Futóknak szánt étrend-kiegészítők: a vérvizsgálati jelek először

Kategóriák
Cikkek
Running Health Laboratóriumi értelmezés 2026-os frissítés Betegbarát

Egy futókra szabott, labor-központú módszer annak eldöntésére, hogy az Ön számára valóban van-e értelme a vasnak, a D-vitaminnak, a B12-nek, a magnéziumnak, az elektrolitoknak, a kreatinnak vagy a regenerációs tápanyagoknak.

📖 ~12 perc 📅
📝 Megjelent: 🩺 Orvosilag felülvizsgálta: ✅ Bizonyítékokon alapuló
⚡ Gyors összefoglaló v1.0 —
  1. A ferritin 30 ng/mL alatt Egy futónál gyakran a kimerült vasraktárak utalnak rá, még mielőtt a hemoglobin csökkenne.
  2. 20% alatti vasszaturáció támogatja a vashiányt; a vas telítettsége 45% felett felügyelet nélküli vasbevitel esetén kockázatos.
  3. 25-OH D-vitamin 20 ng/mL alatt hiányról van szó, miközben sok állóképességi szakorvos 30–50 ng/mL-t céloz a tüneteket mutató sportolóknál.
  4. B12-vitamin 200 pg/ml alatt általában hiányos; a 200–350 pg/mL még mindig számíthat, ha az MMA vagy a homocisztein magas.
  5. Vérszérum magnézium 1,7–2,2 mg/dL normálisnak tűnhet alacsony intracelluláris magnézium mellett is, ezért a görcsöknél szélesebb körű elektrolit-áttekintésre van szükség.
  6. 135 mmol/L alatti nátrium a hosszú távfutások után hyponatraemia-kockázatra utal, és nem szabad egyszerűen több víz ivásával kezelni.
  7. CK 1000 felett IU/L kemény állóképességi események után is előfordulhat; az AST inkább izomsérülésből emelkedhet, mint májkárosodásból.
  8. Kreatin 3–5 g/nap segíthet az erőben és a többszöri sprinttel végzett munkában, de emelheti a kreatinint valódi vesekárosodás nélkül is.
  9. 3,5 g/dL alatti albumin vagy a tartósan magas BUN megváltoztatja a fehérjeporok és a regenerációs táplálkozás körüli beszélgetést.

Kezdje a laborvizsgálatokkal, ne egy általános futó-kiegészítő csomaggal

A legjobb kiegészítők futóknak azok, amelyeket a vérvizsgálataid indokolnak: vas, ha a ferritin és a transzferrin-szaturáció alacsony, D-vitamin, ha a 25-OH D hiányos, B12, ha a B12 vagy az MMA rendellenes, magnézium vagy elektrolitok, ha az ásványianyag-mintázat görcsökhöz illeszkedik, és fehérje vagy kreatin, ha a regenerációs vizsgálatok és az edzési célok ezt támogatják. Én Thomas Klein, MD vagyok, és ez az a futó-központú megközelítés, amit itt alkalmazunk: Kantesti AI ahelyett, hogy minden sportolónak ugyanazt a kiegészítő-kombinációt adnánk.

futóknak szánt kiegészítők, laborértékelő képernyők és állóképességi regenerációs markerek mellett bemutatva
1. ábra: A laboratóriumi mintázatoknak kell eldönteniük, melyik futó-kiegészítő érdemel figyelmet.

Egy hasznos futó panel általában ezzel kezdődik: CBC, ferritin, transzferrin-szaturáció, 25-OH D-vitamin, B12, folát, magnézium, nátrium, kálium, kreatinin, BUN, AST, ALT, CK és CRP. Azok a futók, akik a szélesebb teljesítményképet is szeretnék, össze tudják vetni ezt a listát az általunk készített útmutatóval: sportolói vérvizsgálataink, mert az állóképességi edzés több olyan eredményt is megváltoztat, amelyet az általános jóllét-cikkek rögzítettnek kezelnek.

Az 2M+ feltöltött laborjelentések elemzésekor a leggyakoribb hiba nem az, hogy túl sok kiegészítőt szednek; hanem hogy túl keveset. A fáradtsághoz hasonló tünetet egyetlen tápanyagproblémaként kezelik. Egy 34 éves maratonfutónak, akinek a ferritinje 18 ng/mL, a D-vitaminszintje 17 ng/mL és a CK-ja 760 IU/L, más tervre van szüksége, mint egy kerékpárosnak, akinek normális a vasa, de egy forró esemény után a nátriumszintje 132 mmol/L.

Az Kantesti mesterséges intelligencia a futók laboreredményeit a markerek, mértékegységek és trendek mintázatainak kiolvasásával értelmezi, nem pedig úgy, hogy egyetlen piros zászlóra reagál. Ez azért számít, mert alacsony ferritin normál hemoglobinnal korai vashiányra utal, míg az alacsony hemoglobin magas ferritinnel és magas CRP-vel egészen más problémát jelez.

2026. május 10-től a gyakorlati szabályom egyszerű: először vizsgálat, másodszor kiegészítés, harmadszor ellenőrzés. Ha egy kiegészítő nem köthető mérhető hiányhoz, biztonsági problémához vagy teljesítménycélhoz, általában megkérdezem a futót, miért szeretné.

Ferritin- és vasjelek a fáradtság és a nehéz lábak mögött

A ferritin 30 ng/mL alatt egy állóképességi futónál gyakran azt jelenti, hogy a vasraktárak kimerültek, még akkor is, ha a hemoglobin még normális. Az a futó, akinek a ferritinje 15–30 ng/mL, a transzferrin-szaturáció 20% alatt van, és csökken a MCH vagy az MCV, klasszikus jelölt a klinikus által irányított vaspótlásra, nem pedig egy újabb koffeines termékre.

futóknak szánt kiegészítők, a ferritin vizsgálatára és a laborban az ironraktárak értelmezésére fókuszálva
2. ábra: A ferritin gyakran csökken, mielőtt a hemoglobin megerősítené a vashiányos vérszegénységet.

A ferritin egy vasraktározó fehérje, nem a keringő vas közvetlen mértéke. A felnőtt referencia-tartományok eltérnek, de sok laboratórium körülbelül 12–150 ng/mL-t ad meg nők esetén, és 30–400 ng/mL-t férfiak esetén; futóknál a 30 ng/mL alatti értékek informatívabbak, mint az alacsony tartományra utaló referencia-figyelmeztetés.

Ezt a mintázatot állandóan látom menstruáló futóknál és nagy futásteljesítményű sportolóknál: hemoglobin 12,7 g/dL, MCV 84 fL, ferritin 11 ng/mL, és az a panasz, hogy a dombok hirtelen brutálisan nehezek. A részletesebb útmutatónk alacsony ferritin normál hemoglobinnal elmagyarázza, miért tűnhet a CBC “rendben lévőnek”, miközben a vasfüggő energia-anyagcsere nem rendben van.

Egy tipikus szájon át szedett vaspótlási terv 40–65 mg elemi vasat minden másnap 6–8 hétig tart, és kalciumtól, kávétól, teától valamint magas rosttartalmú gabonapelyhektől elkülönítve kell bevenni. A minden másnapi adagolás nemcsak kíméletesebb a gyomor-bélrendszer számára; csökkentheti a nagyobb napi dózisok után kialakuló, hepcidin által közvetített felszívódási gátlást is.

6–8 hét után, nem 6 nap után ellenőrizze újra a ferritint, a teljes vérképet (CBC) és a transzferrin-telítettséget. A ferritin 12-ről 32 ng/mL-re emelkedése javíthatja a tüneteket, de általában szeretném megérteni a veszteség okát: erős menstruáció, alacsony energiatartalmú bevitel, gyomor-bélrendszeri tünetek, gyakori véradás vagy nagyon nagy futásteljesítmény mellett fellépő talpütéshez köthető hemolízis.

Tipikus laboratóriumi referencia Nők 12–150 ng/mL; férfiak 30–400 ng/mL Széles népességi tartomány, nem mindig ideális az állóképességi tünetekhez
Futóóra zónája 30-50 ng/ml Lehet megfelelő, de a tünetek és az edzésterhelés számít
Valószínűleg kimerült raktárak 15–30 ng/mL Az „iron” vizsgálatok és az étrend áttekintése általában értelmes
Nagyon alacsony raktárak <15 ng/mL Erősen támogatja a vashiányt, és utánkövetést igényel

Mikor rossz lépés a vas-kiegészítő alacsony vasszint esetén

A vaspótlás akkor nem biztonságos, ha a ferritin magas, a transzferrin-telítettség magas, vagy a gyulladás emeli felfelé a ferritint. A transzferrin-szaturáció 45% felett aggályt vet fel a vas-túlterhelés élettana miatt, míg a nőkben 300 ng/mL feletti, illetve a férfiakban 400 ng/mL feletti ferritin esetén bárki vasat adna, előbb kontextusra van szükség.

futóknak szánt kiegészítők, összevetve a transzferrin telítettséggel és a ferritin biztonsági markerekkel
3. ábra: A vas segíthet a kimerült futóknak, de árthat a rossz vasprofil esetén.

A kifejezés kiegészítők alacsony vasszint esetén futóknál túl leegyszerűsítő, mert a szérumvas napszaktól, a közelmúltbeli étkezésektől és a gyulladástól függően ingadozik. Biztonságosabb értelmezéshez a ferritint, a TIBC-t, a transzferrin-telítettséget, a CRP-t és a CBC-t együtt kell használni; a mi vas tanulmányi útmutató részletesebben végigvezeti ezen a mintázaton.

A ferritin akut fázisú fehérje, ezért egy légúti megbetegedés után ferritin 210 ng/mL és CRP 18 mg/L értékkel rendelkező futónál lehet, hogy nincs bőségesen felhasználható vas. A szervezet az immunaktiváció során „elrejtheti” a vasat, ezért ugyanannak a ferritinszámnak a jelentése megváltozik a vas telítettségi mutatók és a gyulladásos markerek függvényében.

Felügyelet nélküli vas székrekedést, hányingert és sötét székletet okozhat, de a nagyobb probléma a hemochromatosis, a májbetegség vagy a gyulladásos betegség figyelmen kívül hagyása. Ha a ferritin ismételten magas, a cikkünk a a magas ferritin jelentése jobb következő olvasmány, mint egy kiegészítő címkéje.

A gyakorlati tipp: soha ne kezdjen vasat azért, mert nehéznek érzi a lábát. Azért kezdjen vasat, mert egy koherens vas-panel a kimerülést mutatja, majd ellenőrizze újra, és hagyja abba, amint elérte a célt.

Transzferrin-telítettség 20-45% Felnőttek esetén általánosan várt tartomány
Alacsony telítettség <20% Vashiányt jelez, ha a ferritin alacsony vagy határértéken van
Magas telítettség >45% Ne adjon vasat orvosi áttekintés nélkül
Magas ferritin plusz magas telítettség Ferritin >300–400 ng/mL TSAT >45% mellett Vas-túlterhelés vagy májhoz köthető okok irányában értékelést igényel

D-vitamin-hiány: az adagolás a 25-OH D eredmény alapján

25-OH D-vitamin 20 ng/mL alatt hiány, és a D-vitamin hiány esetén alkalmazott kiegészítőket a vérszint alapján kell adagolni, nem találgatásból. Sok futó jól van kb. 30–50 ng/mL körül, de ha 100 ng/mL fölé emeljük, az kockázatot növel anélkül, hogy bizonyított állóképességi hasznot adna.

futóknak szánt kiegészítők, D-vitamin laborvizsgálattal, napfény- és csontregenerációs jelzésekkel
4. ábra: A D-vitamin adagolását a mért 25-OH D-szinthez kell igazítani.

A Holick és mtsai. által megfogalmazott Endokrin Társaság irányelve a D-vitamin-hiányt úgy határozta meg, hogy a 25-OH D 20 ng/mL alatt van és az elégtelenséget 21–29 ng/mL között, bár egyes csont-egészségügyi csoportok 20 ng/mL-t megfelelőnek fogadnak el sok felnőtt esetében (Holick és mtsai., 2011). Stressztöréses anamnézissel, visszatérő megbetegedésekkel vagy téli edzéssel rendelkező állóképességi sportolóknál 30 ng/mL alatt szorosabban figyelek.

Az enyhén alacsony, kb. 22–28 ng/mL-es eredmény gyakran reagál napi 1000–2000 NE D3-vitaminra zsírt tartalmazó étkezéssel együtt. A 12 ng/mL alatti eredmény, különösen alacsony kalciummal vagy magas PTH-val, orvos által irányított kezelést és 8–12 hét múlva kontrollt igényel; a D-vitamin-kiegészítésről szóló, dózis-szint szerinti cikkünk a vitamin D-kiegészítésről adja a biztonságosabb tartományokat.

A futók néha elfelejtik, hogy a D-vitamin-állapot részben évszakfüggő földrajz, részben bőrszín, részben testösszetétel és részben felszívódás kérdése. Láttam már futópadon futókat napos országokban, akik 14 ng/mL-t mértek, mert az edzés hajnal előtt és munka után történt.

A D-vitamin-toxicitás ritka, de valós. A 25-OH D 100–150 ng/mL felett, különösen ha a kalcium 10,5 mg/dL felett van, hagyja abba az alkalmi kiegészítést, és indítson gyógyszer- és kiegészítő-áttekintést.

Gyakori célérték 30-50 ng/ml Gyakran ésszerű a tüneteket mutató futóknak és csontkockázatú sportolóknak
Elégtelen 20–29 ng/mL A tünetektől, az évszaktól és a kockázattól függően indokolhatja a napi D3-at
Hiány <20 ng/mL Általában pótlásra és kontrollra van szükség
Lehetséges toxicitási tartomány >100–150 ng/mL Kerülje a további nagy dózisú D-vitamint, és ellenőrizze a kalciumot

A B12 és a folát jelei a fáradtság, zsibbadás és gyenge tempó mögött

B12-vitamin 200 pg/ml alatt általában a hiányt támasztja alá, és a 200–350 pg/mL még klinikailag releváns lehet, ha a metilmalonsav vagy a homocisztein magas. A vegán étrendet követő, bélrendszeri tüneteket mutató, metformint szedő vagy bizsergő lábú futóknak többre van szükségük, mint egy alap teljes vérkép (CBC).

futóknak szánt kiegészítők, B12-vizsgálathoz, az idegek egészségéhez és a tartós fáradtság nyomaihoz kapcsolva
5. ábra: A B12-hiány azelőtt befolyásolhatja az idegeket, hogy a vérszegénység nyilvánvalóvá válna.

A B12-hiány makrocitózis nélkül is megjelenhet, különösen korán, vagy amikor a vashiány ugyanakkor lefelé húzza az MCV-t. Egy futó, akinek B12-je 240 pg/mL, ferritinja 9 ng/mL és MCV-je 82 fL, lehet, hogy nem mutatja azt a nagy vörösvérsejt-méretet, amit a tankönyvek ígérnek.

A legerősebb funkcionális markerek körülbelül 0,4 µmol/L feletti metilmalonsav és 15 µmol/L feletti homocisztein, a laboratóriumtól függően. A cikkünk B12-hiány vérszegénység nélkül elmagyarázza, miért megelőzheti a zsibbadás, az egyensúlyváltozások és az égő talpak egy drámai hemoglobinváltozást.

Egy gyakori pótlási terv a következő: 1000 mcg szájon át szedett B12 naponta 8–12 hétig, majd fenntartó adagolás az étrend és az ok alapján. Súlyos neurológiai tünetek, vészes vérszegénység vagy felszívódási zavar esetén az injekciók előnyben részesíthetők, de sok futó a nagy dózisú szájon át szedett B12-t is elég jól felszívja.

A folát nem helyettesíti a B12-t. Ha úgy adunk nagy dózisú folsavot, hogy közben a B12-hiányt nem pótoljuk, javulhat a vérszegénység, miközben a neurológiai károsodás tovább folytatódik—ez pedig azok közé a „csendes” klinikai csapdák közé tartozik, amelyek miatt az egyetlen tápanyagra vonatkozó tanács kockázatos.

Magnézium- és görcs-laborok: amit a szám nem mutat meg

A szérum magnézium normálisan nagyjából 1,7–2,2 mg/dL körül van., de a normál szérumérték nem zárja ki az alacsony intracelluláris magnéziumot. A magnézium segíthet egyes futóknak görcsök vagy alvás esetén, de a görcsök gyakrabban utalnak edzésterhelésre, nátriumvesztésre, neuromuszkuláris fáradtságra vagy gyógyszerhatásokra, mintsem egyetlen ásványianyag-hiányra.

futóknak szánt kiegészítők, magnéziumvizsgálattal és izomgörcs elektrolit-nyomokkal
6. ábra: A görcsök kivizsgálásához magnéziumra van szükség, valamint a környező elektrolitminta értékelésére.

A szérum magnézium a teljes testmagnézium kevesebb mint 1%-a, ezért durva jelző. A vörösvérsejtek (RBC) magnéziuma adhat kontextust, ha elérhető, de nem elég standardizált ahhoz, hogy egyetemes igazságként kezeljem; a mi magnézium-tartomány útmutató lefedi a korlátokat.

Ha a magnézium valóban alacsony, gyakran használom napi 200–400 mg elemi magnézium, általában glicinátot a jobb tolerálhatóságért, vagy citrátot, ha székrekedés is fennáll. A magnézium-oxid papíron sok elemi magnéziumot tartalmaz, de gyakran több bélpanaszt okoz, és kevésbé hasznosul.

A vesék biztonságossága is fontos. Azok a futók, akiknek az eGFR-e 30 mL/perc/1,73 m² alatt van, jelentős vesebetegségük van, vagy visszatérően magas magnéziumértékük jelentkezik, ne adagolják maguknak a magnéziumot, mert a szervezet nem biztos, hogy kiszámíthatóan ki tudja üríteni.

Egy klinikai „gyöngyszem”: a vádli görcse a 18. mérföldnél, 137 mmol/L nátriummal és 2,0 mg/dL magnéziummal valószínűleg nem magnéziumhiány miatti sürgősségi állapot. Inkább ritmus-/ütemezési, hőterhelési, neuromuszkuláris fáradtsági vagy üzemanyag-/táplálkozási probléma valószínű.

Nátrium, kálium és CO2: a görcsök nem mindig kiszáradás jelei

A nátriumnak általában 135–145 mmol/L-nak kell lennie, a kálium kb. 3,5–5,0 mmol/L, a klorid 98–107 mmol/L, a CO2 pedig 22–29 mmol/L. Hosszú esemény után mért alacsony nátriumérték lehetséges túlvizet ivásra vagy sóvesztésre utal, nem ok arra, hogy tovább erőltessük a sima vizet.

futóknak szánt kiegészítők, nátrium, kálium-klorid és hidratáltsági labor markerek alapján
7. ábra: Az elektrolitminták szétválasztják a sóvesztést a túlhidratálástól, illetve a vesére utaló jeleket.

A hyponatraemia az az elektrolitzavar, ami a legjobban aggaszt a hosszútávú versenyek során. 135 mmol/L alatti nátrium fejfájással, zavartsággal, hányással vagy a verseny utáni duzzanattal sürgős orvosi felmérést igényel, mert a több sima víz ronthatja a helyzetet.

A kálium más. Enyhe alacsony kálium, kb. 3,2–3,4 mmol/L, követheti az izzadás miatti veszteséget, a hasmenést vagy bizonyos gyógyszereket, de a 3,0 mmol/L alatti vagy 6,0 mmol/L feletti kálium befolyásolhatja a szívritmust, és nem kezelhető „alkalmi” sportitalokkal.

A metabolikus panelen mért CO2-eredmény a bikarbonát jele, nem a tüdejéből származó szén-dioxid. A mi elektrolit panelünk megmagyarázza, miért tükrözhet a kemény edzések utáni alacsony CO2 sav-bázis terhelést, hasmenést vagy veseműködéshez kapcsolódó kezelést, nem pedig egyszerű kiszáradást.

Hosszú, meleg futásoknál sok sportoló kb. 300–600 mg nátriumot vesz fel óránként, de a verejték nátriumtartalma nagyon széles tartományban változik. A ruhán fehér sókristályokkal rendelkező, „sós” izzadónak több nátriumra lehet szüksége, mint egy hűvös időben futó 10K-s futónak.

Nátrium 135–145 mmol/L A legtöbb felnőtt laboratóriumban a normál tartomány
Alacsony nátrium <135 mmol/L Túlzott folyadékbevitelre, sóvesztésre vagy orvosi okokra utalhat
Óvatosság káliummal 6,0 mmol/L Ritmuszavar-kockázat; azonnali klinikai felülvizsgálat szükséges
CO2 eltérés 29 mmol/L Szükség lehet sav-bázis vagy vesével kapcsolatos kontextusra

Kreatin futóknak: hasznos, de a kreatinint helyesen kell értelmezni

Kreatin 3–5 g/nap Segíthet az erőben, a sprintbefutókban, a dombokon nyújtott teljesítményben és a sérülés utáni rehabilitációban, de nem elsősorban állóképességi üzemanyag. A kreatin kismértékben megemelheti a szérum kreatinint, mert a kreatinin a kreatin lebomlásterméke, ezért a vesékkel kapcsolatos értelmezésnek akkor is a trendeket, az eGFR-t, a cisztatin C-t és a vizeletmarkereket kell figyelembe vennie, ha a kép nem illeszkedik.

futóknak szánt kiegészítők, kreatinhasználatot kreatinin- és veselabor-környezetben mutatva
8. ábra: A kreatin eltolhatja a kreatinint anélkül, hogy vesekárosodást jelentene.

A 2016-os Academy of Nutrition and Dietetics, Dietitians of Canada és az ACSM állásfoglalás célzott táplálkozási stratégiákat támogat sportolók számára, beleértve a bizonyítékokon alapuló ergogén segédeszközöket is, ha azok illeszkednek a sportághoz és az adott sportolóhoz (Thomas et al., 2016). Útifutóknál a kreatin a leginkább az erőfázisok alatt, sérülésből való visszatéréskor vagy ismétlődő hajrákkal járó versenyek után a legésszerűbb.

Egy 70 kg-os futó, aki kreatint szed, 0,5–1,5 kg-ot nyerhet intracelluláris vízből, amit egyes sportolók utálnak, mások pedig soha nem vesznek észre. A mi kreatin és labor útmutatónkat megmagyarázza, miért változhat a kreatinin 0,9-ről 1,1 mg/dL-re úgy, hogy ennek nincs ugyanaz a jelentése, mint a vesekárosodásnak.

Ha a kreatinin a kreatin elkezdése után emelkedik, akkor az időzítést, a hidratáltságot, az izomtömeget, a CK-t, a vizelet albumin–kreatinin arányt és a korábbi alapértéket nézem. A cisztatin C-alapú eGFR hasznos lehet, mert a cisztatin C-t kevésbé befolyásolja közvetlenül a kreatinbevitel és az izomanyagcsere-fordulat.

Hagyja ki a töltést, ha érzékeny a gyomra. A legtöbb futó, akinek ez használ, jól jár vele napi 3 g és nincs töltő fázis; a teljesítményelőny mérsékelt, de valós a megfelelő edzési kontextusban.

Fehérjeporok, albumin és BUN: regeneráció találgatás nélkül

A fehérjeturmixok akkor indokoltak, ha az összbevitel alacsony, a regeneráció gyenge, vagy az edzésvolumen magas; az általános állóképességi cél nagyjából 1,2–2,0 g/ttkg/nap a terheléstől függően. Ha az albumin 3,5 g/dL alatt van, a BUN 20 mg/dL felett, vagy az eGFR csökken, akkor másképp olvasom a fehérjetanácsokat.

futóknak szánt kiegészítők, fehérjeporral, albuminnal, BUN-nal és veselabor-nyomokkal
9. ábra: A fehérjeszükséglet az összbevitel, a regenerációs markerek és a vesekontextus függvénye.

Az albumin nem egy pontos fehérjebevitel-mérő, de hasznos kontextust ad. 3,5 g/dL alatti albumin utalhat gyulladásra, veseszövet-vesztésre, májbetegségre, bélből származó veszteségre vagy alultápláltságra, ezért ha egyszerűen csak a tejsavót (whey) hozzáadjuk, elsikkadhat az oka annak, hogy a regeneráció nem javul.

A BUN érzékenyebb a hidratáltságra, a fehérjebevitelre és a katabolikus stresszre. Egy futónál, akinek a BUN-ja 26 mg/dL a kiszárító hatású hosszú futás után, normál kreatininnel, ez egyszerűen kiszáradtság lehet, míg a tartós BUN-emelkedés csökkenő eGFR mellett veseközpontú felülvizsgálatot érdemel; a mi magas fehérjetartalmú étrend laborútmutatónkat gyakorlati példákat ad.

A legtöbb futónál a regenerációs adag 20–40 g kiváló minőségű fehérje kemény edzések után elég, ha a teljes napi bevitel célértéken van. A több por nem pótolja a kevés szénhidrát-elérhetőséget, a rossz alvást vagy a heti futásteljesítmény túl gyors növelését.

ha lehet, én az étel-alapú regenerálódást szeretem: a tejtermék- vagy szójafehérje, a lencse, a tojás, a hal, a tofu, a bab, a zab és a diófélék mind működhetnek. A por eszköz, nem személyiség.

AST, ALT és CK kemény edzés után: az izom képes májproblémát utánozni

a CK kemény állóképességi események után 1000 IU/L fölé is emelkedhet, és az AST inkább az izomból, mint a májból is emelkedhet. Egy futónál, akinél az AST 89 IU/L, az ALT 42 IU/L és a CK 2400 IU/L két nappal a maraton után, gyakran izomeredetű enzimszivárgás áll fenn, nem feltétlenül elsődleges májbetegség.

futóknak szánt kiegészítők, CK, AST, ALT verseny utáni, testmozgással összefüggő laborváltozásokhoz kapcsolva
10. ábra: A kemény versenyzés megemelheti az izomenzimeket, és összezavarhatja a máj értelmezését.

Ez az egyik kedvenc futós laborcsapdám. Az AST izomban és májban is jelen van, míg az ALT inkább májhoz kötött; ha egy verseny után az AST jobban emelkedik, mint az ALT, és a CK magas, akkor az izomsérülés kerül előrébb a listán.

Útmutatónk a edzéshez kapcsolódó laborértékek megmutatja, miért adhat riasztónak tűnő, de átmeneti eredményeket, ha egy kemény edzés után 24–72 órával történik a vizsgálat. Általában inkább 5–7 könnyű nap után ismétlem az AST-t, az ALT-t és a CK-t, kivéve, ha a tünetek valami sürgősebbet jeleznek.

Egy 52 éves maratonfutó egyszer azzal jött a rendelőbe, hogy az AST 89 IU/L, és attól tartott, “tönkretette a máját”. A GGT, a bilirubin és az ALP normális volt, a CK magas, és a pihenés utáni ismételt panel normalizálódott; a kiegészítő, amire szüksége volt, nem a máriatövis volt, hanem a regeneráció.

Ha az ALT tartósan magas marad, a bilirubin emelkedik, a vizelet sötétté válik, megjelenik a súlyos izomfájdalom, vagy a CK több ezerre ugrik, megváltozik a hangnem. A cikkünk a magas AST-ről normál ALT mellett segít elkülöníteni az ártalmatlan edzéshatásokat azoktól a mintázatoktól, amelyek orvosi ellátást igényelnek.

CRP, ESR és WBC: a regenerációs kiegészítők nem tudják elrejteni a gyulladást

a CRP 3 mg/L alatt gyakran alacsony fokúnak vagy normálisnak tekintik a vizsgálattól függően, míg a CRP 10 mg/L felett általában fertőzésre, szöveti válaszreakcióra vagy friss, nagy megterhelésre utal. A regenerációs kiegészítőket nem szabad arra használni, hogy elfedjék a tartósan magas gyulladásos markereket.

futóknak szánt kiegészítők, CRP, ESR, WBC és regenerációs gyulladásos laborokhoz kapcsolva
11. ábra: A gyulladásos markerek segítenek elkülöníteni a normál edzési stresszt a betegségtől.

A CRP egy verseny után, vírusos megbetegedés, fogászati fertőzés vagy túlterhelt edzési blokk hatására is megugorhat. A futó, aki a félmaraton utáni reggel ellenőrzi a CRP-t, olyan számot láthat, ami egy pihenő állapotban lévő irodai dolgozónál aggasztónak tűnne.

A mintázat többet számít, mint az egyetlen érték. A CRP 18 mg/L lázzal és magas neutrofilsejtekkel nem „tart-cseresznye” kérdés; a CRP 4 mg/L rossz alvással, emelkedő nyugalmi pulzussal és nehéz lábakkal inkább alulregeneráltságra utalhat, amint azt a CRP-vel fertőzés után alapján.

Omega-3 kiegészítők, a tart-cseresznye és a kurkumin vegyes bizonyítékokkal rendelkeznek az izomfájdalomra és a gyulladásra. Óvatosan használom őket, mert a fájdalom tompítása nem mindig a cél; a fájdalom néha azt jelzi a sportolónak, hogy a terv túl agresszív.

Egy gyakorlati regenerációs szűrő magában foglalja a CBC differenciált vérképet, a CRP-t, a ferritint, a CK-t, pajzsmirigy-markereket, ha a fáradtság tartós, valamint egy edzésnaplót. Egy kapszula nem értelmezi ezt a kombinációt jobban, mint egy őszinte ránézés a futásteljesítményre, az alvásra és az étkezésre.

Pajzsmirigy, nemi hormonok és RED-S: a fáradtság mintázata, amit a kiegészítők gyakran kihagynak

A normál ferritin és a D-vitamin nem zárja ki az alacsony energia-elérhetőséget, a pajzsmirigy-rendellenességet vagy a Sportban Relatív Energiahiányt. A TSH gyakran kb. 0,4–4,0 mIU/L, de a fáradtsággal küzdő futóknak szükségük lehet szabad T4-re, szabad T3-ra, menstruációs előzményekre, tesztoszteronra vagy más hormonális kontextusra is.

kiegészítők futóknak a pajzsmirigy- és hormonvérvizsgálati jelek mellett: RED-S-re utaló nyomok
12. ábra: A hormonális mintázatok megmagyarázhatják a fáradtságot, amit pusztán a tápanyagok nem oldanak meg.

A 2023-as IOC konszenzusnyilatkozat a Sportban Relatív Energiahiányról a RED-S-t úgy írja le, mint az alacsony energia-elérhetőségből eredő károsodott élettani működést, amely érinti a csontokat, a hormonokat, az immunitást, az anyagcserét és a teljesítményt (Mountjoy et al., 2023). Egyszerűen: a sportoló többet edz, mint amennyit a szervezete „meg tud finanszírozni”.

Aggaszt, ha egy futónál alacsony-normál T3, menstruációs változások, alacsony libidó, visszatérő stressz-sérülések, alacsony ferritin, alacsony D-vitamin és makacs fáradtság jelentkezik. Az áttekintésünk a hormonális vérvizsgálatok hasznos kiindulópont, ha a tünetek listája szélesebb, mint hogy “magnéziumra van szükségem”.”

A pajzsmirigy vizsgálat értelmezése zavarossá válik az állóképességi sportolóknál, mert a betegség, az éhezés és a nagy terhelés csökkentheti a T3-at klasszikus hypothyreosis nélkül is. Egyetlen 3,8 mIU/L-es TSH-érték mást jelent, ha a szabad T4 normális, a pajzsmirigyellenes antitestek pozitívak, vagy a sportoló 12 hete diétázik.

A kiegészítők nem tudják orvosolni a krónikus alul-tápláltságot. Ha a mintázat RED-S-re utal, a kezelés általában az étkezés, a pihenés, az edzésváltoztatások és az egészségügyi szakember támogatása—nem pedig egy nagyobb kiegészítő-kombináció.

Mikor érdemes vizsgálni: időzítési szabályok, amelyek megállítják a hamis riasztásokat

Alap (baseline) futó laborokhoz vizsgálj 48–72 órával a szokatlanul kemény edzés nélkül, megfelelő hidratáltsággal és stabil étkezéssel. A verseny után közvetlenül végzett vizsgálat annyira torzíthatja a CK-t, AST-t, ALT-t, WBC-t, kreatinint, glükózt, nátriumot és CRP-t, hogy olyan kiegészítőtervet eredményez, amire valójában nincs is szükséged.

futóknak szánt kiegészítők, amelyeket a megfelelő vérvizsgálati időzítéshez igazítanak edzés és pihenés után
13. ábra: A vizsgálat időzítése megakadályozza, hogy a mozgás okozta eltérések kiegészítő-döntésekké váljanak.

Fáradtság-panelhez reggeli vizsgálatot preferálok, amikor kortizol, tesztoszteron, glükóz vagy éhomi lipidek is érintettek. A víz legtöbb éhomi vizsgálathoz megfelelő, de a hosszú böjtök plusz az előző esti kemény edzés miatt a BUN, a ketonok és a glükóz furcsábban nézhet ki, mint amilyenek valójában.

A miénk böjtölés vs. nem böjtölés útmutató elmagyarázza, hogy mely értékek tolódnak el étkezés után. Futóknál a nagyobb zavaró tényező gyakran nem a reggeli; hanem a 18 mérföldes futás, a szauna, az alkohol, a rossz alvás vagy az NSAID-használat a vizsgálatot megelőző 2 napban.

Ismételd meg a kóros értékeket, mielőtt hosszú távú kiegészítőtervet építesz, kivéve, ha az eredmény sürgős. Például az 5,6 mmol/L-es kálium egy hemolizált mintából addig laboratóriumi kezelési probléma, amíg be nem bizonyosodik az ellenkezője.

A trend fontosabb, mint az egy pillanatfelvétel. Útmutatónk a vérvizsgálati variabilitásról segít a futóknak eldönteni, hogy az 10% eltolódás zaj, edzésadaptáció vagy valódi jel.

Hogyan alakítja át a Kantesti mesterséges intelligencia a futók laboreredményeit biztonságosabb kiegészítő-döntésekké

Az Kantesti mesterséges intelligencia (AI) körülbelül 60 másodperc alatt értelmezi a futók vérvizsgálatait a referencia-tartományok, mértékegység-átváltás, biomarker-mintázatok, tüneti kontextus és korábbi eredmények kombinálásával. A platformunk képes beolvasni a feltöltött PDF-eket vagy fotókat, és összekapcsolni az alacsony ferritint, a D-vitamin hiányt, a B12-mintázatokat, az elektrolitokat és a regenerációs markereket anélkül, hogy egyetlen jelzett eredményt tekintenénk az egész történetnek.

futóknak szánt kiegészítők, amelyeket a feltöltött vérvizsgálat eredmények alapján Kantesti mesterséges intelligencia vérelemzés értelmez
14. ábra: Mintázat-alapú AI-értelmezés a kiegészítőket mérhető laborjelekkel kapcsolja össze.

Az AI vérvizsgálati platformunk egy 2.78T paraméterrel működik (Health AI), és támogatja a 75+ nyelveket 127+ országban. Ez a nemzetközi lefedettség azért fontos, mert a ferritin egységek, a D-vitamin egységek és a labor referencia-intervallumok eltérnek; egy 25-OH D eredmény az egyik országban ng/mL-ben, a másikban nmol/L-ben jelenhet meg.

Az Kantesti AI CE-jelöléssel rendelkezik, HIPAA-kompatibilis, GDPR-megfelelőséggel bír, és ISO 27001 tanúsítvánnyal rendelkezik; a klinikai standardok a orvosi validáció oldalon vannak leírva. A benchmark munkánk szintén publikálva van felülvizsgálatra a Kantesti AI Engine validálásában szerepel nyilvántartásban.

A futóknak szóló funkciók közül a legjobban a trendanalízist szeretem. A ferritin egy maratoni blokk alatt 52-ről 31 ng/mL-re változása nem “normális” csak azért, mert mindkét szám egy populációs tartományon belül van.

Feltölthetsz egy friss panelt a Próbálja ki az ingyenes mesterséges intelligencia által végzett vérvizsgálatot oldalra, és összehasonlíthatod a laboreredményeidet egy kiegészítőtervvel, mielőtt bármit megvennél. Ez még mindig nem helyettesíti az orvosodat, de sokkal jobb kiindulópont, mint egy közösségi médiás kiegészítőcsomag.

Kutatási megjegyzések, biztonsági ellenőrzések és a futók számára a lényeg

A futók számára a legbiztonságosabb kiegészítőterv egy rövid lista, amely a kóros laborokra, a tünetekre és egy újraellenőrzés dátumára van kötve. Ha a ferritin, a D-vitamin, a B12, az elektrolitok, a vesemarkerek, a májenzimek és a gyulladásos markerek normálisak, a következő “kiegészítő” lehet az alvás, a szénhidrát, a periodizált edzés vagy az orvosi felülvizsgálat.

futóknak szánt kiegészítők, amelyeket orvosi kutatási megjegyzésekkel és biztonságos utánkövetési tervezéssel átnéznek
15. ábra: A végső döntést a laboroknak, a tüneteknek, az edzésnek és a biztonságnak együtt kell meghatároznia.

Thomas Klein vagyok, MD, a Kantesti LTD Chief Medical Officer-e, és a futóknak szóló tanácsom szándékosan unalmas: ne hajszold az összes csekély nyereséget egy új üveggel. A klinikai felülvizsgálati folyamatunkat orvosok és tanácsadók irányítják, akik fel vannak sorolva a Orvosi Tanácsadó Testület, mivel a YMYL egészségügyi tartalomhoz emberi mérlegelés szükséges, nem csupán mintafelismerés.

A figyelmeztető jelek törődést igényelnek, nem étrend-kiegészítő-kísérletezést: mellkasi fájdalom, ájulás, fekete széklet, megmagyarázhatatlan fogyás, súlyos nehézlégzés, 130 mmol/L alatti nátrium, 6,0 mmol/L feletti kálium, 10 g/dL alatti hemoglobin, vagy CK sötét vizelettel és súlyos izomfájdalommal. Ha bármelyik megjelenik, forduljon klinikushoz vagy az országában elérhető sürgősségi ellátáshoz.

Kantesti LTD. (2026). B negatív vércsoport, LDH vérvizsgálat és retikulocitaszám útmutató. Figshare. https://doi.org/10.6084/m9.figshare.31333819. ResearchGate. Academia.edu.

Ezt a cikket Thomas Klein, MD, írtam, hogy megválaszoljam azt a leggyakrabban a rendelőben hallott időzítési kérdést: nem az a kérdés, mit jelent a koleszterinszint, hanem hogy egyáltalán mikor kell először tesztelni. Ez a különbség azért fontos, mert a megelőzés a tünetek vagy az első kardiovaszkuláris esemény előtt évekkel működik a legjobban. https://doi.org/10.6084/m9.figshare.31438111. ResearchGate. Academia.edu.

Ha szeretne egy gyakorlati következő lépést, gyűjtse össze az utolsó 2–3 laborleletét, és töltse fel ide Kantesti. .

Gyakran Ismételt Kérdések

Milyen vérvizsgálatokat érdemes a futóknak ellenőrizni, mielőtt étrend-kiegészítőket szednének?

A futóknak általában a kiegészítők kiválasztása előtt érdemes ellenőrizniük a teljes vérképet (CBC), a ferritint, a transzferrin-telítettséget, a 25-OH D-vitamint, a B12-t, a folátot, a magnéziumot, a nátriumot, a káliumot, a kreatinint, a BUN-t, az AST-t, az ALT-t, a CK-t és a CRP-t. A 30 ng/mL alatti ferritin, a 20 ng/mL alatti D-vitamin vagy a 200 pg/mL alatti B12 megváltoztathatja a kiegészítőkkel kapcsolatos döntéseket. A könnyebb edzés után 48–72 órával végzett vizsgálat tisztább alapértéket ad, mint a verseny közvetlenül utáni tesztelés.

A futóknak szedniük kell-e a vasat, ha a ferritin alacsony, de a hemoglobin normális?

A 30 ng/mL alatti ferritinszinttel rendelkező futóknál akkor is kimerülhetnek a vasraktárak, ha a hemoglobin még normális. A vaspótlás akkor a legmeggyőzőbb, ha a ferritin alacsony, a transzferrin-telítettség 20% alatt van, a tünetek illeszkednek, és valószínű ok is fennáll, például erős menstruáció, alacsony bevitel vagy gyakori véradás. Gyakori, klinikusok által irányított megközelítés a 40–65 mg elemi vas minden másnap, majd 6–8 hét múlva kontroll.

Milyen D-vitamin szint alacsony az állóképességi sportolóknál?

A 25-OH D-vitamin szint 20 ng/mL alatt általában hiányosságnak számít, míg a 20–29 ng/mL-t gyakran elégtelenségnek nevezik. Sok állóképességi szakember 30–50 ng/mL-t céloz a fáradtsággal küzdő, téli edzést végző, kevés napfénynek kitett vagy stressztörés-kockázatot hordozó futóknál. A 100–150 ng/mL feletti értékek túlzott mennyiségre utalhatnak, és kalcium- valamint étrend-kiegészítő-áttekintést kell kezdeményezni.

A magnézium segíthet a futók görcseiben?

A magnézium főként akkor segíthet a görcsökön, ha magnéziumhiány vagy ahhoz illeszkedő elektrolit-mintázat áll fenn. A szérum magnézium normálisan kb. 1,7–2,2 mg/dL között mozog, de előfordulhat, hogy nem jelzi a sejten belüli kimerülést, ezért a nátriumot, a káliumot, a kalciumot, a vesefunkciós vizsgálatot, a gyógyszereket és az edzésterhelést is át kell tekinteni. A felnőttek tipikus kiegészítő adagolási tartománya napi 200–400 mg elemi magnézium, de jelentős vesebetegségben szenvedő futók ne adagolják önállóan.

A kreatin hatására a futók vesével kapcsolatos laborvizsgálatai rendellenesnek tűnhetnek?

A kreatin enyhén megemelheti a szérum kreatininszintet, mert a kreatinin a kreatin-anyagcsere során keletkezik, és ez nem jelenti automatikusan vesekárosodást. Napi 3–5 g kreatint szedő futónál szükség lehet a vesefunkció értelmezésére a korábbi kreatinin, az eGFR-trend, a cisztatin C és a vizelet albumin–kreatinin arányának figyelembevételével. A kreatinin emelkedése rendellenes vizeletfehérjével, alacsony eGFR-rel vagy tünetekkel együtt klinikai felülvizsgálatot igényel.

Miért magas az AST és a CK egy maraton után?

A AST és a CK emelkedhet maraton után, mert a vázizomzat hosszan tartó mechanikai terhelés után enzimeket bocsát ki. A CK kemény állóképességi események után meghaladhatja az 1000 NE/L értéket, és az AST akkor is emelkedhet jobban az ALT-nál, ha a forrás az izom, nem pedig a máj. Az AST, az ALT és a CK ismételt mérése 5–7 könnyebb nap után gyakran tisztázza, hogy a változás testmozgással kapcsolatos volt-e.

A generikus étrend-kiegészítő csomagok jók a futók számára?

A generikus étrend-kiegészítő-kombinációk általában rosszul illenek a futókhoz, mert ugyanaz a tünet többek között alacsony ferritinből, D-vitamin hiányból, B12-hiányból, alacsony energiaellátottságból, kiszáradásból, túledzettségből vagy betegségből is származhat. A laboratórium-központú terv minden egyes kiegészítőt egy markerhez, egy adaghoz és egy utánellenőrzési dátumhoz köt. Ha a vizsgálati eredmények normálisak, a teljesítmény javulása gyakran inkább az alvástól, a szénhidrátok időzítésétől, az edzés módosításától vagy orvosi felméréstől várható, mint attól, hogy még több terméket adunk hozzá.

Végezzen mesterséges intelligencia által támogatott vérvizsgálat-elemzést még ma

Csatlakozzon világszerte több mint 2 millió felhasználóhoz, akik az Kantesti-t bízzák meg azonnali, pontos laborvizsgálat-elemzésért. Töltse fel a vérvizsgálat eredményeit, és kapjon átfogó értelmezést az 15,000+ biomarkerekről másodpercek alatt.

📚 Hivatkozott kutatási publikációk

1

Klein, T., Mitchell, S., & Weber, H. (2026). B negatív vércsoport, LDH vérvizsgálat és retikulocitaszám útmutató. Kantesti mesterséges intelligencia orvosi kutatás.

2

Klein, T., Mitchell, S., & Weber, H. (2026). Hasmenés böjtölés után, fekete foltok a székletben és emésztőrendszeri útmutató 2026. Kantesti mesterséges intelligencia orvosi kutatás.

📖 Külső orvosi hivatkozások

3

Holick MF és mtsai. (2011). A D-vitamin-hiány értékelése, kezelése és megelőzése: Endokrin Társaság klinikai gyakorlati irányelve. A Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.

4

Thomas DT és mtsai. (2016). A Táplálkozástudományi és Dietetikai Akadémia, a Dietetikusok Kanada és az Amerikai Sportorvosi Főiskola állásfoglalása: Táplálkozás és sportteljesítmény. A Táplálkozástudományi és Dietetikai Akadémia folyóirata.

5

Mountjoy M és mtsai. (2023). A 2023-as Nemzetközi Olimpiai Bizottság konszenzusnyilatkozata a sportban fennálló relatív energiarendellenességről (REDs). British Journal of Sports Medicine.

2 hónapos kortólElemzett tesztek
127+Országok
98.4%Pontosság
75+Nyelvek

⚕️ Orvosi nyilatkozat

E-E-A-T bizalmi jelzések

Tapasztalat

Orvosok által vezetett klinikai áttekintés a laboratóriumi értelmezési munkafolyamatokról.

📋

Szakértelem

Laboratóriumi medicina fókusz: hogyan viselkednek a biomarkerek klinikai környezetben.

👤

Tekintélyesség

Dr. Thomas Klein írta, Dr. Sarah Mitchell és Prof. Dr. Hans Weber általi felülvizsgálattal.

🛡️

Megbízhatóság

Bizonyítékokon alapuló értelmezés, világos követési útvonalakkal a riadalom csökkentésére.

🏢 Kantesti Kft. Bejegyezve Angliában és Walesben · Cégszám. 17090423 London, Egyesült Királyság · kantesti.net
blank
Prof. Dr. Thomas Klein által

Dr. Thomas Klein okleveles klinikai hematológus, aki a Kantesti AI vezető orvosi tisztét tölti be. Több mint 15 éves laboratóriumi orvosi tapasztalattal és a mesterséges intelligencia által támogatott diagnosztikában szerzett mélyreható szakértelemmel Dr. Klein hidat képez a legmodernebb technológia és a klinikai gyakorlat között. Kutatásai a biomarker-elemzésre, a klinikai döntéstámogató rendszerekre és a populációspecifikus referencia-tartomány optimalizálására összpontosítanak. CMO-ként a hármasvak validációs vizsgálatokat vezeti, amelyek biztosítják, hogy a Kantesti mesterséges intelligenciája 98,7% pontosságot érjen el több mint 1 millió validált tesztesetben 197 országból.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük