniin, B12-vitamiiniin, magnesiumiin, elektrolyytteihin ja palautumisen merkkiaineisiin perustuva trendilähtöinen tulkinta on se, mistä järkevä juoksijan lisäravinteiden käyttö alkaa.

Usein kysytyt kysymykset

Mitä verikokeita juoksijoiden tulisi tarkistaa ennen lisäravinteiden ottamista?

Juoksijoiden tulisi yleensä tarkistaa CBC, ferritiini, transferriinin kyllästysaste, 25-OH D-vitamiini, B12, folaatti, magnesium, natrium, kalium, kreatiniini, BUN, AST, ALT, CK ja CRP ennen lisäravinteiden valitsemista. Ferritiini alle 30 ng/mL, D-vitamiini alle 20 ng/mL tai B12 alle 200 pg/mL voivat muuttaa lisäravinnevalintoja. Kokeiden tekeminen 48–72 tunnin kuluttua helpommasta harjoittelusta antaa puhtaamman lähtötason kuin kokeiden tekeminen heti kilpailun jälkeen.

Pitäisikö juoksijoiden ottaa rautaa, jos ferritiini on matala mutta hemoglobiini on normaali?

Juoksijoilla, joiden ferritiinitaso on alle 30 ng/mL, voi olla raudan varastot ehtyneet, vaikka hemoglobiini olisi vielä normaali. Raudan korvaushoidon puolesta puhuu erityisen vahvasti, jos ferritiini on matala, transferriinin kyllästeisyys on alle 20%, oireet sopivat ja taustalla on todennäköinen syy, kuten runsaat kuukautiset, vähäinen saanti tai tiheä verenluovutus. Yleinen kliinikon ohjaama toimintatapa on 40–65 mg alkuaine rautaa joka toinen päivä ja uusintamittaus 6–8 viikon kuluttua.

Mikä D-vitamiinitaso on matala kestävyysurheilijoilla?

D-vitamiinin (25-OH) pitoisuus, joka on alle 20 ng/mL, katsotaan yleisesti puutokseksi, kun taas 20–29 ng/mL:ää kutsutaan usein riittämättömyydeksi. Monet kestävyysurheiluun erikoistuneet kliinikot tavoittelevat juoksijoilla 30–50 ng/mL:n tasoa, jos on väsymystä, talvikauden harjoittelua, vähäistä auringonvaloa tai rasitusmurtumien riskiä. Yli 100–150 ng/mL:n tasot voivat viitata liiallisuuteen, ja silloin tulisi tehdä kalsiumin ja lisäravinteiden tarkistus.

Auttaako magnesium juoksijan kramppeihin?

Magnesium auttaa kramppeihin pääasiassa silloin, kun magnesiumin puute tai siihen sopiva elektrolyyttimalli on olemassa. Seerumin magnesiumarvo on normaalisti noin 1,7–2,2 mg/dl, mutta se voi jättää havaitsematta solunsisäisen ehtymisen, joten myös natrium-, kalium- ja kalsiumarvot, munuaisarvot, lääkkeet sekä harjoituskuormitus tulisi tarkistaa. Tyypillinen aikuisen lisäravinneannos on 200–400 mg alkuaine-magnesiumia päivässä, mutta juoksijoiden, joilla on merkittävä munuaissairaus, ei tulisi annostella itse.

Voiko kreatiini saada juoksijan munuaisarvot näyttämään poikkeavilta?

Kreatiini voi nostaa seerumin kreatiniinia hieman, koska kreatiniinia muodostuu kreatiiniaineenvaihdunnassa, eikä tämä automaattisesti tarkoita munuaisvauriota. Juoksijalla, joka käyttää 3–5 g päivässä, voi olla tarpeen munuaisten tulkinta aiemman kreatiniinin, eGFR-trendin, kystatiini C:n ja virtsan albumiini–kreatiniinisuhteen perusteella. Kohonnut kreatiniini yhdessä poikkeavan virtsan proteiinin, matalan eGFR:n tai oireiden kanssa ansaitsee kliinikon arvion.

Miksi AST ja CK ovat koholla maratonin jälkeen?

AST ja CK voivat nousta maratonin jälkeen, koska luustolihakset vapauttavat entsyymejä pitkittyneen mekaanisen rasituksen jälkeen. CK voi ylittää 1000 IU/l kovan kestävyysharjoittelun tapahtumien jälkeen, ja AST voi nousta enemmän kuin ALT, kun lähde on lihas eikä maksa. AST:n, ALT:n ja CK:n uusiminen 5–7 helpomman päivän jälkeen usein selventää, oliko muutos liikuntaan liittyvä.

Ovatko geneeriset lisäravinnepaketit hyviä juoksijoille?

Yleiset lisäravinnepaketit eivät yleensä sovi juoksijoille, koska sama oire voi johtua matalasta ferritiinistä, D-vitamiinin puutteesta, B12-vitamiinin puutteesta, vähäisestä energiansaannista, kuivumisesta, ylikuormituksesta tai sairaudesta. Laboratoriolähtöinen suunnitelma yhdistää jokaisen lisäravinteen tiettyyn mittariin, annokseen ja uusintatarkistuksen päivämäärään. Jos verikoetulokset ovat normaalit, suorituskyky voi parantua enemmän unesta, hiilihydraattien ajoituksesta, harjoittelun säätämisestä tai lääketieteellisestä arviosta kuin lisäämällä uusia tuotteita.

Hanki tekoälypohjainen verikoeanalyysi tänään

Liity yli 2 miljoonan käyttäjän joukkoon maailmanlaajuisesti, jotka luottavat Kantesti:hen saadakseen välittömän ja tarkan laboratoriotestianalyysin. Lataa verikoetuloksesi ja saat kattavan tulkinnan 15,000+-biomarkkereista sekunneissa.

📚 Viitatut tutkimusjulkaisut

1

Klein, T., Mitchell, S., & Weber, H. (2026). B-negatiivinen veriryhmä, LDH-verikoe ja retikulosyyttimäärän opas. Kantesti AI Medical Research.

2

Klein, T., Mitchell, S., & Weber, H. (2026). Ripuli paaston jälkeen, mustat täplät ulosteessa ja ruoansulatuskanavan opas 2026. Kantesti AI Medical Research.

📖 Ulkoiset lääketieteelliset lähteet

3

Holick MF ym. (2011). D-vitamiinin puutoksen arviointi, hoito ja ehkäisy: Endokrinologiyhdistyksen kliininen käytännön ohje. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.

4

Thomas DT ym. (2016). Ravintoalan akatemian (Academy of Nutrition and Dietetics), Kanadan ravitsemusterapeuttien (Dietitians of Canada) ja American College of Sports Medicinen (Yhdysvaltain urheilulääketieteen korkeakoulu) kannanotto: Ravinto ja urheilullinen suorituskyky. Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics.

5

Mountjoy M ym. (2023). Kansainvälisen olympiakomitean (IOC) konsensuslausunto vuodelta 2023 suhteellisesta energiapuutoksesta urheilussa (REDs). British Journal of Sports Medicine.

2 kk+Analysoidut testit
127+Maat
98.4%Tarkkuus
75+Kielet

⚕️ Lääketieteellinen vastuuvapauslauseke

E-E-A-T-luottamussignaalit

Kokea

Lääkärin johtama kliininen arviointi laboratoriotulkinnan työnkuluista.

📋

Asiantuntemus

Laboratoriolääketiede keskittyy siihen, miten biomarkkerit käyttäytyvät kliinisessä kontekstissa.

👤

Auktoriteetti

Kirjoittanut tohtori Thomas Klein, tarkistanut tohtori Sarah Mitchell ja professori tohtori Hans Weber.

🛡️

Luotettavuus

Näyttöön perustuva tulkinta selkeillä jatkopoluilla, jotka vähentävät hälytystä.

🏢 Kantesti Oy Rekisteröity Englannissa ja Walesissa · Yhtiön numero. 17090423 Lontoo, Yhdistynyt kuningaskunta · kantesti.net
blank
Prof. Dr. Thomas Klein:n toimesta

Tri Thomas Klein on laillistettu kliininen hematologi, joka toimii Kantesti AI:n lääketieteellisenä johtajana. Yli 15 vuoden kokemuksella laboratoriolääketieteestä ja syvällisellä asiantuntemuksella tekoälyavusteisesta diagnostiikasta tri Klein toimii sillanrakentajana huipputeknologian ja kliinisen käytännön välillä. Hänen tutkimuksensa keskittyy biomarkkerianalyysiin, kliinisiin päätöksentukijärjestelmiin ja väestökohtaiseen viitealueen optimointiin. Markkinointijohtajana hän johtaa kolmoissokkoutettuja validointitutkimuksia, jotka varmistavat, että Kantestin tekoäly saavuttaa 98,7%-tarkkuuden yli miljoonassa validoidussa testitapauksessa 197 maasta.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *